Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ποσό στο καλάθι μου το βγάζει σε ευρώ. Αλλά όταν έγινε η αγορά νομίζω ήταν USDollars και μάλλον έγινε κάποια αυτόματη μετατροπή..

Αλλά και να μου έφαγε κάποια λεφτά στην μετατροπή δεν δικαιολογείται 40 Ευρώ διαφορά

 

Απευθείας με την κάρτα, όχι Paypal

 

Όπως λες, Είναι πολλά 40€ για να οφείλεται σε μετατροπή. Μήπως είχαν κάποια προϊόντα shipping cost που ανέβαζε το ποσό? Πήγαινε στο purchase history στο eBay, έχει αναλυτικά τι χρεώθηκες για κάθε παραγγελία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όπως λες, Είναι πολλά 40€ για να οφείλεται σε μετατροπή. Μήπως είχαν κάποια προϊόντα shipping cost που ανέβαζε το ποσό? Πήγαινε στο purchase history στο eBay, έχει αναλυτικά τι χρεώθηκες για κάθε παραγγελία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Τα 70 Ε είναι μαζί με τα shipping. Κοίταξα και στο purchase history. Τα πιο πολλά αντικείμενα δεν έχουν μεταφορικά και 2-3 που έχουν είναι ελάχιστο το ποσό περί του 1 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 70 Ε είναι μαζί με τα shipping. Κοίταξα και στο purchase history. Τα πιο πολλά αντικείμενα δεν έχουν μεταφορικά και 2-3 που έχουν είναι ελάχιστο το ποσό περί του 1 Ευρώ.

 

Δεν γίνετε ετσι, βάλε τα λινκ να σου πούμε τι πληρωσες και γιατί, και βγάλε την μετατροπή του νομίσματος από το εβαυ, δεν σου προσφέρει τίποτα αυτή η πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνώ με τον πωλητή ώστε να μου κάνει refund. Ο πωλητής λέει να του στείλω την διεύθυνση email που έχω στο πειπαλ μου αλλά το eBay δε με αφήνει να το στείλω .. τι πρέπει να κάνω ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνώ με τον πωλητή ώστε να μου κάνει refund. Ο πωλητής λέει να του στείλω την διεύθυνση email που έχω στο πειπαλ μου αλλά το eBay δε με αφήνει να το στείλω .. τι πρέπει να κάνω ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

στειλε τη με γραματα και όχι συμβολα δηλαδή αντι για '@' γραψε 'at'

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

στειλε τη με γραματα και όχι συμβολα δηλαδή αντι για '@' γραψε 'at'

 

 

 

Όλα τα δοκίμασα αλλά τίποτα ! Σκεφτόμουν εφόσον το eBay δεν αφήνει να στείλεις διεύθυνση μειλ , μήπως ο πωλητής σκέφτεται καμία απατεωνιά και καλά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Οχι και εμενα μου ειχε συμβει και έστιλα το email χωρις κανένα συμβολο και πηγε. ουτε ''gr'' ουτε παύλα δεν αφήνει

Απλώς το κάνει για να μη μας αφήνει να λειτουργούμε εκτος ebay και χανουν λεφτα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οχι και εμενα μου ειχε συμβει και έστιλα το email χωρις κανένα συμβολο και πηγε. ουτε ''gr'' ουτε παύλα δεν αφήνει

 

Απλώς το κάνει για να μη μας αφήνει να λειτουργούμε εκτος ebay και χανουν λεφτα

 

 

 

Αποτι κατάλαβα με το hotmail είχε θέμα .. του το έστειλα σε 2 μηνύματα κ ελπίζω να κατάλαβε :P

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

μα είναι τόσο απλό : βρίσκεις το e-mail του από την πληρωμή που έχεις κάνει στο paypal
Link to comment
Share on other sites

μα είναι τόσο απλό : βρίσκεις το e-mail του από την πληρωμή που έχεις κάνει στο paypal

 

Δεν ειναι αυτο το προβλημα...

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο το προβλημα...

 

Δηλαδή πιό είναι το πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχει καποιος αμεσος/γρηγορος τροπος να κανω chat με εκπροσωπο απο helpdesk του ebay,

για να λυσω ενα χρηστικο προβλημα που εχω;

Δεν εμπιπτει σε καμια κατηγορια απο οσες εχει, οσον αφορα seller/buyer κλπ.

 

Υπαρχει chat support στο ebay ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: Μπορώ να αγοράσω από το ebay και να το στείλω σε διαφορετική διεύθυνση και όνομα ? η το πολύ να αγοράσω από διαφορετικό λογαριασμό ebay και να πληρώσω με το δικό μου Paypal (στην ουσία θέλω να πάρω κάτι για έναν φίλο που δεν έχει κάρτα, αλλά να έρθει στο όνομά του και στην διεύθυνσή του.) Ευχαριστώ
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

φτιάξε μια νέα διευθηνση (μπορείς να έχεις πολλές ) και κατά την διαδικασία της παραγγελίας διάλεξε αυτήν την διεύθυνση . Μπορείς επίσης να βάλεις άλλο όνομα.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: Μπορώ να αγοράσω από το ebay και να το στείλω σε διαφορετική διεύθυνση και όνομα ? η το πολύ να αγοράσω από διαφορετικό λογαριασμό ebay και να πληρώσω με το δικό μου Paypal (στην ουσία θέλω να πάρω κάτι για έναν φίλο που δεν έχει κάρτα, αλλά να έρθει στο όνομά του και στην διεύθυνσή του.) Ευχαριστώ

Οι πιο πολλοί πωλητές δεν δέχονται να στείλουν σε άλλη διεύθυνση από αυτή που υπάρχει στο Paypal.

Αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια βοήθεια σας παρακαλώ γιατί διαβάζω απο κινητό και δεν είναι εύκολο να βρω αυτο που θέλω

Παρήγγειλα ενα tempered glass απο γερνανο πωλητή και μου έστειλε screen protector

και προσπαθεί να με πείσει οτι ειναι τζαμι

 

Εχω ανοιξει στο resolution centre στο ebay με φωτο κτλ.

και μου έστειλε την διεύθυνση του και μου ειπε να του το στείλω και να μου κάνει refund.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω τα έξοδα αποστολής πίσω από το PayPal ???

 

Να περιμένω την απόφαση του ebay στις 26/1/17

 

Να παω αύριο να το στείλω συστημένο? ??

θα πάρω τα λεφτά μου πίσω ή θα μπούμε αλλά 4 € μέσα? ??

 

δοκιμασα να κανω dispute στο PayPal και μου βγαζει ενα μήνυμα οτι εχω ανοιξει case στο ebay

 

εχω κάνει κατι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει ανοικτό case δε μπορείς να ζητήσεις refund.

Το παυπαλ επιστρέφει τα εξοδα αποστολής. Αν θες ρίξε μια ματιά στο αναλογο τοπικ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει ανοικτό case δε μπορείς να ζητήσεις refund.

Το παυπαλ επιστρέφει τα εξοδα αποστολής. Αν θες ρίξε μια ματιά στο αναλογο τοπικ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

δεν βρίσκω το τοπικ δεν ξερω αν ειναι σε αυτο που λέει ''paypal γενικες ερωτήσεις''

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια βοήθεια σας παρακαλώ γιατί διαβάζω απο κινητό και δεν είναι εύκολο να βρω αυτο που θέλω

Παρήγγειλα ενα tempered glass απο γερνανο πωλητή και μου έστειλε screen protector

και προσπαθεί να με πείσει οτι ειναι τζαμι

 

Εχω ανοιξει στο resolution centre στο ebay με φωτο κτλ.

και μου έστειλε την διεύθυνση του και μου ειπε να του το στείλω και να μου κάνει refund.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω τα έξοδα αποστολής πίσω από το PayPal ???

 

Να περιμένω την απόφαση του ebay στις 26/1/17

 

Να παω αύριο να το στείλω συστημένο? ??

θα πάρω τα λεφτά μου πίσω ή θα μπούμε αλλά 4 € μέσα? ??

 

δοκιμασα να κανω dispute στο PayPal και μου βγαζει ενα μήνυμα οτι εχω ανοιξει case στο ebay

 

εχω κάνει κατι λάθος?

 

Για να πάρεις πισω χρηματα για τα ταχυδρομικά εξοδα πρεπει να ξεκινήσεις απο εδω

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις πισω χρηματα για τα ταχυδρομικά εξοδα πρεπει να ξεκινήσεις απο εδω

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

Το case όμως πρέπει να έχει ανοίξει από το ebay ή από το paypal??

Link to comment
Share on other sites

Το case όμως πρέπει να έχει ανοίξει από το ebay ή από το paypal??

 

Στο παυπαλ αναφέρομαι

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο topic για συνναλαγές με amazon; Αν όχι, όποιος μπορεί να βοηθήσει σχετικά με μη αποδοχή πληρωμής από το amazon.de αλλά στο web banking να εμφανίζεται η χρέωση ας επικοινωνήσει με pm. Ευχαριστώ και σορρυ για το off-topic. Edited by ankostas333
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο topic για συνναλαγές με amazon; Αν όχι, όποιος μπορεί να βοηθήσει σχετικά με μη αποδοχή πληρωμής από το amazon.de αλλά στο web banking να εμφανίζεται η χρέωση ας επικοινωνήσει με pm. Ευχαριστώ και σορρυ για το off-topic.

 

Δεν κατάλαβα το πρόβλημα που εχεις, τι συμαινει μη αποδοχή πληρωμής ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...