Jump to content

Αγορά tft οθόνης


laios23
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κοντραστ 50,000 με 20,000 που εχουν διαφορα σε σχεση με αυτο που κοιταω εγω,ειναι big deal?δλδ εχει καποια ουσιαστικη διαφορα?ισχυει οτι η διαφορα του hdmi me to dvi ειναι οτι το πρωτο απλα μεταφερει και ηχο?
:superman:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτήν την εποχή ψάχνοντας για monitor - TV ανακάλυψα το LG M23294D-PZ το οποίο εκτός από Full HD ανάλυση,5ms απόκριση και αναλογικό tuner,προσφέρει και επίγειο ψηφιακό δέκτη DVB-T!

Ο πωλητής μου είπε ότι έχει πολύ καλές κριτικές από τον ειδικό τύπο και ότι ο ψηφιακός του δέκτης του μπορεί να λαμβάνει μελλοντικά σήμα MPEG-4,αυτό δηλ. που θα αντικαταστήσει το ήδη εκπεμπόμενο από την ΕΡΤdigital, MPEG-2.

 

Ποια η γνώμη σας γι αυτό?Έχετε διαβάσει κάποιο συγκριτικό test που να το περιλαμβάνει?

 

http://hellas.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=040107&categoryId=040107&parentId=0401&modelCodeDisplay=M2394D&model=NOTHING#

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι να επικρατήσει το DVB-T έχουμε 3 χρονάκια ακόμα (αν θυμάμαι καλά) και ως τότε θα έχουν βγει σίγουρα καλύτερα μοντέλα. Αν δεν σε ενδιαφέρει στην παρούσα φάση το DVB-T, πάρε καλύτερα ένα άλλο μοντέλο.

Και σαν γενικότερη παρατήρηση, μην ακούς τους πωλητές, συνήθως λένε τις μεγαλύτερες βλακείες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.:)

Τελικά θα περιμένω λίγο ακόμη να ξεκαθαρισουν τα πράγματα με τις προδιαγραφές του MPEG-4 σήματος της επίγειας ψηφιακής εκπομπής γιατί ακόμη τίποτα δεν είναι σίγουρο ...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ποια η φθηνοτερη οθονη με scart και vga σε 16:9;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

monitor υπολογιστή με scart? Δε νομίζω να βρεις, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις κάποιο υβριδικό monitor/TV μοντέλο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ναι για υβριδικο μιλαω. αλλα και tv ας μην εχει.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι για υβριδικο μιλαω. αλλα και tv ας μην εχει.

 

Οι περισσοτερες τηλεορασεις μεχρι 26-27" ουτως η αλλως τα ιδια TN panels με τα monitors χρησιμοποιουν, δεν θα δεις διαφορα στην ποιοτητα απεικονισης.. και θα εχεις και ενα tv tuner.

Link to comment
Share on other sites

Απλά οπωσδήποτε να είναι full HD. Είναι πολύ "λίγο" το 1366x768 για εργασία σε τέτοια οθόνη.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω κατι γιατι θελω να αγορασω οθονη παιζει ρολο αν εχεις καλη καρτα γραφικων ή μπορεις να παρεις οποιαδηποτε οθονη θες?Εγω εχω μια καρτα γραφικων GeForce 6200 εχετε να μου προτεινετε καποια οθονη απο 90-120 ευρω συγνωμη αν ειναι ηλιθια ερωτηση αλλα απο pc ειμαι ασχετος...Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι οθόνες που έχουν LED Backlight τί διαφορά έχουν από τις tft? Υποτίθεται ότι οι led οθόνες έχουν καλύτερα χρώματα/αντίθεση λόγο ότι αποδίδουν καλύτερα το μαύρο χρώμα, όπως επίσης ότι έχουν μεγαλύτερη γωνία θέασης.

Το acer 751h που έχει LED Backlight έχει κακή γωνία θέασης και δεν έχω δει να έχει καλύτερη απόδοση από την LG W2243S-PF 22'' που έχω.

 

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος τί παίζει με τις led οθόνες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! Θέλω να αγοράσω μια οθόνη LED TV-PC Monitor από 24 ίντσες κ ανω,27αρα θεωρώ ότι είναι ότι πρέπει. Οι τιμές να είναι 400 έως 500+.Μεχρι στιγμής 2 έχω βρει που να μ αρέσουν όχι ότι υπάρχουν κ πολλές επιλογές από όσο έχω ψάξει… είναι αυτές οι 2 , η LG M2780DF-PZ και η Samsung FX2490HD ποια θα διαλέγατε ; εγώ πηγαίνω μπρος την LG διότι είναι 27αρα και έχει ίδια τιμή με την Samsung… αν έχετε κάποια άλλη ας μ προτείνετε αν θέλετε.

Ευχαριστώ πολύ !:)

 

Κάποιοι μου πρότειναν κ αυτή Samsung SM-P2770H TFT αλλά είναι LCD τι γνώμη έχετε;

Edited by MeXiCaN
Link to comment
Share on other sites

Πηρα προχτες την LG Που αναφερεις φιλε μου για το νεο pc μου (σε 23 ιντσες ομως ) και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος οπως το βλεπω για αρχη . Πολυ ωραιο design ,τα χρωματα και το contrast στην οθονη φοβερα και ενα πολυ ευχρηστο μενου για τις ρυθμισεις σου .Κι εγω μεχρι τελευταια στιγμη για αγορα Samsung ημουν καθως ειμαι φαν της γενικα ,αλλα επειδη δεν εβρισκα το μοντελο που ηθελα στις 23 ιντσες ,λεω μιας και οθονη μια φορα παιρνω για να μου κρατησει και χρονια ,ας παρω την LG που για 40 ευρω παραπανω δινει 1,5 ιντσα + (απο το μοντελο της Samsung που ηθελα ) .Στα θετικα επισης το αψογο οπως λενε ολοι service της LG που για το οποιοδηποτε προβλημα αναλαμβανει η ιδια να το αποκαταστησει (ισχυουν ακομα τα 0 καμενα Pixels ). Απο κει και περα δικη σου ,επιλογη ειναι πανω κατω τα ιδια αυτες οι 2 εταιριες να ξερεις ,εγγυηση οσον αφορα οθονη και σιγουρα επενδυεις σε κατι καλο οτι κι αν επιλεξεις .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα...

εχω ενα προβλημα με την οθονη!σχεδον καθε φορα που εχω ωρα να την χρησιμοποιησω,αναβοσβηνει σαν να μην εχει καλη επαφη το-α καλωδιο-α απο πισω...

παιζω λιγο με τα καλωδια και φτιαχνει..αλλα και τα 2 εχουν αψογη εφαρμογη...

τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα...

εχω ενα προβλημα με την οθονη!σχεδον καθε φορα που εχω ωρα να την χρησιμοποιησω,αναβοσβηνει σαν να μην εχει καλη επαφη το-α καλωδιο-α απο πισω...

παιζω λιγο με τα καλωδια και φτιαχνει..αλλα και τα 2 εχουν αψογη εφαρμογη...

τι μπορει να φταιει?

 

Ετσι οπως το περιγραφεις οτι κουνοντας τα καλωδια φτιαχνει, μηπως ειναι εκει το προβλημα?? Δοκιμασες για αρχη να τα αλλαξεις? Οτι εχουν αψογη εφαρμογη δεν σημαινει λεει κατι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το ξαναδοκιμασα..μετα απο λιγα αναψε-σβησε(που κανει μονο του) φτιαχνει μετα απο λιγο..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψαχνω για μια οθονη 16:10 (1920χ1200) αλλα εχω πεσει πολύ στα βαθειά απο οτι κατάλαβα γιατι οι τιμες τους ειναι υπερδιπλάσιες απο αυτες των 16:9.

 

 

Αυτη πως σας φαινεται.

http://www.eager.gr/product.php?productid=7294

 

Εχετε να προτείνετε κάποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Α οκ τότε.

Δές και εδώ http://www.visionstudio.gr/prodlist.asp?cat=10&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=3&showfoto=0

έχει πολύ ποικιλία!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν γνωρίζει κανείς να μου προτείνει ποιές απο τις παρακάτω ειναι καλύτερες,κυρίως για gaming,σερφάρισμα και για ταινίες θα χρησιμοποιηθούν.

 

LG W2361V-PF

LG E2360V-PN

LG M2362DP-PZ

LG E2441V-BN

SAMSUNG T22A350

SAMSUNG P2370HD

LG W2486L-PF

SAMSUNG B2330HD

 

Αν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σκέφτομαι εδώ και μέρες να αγοράσω μια οθόνη 17αρα. Η οθόνη που έχει ο υπολογιστής μου είναι μια nec, με κουτί από πίσω :p Οι διαστάσεις της είναι ύψος 24,5 - μήκος 32,5. 15αρα δηλαδή. Εφόσον είμαι μια χαρά και με αυτή (σε θέμα μεγέθους) δεν νομίζω να με χαλάσει η 17αρα. Γενικά είμαι ευχαριστημένος με την οθόνη που έχω. Ο μόνος λόγος που θα πάρω άλλη είναι για θέμα χώρου πάνω στο γραφείο. Κι επειδή είμαι άσχετος στο να επιλέξω (χαρακτηριστικά κλπ), ζητώ βοήθεια. Φυσικά δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα. Όποιος θέλει να βοηθήσει ας ρίξει μια ματιά εδώ
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην πάρεις τόσο μικρή οθόνη και σίγουρα όχι κάποια 4:3. Προτίμησε κάποια 16:9 από 19'' και πάνω, με όσο μεγαλύτερη ανάλυση γίνεται (1920x1080 για παράδειγμα). Διαφορετικά δεν έχει και πολύ νόημα να αλλάξεις οθόνη, εκτός αν σε ενδιαφέρει μόνο η διαφορά στον όγκο και δεν θέλεις να δώσεις τα επιπλέον χρήματα. Με μια μεγαλύτερη οθόνη όμως, θα δεις μεγάλη διαφορά σε όλα και κυρίως στην άνεση με την οποία κάνεις οτιδήποτε. Γενικά ψάξε λίγο περισσότερο τις μεγαλύτερες οθόνες πριν αποφασίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πάρω 19αρα, την έχω δει και δεν μ' αρεσει. Τη θέλω όσο το δυνατόν πιο τετράγωνη, να μην διαφέρει από αυτή που ήδη έχω. Νομίζω ότι θα πάρω την HP 1706
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σκέφτομαι να αγοράσω μια οθόνη για τον υπολογιστή μου γιατί τον έχω συνδέσει στην τηλεόραση και είναι σε λίγο άβολη θέση αν και θα με βόλευε να συνδέσω και τις δύο μαζί. δεν θέλω να δώσω πάνω από 100 ευρώ. με ενδιαφέρει να συνδέεται με hdmi και να έχει όσο το δυνατό μεγαλύτερη ανάλυση. από διαστάσεις δεν με πειράζει αν είναι 19,17, 15άρα...

έχετε να μου προτείνεται κάτι;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...