Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εφαρμογή είναι αυτή και που περιπου βρίσκεται στο δικό σου?

Το Worldmate σας ενημερώνει για την τρέχουσα ώρα και καιρικές συνθήκες στις μεγαλύτερες πόλεις του κόσμου, κατεβάζει προβλέψεις καιρού και αναλαμβάνει τη μετατροπή δεκάδων νομισματικών ισοτιμιών.

 

Υπάρχουν μερικά E series κινητά που το έχουν προ-εγκατεστημένο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχει το δικό μου...αλλά είχα δει στο site της nokia ότι θα το είχε μέσα...anyway,εγώ το πέρασα..:clap:
Link to comment
Share on other sites

οταν λες πως μαζι με τα τραγουδια παιζει κ τους ηχους κλησεις τι εννοεις ακριβως ???

 

τα νοκια αμα δεχεσαι κληση σταματανε την αναπαραγωγη ηχου βιντεο κλπ η ραδιοφωνου και σ δινουν μονο τη κληση την εισερχομενη ???

 

αυτο δε γινεται κ σαυτο ? αμα παιζει ραδιο/μπ3 ταυτοχρονα με τη κληση δε θα ακους τπτ

 

Όχι βέβαια. Το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί εδώ και δεκάδες μοντέλα. Πολύ πριν το 3rd edition. Όταν ακούς μουσική και λάβεις μι ακλήση, το κομμάτι παγώνει, μεταφέρεσαι στην κλήση, και μόλις τελειώσεις, σε ξαναπάει στην μουσική και το κομμάτι ξεκινάει αυτόματα.

 

όσοι έχετε ελληνικά Ε51 , είχαν μέσα εγκατεστημένο το worldmate..??

 

Όχι Νίκο, δεν ήταν προεγκατεστημένο.

 

Ως ήχους κλήσης αναφέρομαι στα κομμένα κομμάτια με το ρεφρέν συνήθως που βρίσκονται στη μνήμη του κινητού. Δεν έχω βάλει πρόσθετο mp3 player. O αρχικός player μαζί με τα κανονικά τραγούδια της κάρτας παίζει και τα υπόλοιπα από τη μνήμη του κινητού.

 

 

Έχω το Ε65 οπότε δεν μπορώ να σου πω. Πάντως δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εκτός από το ότι η ελληνική αντιπροσωπεία δεν έχει διορθώσει την ασυμβατότητα των ελληνικών στους τίτλους των τραγουδιών.

 

Αν το κομμάτι που έχεις βάλει ως ήχο κλήσης έχει τα ίδια στοιχεία (ανήκει δηλαδή στο ίδιο άλμπουμ) με άλλα στοιχεία της μουσικής συλογής στην κάρτα μνήμης, σύνδεσε το κινητό με μαζική αποθήκευση, και άλλαξε τα στοιχεία του κομματιού.

 

Το ίδιο κάνεις βεβαια και σε κομμάτια που θέλεις να εμφανίζονται στο ίδιο άλμπουμ στην εφαρμογή μουσική του κινητού. Δυστυχώς μόνο τα music edition έχουν την δυνατότητα επεξεργασίας ετικετών, οπότε πρέπει να κάνεις την διαδικασία στον υπολογιστή σου.

 

Το πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες υπάρχει σε πάρα πολλές συσκεές και όχι μόνο κινητά. Άπειρα mp3players αλλά και media players δεν αναγνωρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες. Δεν ξέρω βέβαια η Sonyericsson αν έχει λύσει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Τέλος, γνωρίζει κανείς αν είναι συμβατο με κάρτες microSD HC?

 

Διαβάζει κανονικά 4 και 8GB.

Link to comment
Share on other sites

Για δωρεάν download εφαρμογών, μπορειτε να πάτε Menu-Download και κατοπιν αφού κανει update τους cataloges καταβέζεις δίαφορες εφαρμογές απο την Νοκια για το Ε51, οπως το Worldmate, παιχνιδια, θέματα κτλ.

 

Για να μην χρεωθεις μεσω κινητης, συμφέρει με Wi-Fi εαν εχει κανεις στο σπιτι του π.χ.

 

Οι καταλογοι της Νοκια ενημερώνονται απο καιρο σε καιρο, για αυτό καλό είναι με την ίδια διαδικασία να τσεκάρετε μήπως έχει κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα με το bluetooth του όταν συνδέεται με ακουστικά ή με τον υπολογιστή σαν "Ηands-free"?

Συνδέεται σωστά; Συνεργάζεται με μεγάλη γκάμα ακουστικών ή με μερικά; Όσοι το έχετε, δουλεύει σαν hands-free στο pc; (Δηλαδή όταν δέχεστε κλήση μεταφέρεται ο ήχος στα ηχεία του pc και μπορείτε να μιλάτε απο το μικρόφωνο του pc; )

 

 

ΥΓ:

Μέχρι και χθές είχα το 6300 (μεγάλη απάτη το συγκεκριμένο μοντέλο στον τομέα ΒΤ), το οποίο για να συνδεθεί σωστά με ΒΤ ακουστικό ή με τον υπολογιστή σαν hands-free, έπρεπε να εχω κάνει 10 μετάνειες και την προηγούμενη να έχω φάει όλο μου το φαί!

Τη μία δεν μετέφερε την κλήση στον υπολογιστή (έγραφε "Σύνδεση Bluetooth απέτυχε"), την άλλη δεν με άκουγε ο συνομιλητής κλπ...

 

Η Νοκια εντωμεταξύ όλο βγάζει -ανεπιτυχώς- αναβαθμίσεις για να λύσουν το πρόβλημα...:mad:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα με το bluetooth του όταν συνδέεται με ακουστικά ή με τον υπολογιστή σαν "Ηands-free"?

Συνδέεται σωστά; Συνεργάζεται με μεγάλη γκάμα ακουστικών ή με μερικά; Όσοι το έχετε, δουλεύει σαν hands-free στο pc; (Δηλαδή όταν δέχεστε κλήση μεταφέρεται ο ήχος στα ηχεία του pc και μπορείτε να μιλάτε απο το μικρόφωνο του pc;)

 

 

ΥΓ:

Μέχρι και χθές είχα το 6300 (μεγάλη απάτη το συγκεκριμένο μοντέλο στον τομέα ΒΤ), το οποίο για να συνδεθεί σωστά με ΒΤ ακουστικό ή με τον υπολογιστή σαν hands-free, έπρεπε να εχω κάνει 10 μετάνειες και την προηγούμενη να έχω φάει όλο μου το φαί!

Τη μία δεν μετέφερε την κλήση στον υπολογιστή (έγραφε "Σύνδεση Bluetooth απέτυχε"), την άλλη δεν με άκουγε ο συνομιλητής κλπ...

 

Η Νοκια εντωμεταξύ όλο βγάζει -ανεπιτυχώς- αναβαθμίσεις για να λύσουν το πρόβλημα...:mad:

 

Το είχα κι εγω μεγάλη ανησυχία αυτό αλλά μπορώ να σου πω ότι προς το παρόν είναι όλα ΟΚ οσον αφορά το BT.

Εχω δοκιμάσει 2 διαφορετικά BT hands-free χωρίς πρόβλημα και ότι μεταφέρω μεταξύ PC και κινητού το κάνω με BT επίσης χωρίς πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα απο Γερμανό αλλά είχε μόνο το μαύρο μοντέλο, δεν ήξεραν πότε θα έρθει σε ασημί... :worry:

 

Παιδιά τί γίνεται με τη διαθεσιμότητα του ασημί;

 

Δεν μπορώ να το βρώ πουθενά. Μόνο μαύρο... :(

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν υποστηρίζει λειτουργία flight mode ? :!:

 

Κανονικά και με το νόμο, όπως και όλα τα Symbian που παράγονται πλέον. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα απο Γερμανό αλλά είχε μόνο το μαύρο μοντέλο, δεν ήξεραν πότε θα έρθει σε ασημί... :worry:

 

Παιδιά τί γίνεται με τη διαθεσιμότητα του ασημί;

 

Δεν μπορώ να το βρώ πουθενά. Μόνο μαύρο... :(

 

Σε νοκια σοπ που ρωτησε προχτες ειχαν και ασημι & μαυρο :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφική μηχανή είναι λίαν επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ...Πολύ ευρυγώνια, παραμορφώνει τα θέματα και λοξαίνει τις γραμμές τους....Εδώ δύο λήψεις και οριζόντια και κάθετη από απόσταση που δεν δικαιολογείται η παραμόρφωση...
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος του από το εξωτερικό μεγαφωνάκι είναι πολύ υποδιέστερος από αυτών του 6233;

Eίναι σαφώς υποδεέστερος από κάθε συσκευή που έχει δύο ηχεία (Ν73, 6233). Είναι πιό χαμηλός, αλλά μπορεί να βοηθήσει κάπως αν ενεργποποιήσεις από την εξομοίωση 3D την αντήχηση...Είναι δε σαφώς προβληματικό το σημείο που επιλέχθηκε το ηχείο, στο πίσω μέρος της συσκευής. Καλύπτεται εύκολα και μειώνεται η ένταση, ειδικά όταν έρχεται σε επαφή με μαλακές επιφάνειες (κουβέρτες, τραπεζομάντηλα κλπ...):down:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Eίναι σαφώς υποδεέστερος από κάθε συσκευή που έχει δύο ηχεία (Ν73, 6233). Είναι πιό χαμηλός, αλλά μπορεί να βοηθήσει κάπως αν ενεργποποιήσεις από την εξομοίωση 3D την αντήχηση...Είναι δε σαφώς προβληματικό το σημείο που επιλέχθηκε το ηχείο, στο πίσω μέρος της συσκευής. Καλύπτεται εύκολα και μειώνεται η ένταση, ειδικά όταν έρχεται σε επαφή με μαλακές επιφάνειες (κουβέρτες, τραπεζομάντηλα κλπ...):down:

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Σε νοκια σοπ που ρωτησε προχτες ειχαν και ασημι & μαυρο :)

Δυστυχώς στην Τρίπολη δεν υπάρχει νοκια σόπ. Υπήρχε ένα παλιά αλλά έκλεισε.

 

Θα περάσω μέσα στη βδομάδα να ξαναρωτήσω στον Γερμανό και αν εχω νέα θα σας ενημερώσω...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν το έχει το δικό μου...αλλά είχα δει στο site της nokia ότι θα το είχε μέσα...anyway,εγώ το πέρασα..:clap:

 

 

Καλοταξιδο :p:):lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο :p:):lol:

 

thaaanks..:cool:

 

τώρα εγώ είμαι ο περίεργος ή χαλάει και άλλους το παρακάτω..? :

 

έστω ότι στέλνω ένα sms στις 12:45 το μεσημέρι και ο παραλήπτης έχει κλειστή την συσκευή του γιατί έμεινε από μπαταρία...έστω ότι ανοίγει το τηλέφωνό του στις 18:00...μου έρχεται εμένα στην οθόνη αναμονής η αναφορά...αλλά αν δεν την δω στο 1'' που κάθεται στην οθόνη..καληνύχτα...

παω μετά στις αναφορές παράδοσης και βλέπω το delivered του sms μου στις 12:45..!! δεν θα ήταν πιο λογικό να έγραφε το delivered με ώρα 18:00 δίπλα..?? αν θέλω να δω τι ώρα το έστειλα μπορώ να το κάνω και από τα σταλθέντα..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και ακομα αν το στειλεις στις 09.00 το πρωι της 14/01

παραδοθει στις 23.45 της 14/01

....

αλλα δεις την αναφορα στις 00.05 της 15/01

 

σου λεει οτι παραδοθηκε στις 14/01!!!

 

καλο ε?

Link to comment
Share on other sites

thaaanks..:cool:

 

τώρα εγώ είμαι ο περίεργος ή χαλάει και άλλους το παρακάτω..? :

 

έστω ότι στέλνω ένα sms στις 12:45 το μεσημέρι και ο παραλήπτης έχει κλειστή την συσκευή του γιατί έμεινε από μπαταρία...έστω ότι ανοίγει το τηλέφωνό του στις 18:00...μου έρχεται εμένα στην οθόνη αναμονής η αναφορά...αλλά αν δεν την δω στο 1'' που κάθεται στην οθόνη..καληνύχτα...

παω μετά στις αναφορές παράδοσης και βλέπω το delivered του sms μου στις 12:45..!! δεν θα ήταν πιο λογικό να έγραφε το delivered με ώρα 18:00 δίπλα..?? αν θέλω να δω τι ώρα το έστειλα μπορώ να το κάνω και από τα σταλθέντα..:rolleyes:

Σωστός...!

Ανάφερε το στο Wishlist στην ιστοσελίδα της S60 Platform.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

κάτι είπατε τώρα παιδιά...

γιατι δεν είναι επιεικώς απαράδεκτο για την πλατφορμα S60 να πρέπει να πατήσεις Επιλογές->στοιχεια μηνύματος, για να δεις ημερομηνία και ώρα του μηνύματος?????

 

Αντε επι εποχής 6600 έστω -λέμε τώρα- δεν είχε αρκετή ανάλυση η οθόνη για να προστεθεί κάπου η πληροφορία.

4 χρόνια μετά, με οθόνες 240χ320 και ακόμα πρέπει να κάνεις μανούβρες στο μενού για να δεις την πιο απλή και χρήσιμη πληροφορια...

 

Μα κανένας δεν το έγραψε αυτό στο Wishlist?

Ή μας δουλευουνε εκει στη Νόκια... τα εφέ μας μάραναν, δεν κοιτάνε εκεί να φτιάξουνε τα απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

thaaanks..:cool:

 

τώρα εγώ είμαι ο περίεργος ή χαλάει και άλλους το παρακάτω..? :

 

έστω ότι στέλνω ένα sms στις 12:45 το μεσημέρι και ο παραλήπτης έχει κλειστή την συσκευή του γιατί έμεινε από μπαταρία...έστω ότι ανοίγει το τηλέφωνό του στις 18:00...μου έρχεται εμένα στην οθόνη αναμονής η αναφορά...αλλά αν δεν την δω στο 1'' που κάθεται στην οθόνη..καληνύχτα...

παω μετά στις αναφορές παράδοσης και βλέπω το delivered του sms μου στις 12:45..!! δεν θα ήταν πιο λογικό να έγραφε το delivered με ώρα 18:00 δίπλα..?? αν θέλω να δω τι ώρα το έστειλα μπορώ να το κάνω και από τα σταλθέντα..:rolleyes:

 

 

Το ιδιο κανει αν καποιος σου εχει στειλει εσενα ενα μηνυμα , εκεινη την ωρα εχεις κλειστο το κινητο και το παραλαβεις 4 ωρες αργοτερα που θα το ανοιξεις .

Το κινητο θα θυμαται την ωρα που παραλειφθηκε απο εσενα το μηνυμα και οχι την ωρα που ειχε αποσταλει .

 

Δυστυχως ομως και τα 2 εχουν μια λογικη , λιγο διαφορετικη απο αυτη που εχουμε συνηθισει αλλα υπαρκτη .

 

Οι αναφορες παραδοσης για αρχη δεν ειναι ξεχωριστα στοιχεια του μενου των μηνυματων αλλα ειναι μερος του συνολου του LOG επικοινωνιας που εχει η συσκευη . Σαν μερος τους , η συσκευη "απομνημονευει" την ωρα που εγινε η "εξερχομενη" απο την συσκευη επικοινωνια και απλα "περιμενει" να ανανεωθει αυτη η πληροφορια οταν το μηνυμα παραδοθει .

Λογικο δεν ειναι με βαση την "κινητη επικοινωνια" , ειναι ομως σχετικα λογικο γενικοτερα .

 

Το ιδιο συμβαινει και με τα εισερχομενα μηνυματα . Η συσκευη που παραλαμβανει το μηνυμα , δημιουργει ενα αρχειο στην μνημη της με το περιεχομενο του μηνυματος .

Αυτο το αρχειο μπορει να το δημιουργησει μονο με βαση την ημερομηνια που δημιουργειται στην μνημη της και στην συνεχεια αυτη την ημερομηνια και ωρα εμφανιζει στις λεπτομερειες του μηνυματος .

Η πληροφορια με την ωρα αποστολης ερχεται μαζι με το μηνυμα , απλα η συσκευη δεν την αναγνωριζει για να την αποθηκευσει σαν πληροφορια στο αρχειο που δημιουργει για καθε μηνυμα ξεχωριστα .

 

 

Τρεχα γυρευε .... :)

Link to comment
Share on other sites

κάτι είπατε τώρα παιδιά...

γιατι δεν είναι επιεικώς απαράδεκτο για την πλατφορμα S60 να πρέπει να πατήσεις Επιλογές->στοιχεια μηνύματος, για να δεις ημερομηνία και ώρα του μηνύματος?????

 

Αντε επι εποχής 6600 έστω -λέμε τώρα- δεν είχε αρκετή ανάλυση η οθόνη για να προστεθεί κάπου η πληροφορία.

4 χρόνια μετά, με οθόνες 240χ320 και ακόμα πρέπει να κάνεις μανούβρες στο μενού για να δεις την πιο απλή και χρήσιμη πληροφορια...

 

Μα κανένας δεν το έγραψε αυτό στο Wishlist?

Ή μας δουλευουνε εκει στη Νόκια... τα εφέ μας μάραναν, δεν κοιτάνε εκεί να φτιάξουνε τα απαραίτητα.

Μάλλον αυτό πρέπει να το κάνεις ακόμη στα N series, διότι στα E series τα μηνύματα εμφανίζονται λίγο διαφορετικά...

http://www.imageshack.gr/files/xhh8ay1xjzd6s6w2twm3.jpg

Screen Shot από Ε60... Φαίνεται και η ημερομηνία ή η ώρα για τα πιο πρόσφατα μνμ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...