Jump to content

Αγορά tft οθόνης


laios23
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου, ΜΗΝ επιλέξεις wide οθόνη σε λιγότερες από 22 ίντσες.

Γιατί μπορεί να συμβούν 2 τινά με την 19άρα wide.

 

Ή θα έχεις ανάλυση 1440Χ900 που θα βλέπεις λιγότερο περιεχόμενο από μια απλή 17άρα, και θα έχεις σημαντικά λιγότερο χώρο στον κάθετο άξονα (σαν λάπτοπ θα είναι), αλλά θα έχεις ικανοποιητικό dot pitch 0.285 που δε θα κουράζει,

 

Ή θα έχεις ανάλυση 1680Χ1050 (στις 20άρες wide κυρίως), όπου θα έχεις τον έξτρα χώρο, αλλά με το πολύ μικρό μέγεθος κουκίδας (0.244-0.258) η οθόνη θα είναι κουραστική για τα μάτια και θα πρέπει να την έχεις κοντά σου συνέχεια.

 

Γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να δώσεις 100Ε παραπάνω, και να πάρεις κάτι σωστό σε ότι αφορά την διάσταση τουλάχιστον. Σε wide, η σωστή διάσταση αυτή τη στιγμή, είναι οι 22 ίντσες.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!! Σε βρίσκω σωστότατο και άκρως ενημερωμένο ... :)

Φίλε shodanjr_gr , πρόσεχε μην την πατήσεις... εγώ έχω την LG 22'' L226WTQ-SF WIDE SILVER και είμαι υπερευχαριστημένος ! Άσε που την πήρα πριν κάνα 2μηνο 300 ευρώ και με 1 χρόνο εγγύηση και τώρα έχει 260 (παίζει να την βρεις και φτηνότερη) και 3 χρόνια εγγύηση :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To μικρό dot-pitch δεν με ενοχλεί, ούτως ή άλλως την περισσότερη ώρα κάθομαι σε απόσταση γύρω στο 1 μέτρο από την οθόνη. Το άνω όριοι του προυπολογισμού μου είναι 200 ευρώ, αααααντε 210, και για αυτό οι 22άρες βγαίνουν εκτός :(.

 

Τέλος το απόλυτο screen realestate δεν με πειράζει τόσο πολύ γιατί θα δουλέψω με 2 οθόνες ούτως ή άλλως (η υπάρχουσα 17άρα θα μπει δίπλα).

 

edit: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=933465&tab=marketing < Αυτή τί σας λέει;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

To μικρό dot-pitch δεν με ενοχλεί, ούτως ή άλλως την περισσότερη ώρα κάθομαι σε απόσταση γύρω στο 1 μέτρο από την οθόνη. Το άνω όριο του προϋπολογισμού μου είναι 200 ευρώ, αααααντε 210, και για αυτό οι 22άρες βγαίνουν εκτός :(.

 

Τέλος το απόλυτο screen realestate δεν με πειράζει τόσο πολύ γιατί θα δουλέψω με 2 οθόνες ούτως ή άλλως (η υπάρχουσα 17άρα θα μπει δίπλα).

 

Ε καλά μωρέ και συ...:p... στα 30-40 ευρώ κόλλησες? Είναι λίγα τα λεφτά για να μην τα επενδύσεις σε κάτι που θα το βλέπεις κάθε μέρα! Στο λέω για να μην το μετανιώσεις μετά ... Μην βγεις αυτό το Σαββ/κο και μάζεψε τα λεφτά , άμα το σκεφτείς τα 40 ευρώ είναι 3 ποτά και ένα κεμπάμπ τυλιχτό! :lol:

Αλλά όπως και να έχει , μην σε παρασέρνουμε , βάλτα κάτω , σκέψου το και κάνε αυτό που νομίζεις σωστό ....

(πάρε την 22άρα!!!!!!!)

:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....

Θέλω την βοήθειά σας.......

Η οθόνη που είχα κάηκε....οπότε ήρθε η ώρα να αγοράσω μια καινούργια....θέλω να πάρω μια καλή 19''.....

Βλέπω ταινίες και σειρές στον υπολογιστή.....και γενικά περνώ αρκετές ωρες μπροστά στην οθόνη....μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω??

Ο υπολογιστής μου δεν ειναι και πολύ καινούργιος...η κάρτα γραφικών μου ειναι η NVIDIA GeForce2 MX/MX 400....

Να πάρω wide screen ή τετράγωνη??

Τί πρέπει να προσέξω αλλα και γενικά τιν προσέχουμε οταν αγοράζουμε μια οθόνη?

Μου έχουν πει να προσέξω την ανάλυση να μην ειναι παρα πολύ μεγάλη γιατί μπορεί να μην την υποστηρίζει η κάρτα γραφικών.....

Απότι καταλάβατε δεν γνωρίζω και πολλά γι'αυτο και ζητώ επειγόντως την βοήθεια και τισ γνώσεις σας.....αν θέλετε προτεινετέ μου και καμια οθόνη, μάρκα, κ.λ.π ....(μπορώ να διαθέσω 200-250 euro)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας...

Θέλω να αγοράσω monitor 19'' wide, για β' οθόνη στο φορητό μου, που είναι επίσης wide 15,4'', και θέλω να είναι η μία συνέχεια της άλλης (μια 4:3 που έχω δεν με έχει βολέψει)

Θέλω να διαθέσω έως 220-230 ευρώ... Η χρήση της θα είναι μόνο για εργασία, κύρια Autocad και Excel, οπότε με ενδιαφέρει να είναι ξεκούραστη σε πολύωρη χρήση και αποδοτική...

Αν και πήγα να ψιλοκαταλήξω σε μια LG flatron που την έχουν 210 ευρώ, με 2ms και 3000:1, τη βλέπω να έχει λίγο έντονα χρώματα και δεν ξέρω αν σε πολύωρη χρήση κουράζει...

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τη γνώμη του??

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα έντονα χρώματα.. Επειδή και εγώ έχω dual-head laptop, με εξωτερική samsung 20.1", θα σου πώ τα εξής:

1) την διαφορά χρωμάτων δεν την αποφεύγεις. Ο φορητός είναι mid-end και η εξωτερική high-end. Αν τις βάλεις δίπλα δίπλα να δείχνουν το ίδιο πράγμα, μετά από λίγο πονάνε τα μάτια σου. Μη σχολιάσω την ποιότητα.. Αηδιάζεις να βλέπεις τον φορητό :p

2) Επειδή η εξωτερική έχει πολύ καλύτερη φωτεινότητα, πρόσεξε να τις ρυθμίσεις στην ίδια φωτεινότητα, γιατί αν έχουν διαφορετική, καταλήγεις μετά από μισάωρο με δακρυσμένα μάτια.

3) Για επαγγελματική χρήση δεν θα σου πρότεινα wide. Οι wide είναι περισσότερο για διασκέδαση. 4:3 από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα έντονα χρώματα.. Επειδή και εγώ έχω dual-head laptop, με εξωτερική samsung 20.1", θα σου πώ τα εξής:

1) την διαφορά χρωμάτων δεν την αποφεύγεις. Ο φορητός είναι mid-end και η εξωτερική high-end. Αν τις βάλεις δίπλα δίπλα να δείχνουν το ίδιο πράγμα, μετά από λίγο πονάνε τα μάτια σου. Μη σχολιάσω την ποιότητα.. Αηδιάζεις να βλέπεις τον φορητό :p

2) Επειδή η εξωτερική έχει πολύ καλύτερη φωτεινότητα, πρόσεξε να τις ρυθμίσεις στην ίδια φωτεινότητα, γιατί αν έχουν διαφορετική, καταλήγεις μετά από μισάωρο με δακρυσμένα μάτια.

3) Για επαγγελματική χρήση δεν θα σου πρότεινα wide. Οι wide είναι περισσότερο για διασκέδαση. 4:3 από μένα.

wide για διασκέδαση?

 

δε νομίζω. δεν είναι wide παλαιού τύπου τιβι που παραμορφώνει τα πράγματα. προσθέτει αρκετά ακόμα πίξελς που είναι χρήσιμα και για σχεδίαση αλλά και για κείμενο.

 

να μην πω καλύτερα ότι βολεύει αρκετά με το vm player.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μια οθόνη 16:9 είναι καλύτερη και για δουλειά. Ο επιπλέον χώρος που διαθέτει, είναι πολύ χρήσιμος. Αν είναι αρκετά μεγάλη (πάνω από 1280x800 δηλαδή) σου δίνει τη δυνατότητα να βλέπεις δύο έγγραφα ταυτόχρονα, ή δύο παράθυρα. Αυτό μπορεί να είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο, π.χ. μπορείς να έχεις κώδικα στο ένα παράθυρο και το αποτέλεσμα του στο άλλο, ή μπορείς να έχεις δύο έγγραφα word, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Μια ψιλοχαζούτσικη ίσως ερώτηση...

Βλέποντας στο φορητό τις αναλύσεις που υποστηρίζονται για τη β' οθόνη, πέραν της ανάλυσης 1280x800 δεν βλέπω να υπάρχει ρυθμιση για 1440x900 ή για 1680x1050... Πιο συγκεκριμένα, οι διατιθέμενες αναλύσεις είναι 1280x800, 1280x1024, 1600x1200 και μετά πάει σε 1920x1080, 1920x1200 κλπ. Η κάρτα οθόνης είναι ati 128 MB ξεχωριστή και όχι shared.

Μαζί την οθόνη δίνουν και κάποιο CD με drivers που θα κάνουν την κάρτα οθόνης να υποστηρίζει πχ την ανάλυση 1440x900 (Που κυρίως με ενδιαφέρει)??

ή δεν είναι δυνατό η κάρτα μου να την υποστηρίξει, οπότε θα αρκεστώ στην 1280x800??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αναμεσα σε αυτες τις δυο:

http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=39325 στα 189

http://www.plaisio.gr/Product.aspx?Product=1043293&keyword=940nw

 

την πρωτη την ειδα κ μου αρεσε στα εντονα χρωματα..

εχει κανεις την δευτερη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω να αγορασω ενα μονιτορ 17" το οποιο θα συνδεθει με ενδοστοματικη καμερα και θα τοποθετηθει πανω στην οδοντιατρικη εδρα(εχω ηδη αγορασει τον δακτυλιο τοποθετησης)

θα ηθελα οποιος μπορει να μου προτεινει κατι καλο(δεν θελω να παρω κατι τεχνολογικα κακο με την προοπτικη να το αλλαξω αργοτερα).

αν μπορειτε μαλιστα να μου πειτε συγκεκριμενα μοντελα και διευθυνση καταστηματος που μπορω να τα παρω θα ειμουν υποχρεωμενη

ευχαριστω πολυ:)

 

 

(νομιζω πως λαθεμενα ανοιξα το θεμα εδω.αν ειναι ετσι, ας μεταφερθει)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω καθολου απο τιμες..

σε λογικα πλαισια λεω να κινηθω.:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα μονιτορ 17" το οποιο θα συνδεθει με ενδοστοματικη καμερα και θα τοποθετηθει πανω στην οδοντιατρικη εδρα(εχω ηδη αγορασει τον δακτυλιο τοποθετησης)

θα ηθελα οποιος μπορει να μου προτεινει κατι καλο(δεν θελω να παρω κατι τεχνολογικα κακο με την προοπτικη να το αλλαξω αργοτερα).

αν μπορειτε μαλιστα να μου πειτε συγκεκριμενα μοντελα και διευθυνση καταστηματος που μπορω να τα παρω θα ειμουν υποχρεωμενη

ευχαριστω πολυ:)

 

 

(νομιζω πως λαθεμενα ανοιξα το θεμα εδω.αν ειναι ετσι, ας μεταφερθει)

 

Εγω σου προτεινω αυτες http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=23&Category=69978102&Products=945552%2c960667%2c1027085.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για monitor η πηγή της πληροφόρησης είναι εδώ: http://www.prad.de/en/index.html

Ο βασικότερος παράγοντας είναι το panel τα υπόλοιπα είναι ψηλά γράμματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σας ευχαριστω πολυ για τα link που παραθεσατε.

τελικα κατεληξα σε μια 20" (καθως μου ειπαν πως οι 17αρες ειναι υπο καταργηση) sony:)

 

μοιαζει με αυτη(φυσικα δεν την πηρα απο "πλαισιο")

 

http://www.plaisio.gr/ProductImages/250x250/1080601.jpg

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας...!!

Ειμαι αναμεσα σε 2-3 οθονες για pc...

 

πρωτη επιλογη ειναι :

LG W2361V-PF TFT Monitor 23''

 

Δευτερη Επιλογη :

Samsung TFT 22'' SM-T220

 

Τριτη Επιλογη :

LG W2284F-PF TFT Monitor 22"

 

Τα κρητηρια μου για την οθονη ειναι κυριως για ΤΑΙΝΙΕΣ....και λιγο για παιχνιδια..!!

 

Με τραβηξε πολυ η πρωτη επιλογη,γιατι βλεπω ειναι FULL HD (το οποιο με ενδιαφερει πολυ,και ειναι και η καρτα γραφικων μου FULL HD) , εχει δυναμικη αντιθεση 50.000:1, εχει και συνδεση HDMI και δινει εγγυηση 0καμμενων πιξελ...(και πιστευω οτι εχει καλητερο service Η LG στην ελλαδα αποτι η Samsung..)......

Ισως το μονο -(μειων) να ειναι που ειναι 16:9 και οχι 16:10 ...!!!

 

Αμεσως μετα κλεινω προς την Samsung......

Αλλα βλεπω οτι χανει σε παρα πολλα σχετικα με την πρωτη επιλογη..!!!

 

ΟΚ και στις 2 οθονες η τυπικη αντιθεση ειναι 1000:1 , εχουν ωραιο Design και οι δυο , ιδια αποκριση.....ενταξει τωρα στην δυναμικη ανιθεση δεν πιστευω να τα σηκωνουν ολα αυτα που γραφουν οι οθονες....αλλα μπορει να κανω και λαθος...!!!

 

αλλα το FULL HD με μια απλη οθονη δεν εχει διαφορα...(στις ταινιες...)???

Υπαρχει τιποτα αλλο που πρεπει να κοιταμε στις οθονες που δεν το γραφουν στην συγκεκριμενη ιστιοσελιδα..??

 

Χρηματα δινω μεχρι 280€ !!!

 

Καθε γνωμη δεκτη..!!!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

H lg που έχεις βάλει ως πρώτη επιλογή είναι κορυφαία.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μια ψιλοχαζούτσικη ίσως ερώτηση...

Βλέποντας στο φορητό τις αναλύσεις που υποστηρίζονται για τη β' οθόνη, πέραν της ανάλυσης 1280x800 δεν βλέπω να υπάρχει ρυθμιση για 1440x900 ή για 1680x1050... Πιο συγκεκριμένα, οι διατιθέμενες αναλύσεις είναι 1280x800, 1280x1024, 1600x1200 και μετά πάει σε 1920x1080, 1920x1200 κλπ. Η κάρτα οθόνης είναι ati 128 MB ξεχωριστή και όχι shared.

Μαζί την οθόνη δίνουν και κάποιο CD με drivers που θα κάνουν την κάρτα οθόνης να υποστηρίζει πχ την ανάλυση 1440x900 (Που κυρίως με ενδιαφέρει)??

ή δεν είναι δυνατό η κάρτα μου να την υποστηρίξει, οπότε θα αρκεστώ στην 1280x800??

 

αυτο εχει σημασια; παιζει ρολο η καρτα γραφικων για την αναλυση της οθονης;

εγω προσπαθησα να ανεβασω την αναλυση κ μετα τα εβλεπα πολυ μικρα. ετρεξα το dvd κ μετα χαθηκαν οι υψηλες αναλυσεις:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στο φορουμ.Σκεφτομαι για την αγορά αυτης της οθόνης!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169560

έχω της 4670 HD,βλεπω ταινιες,και κυριως σειρες σε 720p αλλα και 1080 [πιο σπανια],παιζω παιχνιδια,και το GTA IV μου, αλλα και να μην εχει 100% γραφικα δε με πειραζει,ειπαμε!απλα θελω να παιζω καπως ικανοποιητικα.

1.εχω την οθονη LG 1750 [δλδ 17αρα και 2χρονων:ninja:],σκεφτηκα οποτε να παρω μια καλη οθονη τωρα,με σκοπο να τη κρατησω 2-3 χρονια..και σε κανα 6μηνο ή 9μηνο παιρνω μια καλυτερη καρτα γραφικων:shifty:

2.Αν ειναι προτεινετε μου μια καλυτερη σε specifications οθονη,μεχρι 200 ευρω :!: σε 22 ιντσες..αν ειναι,βία 24

ευχαριστω εκ των προτερων!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Παρε καμια Samsung ολες οι LG που εχω δει μου μοιαζουν θαμπες,μπορει να ειναι η ιδεα μου βεβαια!
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να παίξεις σε τέτοια ανάλυση, πάρε αυτή. Είναι πιο νέο μοντέλο, με HDMI και πιο όμορφη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...