Jump to content

Ελληνική WM6 ROM για Qtek 8310 [v3]


NiTroGen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε iceman1979

 

κυκλοφορεί το VITO AudioNotes v1.32 SP Released που δουλεύει τέλεια και στα WM6

 

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.pxdxa.com/read.php?tid=50574

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:thankyou: φίλε arvacon

Ο οδηγός σου είναι κατατοπιστικότατος και νομίζω ότι έλειπε απο ένα το σο μεγάλο threat σαν αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έχω μείνει στην rom του Andot.Θα περιμένω (καμια εβδομάδα πιστεύω) τον αγαπητο φίλο Nitrogenen να βγάλει την version 5 που θα είναι σίγουρα λίγο καλύτερη και θα προχωρίσω στην αναβάθμηση.

Θα ήθελα πολύ στη version 5 να γίνεται το εξης:ενώ έχουμε ενεργοποιημένο το bluetooth να μπορούμε να λάβουμε ένα αρχείο απο άλλο κινητό, να ανοίξει ο φωτισμός τη οθόνης να μας ρωτήσει και να πατήσουμε οκ.Γιατί εως τώρα αν δεν ήταν ενεργοποιημένος ο φωτισμός δεν ήταν ανιχνέυσιμο το bluetooth, εκτός αν είχαμε ένα third party (file acceptor) οπου εδω το αποθήκευε χωρίς να μας ρωτήσει

TNX & GO ON!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Περασα τη rom 4 πριν 2 μερες και δουλευει καλα,εκτος απο καποια πραγματα.

-Οταν ανοιγω το τηλεφωνο,στην οθονη φαινονται οι μαυρες περιμετρικες γραμμες απο τα παραθυρα που ανοιγουν,δηλαδη πως ειναι στα XP οταν κανεις minimise ενα παραθυρο και το βλεπεις να χανεται σαν φλασαρισμα..Αλλα δε βλεπεις παραθυρα εδω,απλα κατι τετραγωνα που ξεφυτρωνουν απο το logo του nitrogen,στη μεση της οθονης,απο μικρα σε μεγαλα,σαν να πεταγονται προς τα εξω..Και οταν ανοιγεις προγραμμματα ή φακελους,παλι το ιδιο γινεται..

-Σημερα το πρωι,αφου ειχα το τηλεφωνο ανοιχτο ολο το βραδυ,πηγα να το ξεκλειδωσω και δεν ειχε καθολου φωτισμο η οθονη.Πηγα με τη βοηθεια του πορτατιφ μου στα βοηθηματα,εσβησα το LowLight και επανηλθε.

-Οταν με καλεσαν,και απαντησα απ το κουμπι του bluetooth,δεν ανταποκριθηκε (με τα wm5 δουλευε αψογα).Για το τελευταιο,δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν οντως συμβαινει συχνα,ή απλα ετυχε.

-Το Fake cursor δεν δουλευει καλα,δηλ εμφανιζεται ο κερσορας αλλα δεν εκτελει καμμια επιλογη.

 

Υγ.:Θα ηταν καλη ιδεα η τοποθετηση της εντολης "επανεκκινηση" στην ταχεια λιστα του on/off button.

 

Ξεχασα να κανω την ερωτηση..Μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει σχετικα με το τι φταει για τα παραπανω προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

-Οταν ανοιγω το τηλεφωνο,στην οθονη φαινονται οι μαυρες περιμετρικες γραμμες απο τα παραθυρα που ανοιγουν,δηλαδη πως ειναι στα XP οταν κανεις minimise ενα παραθυρο και το βλεπεις να χανεται σαν φλασαρισμα..Αλλα δε βλεπεις παραθυρα εδω,απλα κατι τετραγωνα που ξεφυτρωνουν απο το logo του nitrogen,στη μεση της οθονης,απο μικρα σε μεγαλα,σαν να πεταγονται προς τα εξω..Και οταν ανοιγεις προγραμμματα ή φακελους,παλι το ιδιο γινεται..

Έχεις ενεργοποιημένο το windows animation.

-Σημερα το πρωι,αφου ειχα το τηλεφωνο ανοιχτο ολο το βραδυ,πηγα να το ξεκλειδωσω και δεν ειχε καθολου φωτισμο η οθονη.Πηγα με τη βοηθεια του πορτατιφ μου στα βοηθηματα,εσβησα το LowLight και επανηλθε.

Όπως παρατήρησες, το πρόβλημα οφειλόταν στο LowLight.

-Οταν με καλεσαν,και απαντησα απ το κουμπι του bluetooth,δεν ανταποκριθηκε (με τα wm5 δουλευε αψογα).Για το τελευταιο,δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν οντως συμβαινει συχνα,ή απλα ετυχε.

Μήπως δεν είχε συνδεθεί το bluetooth; Εγώ δεν είχα κανένα τέτοιο πρόβλημα. Δοκίμασε να το επαληθεύσεις!

-Το Fake cursor δεν δουλευει καλα,δηλ εμφανιζεται ο κερσορας αλλα δεν εκτελει καμμια επιλογη.

Το fake cursor δουλεύει μια χαρα στα προγράμματα που υποστηρίζουν οθόνη αφής.

Υγ.:Θα ηταν καλη ιδεα η τοποθετηση της εντολης "επανεκκινηση" στην ταχεια λιστα του on/off button.
Υπάρχει στην "ταχεία λίστα" του Celetask.

 

-------------

Εγω πάντως έχω μείνει στην rom του Andot.Θα περιμένω (καμια εβδομάδα πιστεύω) τον αγαπητο φίλο Nitrogenen να βγάλει την version 5 που θα είναι σίγουρα λίγο καλύτερη και θα προχωρίσω στην αναβάθμηση.

Η νέα έκδοση θα βγει σε 2 μέρες και δε θα έχει σημαντικές αλλαγές, παρά μόνο φωνητική κλήση, διόρθωση της αντιστοιχίας των πλήκτων στον κατάλογο, αλλαγή 1-2 μικροεφαρμογές και κάποιες επιπλέον επιλογές στα settings. Τίποτα το εντυπωσιακό. Ήδη την έχω περάσει στο κινητό μου και κάνω beta testing αυτή τη στιγμή. :)

Θα ήθελα πολύ στη version 5 να γίνεται το εξης:ενώ έχουμε ενεργοποιημένο το bluetooth να μπορούμε να λάβουμε ένα αρχείο απο άλλο κινητό, να ανοίξει ο φωτισμός τη οθόνης να μας ρωτήσει και να πατήσουμε οκ.Γιατί εως τώρα αν δεν ήταν ενεργοποιημένος ο φωτισμός δεν ήταν ανιχνέυσιμο το bluetooth, εκτός αν είχαμε ένα third party (file acceptor) οπου εδω το αποθήκευε χωρίς να μας ρωτήσει

Κι εγώ θα ήθελα να ζητάτε πράγματα που να μπορούν να γίνουν χωρίς να ξαναγίνει compile ο πηγαίος κώδικας των Windows Mobile!!! :mad:

 

------------------

 

Θα παρακαλούσα να είστε λογικοί στις "απαιτήσεις" σας για τη ROM και να γνωρίζετε καλά τι κάνει και πώς το κάνει κάθε εφαρμογή πριν τη βγάλετε προβληματική. Κι αν κάπου δείτε κάποια ρύθμιση που δεν ξέρετε για τι είναι, μην την πειράζετε.

 

Επίσης αν κάπου δείτε κάποιο σφάλμα επανεκκινήστε το κινητό σας και δείτε αν παραμένει. Μόνο τότε αναφέρετέ το! Μην ξεχνάτε ότι έχετε Windows!!!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ρε nitro,μη δαγκωνεις..Λες οτι και εμεις τα ξερουμε ολα και μπορουμε να ειμαστε αλανθαστοι στις ερωτησεις μας?Και που ξερω εγω αν πρεπει να κανεις αλλαγες στον compiler η στη registry?:dizzy:Νομιζα πως αν αναφερω τα μικροπροβληματα,βοηθαω στην αναβαθμιση της Rom..:nagger:Απλως,ειμαι ενας απλος και ταπεινος χρηστης που μολις χθες εγκαταλειψε το symbian..:baby::drool:
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχής δεν ...δάγκωσα εσένα! Αν είσαι νέος χρήστης, τότε μάθε καλά τα WM5 και μετά πέρνα τα WM6. Και αν κάτι σου φαίνεται στραβό, ρίξε πρώτα μια ματιά στο Google αν όντως είναι εσφαλμένο και μετά παρουσίασέ το εδώ. Μπορεί να μην είναι bug, αλλά "feature" των WM.

 

Με το να γεμίζει η συζήτηση αυτή με ανύπαρκτα προβλήματα και τρελές διορθώσεις του OS, το τελευταίο πράγμα που κάνετε είναι να βοηθάτε.

 

Συγγνώμη, αλλά αυτό το θέμα δεν αφορά τον τρόπο γενικής λειτουργίας των WM και των εφαρμογών που εμπεριέχονται. Αφορά την ROM που "μαγείρεψα" και αν δουλεύουν σωστά οι προσθήκες/διορθώσεις που έχω κάνει πάνω στην αρχική. Μην περιμένετε απαντήσεις στις ερωτήσεις σας που ΔΕΝ αφορούν τη ROM μου. Μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα για αυτές.

 

Ξέρω ότι φαίνομαι απότομος και κακός, αλλά στ'αλήθεια με κουράζει το να προσπαθώ να ...μαγειρέψω σούπα για το σύνολο κι αυτό να διαμαρτύρεται γιατί το σκέτο αλάτι είναι αλμυρό ή γιατί δε μπορεί να φάει με το πιρούνι!!!!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen, είναι αλήθεια ότι είσαι κάπως απότομος. Εμείς απλά κάνουμε κάποιες ερωτήσεις ή παρατηρήσεις για να δούμε αν κάποια πράγματα γίνονται ή όχι, μιας και αποδεδειγμένα γνωρίζεις κάποια πράγματα παραπάνω από εμάς. Τώρα αν κάτι δε γίνεται ή δε θέλεις να το κάνεις (δεν είσαι υποχρεωμένος άλλωστε) δεν είναι ανάγκη να επιτίθεσαι σε αυτόν που το πρότεινε (και ο οποίος στην τελική δεν γνωρίζει για ποιό λόγο δε γίνεται -είναι καθαρά τεχνικό θέμα). Απλά πες του όχι.

 

Εξάλλου για καλό ρωτάμε όλοι: Κι εγώ σε ρώτησα αν έχει φωνητική κλήση η rom στο post #81 στις 17/10 και ενώ μου "την είπες" αρχικά, πρόσθεσες φωνητική κλήση στο post #89 την επόμενη μέρα. Και αναρωτιέμαι, αν δεν σε είχα ρωτήσει αν υπάρχει θα έμπαινε;

 

Εκτιμούμε όλοι μας την προσπάθειά σου (ακόμα κι εγώ που δεν χρησιμοποιώ WM6 γιατί βασικά δεν έχω χρόνο να πειραματιστώ με το τηλέφωνο, αλλά παρακολουθώ το thread) και είναι σημαντικό ότι κάνεις τα πάντα αφιλοκερδώς, αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλα όσοι προτείνουν τα παιδιά εδώ μέσα είναι για καλό, δε νομίζω να σου έδωσε κανένας εντολή "φτιάξε αυτό"!

 

Εντελώς φιλικά

Άρης

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen, είναι αλήθεια ότι είσαι κάπως απότομος. Εμείς απλά κάνουμε κάποιες ερωτήσεις ή παρατηρήσεις για να δούμε αν κάποια πράγματα γίνονται ή όχι, μιας και αποδεδειγμένα γνωρίζεις κάποια πράγματα παραπάνω από εμάς. Τώρα αν κάτι δε γίνεται ή δε θέλεις να το κάνεις (δεν είσαι υποχρεωμένος άλλωστε) δεν είναι ανάγκη να επιτίθεσαι σε αυτόν που το πρότεινε (και ο οποίος στην τελική δεν γνωρίζει για ποιό λόγο δε γίνεται -είναι καθαρά τεχνικό θέμα). Απλά πες του όχι.

 

Εξάλλου για καλό ρωτάμε όλοι: Κι εγώ σε ρώτησα αν έχει φωνητική κλήση η rom στο post #81 στις 17/10 και ενώ μου "την είπες" αρχικά, πρόσθεσες φωνητική κλήση στο post #89 την επόμενη μέρα. Και αναρωτιέμαι, αν δεν σε είχα ρωτήσει αν υπάρχει θα έμπαινε;

 

Εκτιμούμε όλοι μας την προσπάθειά σου (ακόμα κι εγώ που δεν χρησιμοποιώ WM6 γιατί βασικά δεν έχω χρόνο να πειραματιστώ με το τηλέφωνο, αλλά παρακολουθώ το thread) και είναι σημαντικό ότι κάνεις τα πάντα αφιλοκερδώς, αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλα όσοι προτείνουν τα παιδιά εδώ μέσα είναι για καλό, δε νομίζω να σου έδωσε κανένας εντολή "φτιάξε αυτό"!

 

Εντελώς φιλικά

Άρης

Άρη, άλλο να ρωτάς αν έχει μια εφαρμογή (αυτό σου είπα ότι δεν έχει, όχι ότι δε μπορεί να μπει - απλά στο φώναξα γιατί είχε ειπωθεί πολλές και ήθελα να το δουν κι άλλοι που μπορεί να ξαναρωτούσαν) κι άλλο να λες ότι δε δουλεύει το ένα ή έχει πρόβλημα το άλλο, χωρίς να το έχεις ελέγξει σωστά, χωρίς να ξέρεις ποια είναι η πραγματική λειτουργία του.

 

Δεν επιτίθεμαι σε αυτούς που προτείνουν, απαντώ κανονικά, όπως φαίνεται στο #156, αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω και κάποια πράγματα για το πως πρέπει να γίνονται σωστά οι προτάσεις και οι αναφορές των bugs.

 

Γι'αυτό σας λέω -και το φωνάζω- πριν αναφέρετε κάτι σιγουρευτείτε ότι όντως είναι πρόβλημα και όχι κάτι που δε λειτουργεί με τον τρόπο που εσείς θέλετε. Δεν φτιάχνω εγώ το λειτουργικό, ούτε τις εφαρμογές που περιέχει. Εγώ απλά το συμμαζεύω σε ένα πακετάκι με ενσωματωμένες κάποιες ήδη υπάρχουσες εφαρμογές. Αν κάτι δε δουλέψει καλά μια φορά, μπορεί να είναι τυχαίο. Windows έχει το κινητό, όλα είναι πιθανά! Δοκιμάστε να αναπαράγετε το πρόβλημα και αν συνεχίζει πείτε 2-3 πράγματα για το πως έγινε και υπό ποιες συνθήκες (πχ. εγκαταστάθηκαν κι άλλες εφαρμογές).

 

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σας να εγκαταστήσετε μια νέα ROM και να πείτε τη γνώμη σας γι'αυτή, αλλά καταλάβετε κι εσείς ότι πρέπει να διαβάσετε ΟΛΗ τη συζήτηση για αυτή πριν λάβετε μέρος. Το να λέω τα ίδια και τα ίδια σε κάθε δεύτερη σελίδα, καθώς και να απαντάω σε άσχετα πράγματα, όχι μόνο με κουράζει αλλά μπορεί να θάψει και κάποιο χρήσιμο post στην συζήτηση.

 

Τέλος πάντων, ας μην επεκταθούμε σε αυτό το θέμα. Καλά έκανε και ειπώθηκε, αλλά είναι τελείως offtopic. Εξάλλου, μπορεί να ...γαβγίζω πού και πού, αλλά είδατε καλά πως δε δαγκώνω. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

WM6 Standard Greek for HTC Tornado - Έκδοση 5

 

Βασισμένη στη ROM WM6 5.2.1616.18120 του Shark (από WinCE.BY)

 

Ελληνική Έκδοση από NiTroGen

5η Αναβάθμιση - 31 Οκτ 2007

 

 

Χαρακτηριστικά

--------------------

> WM6 Standard 5.2.1616.18120.0.4.0

> Μενού: Ελληνικά - Αγγλικά

> t9: Ελληνικό - Αγγλικό

> SMS160: Για 160 χαρακτήρες ανά SMS

> Ρυθμίσεις GPRS, MMS, WAP όλων των ελληνικών εταιριών κινητής

> 8MB Pool

> Πλήρως ξεκλειδωμένη!!!

> Υποστήριξη MMS

> HTC Camera 4.00.23355

> Κατέβασμα των αρχείων rar, exe, doc, pdf, 3gp με τον IE

> Αναπαραγωγή 3gp, mpg, mp4, aac με Windows Media Player

> Οδηγός πληκτρολογίου από AKU2.0

> Διόρθωση προβλήματος υποστήριξης ασφάλειας WPA με κρυφό SSID

> Προσθήκη φακέλων "Προγράμματα", "Πολυμέσα" και "Δίκτυο" στο Μενού Έναρξης και νέων συντομεύσεων στα "Βοηθήματα"

> Συμπίεση εικόνων και ορισμένων εφαρμογών για περισσότερο ελεύθερο χώρο (+500KB)

> Επιπλέον ρυθμίσεις για Bluetooth, Διαχείριση Ενέργειας, Internet Explorer και Μενού Έναρξης

+ Επιπλέον ρυθμίσεις για Τηλέφωνο (STK), Διαχείριση Ενέργειας (Όριο Οθόνης), Γραμματοσειρές, Αναφορά SMS και Φωνητική Κλήση

+ Διόρθωση προβλήματος καθυστερήσεων στον Internet Explorer

+ Αλλαγή της αντιστοίχισης χαρακτήρων στον κατάλογο από αλφαβητική σειρά σε διάταξη εισαγωγής κειμένου (όπως στα SMS)

+ Φωνητική Κλήση (Cyberon Speed Dial)

 

 

Επιπλέον Εγκατεστημένες Εφαρμογές

----------------------------------------------

> CeleTask 2.2.2433.4986

> ClearType Powertoy

> ClockOnTop

> CommManager 1.4.1

> CoolCamera 1.15

+ Cyberon Speed Dial 1.7.16

> FakeCursor

+ GPSCom Utility

> HTC SIM Manager 6.31

> LowLight 1.02

> MoBlue 2.0 beta

> MultiFlashLight 1.1

* OMAPClock 0.21

> Oxios Memory 1.40

> Oxios Alarms 1.31

+ PIM Backup v2.5

* SMS Delivery Receipt Fix 0.3 by Intruder

+ tgetfile.dll 5.0.11

> Tornado Power Control 2.0 beta 4

> Tornado WiFi Settings

> VoIP DLLs - VoIPiser 0.1

> VitoCopyPaste 1.3.60

> Uninstaller 0.3 by Easter

> WM5torage 1.78 beta 2

- Tornado Power Control 2.0 beta 4

 

(+ Προσθήκη, * Αναβάθμιση, - Αφαίρεση)

 

Διαθέσιμος χώρος μετά την εγκατάσταση: 19.25ΜΒ

Διαθέσιμη μνήμη κατά την εκκίνηση: 30.13ΜΒ

 

 

Συντομεύσεις Πλήκτρων

------------------------------

  • Volume Up παρατεταμένο: Φωνητικές Σημειώσεις
  • Volume Down παρατεταμένο: Φωνητική Κλήση
  • Home παρατεταμένο: Celetask
  • Camera σύντομο: CoolCamera
  • Camera παρατεταμένο: FakeCursor

 

 

Οδηγίες Εγκατάστασης

-----------------------------

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ROM ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ HTC TORNADO NOBLE (Qtek 8310/iMate SP5/Vodafone V1240). ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΕΥΣΗ ΤΗΣ!!!

 

Συνδέετε το κινητό μέσω ActiveSync, τρέχετε το ROMUpdateUtility.exe και ακολουθείτε τις οδηγίες. Σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζεται η συσκευή σας από το ActiveSync, έχοντας κλειστό το κινητό κρατάτε πατημένο το κουμπί της κάμερας και συνδέετε το κινητό στο PC με το USB. Μόλις εμφανιστεί η οθόνη με τα 3 χρώματα (bootloader), τρέχετε το ROMUpdateUtility.exe και ακολουθείτε τις οδηγίες.

 

H ROM περιέχει μόνο το λειτουργικό. ΔΕΝ αναβαθμίζεται ο bootloader, οπότε σε περίπτωση αποτυχίας της αναβάθμισης, μπορεί να ξαναπεραστεί το λειτουργικό σύστημα μέσω αυτού.

 

H ROM είναι διαθέσιμη στο blog μου: http://nitrogen.blog.com.gr/

 

 

Δωρεά

--------

Η ανάπτυξη/βελτίωση της ελληνικής WM6 ROM για το Tornado πραγματοποιείται καθαρά στον ελεύθερό μου χρόνο και η διάθεσή της είναι φυσικά δωρεάν. Αν νομίζετε πως αξίζει τον κόπο να προσφέρετε κάτι, μπορείτε να το κάνετε μέσω PayPal.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες παρατηρήσεις πάνω στα νέα χαρακτηριστικά:

  1. Αν παίξετε με τις ρυθμίσεις της Φωνητικής Κλήσεις (αλλαγή μεγέθους αρχείου ή καταλόγου), τότε οι φωνητικές εντολές σας θα πρέπει να ηχογραφηθούν πάλι από την αρχή, παρόλο που φαίνεται ότι διατηρούνται (bug!)
  2. Οι παράμετροι στη μορφή εμφάνισης του ονόματος είναι τρεις: %name, %phone και %phonetype (μαζί με το %) και αφορούν αντίστοιχα την εμφάνιση του ονοματεπώνυμου, του αριθμού τηλεφώνου και του τύπου τηλεφώνου. Ότι άλλο χρησιμοποιηθεί εμφανίζεται όπως έχει. Πχ. η μορφή "%name από το %phonetype (%phone)" θα εμφανίσει "Παπαδόπουλος Κώστας από το σταθερό (+302101234567)". Οι λέξεις που χρησιμοποιούνται για τους τύπους τηλεφώνου ορίζονται επίσης στο ίδιο μενού ρυθμίσεων.
  3. Η προεπιλεγμένη cache των γραμματοσειρών είναι 64k.
  4. Η υπηρεσία STK αφορά την εμφάνιση του μενού της κάρτας SIM.
  5. Το GPSCom είναι ένα μικρό utility που ίσως λύσει τα προβλήματα που μπορεί να έχουν κάποιοι με τα bluetooth GPS τους. Αχρείαστο νά'ναι!
  6. Το tgetfile.dll είναι μια βιβλιοθήκη που χρησιμοποιούν αρκετά προγράμματα (και πολλοί emulators).
  7. Το Tornado Power Control το αφαίρεσα γιατί τα 500kB του μπορούν να εγκατασταθούν στην κάρτα μνήμης. Εξάλλου οι περισσότεροι χρησιμοποιούν μόνο το OMAPClock.
  8. Οι επιπρόσθετες εφαρμογές δοκιμάστηκαν από εμένα για την καλή λειτουργία τους. Αν έχετε κάποιο πρόβλημα σιγουρευτείτε ότι δεν είναι τυχαίο και ότι φταίει η ROM και όχι κάτι που εγκαταστήσατε ή πειράξατε αργότερα.
  9. Η Γη δεν είναι επίπεδη.

Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, θα ήταν καλό να έχετε εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση του GSM Radio. Σε περίπτωση που είναι αρκετά παλιό το Tornado και έχει SPL (bootloader) μικρότερο της έκδοσης 2, ορίστε ένα πακετάκι που περιέχει τις τελευταίες εκδόσεις GSM και SPL.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά δεν συμφωνώ που αφαίρεσες το Tornado Power Control.

Το OMAPClock δεν διατηρείται μετά από standby του κινητού ούτε υποστηρίζει Auto Scaling.

Εμένα το TPC μου έχει σώσει τη ζωή και τη ζωή της μπαταρίας μου...

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά δεν συμφωνώ που αφαίρεσες το Tornado Power Control.

Το OMAPClock δεν διατηρείται μετά από standby του κινητού ούτε υποστηρίζει Auto Scaling.

Εμένα το TPC μου έχει σώσει τη ζωή και τη ζωή της μπαταρίας μου...

Δεν αντιλέγω, αλλά μπορείς να το εγκαταστήσεις στην κάρτα μνήμης. Αφαιρώντας το κερδίσαμε περίπου 500kB, στα οποία προστέθηκε η φωνητική κλήση, το PIM Backup, κτλ. ;)

 

Δε νομίζω πως είναι τόσο κακό αυτό, σωστά; :)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου καθόλου κακό. Έτσι κι αλλιώς αυτά τα 500kb μπορεί να χρειαστούν σε κάποιον που δεν θέλει να κάνει overclocking στο 8310 του.

Συγχαρητήρια κ πάλι για την προσπάθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αισίως φτάσαμε στη πολυαναμενόμενη και τελευταία ρομ v5 του φίλου nitrogen και θα ήθελα να τον ευχαριστήσω παρα πολύ για όλη τη δουλειά που πρόσφερε.Εγώ απο τη πρώτη ρομ του Andot περνάω στη 5 του nitro και έπαθα πλάκα,έχει αρκετές διευκολύνσεις.

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος απο εδώ γιατί αφου έχω επιλέξει να κατεβαίνει ολοκληρο το εμειλ στο κινητό μέσω active sync στι κινητό δεν αποθηκεύονται οι φωτογραφίες και πρέπει να συνδέσω πάλι το κινητό με το active sync ή να τις καταβάσω μέσω wap?Δε θέλω να εγκαταστήσω άλλο πρόγραμμα θέλω απλώς αυτό.Μήπως υπάρχει λύση σε αυτή τη ρομ,γιατί ποτέ δε γινόταν αυτό!

Link to comment
Share on other sites

niko molis evala thn v5. Mexri tora ola pane kala.

Protash gia thn epomenh fora:

sto Long_Home.lnk vale

37#\Windows\CeleTask.exe 1010

oste na emfanizei panta to "tasks" patontas to home aneksarthta pou to exoune afhsei thn prohgoumenh fora kai na mh sbhnoune ta "procecess" anti ton efarmogon ;)

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπάθησα να κάνω εγγατάσταση στο qtek 8310 που έχω τα wm6 v5 απο nitrogen. Βάση τα λεγόμενα του pc μου , η εγγατάσταση ήταν επιτυχείς. Όταν ξεκινάει ομως το κινητό βγάζει την οθόνη με τα 3 χρώματα και σταματα εκεί. Προσπάθησα να το επαναφέρω στα wm5

με την rom απο qtek αλλα πάλι τα ίδια . Τί πρέπει να κάνω για να το

επαναφέρω ?

Link to comment
Share on other sites

niko molis evala thn v5. Mexri tora ola pane kala.

Protash gia thn epomenh fora:

sto Long_Home.lnk vale

37#\Windows\CeleTask.exe 1010

oste na emfanizei panta to "tasks" patontas to home aneksarthta pou to exoune afhsei thn prohgoumenh fora kai na mh sbhnoune ta "procecess" anti ton efarmogon ;)

Μου το είχες ξαναπεί, το είχα στα υπόψην και τελικά το ξέχασα! :O Έχεις μήπως και τα υπόλοιπα command lines του Celetask;

 

Εγώ προσπάθησα να κάνω εγγατάσταση στο qtek 8310 που έχω τα wm6 v5 απο nitrogen. Βάση τα λεγόμενα του pc μου , η εγγατάσταση ήταν επιτυχείς. Όταν ξεκινάει ομως το κινητό βγάζει την οθόνη με τα 3 χρώματα και σταματα εκεί. Προσπάθησα να το επαναφέρω στα wm5 με την rom απο qtek αλλα πάλι τα ίδια . Τί πρέπει να κάνω για να το επαναφέρω ?

Ήταν SuperCID το τηλέφωνό σου πριν εγκαταστήσεις τη νέα ROM; Τα καλά νέα είναι ότι αφού υπάρχει η οθόνη με τα 3 χρώματα το κινητό σώζεται.

 

Με κλειστό το κινητό, κρατάς πατημένο το κουμπί της κάμερας και το συνδέεις στη USB. Αφήνεις το κουμπί μόλις βγει η οθόνη με τα 3 χρώματα. Τότε τρέχεις την εγκατάσταση της ROM από Qtek. Λογικά όλα θα είναι OK. Αν για κάποιο λόγο σε ξαναβγάζει στον bootloader (όπως ήδη συνέβη), ξανατρέξε την εγκατάσταση - προφανώς κάτι δεν έκατσε καλά!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το κινητό άνοιξε , αλλά με την rom από το αγγλικό site. Τώρα έχω ακούσει πολλά καλά για τα wm6 . Πώς μπορώ να κοιτάξω αν είναι SuperCID το τηλέφωνό μου? Για να ξαναπροσπαθήσω να περάσω wm6. :D
Link to comment
Share on other sites

Αγγλικό site;;; Δεν είναι από Ελλάδα το κινητό σου; Ίσως γι'αυτό να μη δέχτηκε τη ROM της Qtek/ACE.

 

Αφού δεν ξέρεις αν είναι SuperCID, άρα ΔΕΝ είναι! Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα τις οδηγίες του arvacon για το πως γίνεται. Αυτό θα χρειαστεί να το κάνεις μόνο μια φορά. Μετά το τηλέφωνό σου θα είναι "ξεκλείδωτο για κάθε ROM"!

 

Μην κατεβάσεις το rar που δίνει ο φίλος, γιατί περιέχει εκτός από τα απαραίτητα και την παλιότερη 4η έκδοση της ROM (τσάμπα 30+ MB κατέβασμα). Κατέβασε αυτό: http://rapidshare.com/files/67412931/SuperCIDTools.rar και την 5η ROM (που μάλλον το έχεις κάνει ήδη).

 

Η διαδικασία στη συνέχεια είναι (συνοπτικά) η εξής:

  1. Αποσυμπίεσε σε έναν κατάλογο στον Η/Υ σου το SuperCIDTools.rar. Σύνδεσε το κινητό σου στον υπολογιστή με το ActiveSync 4.5 και εγκατέστησε στο κινητό σου και τα 2 cab που θα βρεις στον υποκατάλογο 01 - Install to phone.
  2. Τρέξε το RegEdit στο κινητό σου και κάνε τις απαραίτητες αλλαγές στη Registry που αναφέρονται στο βήμα 1.
  3. Τρέξε από τον Η/Υ σου το 02 - SDA_ApplicationUnlock και επανεκκίνησε το κινητό σου.
  4. Σιγουρέψου ότι έχεις ενεργή σύνδεση internet, τρέξε από τον Η/Υ το 03 - SPVServices και ακολουθώντας τις οδηγίες των βημάτων 4-7.
  5. Πριν εγκαταστήσεις την ROM με τα WM6, κατέβασε και αναβάθμισε τον bootloader και το GSM radio στην τελευταία έκδοση (μια που περνάς κατευθείαν από τα WM5 στα WM6). Η διαδικασία είναι ίδια με την αναβάθμιση της ROM - τρέχεις το ROMUpdateUtility.
  6. Τώρα μπορείς να εγκαταστήσεις τα WM6!

Κατά τη διάρκεια της παραπάνω διαδικασίας δε χρειάζεται να αποσυνδέσεις το κινητό σου από τη USB.

 

Περιμένω να ακούσω ευχάριστα νέα.... ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχες ξαναπεί, το είχα στα υπόψην και τελικά το ξέχασα! :O Έχεις μήπως και τα υπόλοιπα command lines του Celetask;

 

Τρέξε το celetask: menu, options, Hot Key.

Εκει εχει τη λιστα :happy:

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

 

Περιμένω να ακούσω ευχάριστα νέα.... ;)

 

Τα νέα είναι ευχάριστα !!!! :happy: :happy:

Τελικά πέρασε . Και είναι όλα τα λεφτά τα wm6 . Άλλη συσκευή έγινε.

 

Ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...