Jump to content

Datapack και wireless internet


KostasDj_2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα θελα να κανω 3 ερωτησεις?

 

1)το wireless internet easy μπορει να μπει σε ολα τα προγραμματα? ακομα και αυτα με το μηδενικο παγιο?

 

2) αν ενεργοποιησω wireless internet easy και εχω το modem αν βαλω την καρτουλα στο modem μπορω να το χρησημοποιω σαν internet on the go για χρηση σε λαπτοπ?

 

3) μπορω να το ενεργοποιησω και να το απενεροποιησω οποτε το θελω? η εχουν ελαχιστη παραμονη ενως μηνα? δηλαδη πχ μπορω τον εναν μηνα να εχω το πακετο με τα 200 μβ, μετα σε ενα μηνα το πακετο με τα 5 γβ και μετα απο πχ 10 μερες να το κλεισω και παλι μετα πχ τον ιδιο μηνα να βαλω το Unlimited ? μπορει να φαινεται περιεργο αλα το ρωταω για να καταλαβω πως θα υπολογιστει η χρεωση συνδιαζοντας παραπανω απο 2 πακετα τον ιδιο μηνα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα θελα να κανω 3 ερωτησεις?

 

1)το wireless internet easy μπορει να μπει σε ολα τα προγραμματα? ακομα και αυτα με το μηδενικο παγιο?

 

2) αν ενεργοποιησω wireless internet easy και εχω το modem αν βαλω την καρτουλα στο modem μπορω να το χρησημοποιω σαν internet on the go για χρηση σε λαπτοπ?

 

3) μπορω να το ενεργοποιησω και να το απενεροποιησω οποτε το θελω? η εχουν ελαχιστη παραμονη ενως μηνα? δηλαδη πχ μπορω τον εναν μηνα να εχω το πακετο με τα 200 μβ, μετα σε ενα μηνα το πακετο με τα 5 γβ και μετα απο πχ 10 μερες να το κλεισω και παλι μετα πχ τον ιδιο μηνα να βαλω το Unlimited ? μπορει να φαινεται περιεργο αλα το ρωταω για να καταλαβω πως θα υπολογιστει η χρεωση συνδιαζοντας παραπανω απο 2 πακετα τον ιδιο μηνα.

 

1)Ναι, στο μηδενικό κοστίζει μερικά ευρώ παραπάνω όμως.

2)Ναι.

3)Και ναι και όχι. Ναι επειδή δεν υπάρχει χρονική δέσμευση όπως τα Internet on the go ( καθώς είναι πρόσθετη υπηρεσία και όχι ολόκληρη σύνδεση ), αλλά όχι γιατί θα μπλέξεις με τις αναλογικές χρεώσεις και τα αναλογικά πάγια και θα χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια. Τη χρέωση μπορείς να την υπολογίσεις αναλογικά, δηλαδή ό,τι προσφέρει κάθε πρόγραμμα μοιράζεται σαν χρήση μέσα στον μήνα ( χονδρικά, διαιρείς το παρεχόμενο όγκο διά του 30 και βρίσκεις στο περίπου πόσο αντιστοιχεί κάθε μέρα ). 200 mb για παράδειγμα δικαιούσαι για ένα ολόκληρο (τιμολογιακό) μήνα, άρα αν παραμείνεις 10 μέρες θα δικαιούσαι περίπου το 1/3 αυτού του όγκου δεδομένων. Αν αλλάξεις μάλιστα στο 5gb και κάτσεις σε αυτό μέχρι το τέλος του τιμολογιακού μήνα, θα δικαιούσαι το 1/3 απο το πακέτο των 200mb+τα 2/3 του 5gb ( χονδρικά πάντα ). Καλό όμως είναι να μην κινηθείς έτσι. Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι για να μπορέσεις να περάσεις σε μικρότερο πακέτο, θα πρέπει να περάσει ένας μήνας απο τη τελευταία αλλαγή στο μεγαλύτερο πακέτο. Και επίσης, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι την αλλαγή του οικονομικού προγράμματος την κάνεις με έγγραφο αίτημα σε κατάστημα και όχι τηλεφωνικά ( άρα, θα είναι δύσκολο και για σένα να κάνεις κάθε λίγο και λιγάκι αλλαγή... ).

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω για την απαντηση...

 

ποσο κοστιζει το wireless internet easy στο μηδενικο παγιο ? δεν μπορω να βρω τις τιμες για αυτο

 

οσο για το 3 καπου ειχα διαβασει οτι αυτα μπορεις να τα κανεις και ον λαιν μεσα απο το account

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω για την απαντηση...

 

ποσο κοστιζει το wireless internet easy στο μηδενικο παγιο ? δεν μπορω να βρω τις τιμες για αυτο

 

οσο για το 3 καπου ειχα διαβασει οτι αυτα μπορεις να τα κανεις και ον λαιν μεσα απο το account

 

Α, το δώσανε και απο myaccount? Ήξερα για τα προγράμματα φωνής μόνο. Τέλος πάντων, δεν προτεινεται κάτι τέτοιο, θα μπλεχτείς. Το easy έχει μηδενικό πάγιο ούτως ή άλλως και κλιμακωτή χρέωση. Πρώτο mb δωρεάν, 1-20=1€/mb, 20~250=0,5€/mb και >250=0,10€/mb. Εννοείται ότι η χρέωση υφίσταται σε κάθε διακίνηση δεδομένων και όχι αν και όταν κατεβάσεις κάποιο αρχείο. Μετρά επίσης τόσο το download όσο και το upload που γίνεται ( γενικά, όχι μόνο στο wireless internet easy )

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα ερωτηση για το wireless internet, , εχει καποιον περιορισμο οπως πχ να μην κατεβαζεις μεγαλα αρχεια? η να μην μπορεις να κανεις streaming video απο σαιτ οπως youtube κλπ οπως γινεται με την wind?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

όχι, είναι καθαρό internet και δεν έχει κανέναν περιορισμό
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος περιορισμός είναι ότι μπαίνει φραγή στα 30Gb ( ξαναλέω, στο σύνολο του download και του upload ). Αν όμως σκοπεύεις να κάνεις τετοια χρήση και επειδή χρεώνεσαι με τη διακίνηση των δεδομένων και όχι με το αν κατεβάζεις αρχεία, καλό είναι να βάλεις εξ'αρχής το unlimited και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δούλεψα με voip και έπαιξε κανονικότατα! (και με πολύ καλή ποιότητα...)

Rapidshare επίσεις υποστηρίζει! Του κάνω καθημερινή χρήση... Μόνο το i-mode έχει φραγή στο rapidshare.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια!

Εκανα συνδεση Cosmote on the go με 10 Gigabyte δωρεάν. Πάνω κάτω, πόσες ώρες σερφαρισματος ειναι ρε παιδιά; Ξέρω οτι δεν μπορεί να υπολογιστεί ακριβώς αλλά πάνω κάτω πόσο να υπολογίζω; Υπάρχει τρόπος να βλέπω πόσα MB "τρώω"?

 

Υ.Γ. Το θέλω καθαρά για δουλειά άρα δεν θα κατεβαζω τραγουδια, ταινιες κτλ.

 

Παιδια εχουμε καπιο νεοτερο αν υπαρχει τροπος να βλεπουμε τα ΜΒ που φαγαμε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχουμε καπιο νεοτερο αν υπαρχει τροπος να βλεπουμε τα ΜΒ που φαγαμε?

 

Αν ρωτάς για pc εγώ χρησιμοποιώ το NetMeter , καλό μου φαίνεται.:)

Link to comment
Share on other sites

Στο myaccount μπορει να δει κανεις ποσα mb εχει καταναλωσει?

 

Αν ενεργοποιηθει ενα απο τα πακετα wireless internet, με ποιες ρυθμισεις το κινητο, χρησιμοποιωντας το ως μοντεμ, μπορει να δωσει internet στον υπολογιστη μας?

Εννοω, apn settings, αριθμο κλησης(πχ 99χχ-κατι), username-password κλπ

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία έχω, έχω ξεφυλλίσει αρκετές σελίδες εδώ μέσα αλλά δεν μου την έχει λύσει κανείς παρότι έχω ξανά κάνει ποστ.

Λοιπόν, ΕΧΩ την καρτούλα της cosmote internet on the go.

Μπορώ να την βάλω σε ένα κινητό, που να υποστιρίζει GPRS , HSDPA, και να μπαίνω από εκεί ιντερνετ? Σκοπός αυτης της σκέψης, είναι ΟΧΙ το «φορητό ιρντερτ» όσο το να έχω ένα skype συνέχεια ανοικτό μαζί μου, και να χρησιμοποιώ αυτό έναντι του κινητού μου.

Γίνεται? Δουλέυει? Αν ναι, έχει κάποιος να προτείνει συσκευές?

Θα προτιμούσα κατι με windows mpbile λογισμικό, αλλιώς symbian S60, λόγω του ότι χρειάζεται εφαρμογή 1ον του Voip προγραμματος και 2ον για την ογκομέτρηση.

Πληροφοριακά για όποιον δεν γνωρίζει για το Skype, οι τιμές είναι υπολογισμένες με την μέγιστη τιμή από αυτές που αναφέρει ότι χρησιμοποιεί το skype:

Όταν είναι idle: 42,18mb/day, Άρα 1,265GB το μήνα

Όταν είναι σε κλήση: 52.73mb/hour, Άρα πχ για 10ώρες κλήσεων 527,34mb το μηνά

Άρα και το μικρότερο πρόγραμμα (ιντερνετ ον δε γκοου) μας καλύπτει!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει voip και σου λειτουργεί; Γιατί κάτι έχω ακούσει πως δεν είναι συμβατή αυτή η σύνδεση με την υπηρεσία αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει voip και σου λειτουργεί; Γιατί κάτι έχω ακούσει πως δεν είναι συμβατή αυτή η σύνδεση με την υπηρεσία αυτή.

 

Εννοείς να κάνω κλήση απο το pc / laptop μου, σε συνδεση comsote on the go, με χρηση προγράμματος Voip, όπως Skype ? Αν εννοείς αυτό ναι,

Το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί. Απλα αν κάπου δεν έχει καλό σήμα, πχ αμα συνδεθεις στα 56kbps, καλη ωρα σας dialup συνδεση, εννοείτε οτι μπορείς και τοτε να μιλήσεις, αλλα με μεγάλη (5-6 sec περιπου) καθυστέρηση.

 

Συσκευές, ομορφές φτηνες, που να περνουν Skype, είναι απο symbia to nokia E65 και το HTC P5500 TOUCH DUAL 3G

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

Έχω ένα Huawei E220 το οποίο είχα πάρει περύσι με σύνδεση στην vodafone. Του πέρασα σήμερα το λογισμικό από το site της Huawei. Το πέρασα κανονικά, χωρίς προβλήματα.

Έχω και μια κάρτα sim της Cosmote από το πακέτο που δίνει με το mini laptop 2133 της HP μαζί με το usb modem Huawei E170.

Έβαλα την κάρτα sim στο Ε220, και αφού έκανα καινούργιο profile με τις ρυθμίσεις (internet για APN και *99# για αριθμό), συνδέθηκα κανονικά.

 

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:

 

1. Θα υπάρχει χρέωση αν μπαίνω internet μέσω του λογισμικού της Huawei και όχι της Cosmote?

 

2. Μπορώ με κάποιο τρόπο να περάσω στο E220 το λογισμικό της Cosmote που υπάρχει και στο E170?

 

3. Στο λογισμικό της Huawei υπάρχουν κάποιες άλλες ρυθμίσεις για IP (dynamic ή static) κτλ. Ποιες είναι συνολικά οι ρυθμίσεις που πρέπει να βάλω στο λογισμικό αυτό?

 

4. Από θέμα έντασης σήματος πιο είναι καλύτερο, το Ε220 ή το Ε170? Δεν ρωτάω ποια η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πιάσει το κάθενα (αυτό είναι γνωστό 3.6 και 7.2 max) αλλά ποιο μπορεί να πιάσει καλύτερο σήμα, πιο υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επισκέπτης
Ειμαι κατοχος ενος WIND ADSM, και αποφασισα να παρω και μια internet on the go της cosmote 5 GB βλεποντας οτι εχω σημα 3G στις περισσοτερες περιοχες της Θεσ/νικης που κινουμαι. Tο εχω 1 μηνα και προς ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ μου αν εξαιρεσω 1 μερα που ειχα πολυ καλο σερφαρισμα (το download δεν με ενδιαφερει καθως εχω ADSL στο σπιτι μου) ολος ο μηνας παρολο που μου βγαζει HSUPA ειναι απαραδεκτα και εκνευριστικα αργο. Σε καποιες περιοχες που εχω 3G και με την Wind απλα πεταω. Το μοντεμακι της cote ειναι το ZTE - αναρωτιεμαι μηπως εχει τελικα προβλημα αυτο(?). Στο http://www.speedtest.net που μπαινω μου πεταει 1,6 mbps αλλα τι να το κανω οταν σερφαρω λες και εχω gprs.......
Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη,όταν χρησιμοποιούσα το ADSM(συνέδεα το κινητό ως μοντεμ στο λαπ-τοπ),είχα αρκετά προβλήματα με τις ταχύτητες!Βέβαια,μιλάω για πέρσι!Για φέτος δεν ξέρω αν άλλαξε η κατάσταση!

 

Με την Κοσμοτέ και το Wireless Internet(πάλι το κινητό ως μόντεμ),πιάνω καλύτερες ταχύτητες γενικότερα όπου χρησιμοποιώ το λαπ-τοπ.

 

Μπορεί να φταίει και το μόντεμ!

 

Πάντως το speedtest δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο για τη μέτρηση της ταχύτητας!Πιο αξιόπιστη ειναι η ταχύτητα όταν κατεβάζεις π.χ. από rapidshare!Εκεί πώς τα πας;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Δεν κανω download......δεν ειναι δυνατον να ειναι τοσο αργο στο σερφαρισμα. Παντως και απο καποια αλλα φορουμ εχει αναφερθει το ιδιο ακριβως προβλημα - τα βρηκα ενω ειχα ηδη προβει στο συμβολαιο με την cote. Και μετα σου λενε σπαστικο δεν ειναι να μην εχεις σημα? Να προσθεσω εγω σπαστικο δεν ειναι να εχεις HSUPA και να σερφαρεις σαν gprs??? παντως οπου εχω 3G με την Wind ειμαι πολυ ευχαριστημενος (εχω το HUAWEI e169 και τα σπαει στο 3G). θα μου πειτε τωρα γιατι τοτε πηρα και της cote......γιατι στο σπιτι της φιλης μου εκει μονο η cote εχει 3G (και φουλ) αλλα δωρον αδωρον τελικα......
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδες μια ερωτηση..Έβαλα το cosmote internet on the go μεσω usb, αλλα το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να στειλω εμαιλ μεσω του Microsoft Outlook . Καπου διαβασα πως για outgoing server πρεπει να βαλω mail.mycosmos.gr αλλα ουτε και μ αυτο δουλευει...Ξερει κανεις πως να κανω τα settings??:wacko::wacko:

 

 

Οποιος μπορει ας βοηθησει:(

 

Thanks..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ενας φιλος αγορασε αυτο το πακετακι του δωσανε usb modem zte 3g

ο υπολογιστης ειναι ενα Turbox laptop απο το Πλαισιο με Vista SP1 GR

κανω την εγκατασταση και λιγο πριν ολοκληρωθει βγαζει μηνυμα οτι η εφαρμογη σταματησε να αποκρινεται

μετα οταν κανω κλικ στο εικονιδιο της εφαρμογης μου εμφανιζει με την σειρα, οτι το MFC80U.DLL δεν ειναι σχεδιασμενο να λειτουργει σε αυτον τον υπολογιστη! και μετα εμφανιζει οτι η εφαρμογη Cosmote on the go απετυχε να ξεκινησει

 

εχει κανεις καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

1. Θα υπάρχει χρέωση αν μπαίνω internet μέσω του λογισμικού της Huawei και όχι της Cosmote?

 

Ναι. Η χρέωση γίνεται στον αριθμό σου και όχι στα sessions του software που χρησιμοποιείς.

 

2. Μπορώ με κάποιο τρόπο να περάσω στο E220 το λογισμικό της Cosmote που υπάρχει και στο E170?

 

Ναι. Ρίξε μια ματιά εδώ :http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/business/HuaweiE220WINDOWS_VISTAinstructions.pdf

 

3. Στο λογισμικό της Huawei υπάρχουν κάποιες άλλες ρυθμίσεις για IP (dynamic ή static) κτλ. Ποιες είναι συνολικά οι ρυθμίσεις που πρέπει να βάλω στο λογισμικό αυτό?

 

Τα μόνα που πρέπει να ρυθμίσεις είναι αυτά:

apn: internet (με λατινικούς πεζούς χαρακτήρες)

αριθμός κλήσης: *99#

 

4. Από θέμα έντασης σήματος πιο είναι καλύτερο, το Ε220 ή το Ε170? Δεν ρωτάω ποια η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πιάσει το κάθενα (αυτό είναι γνωστό 3.6 και 7.2 max) αλλά ποιο μπορεί να πιάσει καλύτερο σήμα, πιο υψηλό.

 

Αν υπάρχουν διαφορές, δεν είναι μετρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος ενος WIND ADSM, και αποφασισα να παρω και μια internet on the go της cosmote 5 GB βλεποντας οτι εχω σημα 3G στις περισσοτερες περιοχες της Θεσ/νικης που κινουμαι. Tο εχω 1 μηνα και προς ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ μου αν εξαιρεσω 1 μερα που ειχα πολυ καλο σερφαρισμα (το download δεν με ενδιαφερει καθως εχω ADSL στο σπιτι μου) ολος ο μηνας παρολο που μου βγαζει HSUPA ειναι απαραδεκτα και εκνευριστικα αργο. Σε καποιες περιοχες που εχω 3G και με την Wind απλα πεταω. Το μοντεμακι της cote ειναι το ZTE - αναρωτιεμαι μηπως εχει τελικα προβλημα αυτο(?). Στο http://www.speedtest.net που μπαινω μου πεταει 1,6 mbps αλλα τι να το κανω οταν σερφαρω λες και εχω gprs.......

 

Δοκίμασε με άλλο modem, ή με συσκευή κινητού. Το zte κολλάει καμιά φορά στα Vista αλλά όχι μόνιμα. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν έχεις επαρκή κάλυψη, μπορείς να επικοινωνήσεις με το αρμόδιο τμήμα και εφόσον διαπιστωθεί το πρόβλημα, ή θα σου το λύσουν ή θα το επιστρέψεις "σπάζοντας" το συμβόλαιο.

Αν πιάνεις με την Wind στο ίδιο PC και σε διάφορα σημεία της πόλης, το πιθανότερο είναι να φταίει το modem σου. Αποκλείεται να έχει η Wind καλύτερο σήμα & περισσότερες κυψέλες ΣΕ ΟΛΗ τη Θεσσαλονίκη (δεν αποκλείεται να έχει σε ορισμένες περιοχές - απλά όχι παντού).

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερωτηση..Έβαλα το cosmote internet on the go μεσω usb, αλλα το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να στειλω εμαιλ μεσω του Microsoft Outlook . Καπου διαβασα πως για outgoing server πρεπει να βαλω mail.mycosmos.gr αλλα ουτε και μ αυτο δουλευει...Ξερει κανεις πως να κανω τα settings??:wacko::wacko:

 

 

Οποιος μπορει ας βοηθησει:(

 

Thanks..

 

Αν εννοείς το mail του mycosmos, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.mycosmos.gr/mycosmos/FAQ/MyCosmos_faqs_gr.htm

 

Πάντως για ένα διάστημα υπήρχε πρόβλημα στο POP3 του mycosmos. Δεν ξέρω αν έχει επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...