Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα βρείς άκρη από τα ΕΛΤΑ γιατί δεν ήταν συστημένο , και δεν καταγράφεται πουθενά.

Αν θές να πάρεις τα χρήματα σου δήλωσε στο EBAY και στο PAYPAL ότι δεν το παρέλαβες.

Δυστυχώς είναι ο μόνος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

οτι δεν το παρελαβα,ή οτι ηρθε σφραγισμενο μονο με το κουτι μεσα ,χωρις κινητο??

αν και ισως μου ζητησουν φωτο και μπλεχτουμε,τωρα το κρατησαν τα ελτα το πακετο...χμμ

τι λες??

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν πεις ότι δεν το παρέλαβες θα πάρεις πίσω τα πράγματα σου .

Αν πεις ότι το πήρες ξέχασε το το ΕΒΑΥ

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο πωλητής θα το πληρώσει γιατί έπρεπε να το στείλει συστημένο .
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ζήτησα γιατί δεν το πρόσεξα,αλλά ποιος στέλνει κάτι με πάνω από 200 ευρώ αξία χωρίς συστημένο.?

 

Εν μέρει σίγουρα φταίω κ εγώ μιας κ δεν το είδα ότι ήταν υπερβολικά χαμηλή τιμή πακέτου αποστολής..

 

σήμερα πάντως έγραψα γράμμα στον διευθυντή των ελτα..αυτα...

 

καμμία άλλη άποψη κανείς,που να εχει αντιμετωπισει τετοιο θεμα;

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εσύ δεν έπρεπε να παραλάβεις από τη στιγμή που το δέμα ήταν ανοιγμένο. Τελικά το έστειλε συστημμένο ή όχι, γιατί δεν κατάλαβα...:lol:

 

 

Πριν 20 μέρες αγόρασα κάτι ποδοσφαιρικές φανέλες από ένα eshop στην Ταϋλάνδη. Πολύ πιο ακριβός από τους άλλους, παίζει και 75% πιο ακριβός αλλά ήταν ο μόνος που είχε αυτά που έψαχνα. Κανονικά έρχονται σε 15-20 μέρες. Του στέλνω προχθές email και δεν έχει απαντήσει ακόμα. Η ******* είναι ότι στο λογαριασμό μου στο paypal είχα συνδεδεμένη μόνο την χρεωστική και όχι την πιστωτική, οπότε πλήρωσα χωρίς να δημιουργήσω account. Για να κάνεις όμως dispute πρέπει να δημιουργήσεις account. Οπότε τώρα έχω δύο λογαριασμούς. Λέτε να έχω πρόβλημα; Αν πάρω τα χρήματα θα μπουν πάλι στο λογαριασμό του paypal ή θα μπούνε στην πιστωτική; Γιατί σε 10 μέρες πρέπει να την πληρώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις...αρχαριες:

 

- Υπαρχει στανταρντ ταχυδρομικη διανομη προιοντων απο το ebay, με ελτα ή καποια συγκεκριμενη εταιρια courrier, ή καθε φορα που θα παραγγελνω θα ερχεται το δεμα σε αλλη courrier?

 

- Μπορω να επιλεξω στην προχωρημενη αναζητηση(advanced search) να μου φερνει αποτελεσματα: 1) μονο απο καταστηματα(οχι μεμονωμενοι ιδιωτες) 2) μονο καινουρια και οχι μεταχειρισμενα

???

Link to comment
Share on other sites

To EBAY δεν ταχυδρομεί τίποτα.

Οι πωλητές του ταχυδρομούν , σύμφωνα με όρους που αναγράφουν στην δημοπρασία τους.

2) Όχι δεν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις...αρχαριες:

 

- Υπαρχει στανταρντ ταχυδρομικη διανομη προιοντων απο το ebay, με ελτα ή καποια συγκεκριμενη εταιρια courrier, ή καθε φορα που θα παραγγελνω θα ερχεται το δεμα σε αλλη courrier?

 

- Μπορω να επιλεξω στην προχωρημενη αναζητηση(advanced search) να μου φερνει αποτελεσματα: 1) μονο απο καταστηματα(οχι μεμονωμενοι ιδιωτες) 2) μονο καινουρια και οχι μεταχειρισμενα

???

 

2) λογικά αφού εμφανίσει τα αποτελέσματα θα σου έχει δεξιά επιλογή να εμφανίσει μόνο τα νέα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις...αρχαριες:

 

- Υπαρχει στανταρντ ταχυδρομικη διανομη προιοντων απο το ebay, με ελτα ή καποια συγκεκριμενη εταιρια courrier, ή καθε φορα που θα παραγγελνω θα ερχεται το δεμα σε αλλη courrier?

 

- Μπορω να επιλεξω στην προχωρημενη αναζητηση(advanced search) να μου φερνει αποτελεσματα: 1) μονο απο καταστηματα(οχι μεμονωμενοι ιδιωτες) 2) μονο καινουρια και οχι μεταχειρισμενα

???

 

..και αυτα τα δυο που λες μπορεις και καμια εκατοστή ακομα επιλογές.

 

Εξαρταται και σε ποιο εβαυ κανεις αναζήτηση, δεν εχουν ολα τις ιδιες επιλογες.

Για τους πωλητές πχ το com εχει τις παρακάτω επιλογές.

 

Only show items from:

Specific sellers (enter seller's user IDs)

Separate names by a comma or a space.

Sellers with eBay stores

My Saved Sellers

eBay Top-rated sellers

 

Oι επιλογές αυτες εμφανίζονται μετα την αναζητηση στο αριστερό μερος της οθονης σου κλικάρωντας λοιπον προσαρμόζεις την αναζητηση στα μετρα σου.

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έπρεπε να παραλάβεις από τη στιγμή που το δέμα ήταν ανοιγμένο. Τελικά το έστειλε συστημμένο ή όχι, γιατί δεν κατάλαβα...:lol:

 

 

Πριν 20 μέρες αγόρασα κάτι ποδοσφαιρικές φανέλες από ένα eshop στην Ταϋλάνδη. Πολύ πιο ακριβός από τους άλλους, παίζει και 75% πιο ακριβός αλλά ήταν ο μόνος που είχε αυτά που έψαχνα. Κανονικά έρχονται σε 15-20 μέρες. Του στέλνω προχθές email και δεν έχει απαντήσει ακόμα. Η ******* είναι ότι στο λογαριασμό μου στο paypal είχα συνδεδεμένη μόνο την χρεωστική και όχι την πιστωτική, οπότε πλήρωσα χωρίς να δημιουργήσω account. Για να κάνεις όμως dispute πρέπει να δημιουργήσεις account. Οπότε τώρα έχω δύο λογαριασμούς. Λέτε να έχω πρόβλημα; Αν πάρω τα χρήματα θα μπουν πάλι στο λογαριασμό του paypal ή θα μπούνε στην πιστωτική; Γιατί σε 10 μέρες πρέπει να την πληρώσω...

 

δεν το εστειλε συστημενο ...μαλλον επειδη ειναι νεος χρηστης ebay..

κ εγω δεν το ζητησα συστημενο ο χαζος..:rolleyes:

οχι οτι ξερω πως το εστειλε καν...5η μερα κ δεν απαντα στα μηνυματα μου....

 

τεσπα μπορω να ζητησω τα λεφτα μου πισω??με dispute?

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχει στείλει συστημένο ακόμα και να το έχεις λάβει μπορείς να πάρεις τα χρήματά σου πίσω. Ετσι μου το κάνανε παλιά κάποιοι μέχρι που ακόμα και για τσίχλα έστελνε συστημένο.
Link to comment
Share on other sites

..και αυτα τα δυο που λες μπορεις και καμια εκατοστή ακομα επιλογές.

 

Εξαρταται και σε ποιο εβαυ κανεις αναζήτηση, δεν εχουν ολα τις ιδιες επιλογες.

Για τους πωλητές πχ το com εχει τις παρακάτω επιλογές.

 

Only show items from:

Specific sellers (enter seller's user IDs)

Separate names by a comma or a space.

Sellers with eBay stores

My Saved Sellers

eBay Top-rated sellers

 

Oι επιλογές αυτες εμφανίζονται μετα την αναζητηση στο αριστερό μερος της οθονης σου κλικάρωντας λοιπον προσαρμόζεις την αναζητηση στα μετρα σου.

 

 

Μπαινω ως αγοραστης στο αγγλικο ebay. Που μπορω να επιλεξω να εμφανιζει μονο 'καινουρια' και μονο απο 'καταστηματα'? Οντως υπαρχουν αυτες οι επιλογες στην αναζητηση μου, ως αγοραστης, στο αγγλικο ebay? Που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω ως αγοραστης στο αγγλικο ebay. Που μπορω να επιλεξω να εμφανιζει μονο 'καινουρια' και μονο απο 'καταστηματα'? Οντως υπαρχουν αυτες οι επιλογες στην αναζητηση μου, ως αγοραστης, στο αγγλικο ebay? Που ειναι?

 

Νομιζω σου απαντησα

πχ

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=vw&_sacat=See-All-Categories

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχει στείλει συστημένο ακόμα και να το έχεις λάβει μπορείς να πάρεις τα χρήματά σου πίσω. Ετσι μου το κάνανε παλιά κάποιοι μέχρι που ακόμα και για τσίχλα έστελνε συστημένο.

 

αχα:),οποτε παω κανονικα για dispute δηλαδη ε?

απλά θα τους πω πως δεν το ελαβα? κ δεν μου το εστειλε συστημενο κλπ?

 

ή να πω κ τιποτε αλλο να βοηθησω:rolleyes: την κατασταση??

να παρουμε τα λεφτα πισω δηλαδη..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Γράψε απλά "didn't receive merchandise"

 

ok ευχαριστωω:)

 

μολις εκανα dispute κ περιμενω 10 μερες.

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

ebay.com vs ebay.co.uk

ποιες οι διαφορες ?

 

Ti εννοείς περα βεβαια απο την χωρα που εξυπηρετεί?

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αγορα απο το com.

συνδεομαι με co.uk και παω να δω το προ'ι'ον απο το myebay. κανω κλικ στον συνδεσμο (ονομασια αγγελιας) και μου εμφανιζειτο παρακατω:

Unfortunately, access to this particular item has been blocked due to legal restrictions in some countries. We are blocking your viewing in an effort to prevent restricted items from being displayed. Regrettably, in some cases, we may prevent users from accessing items that are not within the scope of said restrictions because of limitations of existing technology. Please accept our apologies for any inconvenience this may cause, and we hope you may find other items of interest on eBay.

 

αλλα το προ'ι'ν αποστελεται και στο uk...:worry:

Link to comment
Share on other sites

εκεί που σου βγάζει αυτό το μήνυμα άλλαξε το co.uk με com και θα είναι εντάξει.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, τα ίδια μου κάνει και μένα με το ebay.de και το ebay.co.uk
Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αγορα απο το com.

συνδεομαι με co.uk και παω να δω το προ'ι'ον απο το myebay. κανω κλικ στον συνδεσμο (ονομασια αγγελιας) και μου εμφανιζειτο παρακατω:

 

αλλα το προ'ι'ν αποστελεται και στο uk...:worry:

 

Ετσι ακριβώς ειναι, πολλα αμερικάνικα προϊόντα δεν μπορούν να ειναι προσπελάσιμα απο αλλα εβαυ. Τον λογο δεν τον εχω καταλάβει και εγω.

 

Υποθέτω οτι ειναι μια νομικίστικη απαγόρευση για δικούς τους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Η βάση χρηστών του ebay είναι κοινή. Τα προιόντα όμως είναι καταχωρημένα σε ένα από όλα τα ebay, με αποτέλεσμα να πρέπει να ψάξετε ξεχωριστά σε κάθε ebay αν θέλετε να είστε σίγουροι.

Πρακτικά χρήσιμα είναι τα ebay.com για προϊόντα από US και Κίνα και τα ebay.co.uk, ebay.it, ebay,de για προϊόντα από Ευρώπη χωρίς κίνδυνο τελωνείου κλπ. Αν αγοράσετε κάτι που φτιάχνεται στην Ευρώπη μπορεί να το βρείτε φθηνότερα στο ebay της αντίστοιχης χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...