Jump to content

Μικρά & χρήσιμα freeware προγραμματάκια


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου αυτα που εγραψες ηταν κατατοπιστικοτατα..μια ακομα χαρη..μπορεις να μου πεις πως εφτιαξες δικο σου group (πχ. Nero,Printer)?? κυριως πως οριζεις στο νεο group τι εφαρμογες θα επιτρεπεται να τρεχει..ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Total Uninstaller! :cool: παρα πολυ χρησιμο προγραμμα για την ολικη απεγκατασταση των εφαρμογων. Θα το βρειτε στο http://www.techteam.gr

 

Υ.Γ. Καντε και signup! Αξιζει τον κοπο! :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon ( 6 Μάρ. 2004 , 00:20)

 

Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι για XP που να εμφανίζει τα password που κρύβονται πίσω από τις γνωστές τελείες;

 

Για win98 έχω ένα τέτοιο που εμφανίζει ένα κλειδί και μόλις το περάσεις πάνω από τα αστεράκια εμφανίζει το κρυμμένο password. Για XP όμως δεν κάνει.

 

 

Ε δε μας δίνεις τότε το προγραμματάκι για Win 98?

 

kokalo@mailbox.gr

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dpetka2001 ( 6 Μάρ. 2004 , 12:00)

 

φιλε μου αυτα που εγραψες ηταν κατατοπιστικοτατα..μια ακομα χαρη..μπορεις να μου πεις πως εφτιαξες δικο σου group (πχ. Nero,Printer)?? κυριως πως οριζεις στο νεο group τι εφαρμογες θα επιτρεπεται να τρεχει..ευχαριστω εκ των προτερων..

 

 

Το group Nero το δημιουργησε το Nero BurnRights, οπότε δεν έχει νόημα να σου το περιγράψω. Αλλά θα προσπαθήσω για τα υπόλοιπα.

 

Πρώτα από όλα, πρέπει να σχεδιάσεις εκ των προτέρων το τι θέλεις και τι όχι να κάνουν οι χρήστες σου. Για παράδειγμα, ας πούμε πως έχουμε έναν έναν εκτυπωτή στο δίκτυο στον οποίο θέλεις μερικοί χρήστες να έχουν πρόσβαση και κάποιοι άλλοι όχι.

 

Αυτό μπορεί να γίνει με 2 τρόπους:

Ο απλός και περισσότερο δυσχρηστος είναι από properties του εκτυπωτή, στο security tab. Εκει μέσα μπορείς να προσθέσεις όλους τους χρήστες που θέλεις να έχουν πρόσβαση, και τι είδους πρόσβαση να έχει ο καθένας. Αυτό όμως σημαίνει πως κάθε φορά που ανοίγεις ένα νέο account, θα πρέπει να ενημερώνεις τα properties του εκτυπωτή.

 

O δεύτερος και λογικότερος τρόπος είναι να δημουργήσεις ένα group (printerUsers) το οποίο θα έχει τα δικαιώματα που θέλεις στον εκτυπωτή. Όταν θα προσθέσεις έναν νέο χρήστη, άν τον βάλεις ΚΑΙ στο printerUsers group, θα εκτυπώνει, αλλιώς όχι :) Πως γίνεται αυτό?

 

1. Δημιουργείς ένα νέο group χρηστών, έστω PrintUsers: Start/Settings/Control Panel/Administrative Tools/Computer Management. Κλικ στο Local Users & groups, δεξί κλικ στο Groups, New Groups.

Πληκτρολογείς το όνομα του group (PrintUsers), γράφεις και μία περιγραφή για το τι θα κάνει αυτό το group (για να το θυμάσαι αργότερα, στην περιπτωση που δημιουργήσεις πολλά groups), και πατάς Create. Αν έχεις ήδη χρήστες που θα μπουν στο group, μπορείς να τους προσθέσεις και αυτούς πριν πατήσεις Create. Αλλά μπορείς να τους προσθέσεις και αργότερα.

 

2. Προσθέτεις και ορίζεις τι δικαιώματα έχει το group στον εκτυπωτή: /Start/Settings/Printers. Δεξί κλίκ στον εκτυπωτή που θέλεις, properties, security tab. Στο παράθυρο που ανοίγει, στο πάνω μέρος έχει τους μέχρι τώρα χρήστες (συνήθως groups) που έχουν δικαιώματα στον εκτυπωτή, στο κάτω μέρος το ΤΙ δικαιώματα έχει ο κάθε χρήστης (group) . Για να προσθέσεις το δικό σου group, πατάς ADD, επιλέγεις το PrintUsers, πάλι ADD kai OK. Τωρα στο security υπάρχει το group PrintUsers αλλά ΔΕΝ έχει κανένα δικαίωμα για την ώρα. Επιλέγεις το group στο πάνω μέρος και στο κάτω καθορίζεις τα δικαιώματα. Apply και τελείωσες.

 

Από εδώ και πέρα, όποιος χρήστης μπεί στο group PrintUsers, θα έχει τα δικαιώματα πού μόλις ορίσαμε ΕΚΤΟΣ από την περίπτωση που είναι και μέλος κάποιου άλλου group που έχει περισσότερα δικαιώματα. ΑΝ για παράδειγμα βάλεις τον χρήστη Α να είναι μέλος των Administrators, τότε δεν έχει νόημα να είναι και printUser, εκτός αν αφαιρέσεις το δικαίωμα στους administrators να έχουν τον έλεγχο στον εκτυπωτή :blink:

 

Πάμε τώρα σε ένα πιο μπερδεμένο πράγμα... Να απαγορεύσουμε σε κάποιο group χρηστών να βλέπουν κάποια directories. Από όσα είπαμε παραπάνω είναι λογικό το τι πρέπει να γίνει. Στο θέμα των αρχείων όμως, ακόμα και στην απλή μορφή τους, τα δικαιώματα είναι μια μπεδεμένη υπόθεση.

Κάνοντας δεξί κλίκ/properties/security σε κάποιο directory, εμφανίζονται αρκετές επιλογές στα δικαιώματα. Στο εξής, με τον όρο guser θα εννοώ είτε τον χρήστη είτε το group που έχει τα δικαιώματα.

 

Full Control: Ο guser μπορεί να κάνει οτιδήποτε στο directory και στα αρχεία που περιέχει το directory, εκτός άν έχουν αλλαχθεί τα δικαιώματα των αρχείων με κάποιον άλλο τρόπο.

 

Modify: o guser μπορεί να μεταβάλλει τα περιεχόμενα του directory (να σβήσει, δημιουργήσει, διαβάσει αρχεια και subdirs κλπ) , εκτός αν έχουν αλλαχθεί τα δικαιώματα των αρχείων με κάποιον άλλο τρόπο.

 

Read&Execute: O guser μπορεί να διαβάσει και να εκτελέσει τα αρχεία που περιέχονται στο directory, εκτός αν έχουν αλλαχθεί τα δικαιώματα των αρχείων με κάποιον άλλο τρόπο.

 

List Folder Contents: o guser μπορεί να δεί το ποιά αρχεία υπάρχουν στο directory.

 

Read: o guser μπορεί να διαβάσει τα περιεχόμενα των αρχείων που υπάρχουν, εκτός αν έχουν αλλαχθεί τα δικαιώματα των αρχείων με κάποιον άλλο τρόπο.

 

Write: o guser μπορεί να αλλάξει τα περιεχόμενα των αρχείων ή να δημιουργήσει καινούρια αρχεία εκει.

 

Ας υποθέσουμε τώρα το εξής σενάριο, το οποίο είναι και το πιο πιθανό στις περισσότερες περιπτώσεις (sorry αν τα ελληνικά μου αρχίζουν να μοιάζουν με κινέζικα αλλά είναι πάρα πολλά αυτα που πρέπει να ληφθούν υπ' όψην και γράφω για ώρα με αποτέλεσμα να έχω ζαλιστεί :wacko: . Θέλουμε οι χρήστες του group Zouzounia να μπορούν να χρησιμοποιούν τα ήδη εγκατεστημένα προγράμματα του Program Files αλλά να ΜΗΝ μπορούν να γράψουν εκεί μέσα. Επίσης, πρέπει να τους δώσουμε δικαιώματα να μπορούν να αποθηκεύσουν αυτά που κατεβάζουν από το internet αλλά να μην τους αφήνουμε να τα τρέχουν, μην γίνει καμμιά ζημιά..

 

1. Δημιουργούμε το group Zouzounia :p

2. Ορίζουμε πως τα Zouzounia ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ κανενός άλλου group και δεν περιέχουν κανένα άλλο group επίσης.

3. Ορίζουμε στο security των δίσκων C & D πως τα Zouzounia ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ DIRECTORY.

4. Ορίζουμε στο security του directory Program Files αλλά και στο WinNT (ή όπως αλλιώς λέγεται το directory των windows) οτι το group zouzounia έχει δικαίωμα ΜΟΝΟ για Read&Execute, List Folders και Read.

5. Δημιουργούμε ένα directory (έστω d:\Zouzounoxori) στο οποίο θα μπορούν να αποθηκεύουν τα αρχεία τους.

6. Ορίζουμε στο security του zoyzoynoxori πως το group zouzounia έχει όλα τα δικαιώματα ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ Full Control και το [/b] Read&Execute [/b].

7. Μόλις κάποιος έρθει και θέλει να του ανοίξουμε ένα προσωπικό account, του το ανοίγουμε, τον ορίζουμε σαν μέλος του group Zouzounia και ησυχάζουμε. Ας κάνει ότι θέλει, το κεφάλι μας θα είναι ήσυχο :cool:

 

Παρατήρηση: Στα βήματα 4 & 6 θα πρέπει να ξε-τσεκάρουμε τo Allow inheritance permissions from parent to propagade to this object για να μπορέσουμε να αλλάξουμε τα δικαιώματα. Αυτό γίνεται επειδή από ένα υψηλότερο directory level έχουμε κληρονομήσει κάποια δικαιώματα για τα zoyzounia .

 

Ουφ, τα έπαιξα.... Ελπίζω να έχω γίνει κατανοητός !!!!!

 

Λ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας δωσω και εγω 2 freeware προγραμματακια:

 

KeyLogger Hunter v 1.0

684 Kb

NT,2000 & XP

Με αυτο μπορειτε να ειστε σιγουροι οτι οταν πληκτρολογειται κωδικους,username δεν υπαρχει καποια "κατασκοπευτικη" εφαρμογη που θα υποκλεψει εν αγνοια σας τα προσωπικα στοιχεια και δεδομενα σας.

 

PC Inspector File Recovery v 3.0

3.79Mb

 

Αν και freeware αρκετα καλο για να ανακτησετε διεγραμμενα αρχεια του σκληρου σας δισκου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω βοηθεια........

1.Μηπως γνωριζετε αν οι dvd player.......Power DVD,Win DVD,Direct DVD 5.2 ES Edition ειναι freeware (αν ειναι και σ***μενοι δεν με πειραζει)και που μπορω να τους βρω.....?

 

2.Αν εχετε υποψη καποιον αλλο............freeware.!

 

Σε ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kukukali (30 Μάρ. 2004 , 15:55)

 

Θελω βοηθεια........

1.Μηπως γνωριζετε αν οι dvd player.......Power DVD,Win DVD,Direct DVD 5.2 ES Edition ειναι freeware (αν ειναι και σ***μενοι δεν με πειραζει)και που μπορω να τους βρω.....?

 

2.Αν εχετε υποψη καποιον αλλο............freeware.!

 

Σε ευχαριστω :)

 

 

2. Videolan & Bsplayer

:)

Link to comment
Share on other sites

manoz@,.....eLeKtriK EyE @......σας ευχαριστω.....................τελικα βρηκα απο το aivanet το powerdvd 5 σ******μενο.........αλλα θελω να ρωτησω κατι.........εβαλα 3 dvd να παιξουν και μου κανει μια μικρη(ανεπαισθητη)καθυστερηση σε εικονα και ηχο...αυτο εχει να κανει με το συστημα που εχω......pentiumIII 1,10MHZ 256MB RAM.......?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μηπως καποιος ειναι σε θεση να μου προτεινει καποιο (κατα προτιμηση ελληνικο) απλο προγραμματακι για εκτυπωση επιταγων και παρακολουθηση λογαριασμων; ευχαριστω εκ των προτερων :)
Link to comment
Share on other sites

Paidia ena fobero programmataki yparxei sta powertoys th microsoft http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/downloads/powertoys.asp gia th dhmiourgia pollaplwn desktop!!! To xrhsimopiw parapoly kai boleuei idiatera otan kaneis polles douleies mazi multitasking einai kati pou elleipe apo ton xwro twn windows kai yphrxe mono linux!!! Den kserw exw kataenthousiastei giati leitourgei apsoga kai den pianei mnhmh aplws mpainei sth taskbar opws to language bar!!! Einai mono gia xp tha eprepe auth th dynatothta na yphrxe enswmatwmenh sta xp alla kai to powertoy kalo einai. Dokimaste to
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι το θέμα του topic είναι μικρά και freeware προγράμματα. Προσπαθήστε να γράφετε μόνο για αυτά λοιπόν.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tsotos1000 (12 Απρ. 2004 , 19:20)

 

paidia mipos mporei na mou pei kapoios an iparxei kanena programma pou na antigrafei tis tainies apo to video club pou einai copyrighted exo dvd-writer thanks kai xristos anesti

 

Αν μπορείς μην στέλνεις το ίδιο post σε παραπάνω από ένα topic. Επίσης πριν ρωτήσεις κάτι μπορείς να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος που εχει το today 2.5 να το ανεβασει καπου προσωριναι η εστω να μου το στειλει με pm γιατι το λινκ 2 σελιδες πιο πριν δε λειτουργει?? ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

re paidia simera pira to Nokia 6600 kai epidi eixa palia to 3650 ta video tou 3650 sto 6600 einai thola,etsi apofasisa oti eprepe na exo ton mobiclip converter gia telia poiotita.alla omos otan pao na kano setup ton converter sto pc mou leei oti thelei .NET Framework v1.1.4322,piga sto site tis microsoft alla ekana download mia palioteri version (20MB).Iparxoun kai alles version ekei alla einai 100MB peripou.Ti na kano?boro na tin katebaso apo allou?posa MB eina? (rotao tosa giati me tin 50Kbs sindesi pou exo............................)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ με την σειρά μου το forum.

Εχω ένα πρόβλημα με έναν λογιστή μαλ....α, μάλωσα μαζί του και μου έδωσε την δισκέτα με τα αρχεια και τις εγγραφές της λογιστικής και δεν μπορώ να βρω τρόπο να διαβάσω τα αρχεία και να τα εκτυπώσω.

O πρώην λογιστής χρησιμοποιούσε το πρόγραμμα <<ΚΕΦΑΛΑΙΟ>> της unisoft ενώ ο καινούργιος δεν δουλεύει το συγκεκριμένο.

Καμμία βοήθεια που μπορώ να το βρώ ΟΛΟΚΛΗΡΟ για να κάνω την δουλεία μου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Χρήστης:Nokia 9500-7610, Qtek 2020-S100, SE P900 .

 

softwares & games 9500 εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος theangel (20 Απρ. 2004 , 12:38)

 

Χαιρετώ με την σειρά μου το forum.

Εχω ένα πρόβλημα με έναν λογιστή μαλ....α, μάλωσα μαζί του και μου έδωσε την δισκέτα με τα αρχεια και τις εγγραφές της λογιστικής και δεν μπορώ να βρω τρόπο να διαβάσω τα αρχεία και να τα εκτυπώσω.

O πρώην λογιστής χρησιμοποιούσε το πρόγραμμα <<ΚΕΦΑΛΑΙΟ>> της unisoft ενώ ο καινούργιος δεν δουλεύει το συγκεκριμένο.

Καμμία βοήθεια που μπορώ να το βρώ ΟΛΟΚΛΗΡΟ για να κάνω την δουλεία μου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Η unisoft άλλαξε όνομα και λέγεται altec.

Αν ξέρει κάποιος που μπόρω να βρω το πρόγραμμα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ας μου στείλει pm γιατί το trial που κατέβασα δεν μπόρεσα να κάνω δουλεια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Χρήστης:Nokia 9500-7610, Qtek 2020-S100, SE P900 .

 

softwares & games 9500 εδώ

Link to comment
Share on other sites

To θέμα του topic είναι μικρά και χρήσιμα freeware προγράμματα οπότε παρακαλώ περιοριστείτε σε αυτά και μόνο. Επίσης requests καλό είναι να αποφεύγονται. Τέλος υπάρχει και η επιλογή edit για την διόρθωση/συμπλήρωση ενός post. Χρησιμοποίησε το ώστε να αποφύγεις τα συνεχόμενα posts.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...