Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλές φορές είναι καλύτερο να έχεις έναν κανονικό δίσκο σε μια εξωτερική θήκη. Βασικό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις τόσο τον δίσκο (κατασκευαστής, μοντέλο, επιδόσεις), όσο και τη θήκη (ποιότητα κατασκευής, θύρες) ενώ υπάρχει μεγάλη ποικιλία μοντέλων.

 

Μεγαλύτερο πλεονέκτημα όμως είναι ότι μπορείς να τον βγάλεις σε περίπτωση βλάβης. Δυστυχώς πολλές φορές η ανάκτηση δεδομένων είναι ευκολότερη από έναν δίσκο που έχει συνδεθεί σε IDE/SATA από ότι από έναν σε USB. Κάτι που αν το κάνεις σε επώνυμο δίσκο, ακυρώνει την εγγύηση.

 

Επίσης πολλές φορές η ζημιά ενδέχεται να βρίσκεται στη θήκη, π.χ. στο βύσμα τροφοδοσίας, ή στο USB και εκεί μπορείς απλά να βάλεις τον δίσκο σε μια άλλη θήκη.

 

Άλλο θέμα είναι ότι πολλοί εξωτερικοί επώνυμοι δίσκοι έχουν μικρότερη διάρκεια εγγύησης από ότι οι εσωτερικοί και τέλος πολλές φορές είναι δύσκολο ως πολύ δύσκολο να ανοίξεις τη θήκη αν χρειαστεί. Το αναφέρω γιατί το είχα πάθει με έναν seagate freeagent pro που ταλαιπωρήθηκα καμιά ώρα να τον ανοίξω και μετά βέβαια η θήκη ήταν άχρηστη. Αν και ούτως ή άλλως είχε καταστραφεί η τροφοδοσία της.

 

Όλα αυτά ισχύουν για δίσκους τόσο 3.5'' όσο και 2.5''. Οπότε καλύτερα να σκέφτεστε και την custom λύση εξωτερικού δίσκου πριν αγοράσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω μολις τωρα παρηγγειλα εναν Toshiba 3.5'' 1 ΤΒ απο γνωστο ηλεκτρονικο κατσατημα στα 70 ευρο.:up:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλη τιμη RAVER!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλη τιμη RAVER!! ;)

επεσα πανω σε προσφορα ;) και εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτους τους δισκους! :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές είναι καλύτερο να έχεις έναν κανονικό δίσκο σε μια εξωτερική θήκη. Βασικό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις τόσο τον δίσκο (κατασκευαστής, μοντέλο, επιδόσεις), όσο και τη θήκη (ποιότητα κατασκευής, θύρες) ενώ υπάρχει μεγάλη ποικιλία μοντέλων.

 

Μεγαλύτερο πλεονέκτημα όμως είναι ότι μπορείς να τον βγάλεις σε περίπτωση βλάβης. Δυστυχώς πολλές φορές η ανάκτηση δεδομένων είναι ευκολότερη από έναν δίσκο που έχει συνδεθεί σε IDE/SATA από ότι από έναν σε USB. Κάτι που αν το κάνεις σε επώνυμο δίσκο, ακυρώνει την εγγύηση.

 

Επίσης πολλές φορές η ζημιά ενδέχεται να βρίσκεται στη θήκη, π.χ. στο βύσμα τροφοδοσίας, ή στο USB και εκεί μπορείς απλά να βάλεις τον δίσκο σε μια άλλη θήκη.

 

Άλλο θέμα είναι ότι πολλοί εξωτερικοί επώνυμοι δίσκοι έχουν μικρότερη διάρκεια εγγύησης από ότι οι εσωτερικοί και τέλος πολλές φορές είναι δύσκολο ως πολύ δύσκολο να ανοίξεις τη θήκη αν χρειαστεί. Το αναφέρω γιατί το είχα πάθει με έναν seagate freeagent pro που ταλαιπωρήθηκα καμιά ώρα να τον ανοίξω και μετά βέβαια η θήκη ήταν άχρηστη. Αν και ούτως ή άλλως είχε καταστραφεί η τροφοδοσία της.

 

Όλα αυτά ισχύουν για δίσκους τόσο 3.5'' όσο και 2.5''. Οπότε καλύτερα να σκέφτεστε και την custom λύση εξωτερικού δίσκου πριν αγοράσετε.

 

 

Ήταν ό,τι ακριβώς ήθελα να ακούσω. Φαντάσου να χαλάσει το τροφοδοτικό του κουτιού ενός εξωτερικού δίσκου. Τι κάνεις τότε; Ενώ αν φτιάξεις ένα custom σετάκι με εσωτερικό δίσκο + frame, όποτε θες πετάς το frame και παίρνεις ένα άλλο. Και ο δίσκος είναι έτοιμος να μπει στο καινούργιο.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Κάτι επίσης σχετικό με αυτό:

Στο ψάξιμό μου αυτές τις μέρες, έπεσα πολλές φορές σε λύσεις που αναφέρονται ως JBOD (Just a Bunch Of Disks). Αυτό είναι καλό ή κακό; Αν θέλω να προσθέσω και δεύτερο δίσκο, δεν είναι καλό να έχω πάρει ήδη ένα κουτί που να έχει ξεχωριστούς controllers για κάθε δίσκο, αντί για τη λύση του JBOD?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ USB SEAGATE. ΜΕΤΑ ΑΠΟ FORMAT ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ LAPTOP ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. ΠΙΟ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΚΟΛΑΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΣΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΛΩΔΙΟ ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΠΤ.. pLEASE ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ???????? ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ USB SEAGATE. ΜΕΤΑ ΑΠΟ FORMAT ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ LAPTOP ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. ΠΙΟ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΚΟΛΑΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΣΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΛΩΔΙΟ ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΠΤ.. pLEASE ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ???????? ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

καλημερα Χρονια Πολλα.αν ειναι αδειος επιχειρησε ξανα ενα format μπορει κατι να μη πηγε καλα

αν επιμενει κανε ενα check disk για errors

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εκανε format στο σκληρο αλλα στο laptop,αν καταλαβα καλα.

Δοκιμασε το σκληρο και στο PC κανενος φιλου(με Linux ή Win7 αν γινετε).

Μην βαζεις μακρυ καλωδιο,επιτηδες εχουν κοντο.

Στο laptop σου αλλες usb συσκευες παιζουν σωστα?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

FORMAT ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ pC. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΩ ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΠΙΠ ΟΤΙ ΣΥΝΔΕΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟΝ ΔΕΙΧΝΕΙ. ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΦΟΡΜΑΤ ΔΕΝ ΕΧΩ. ΑΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ RECOVER ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ

 

ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ 2 PC ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

Link to comment
Share on other sites

mpaz σε παρακαλώ πολύ να μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι δυσανάγνωστα και είναι σαν να φωνάζεις!
Link to comment
Share on other sites

@ mpaz

 

Τι χωρητικότητα έχει ο εξωτερικός USB σληρός ;

Στα PC και στο δικό σου laptop που επιχείρησες να τον συνδέσεις ανεπιτυχώς, τι λειτουργικά "τρέχουν" ;

Πολύ πιθανό να μην μπορούν να εγκαταστήσουν σωστά τον mass storage driver για USB συσκευές, τουλάχιστον απο τη συμπεριφορά που περιγράφεις (τον βλέπει το λειτουργικό αλλά δεν μπορεί να τον προσπελάσει), κάτι τέτοιο συμπεραίνω. Και ο λόγος που σε ρώτησα το μέγεθος είναι ακριβώς αυτός, γιατί για μεγάλες χωρητικότητες το λειτουργικό ψάχνει συγκεκριμένους drivers, έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο και τελικά το πρόβλημα λύθηκε μόνο του μόλις το λειτουργικό κατόρθωσε να εντοπίσει τους κατάλληλους drivers και να τους εγκαταστήσει ...

Ρίξε μια ματιά εδώ, κατέβασε τα απαραίτητα "διαγνωστικά" και τρέξ' τα, ίσως να μπορέσει κάποιο να εντοπίσει το πρόβλημα (αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον σκληρό τον ίδιο) και μετά βλέπεις τι θα κάνεις ...

Αν δεν ξέρεις ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Φαντάζομαι πως δοκίμασες ( ;;; ) να τον συνδέσεις σε όλες τις διαθέσιμες θύρες USB ... γιατί εγώ έχω έναν εξωτερικό 2.5'' USB Western Digital 750GB και όταν τον συνδέω στις 2 απο τις 4 διαθέσιμες USB του laptop μου, οι οποίες παρεπιπτόντως ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ, μου συμβαίνει ακριβώς το ίδιο μ' εσένα (και στο laptop έχω "φρέσκα" Windows 7 64bit Ultimate που δεν παρουσιάζουν αλλού πρόβλημα) !

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι διαφορά έχει ο WD Passport Essential 320GB με τον WD Passport Essential 320GB NEW

 

ίδια χωρητικότητα, σχεδόν ίδια εμφάνιση και μικρή διαφορά τιμής.. θα με βοηθούσε μια γρήγορη απάντηση γιατί σκέφτομαι άυριο να πάω να τον αγοράσω

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλημερα παιδια.αγορα νεου desktop και οταν συνδεσα τους εξωτερικους σκληρους γιατι ειχα 2 στον αριθμο εχω το εξης προβληματακι.ο ενας WD ειναι πεζει μια χαρα.ο αλλος maxtor καθε φορα που ανοιγω το pc εμφανιζει το εικονιδειο αλλα μολλις παω να το ανοιξω γραφει (θελετε να κανετε διαμορφωση?)βεβαια παταω οχι και δεν μπαινει.μολλις βγαλω ομως το καλωδιακη που εχει απο πισω (οχι το usb)και το ξαναβαλω τον βρισκει και μετα λειτουργει κανονικα.ξερεται μηπως γιατι το κανει?πρεπει να κανω κατι?βοηθεια παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια χαρά!!!:)Επειδή είμαι λίγο αρχάριος σε τέτοια θέματα θα ήθελα τα φώτα σας. Επειδή έχω γεμίσει την μνήμη του υπολογιστή μου θέλω να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο.

Είμαι πρόθυμος να διαθέσω μέχρι και 100 ευρώ και ψάχνω για ένα μοντέλο που να έχει υψηλή ταχύτητα πολλά giga χώρο και γενικά να είναι καλό. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο??? :confused:

Α και κάτι άλλο. Τι είναι προτιμότερο οικονομικά? Να δουλεύει ο εξωτερικός με ρεύμα ή με usb??:(

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:cool:

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα μαραφετι που βαζεις μεσα τον σκληρο και ειναι σαν εξωτερικος σκληρος!

Το αναγνωριζει κανονικα μεσω usb αλλα οταν παω να τον ανοιξω με νταμπλ-κλικ κολλαει τα παντα!

Μηπως θελει να δηλωσω τον εξωτερικο ως κατι? Αλλα πως και που?Γιατι ο εξωτερικος σκληρος πλεον του παλιου λαπτοπ εχει και υατος κανονικα windows πανω του... Εχω ελληνικα βιστα στο νεο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα εναν 2,5αρι σκληρο εξωτερικο για μεταφορα αρχειων για να τα εχω παντα μαζι μου καθως και backup..ποιον μου προτεινετε και γιατι?βλεπω εχουν βγαλει παρα πολλες εταιριες πλεον και δεν παιζει ..διαβασα καλα λογια για lacie..

εχω εναν 3,5αρι αλλα δε με βολευει που ειναι με ρευμα κ ειναι αρκετα μεγαλυτερος απο ενα 2,5αρι..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος, αλλα θα πω τη γνωμη μου, μιας και εγω ενδιαφερομαι για αγορα 2.5αρι δισκου.

νομιζω οτι ολες οι εταιριες ειναι ιδιες πανω κατω. ειτε παρεις seagate, ειτε lacie, ειτε wd θεωρω οτι ειναι το ιδιο. φιλος εχει εναν wd 2.5αρι εδω και 2 χρονια σχεδον και δεν του εχει εμφανισει καποιο προβλημα. και γω μαλλον σε wd θα παω. συγκεκριμενα σε αυτον http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/External-HDD/Western-Digital-Elements-Portable-320GB-External-HDD-2-5inches-WDBAAR3200ABK-EESN.htm νομιζω αξιζει τα χρηματα του και ειναι και 320gb.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλος ειναι ο toshiba 2.5 ιντσες.για τους καινουργιους τους WD εχω ακουσει αρνητικα σχολια.:cool:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θες την προσωπικη μου αποψη kostaki μην παρεις ετοιμο εξωτερικο σκληρο!! Φτιαξε εναν εσυ στα μετρα σου, με την θηκουλα και τον δισκο που θες! Με αυτο τον τροπο θα μπορεις να εχεις τον απολυτο ελεγχο ακομα και σε περιπτωση βλαβης. Για φαντασουν να χαλασει η τροφοδοσια σε εναν ετοιμο εξωτερικο?? Πως θα το φτιαξεις?? Πως θα βγαλεις το δισκο απο μεσα σωο (7/10 τον καταστρεφουν) τη στιγμη που θα τον ξεκοιλιασεις? ;)

 

Εγω λοιπον θα σου προτεινω τον δισκο WD 320GB Scorpio Black Sata και τη θηκης της Raidsonic. :)

 

Αν παλι θες εξωτερικο απο "μαμα" τοτε και εγω σου προτεινω Toshiba (Βlue Black External) οπως και ο Raver!!

 

Tο καλο με τους ετοιμους εξωτερικους ειναι πως στοιχιζουν λιγοτερο!! :!:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη λύση θήκη+εσωτερικός δίσκος, έχω γράψει μερικά πράγματα εδώ, ρίξε μια ματιά: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3016125#post3016125
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC...5FDD2E1-RK.htm

τον εξωτερικό δίσκο. Λοιπόν τι λέτε τα αξίζει τα λεφτά του??

Mπορώ να τον συνδέω και να τον αποσυνδέω όταν τελειώνω ή λειτουργεί με ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC...5FDD2E1-RK.htm

τον εξωτερικό δίσκο. Λοιπόν τι λέτε τα αξίζει τα λεφτά του??

Mπορώ να τον συνδέω και να τον αποσυνδέω όταν τελειώνω ή λειτουργεί με ρεύμα?

Το λινκ δεν υπαρχει.επισης εγω ειμαι ευχαριστημενος με φορητο σκληρο δισκο Seagate και ειναι γρηγορος και πολυ αθορυβος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω 500άρη εξωτερικό και είμαι ανάμεσα σε αυτούς:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301786&u=SEAGATE-ST305004EXD101-RK-500GB-EXTERNAL-DESKTOP-DRIVE

vs

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301759&u=SEAGATE-ST305004FDD2E1-RK-500GB-3.5---FREE-AGENT-DESKTOP-USB-2.0-HDD

vs

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345600&u=VERBATIM-500GB-3.5---EXTERNAL-HARD-DRIVE-USB-2.0

 

Έχουμε καμιά γνώμη; Εγώ δε βλέπω τίποτα διαφορές και μάλλον θα πάρω αυτόν που μου κάθεται καλύτερα στο μάτι εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω 500άρη εξωτερικό και είμαι ανάμεσα σε αυτούς:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301786&u=SEAGATE-ST305004EXD101-RK-500GB-EXTERNAL-DESKTOP-DRIVE

vs

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301759&u=SEAGATE-ST305004FDD2E1-RK-500GB-3.5---FREE-AGENT-DESKTOP-USB-2.0-HDD

vs

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345600&u=VERBATIM-500GB-3.5---EXTERNAL-HARD-DRIVE-USB-2.0

 

Έχουμε καμιά γνώμη; Εγώ δε βλέπω τίποτα διαφορές και μάλλον θα πάρω αυτόν που μου κάθεται καλύτερα στο μάτι εξωτερικά.

παρε εναν απο τους seagate! και αυτον που καθετε ορθιος.εγω εναν τετοιο εχω.

μιλαμε για πολυ αθορυβο δισκο.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα κι εγώ τον ίδιο. Σκεφτόμουν και τον Lacie by Neil Poulton, που έχει και κουμπί κλεισίματος. Αλλά προτίμησα τον Seagate λόγω μεγαλύτερης εγγύησης και πιο γνωστού κατασκευαστή.

 

Υπόψιν πως ο Κωτσόβολος έχει τον WD MyBook Essential 500GB στα 50 ευρώ. Πολύ καλή ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...