Jump to content

Ελληνική WM6 ROM για Qtek 8310 [v3]


NiTroGen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

V5: se 23 ores me sxetika ligh xrhsh h mpataria einai sto 75% !!! periergo. gia na doume pos 8a paei mexti avrio

 

ps:

pos mporo na do xrhsh epeksergasth? yparxei kapoio programma?

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περίεργο; Μια χαρά θα το έλεγα! :D

 

Για να δεις τη χρήση του επεξεργαστή χρησιμοποίησε τον acbTaskMan. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο για τα δεδομένα του 8310.

Σε εμένα πριν βάλω την ROM σου η μπαταρία με την χρήση που κάνω εγώ τελείωνε σε 2 μέρες. Τώρα, σε 2 μέρες άντε να έχει πάει το πολύ 60%...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι ένας νέος κάτοχος qtek 8310 και αποφάσισα επειδή δεν με ικανοποιούν τα WM5 να κάνω την αναβάθμιση του nitrogen με τη βοήθεια των οδηγιών του arvacon.

Ενώ έκανα όλα τα βήματα σωστά μέχρι το 6ο καθώς και την αναβάθμιση του gsm radio, το teratermpro δεν μου αναγνωρίζει το τηλέφωνο (cannot open v...και κάτι τετραγωνάκια).

Αν γνωρίζει κάποιος από που οφείλεται το πρόβλημα και μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Αν δεν υπάρχει λύση τουλάχιστον μπορώ να το λειτουργώ έτσι όπως είναι χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι ένας νέος κάτοχος qtek 8310 και αποφάσισα επειδή δεν με ικανοποιούν τα WM5 να κάνω την αναβάθμιση του nitrogen με τη βοήθεια των οδηγιών του arvacon.

Ενώ έκανα όλα τα βήματα σωστά μέχρι το 6ο καθώς και την αναβάθμιση του gsm radio, το teratermpro δεν μου αναγνωρίζει το τηλέφωνο (cannot open v...και κάτι τετραγωνάκια).

Αν γνωρίζει κάποιος από που οφείλεται το πρόβλημα και μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Αν δεν υπάρχει λύση τουλάχιστον μπορώ να το λειτουργώ έτσι όπως είναι χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιάννης

 

Ακολούθησες σωστά τις οδηγίες; ;)

 

Κλεινουμε τη συσκευη και την αποσυνδεουμε απο τη usb.Παμε στις ρυθμισεις συνδεσης του Activesync και ξετσεκαρουμε την επιλογη "επιτρεπονται οι συνδεσεις usb".

 

Αν για κάποιο λόγο συνεχίζει να μη σου δουλεύει το TeraTerm, μικρό το κακό. Συνέχισε κανονικά την αναβάθμιση του λειτουργικού.

 

Το Format BINFS γίνεται γιατί κάποιοι (ελάχιστοι) έχουν παρατηρήσει υπολείμματα από την προηγούμενη ROM τους στη νέα (πχ. εικονίδια από προηγούμενα εγκατεστημένα προγράμματα). Αν τυχόν συμβεί και σε σένα κάτι τέτοιο, απλά κάνε ένα hard reset στο τηλέφωνο μόλις εγκαταστήσεις τη νέα ROM και θα είσαι ΟΚ. Εγώ όσες φορές ΔΕΝ έχω κάνει το format, ποτέ δεν μου παρουσιάστηκε πρόβλημα. :)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen καλημέρα,

τελικά αυτά που λένε οι άλλοι χρήστες για σένα είναι όλα αλήθεια.

Είσαι "θεός" σ' αυτό που κάνεις και γνωρίζεις το αντικείμενο πολύ καλά.

Όντως στην εκτύπωση των οδηγιών για να τις έχω πρόχειρες όταν θα έκανα την αλλαγή της rom φαγώθηκε το "ξε". Και όντως η rom σου είναι καταπληκτική.

Έχω μερικές απορίες και ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις μια που είμαι άσχετος με τα smartphone και ψάχνω συνέχεια για απαντήσεις.

--Μετά την αναβάθμιση δεν μπορώ να γράψω ελληνικά ούτε στο sms αλλά και σε καμία άλλη εφαρμογή. Προφανώς κάποια βλακεία έχω κάνει αλλά με το ψάξιμο που έκανα εγώ δεν βρήκα κάτι.

--Πως μπορώ να αλλάξω τα ονόματα στη sim μου? Δεν μ' αφήνει να γράψω πάνω από 6 χαρακτήρες.

--Υπάρχει κανένα πρόγραμμα σημειώσεων freeware ή άλλου τύπου.. γιατί οι "εργασίες" δεν είναι και πολύ βολικό πρόγραμμα για τη δουλειά που το θέλω?

--Μπορώ να φτιάξω ομάδες χρηστών (π.χ. οικογένεια, πελάτες, φίλοι κλπ) και να βάλω μέσα επαφές που να έχουν κοινό ήχο κλήσης αντί ν' αλλάζω ήχο σε κάθε μια?

 

Με πολύ εκτίμηση

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίζει μόνο τις επιλογές t9 (το εννιά δείκτης), Τ9 (πάλι δείκτης) και Τ9 (το εννιά κανονικό). Ελληνικά πουθενά!
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίζει μόνο τις επιλογές t9 (το εννιά δείκτης), Τ9 (πάλι δείκτης) και Τ9 (το εννιά κανονικό). Ελληνικά πουθενά!
Πατάς παρατεταμένα το "*" και θα δεις ένα μενού όπου θα μπορείς να διαλέξεις τα Ελληνικά.
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο. Το βρήκα και γράφω ελληνικά αλλά μου γεννήθηκαν πάλι δύο απορίες.

Ενώ γράφω μικρά ελληνικά μόλις τελειώνω τη λέξη μου τα κάνει κεφαλαία.

Αν θέλω η αντιστοιχία των πλήκτρων του πληκτρολογίου να είναι σαν τα κινητά τύπου nokia (μη βαράτε παιδιά, συνήθειο) υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να το κάνει?

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο. Το βρήκα και γράφω ελληνικά αλλά μου γεννήθηκαν πάλι δύο απορίες.

Ενώ γράφω μικρά ελληνικά μόλις τελειώνω τη λέξη μου τα κάνει κεφαλαία.

Αν θέλω η αντιστοιχία των πλήκτρων του πληκτρολογίου να είναι σαν τα κινητά τύπου nokia (μη βαράτε παιδιά, συνήθειο) υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να το κάνει?

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

 

To SMS 160 sou ta kanei kefalaia file mou gia na mporeis na steleneis mhmumata me 160 xaraktires kai oxi me 70!!!! Oso gia thn antistoixia twn plhktrwn an diabazes ligo ta proigoumena post tha eblepes oti o Nitrogen parathetei auto to programataki!!!!!!!

 

Filika WiMax....

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen καλημέρα,

τελικά αυτά που λένε οι άλλοι χρήστες για σένα είναι όλα αλήθεια.

Είσαι "θεός" σ' αυτό που κάνεις και γνωρίζεις το αντικείμενο πολύ καλά.

Όντως στην εκτύπωση των οδηγιών για να τις έχω πρόχειρες όταν θα έκανα την αλλαγή της rom φαγώθηκε το "ξε". Και όντως η rom σου είναι καταπληκτική.

Έχω μερικές απορίες και ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις μια που είμαι άσχετος με τα smartphone και ψάχνω συνέχεια για απαντήσεις.

--Μετά την αναβάθμιση δεν μπορώ να γράψω ελληνικά ούτε στο sms αλλά και σε καμία άλλη εφαρμογή. Προφανώς κάποια βλακεία έχω κάνει αλλά με το ψάξιμο που έκανα εγώ δεν βρήκα κάτι.

--Πως μπορώ να αλλάξω τα ονόματα στη sim μου? Δεν μ' αφήνει να γράψω πάνω από 6 χαρακτήρες.

--Υπάρχει κανένα πρόγραμμα σημειώσεων freeware ή άλλου τύπου.. γιατί οι "εργασίες" δεν είναι και πολύ βολικό πρόγραμμα για τη δουλειά που το θέλω?

--Μπορώ να φτιάξω ομάδες χρηστών (π.χ. οικογένεια, πελάτες, φίλοι κλπ) και να βάλω μέσα επαφές που να έχουν κοινό ήχο κλήσης αντί ν' αλλάζω ήχο σε κάθε μια?

 

Με πολύ εκτίμηση

 

Γιάννης

Γεια σου, Γιάννη. Δεν είμαι απλά "θεός" σ'αυτό που κάνω, αλλά "ημίθεος"!!!! :lol:

 

Σχετικά με τις απορίες σου...

  • Για τα ελληνικά νομίζω πως σε κάλυψαν οι παραπάνω απαντήσεις.
  • Δυστυχώς τα WM6 χρησιμοποιούν unicode χαρακτήρες, με αποτέλεσμα να γεμίζουν αμέσως το πεδίο ονομάτων της SIM. Δε μπορείς να κάνεις τίποτα γι'αυτό, παρά μόνο να μεταφέρεις τα ονόματα στη μνήμη του τηλεφώνου.
  • Δοκίμασε το Pocked Notepad ή ακόμη και το ...Word! ;)
  • Το Outlook υποστηρίζει περιορισμένες ομάδες χρηστών και δυστυχώς δε μπορείς να ορίσεις ήχο κλήσης ομάδας. Αν κάνω λάθος διορθώστε με, γιατί δεν το έχω ψάξει και πολύ.

Καλωσόρισες στον κόσμο των Windows Mobile 6! Μια συμβουλή: κάτσε και διάβασε καλά όλη αυτή τη συζήτηση, καθώς και τις τελευταίες (κι όχι μόνο) σελίδες από το θέμα Qtek 8300 & 8310, που αφορούν τη ROM μου. Σίγουρα θα βρεις λύση σε αρκετές απορίες σου. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

NiTroGen εσύ που ξέρεις.Τή πρόβλημα υπάρχει κ δεν εχει φτιαχτεί wm6 rom για qtek 8500 ακόμα?

 

Σόρη για το offtopic αλλά δεν ήξερα που να ροτίσω μιας και είμαι λίγο άσχετος!:O

Link to comment
Share on other sites

telika to vito audionotes "travaei" 4% tou epeksergasth kai mou rixnei thn mpataria grhgora otan exo energopoihmeno to autorecord!

 

Pantos exoume kanena neo gia to parakato bug/memory leak:

meta apo kana 2 meres eno me pernoun to sto thlefono anavei mono o fotismos kai den katagrafei thn anapanthth.

An pao na paro kapoion meta kollaei kai 8elei reset.

kai kapoios allos to eixe anaferei se prohgoumeno post

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι bug/memory leak του συστήματος και κάποιας εφαρμογής (πχ. AutoKeyLock); Ποτέ δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο και συνήθως κρατάω το κινητό τουλάχιστον καμιά βδομάδα πριν κάνω reboot.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων σας. Βρήκα τα περισσότερα από αυτά που αναζητούσα και ζητώ συγνώμη που δεν έψαξα πρώτα πριν ζητήσω τη βοήθειά σας.

(βέβαια τα post του qtek 8310 είναι 110 σελίδες + τα post των προγραμμάτων κλπ)

Ξέρω ότι έχω πολύ δρόμο ακόμα για να αποκτήσω την απαραίτητη γνώση πάνω στο qtek και ελπίζω σύντομα να μπορώ να βοηθάω και γω με τις γνώσεις που θα αποκτήσω.

Ένα πρόγραμμα που προσθέτει ομάδες αλλά και φωτογραφίες σ' αυτές είναι το photo contacts αλλά δυστυχώς είναι shareware. Μόλις ανακαλύψω κάποιο freeware ή "ραγισμένο" θα το ανεβάσω.

 

Με εκτίμηση

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το καλό με τα Windows Mobile, φίλε μου. Ότι δεν έχει το σύστημα από τη μάνα του, κατά 90% θα το προσφέρει μια εφαρμογή από άλλη ...μάνα. :)

 

Για freeware δεν έχω ακούσει τίποτα. "Ραγισμένο" κυκλοφορεί εδώ και πολύ καιρό το Photo Contact, αλλά θα σου πρότεινα να μην το ανεβάσεις. ;)

 

Καλή συνέχεια στη μελέτη σου....

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ψήνομαι η επόμενη ROM να βγει και στα 96dpi (ανάλυση σε οθόνη 176x220), όχι μόνο στα 131dpi (ανάλυση σε οθόνη 240x320).

 

Ουσιαστικά στα 96dpi μικραίνει το μέγεθος των γραμματοσειρών και των εικονιδίών, δίνοντας μεγαλύτερο "desktop" στο κινητό σας, σαν να ανεβάζεις την ανάλυση στα 328x436! Δείτε τις παρακάτω εικόνες:

 

http://img87.imageshack.us/img87/5727/96dpi1gk5.pnghttp://img98.imageshack.us/img98/1907/96dpi2px1.pnghttp://img146.imageshack.us/img146/2281/96dpi3ij0.png

http://img104.imageshack.us/img104/4844/96dpi4gm5.pnghttp://img100.imageshack.us/img100/1265/96dpi5cr3.png

 

Οι εφαρμογές που δεν τρέχουν μέσα στο GUI των WM6, αλλά είναι full screen με δικό τους GUI (πχ. Destinator) δεν επηρεάζονται.

 

Τι λέτε; Να το επιχειρήσω ή τσάμπα θα παιδευτώ; Θα σας ενδιέφερε κάτι τέτοιο; Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος on-the-fly αλλαγής dpi, μια που χρησιμοποιούνται διαφορετικά DLL, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να βγουν 2 εκδόσεις. Βέβαια το πότε θα βγουν (κι αν θα βγουν τελικά) είναι άλλη ιστορία... :rolleyes:

 

ΥΓ: Αν θέλετε να δοκιμάσετε τα 96dpi στην υπάρχουσα ROM, εγκαταστήστε αυτό το πακετάκι. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλιστα! Εξαιρετική ιδέα!

 

Μπορώ να δοκιμάσω το πακετάκι σε WM5 πριν κάνω τη μετάβαση σε WM6? Αν όχι τότε είναι καλός λόγος για να βάλω (επιτέλους!) τα WM6!

 

Μπορείς να μας δείξεις και μερικές φωτογραφίες από τη Homescreen και ένα site στον Internet Explorer;

Link to comment
Share on other sites

na sou po den eimai sigouros :confused: , epeidh einai to mono kinhto pou exo den kano pleon polles dokimes. :blink:

tora evala thn beta tou phil (parolo pou exei para polles elleipseis) me thn opoia de mou kalaei to vito audionotes kai to audiomanager kai 8a to psakso argotera (p.x. sthn epomhnh sou version 8a vazo ene ana ta programmata 8a ta afhno kana 4-5 meres kai 8a vlepo symperofora)

 

mias kai milao mono kai den stelno sms/mms kai kamia fora kata th diarkeia ths douleias akouo kai ligh mousikh gia thn ora evala mono to automatic keylock kai to pketaki sou me to htc audiomanager.

 

Allh8eia yparxei tropos na megaloso thn grammatoseira sto audiomanager. epsaksa ligo alla den to vrhka

 

les na kollaei logo tou greek customization pack ths ACE? vevaia apenergopoio to SMS160 gia na mhn emfanizei provlhma me to automatic keylock alla mporei na ftaei oti den ta pane kala kai ta 2 mazi.

isos sthn nea version sou na einai kalytero na mh to exeis proegkatesthmeno alla se diaforetiko .cab :respect:

 

edit:

oson afora to paketaki me ta 96dpi: ginetai apegkatastash an tyxon paraeinai mikra gia ta matia mas?

 

edit2:

an ontos einai conflict tou SMS160 kai tou keylock les na mporei to paketaki ths ace na xoristei sta 2 dhladh ksexoristo to sms160 apo tis ypoloipes ry8miseis?

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

@dj_aris:

Καλύτερα να μην το δοκιμάσεις σε WM5! Περισσότερες φωτογραφίες θα ανεβασω αργότερα... ;)

 

@iceman1979:

Για το AudioManager δεν ξέρω τι παίζει και δεν ξέρω και που να ψάξω τις διαφορές με τη ROM του Phil. Ίσως φταίει ο νεότερος πυρήνας.

 

Το SMS160 δεν πρόκειται να βγει από την ROM. Προηγείται η πλήρης υποστήριξη ελληνικών και μετά έρχονται τα utilities. Αν το απενεργοποιήσεις δεν κάνει conflict με το AutoKeylock. Κι εφόσον εγώ δεν έχω εγκατεστημένο το τελευταίο και δε μου παρουσιάζεται το πρόβλημα που αναφέρεις, υποθέτω ότι αυτό πρέπει να φταίει.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

προτείνω η νέα έκδοση 6 να έχει και το homescreen της htc... εφόσον βέβαια βρεθεί το κατάλληλο .dll
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ψήνομαι η επόμενη ROM να βγει και στα 96dpi (ανάλυση σε οθόνη 176x220), όχι μόνο στα 131dpi (ανάλυση σε οθόνη 240x320).

Κουκλί πραγματικά! Νομίζω ότι θα φορεθεί πολύ...

Αγχωτικό βέβαια ως προς το τι ασυμβατότητες ίσως παρουσιαστούν με διάφορες εφαρμογές, πάντως αφού θα δουλεύει οκ το Destinator αξίζει μια δοκιμή...

 

Αλήθεια, δοκίμασε κανένας το πακετάκι ήδη;

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το φοράω εδώ και μια βδομάδα και είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Ασυμβατότητα δεν υπάρχει καμία! Το μόνο "πρόβλημα" που είδα είναι αυτό:

http://img410.imageshack.us/img410/2384/96dpidl7.png

Αν και κυκλοφορεί κάπου μια έκδοση του CommManager για 96dpi. ;)

 

Ορίστε και μερικές ακόμη εικόνες:

http://img228.imageshack.us/img228/3390/96dpi0iw1.pnghttp://img228.imageshack.us/img228/2218/96dpi9fl7.png

http://img256.imageshack.us/img256/4628/96dpise3.pnghttp://img218.imageshack.us/img218/734/96dpixp4.png

http://img205.imageshack.us/img205/5877/96dpi6mq6.pnghttp://img255.imageshack.us/img255/4761/96dpi7to5.png

 

Και για μια πιο καλή εικόνα του "κέρδους ανάλυσης":

http://img221.imageshack.us/img221/1848/wm6greek2uu8.pnghttp://img164.imageshack.us/img164/1775/96dpi8ar4.png

 

Νομίζω πως σας έπεισα, έτσι;

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...