Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωμη μου ειναι να παρεις δισκο hdd και εξωτερικη θηκη ;)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Για αυτο,θα εβαζα τον seagate του laptop αλλα λογω bad sectors,ειναι κορωνα γραμματα το να μην παθει τιποτα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη απο σκληρους εξωτερικους δεν ξερω και πολλα,θελω ενα 500GB ο οποιος να ειναι αξιοπιστος και να μην ειναι πανω απο 60€.

 

Εχετε να προτεινετε καποιον;

Κάποτε με αυτά τα λεφτά έπαιρνες τριπλάσιο σε μέγεθος.

Το έψαξες Καλά;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε με αυτά τα λεφτά έπαιρνες τριπλάσιο σε μέγεθος.

Το έψαξες Καλά;

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

 

 

Ναι,εριξα μια ματια και ειδα 1TB στα 60-70€ στα σκρουτζομαγαζα.Για 500αρι κοιταω,γιατι δεν εχω πολλα αρχεια.10GB στο Laptop.Και καπου στα 20-30GB στο Desktop.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να παρεις φλασακι???

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

Θα το ψαξω καλυτερα,καλη ιδεα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω έναν φορητό 4tb σε καλή τιμή; αυτή τη στιγμή ο φτηνότερος που βρίσκω είναι αυτος

 

http://www.skroutz.gr/s/8953062/Maxtor-M3-Portable-4TB.html

 

Υπάρχει κάτι φτηνότερο σε Ελλάδα ή εξωτερικό;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

θέλω να τροφοδοτήσω αυτόν το δίσκο με ρεύμα

βλέπω οτι θέλει 5v

δεν γράφει όμως αν πρέπει να είναι συνεχές η εναλλασσόμενο

παρακαλώ τα φώτα σας

ευχαριστώ

 

http://www.wintech-computer.de/wt_en_product_detail.php?anr=81473

Link to comment
Share on other sites

θέλω να τροφοδοτήσω αυτόν το δίσκο με ρεύμα

βλέπω οτι θέλει 5v

δεν γράφει όμως αν πρέπει να είναι συνεχές η εναλλασσόμενο

παρακαλώ τα φώτα σας

ευχαριστώ

 

http://www.wintech-computer.de/wt_en_product_detail.php?anr=81473

 

εναλλασόμενο 5V?

Πρώτα απο όλα αυτός ο δίσκος παίρνει ρευμα απο την usb θυρα που θα τον συνδέσεις.Γιατί να θες να του δώσεις διαφορετικά ρευμα;Αν τον συνδέσεις πχ με φορτιστή usb δεν θα μπορείς να τον δουλέψεις στον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση.

Θελω να παρω εξωτερικο σκληρο και εχω καταληξει σε 2 seagate.

Ο ενας λεει backup plus και ο αλλος expansion και η διαφορα τους ειναι περιπου 50 ευρω.

Υπαρχει καποιος λογος που ο backup plus ειναι κατα 50 ευρω ακριβοτερος?

Ειναι πιο ασφαλης ισως? Τι παιζει?

 

Μιλαω παντα για την ιδια χωρητικοτητα!

 

Ευχαριστω.

 

ΥΓ. Να σημειωσω επισης οτι ειναι και οι δυο 2,5''

Link to comment
Share on other sites

Google is your friend :

 

There is almost no difference between these drives. This is the usual marketing tactic that all companies use to make people pay a premium for usually irrelevant features. However, there are some small differences, which I shall list. Whichever one you choose should serve your purposes.

 

Form factor - Expansion drives are bulkier. Backup Plus drives are slimmer and more portable. Both come in both 3.5 and 2.5 inch models.

Software - The Backup plus line has its own Backup Software, providing automatic backups, scheduled backups etc. Whether this software is better than any of the many other similar utilities, I cannot say.

Warranty - The Backup Plus has a 3 year warranty, while the Expansion drives have a 2 year warranty. This may vary depending on where you buy it.

Price - The Backup plus is generally more expensive than an Expansion drive with the same capacity. This depends on the dealer, of course.

Marketing - The Backup plus is marketed as a safe place to store important files. The Expansion is marketed as an easy way to add storage for frequently used data to your machine.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και google is my friend αλλα επισης στο google εχω διαβασει κ απειρες μπαρουφες φιλε bezbony. Στο συγκεκριμενο θεμα μαλιστα καποιοι λενε πως υπαρχουν τοσο διαφορες στην ταχυτητα (οχι την sequential) οσο και στη shock resistant των δισκων. Μαλιστα καποιοι τους εχουν ανοιξει και ειναι διαφορετικα τα parts μεσα.

Εν κατακλειδι αυτο που μου παρεθεσες ηταν το πρωτο αποτελεσμα που μου εβγαλε το google οποτε καταλαβαινεις πως για να γραφω σ αυτο το φορουμ θα το ειχα τσεκαρει πριν ποσταρω. Απλα πριν παρω την τελικη μου αποφαση ηθελα να δω μηπως καποιο παιδι στο thread ειναι κατοχος ή εχει ασχοληθει περισσοτερο με το θεμα μιας και οι αναφορες στο internet φασκουν και αντιφασκουν.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια καλησπερα..

Μολις αγορασα εξωτερικό σκληρο δισκο intenso 1 tera..παω να μεταφερω στο σκληρό μια ταινια η οποια ειναι 4 gigabyte μεγεθος και μου εμφανιζει μηνυμα οτι το αρχειο ειναι υπερβολικα μεγαλο και δε προοριζεται για το συστημα προορισμου...και δε με αφηνει να το μεταφερω...λυνεται καπως αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..

Μολις αγορασα εξωτερικό σκληρο δισκο intenso 1 tera..παω να μεταφερω στο σκληρό μια ταινια η οποια ειναι 4 gigabyte μεγεθος και μου εμφανιζει μηνυμα οτι το αρχειο ειναι υπερβολικα μεγαλο και δε προοριζεται για το συστημα προορισμου...και δε με αφηνει να το μεταφερω...λυνεται καπως αυτο??

 

Προφανως και ο δισκος σου ειναι σε format FAT-32 και οχι σε NTFS για να μην εχεις τετοιους περιορισμους.

 

Για να το αλλαξεις πρεπει να βγαλεις τα αρχεια που εχεις μεσα στον εξωτερικο και να του κανεις format σε NTFS.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ο δισκος σου ειναι σε format FAT-32 και οχι σε NTFS για να μην εχεις τετοιους περιορισμους.

 

Για να το αλλαξεις πρεπει να βγαλεις τα αρχεια που εχεις μεσα στον εξωτερικο και να του κανεις format σε NTFS.

 

Οκ ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, έχω έναν δίσκο 1tb seagate 3.5

Νομίζω στο πι σι που τον είχα είχε windows 7.

Αγόρασα μια θήκη τον έκανα εξωτερικό και τον συνδεσα στο λάπτοπ να πάω τα αρχεία μου αλλά δεν μου τον εμφανίζει στο υπολογιστής μου. Μπήκα στη διαχείριση υπολογιστή και μου τον έχει κάτω σαν δυναμικό δίσκο και μη έγκυρο.

Τι πρέπει να κάνω για να πάρω τα αρχεία μου; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια εχει αγορασει κανεις SSD Eξωτερικο δισκο? Αν ναι εχει κανεις να προτεινει καποιον? Σιγουρα ειναι πιο γρηγοροι αλλα ειναι και πιο ασφαλη γενικοτερα με λιγοτερες βλαβες απο τους HDD?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει USB SSD όμως έχει πολλά οφέλει αν το σκεφτούμε (ειδικά αν τον μετακινείς συνέχεια). Δεν έχει μηχανικά μέρη άρα δεν θα σου χτυπήσει κατα τη μεταφορά. Για τον ίδιο λόγω είναι αρκετά πιο γρήγορος απο έναν hdd. Είναι πιο ελαφρύς και άρα ευκολότερος στη μεταφορά. Χαμηλότερη κατανάλωση άρα δεν σου τραβάει πολύ ρεύμα αν το συνδέεις σε laptop. Όσο αφορά την αξιοπιστία αν κρίνουμε από την απόδοση των Samsung τα τελευταία χρόνια θα έλεγα να δοκιμάσεις αυτόν εδώ!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει USB SSD όμως έχει πολλά οφέλει αν το σκεφτούμε (ειδικά αν τον μετακινείς συνέχεια). Δεν έχει μηχανικά μέρη άρα δεν θα σου χτυπήσει κατα τη μεταφορά. Για τον ίδιο λόγω είναι αρκετά πιο γρήγορος απο έναν hdd. Είναι πιο ελαφρύς και άρα ευκολότερος στη μεταφορά. Χαμηλότερη κατανάλωση άρα δεν σου τραβάει πολύ ρεύμα αν το συνδέεις σε laptop. Όσο αφορά την αξιοπιστία αν κρίνουμε από την απόδοση των Samsung τα τελευταία χρόνια θα έλεγα να δοκιμάσεις αυτόν εδώ!

Ακριβώς στα 135. Εγώ θα έπερνα τον 850evo 256gb στα 85 ευρώ και με 4 ευρώ ακόμα μια θήκη orico USB 3. 89 90 σύνολο έναντι 135. Η με 130 περνεις 500gb crucial mx500 και με 4 5 ευρώ την ίδια εξαιρετική θήκη.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει USB SSD όμως έχει πολλά οφέλει αν το σκεφτούμε (ειδικά αν τον μετακινείς συνέχεια). Δεν έχει μηχανικά μέρη άρα δεν θα σου χτυπήσει κατα τη μεταφορά. Για τον ίδιο λόγω είναι αρκετά πιο γρήγορος απο έναν hdd. Είναι πιο ελαφρύς και άρα ευκολότερος στη μεταφορά. Χαμηλότερη κατανάλωση άρα δεν σου τραβάει πολύ ρεύμα αν το συνδέεις σε laptop. Όσο αφορά την αξιοπιστία αν κρίνουμε από την απόδοση των Samsung τα τελευταία χρόνια θα έλεγα να δοκιμάσεις αυτόν εδώ!

 

Ακριβώς στα 135. Εγώ θα έπερνα τον 850evo 256gb στα 85 ευρώ και με 4 ευρώ ακόμα μια θήκη orico USB 3. 89 90 σύνολο έναντι 135. Η με 130 περνεις 500gb crucial mx500 και με 4 5 ευρώ την ίδια εξαιρετική θήκη.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

 

Τελεια τον εχω ηδη παραγγειλει ηδη φαινεται πολυ καλος.Βεβαια για να ειμαι σιγουρος μεχρι στιγμης εχω φορτωσει οτι δεν ηθελα να χαθει στο Google Drive (εχω 100τερρα) εκει αισθανομαι πιο ασφαλης γενικοτερα και το κοστος 19.99/ετος ειναι μικρο.

Ευχαριστω πολυ και τους 2 σας

Link to comment
Share on other sites

Τελεια τον εχω ηδη παραγγειλει ηδη φαινεται πολυ καλος.Βεβαια για να ειμαι σιγουρος μεχρι στιγμης εχω φορτωσει οτι δεν ηθελα να χαθει στο Google Drive (εχω 100τερρα) εκει αισθανομαι πιο ασφαλης γενικοτερα και το κοστος 19.99/ετος ειναι μικρο.

Ευχαριστω πολυ και τους 2 σας

Μόνο 20 ευρώ το χρόνο είναι τα 100Tb?

 

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα σε όλους! Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στη Γερμανία και αγόρασα από ένα Media Markt, τον Lacie Porsche Design Mobile 2TB. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι, ότι μου δείχνει χωρητικότητα μόλις 393MB (!), αντί για 2TB. Δεν υπάρχουν σφάλματα, κατακερματισμός ή κάτι τέτοιο. Τι λέτε να συμβαίνει? Να έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι ή είναι θέμα ρύθμισης? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Format έκανα. Στη διαχείριση δίσκων, αναφέρει ως χωρητικότητα τα 393MB, ενώ λέει ότι ο δίσκος βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Edited by Gm87
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...