Jump to content

Datapack και wireless internet


KostasDj_2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτης
Δοκίμασε με άλλο modem, ή με συσκευή κινητού. Το zte κολλάει καμιά φορά στα Vista αλλά όχι μόνιμα. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν έχεις επαρκή κάλυψη, μπορείς να επικοινωνήσεις με το αρμόδιο τμήμα και εφόσον διαπιστωθεί το πρόβλημα, ή θα σου το λύσουν ή θα το επιστρέψεις "σπάζοντας" το συμβόλαιο.

Αν πιάνεις με την Wind στο ίδιο PC και σε διάφορα σημεία της πόλης, το πιθανότερο είναι να φταίει το modem σου. Αποκλείεται να έχει η Wind καλύτερο σήμα & περισσότερες κυψέλες ΣΕ ΟΛΗ τη Θεσσαλονίκη (δεν αποκλείεται να έχει σε ορισμένες περιοχές - απλά όχι παντού).

Τελικα δεν φταιει το ZTE αλλα η χωρητικοτητα δικτυου της cote, γιατι τα πραγματα ειναι πολυ καλα πλεον. Ελπιζω να συνεχισει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αποκλείεται να έχει η Wind καλύτερο σήμα & περισσότερες κυψέλες ΣΕ ΟΛΗ τη Θεσσαλονίκη (δεν αποκλείεται να έχει σε ορισμένες περιοχές - απλά όχι παντού).

 

 

Σε πληροφορώ οτι η Wind έχει πολλά σημεία στην Θεσ/νίκη που ειναι καλύτερη απ'την Cosmote,σε επίπεδα κάλυψης και ταχυτήτων hspa δικτύου!Υπάρχουν περιοχές που νομίζεις ότι η Κοσμοτέ δεν έχει καλό δίκτυο επίτηδες! :p

Link to comment
Share on other sites

mono moufa file mou ....milame gia poli kerdoskopia .... koroideuoyn tous katalalotes kai tous desmeuoun me sumvolaio ....ego limno pou eimai oli mera den exei shma ....kai exo ginei vrukolakas ta mesanuxta mpas kai vro ligo shma .... ti na leme tora ...kai sto xorio mou edo den exei erthei akoma i eksiliksi na baloun adsl kai oloi pame me ena stikaki sto xeri mipos kai vroume kalo shma...

kai akouson akouson pira tin cosmote infos kai mou leei i gomena ... aaa isos mpenete se ores aixmis ...diladi ama thelo na do ena mail stis 6 to apogeyma ...tha perimeno na paei mesanuxta gia na mpo eleos pia me tis koroidies tous...

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ οτι η Wind έχει πολλά σημεία στην Θεσ/νίκη που ειναι καλύτερη απ'την Cosmote,σε επίπεδα κάλυψης και ταχυτήτων hspa δικτύου!Υπάρχουν περιοχές που νομίζεις ότι η Κοσμοτέ δεν έχει καλό δίκτυο επίτηδες! :p

 

Αυτό ακριβώς λέω ρε φίλε, "δεν αποκλείεται να έχει καλύτερο σήμα σε ορισμένες περιοχές". Αλλά σίγουρα δεν έχει παντού.

BTW, στην διάρκεια της έκθεσης η Cosmote είχε στήσει τοπικά δίκτυο HSUPA 14.4 Mbps. Μήπως έτυχε να το τεστάρεις - ή κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

....ego limno pou eimai oli mera den exei shma ...

Εδώ δεν έχεις νοσοκομείο ρε φίλε, και μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχες καν ρεύμα. Και μεταξύ μας, αν δεν είχε και τον στρατό η Λήμνος, ούτε δρομολόγια πλοίων δεν θα είχε το χειμώνα. Περιμένεις να έχεις υψηλή τεχνολογία? Μόνο όταν είναι να σου τα πάρουν σε βρίσκουν όπου και να 'σαι. Όταν ζητάς κάτι εσύ, σε γράφουν κανονικά. Επιδοτούν τους αθηναίους όταν φεύγουν από το κέντρο προωθώντας την αποκέντρωση, αλλά τον κοσμάκη που είναι ήδη εκεί, του δίνουν μια έκπτωση 6% στο ΦΠΑ και τέρμα.

 

Ψάξου λίγο για δορυφορικό internet φίλε - βγάζει κάτι νέο η Tellas.

Κουράγιο και πιες κανα καλό μοσχάτο στην υγειά μας. (πώς το λένε εκείνο το γλυκό λευκό κρασί που έχετε και είναι σαν λικέρ;).

Link to comment
Share on other sites

να πω μια ιδεά για οσους δεν εχουν σημα?

 

γιατι δεν περνετε ενα καλυτερο μοντεμ που να δεχετε και εξωτερικη κεραία για τις ώρες που είστε σπίτι?

 

http://cgi.ebay.com/Verizon-made-by-Pantech-UM150-USB-Modem-UM-150_W0QQitemZ190288222217QQihZ009QQcategoryZ45002QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

πέρα απο την καλύτερη κεραια που εχουν πέρνου και εξωτερική που πχ κατεβαζεις το καλωδιακη απο την ταρατσα η απο το μπαλκόνι και θα εχεις καμπάνα σημα.

και με το κινητο να μην εχεις σημα στο μπαλκόνι δεν σημαινει κατι γιατι αυτες οι κεραίες εχουν πολυ καλύτερο gain.

 

επισης ενα αλλο που μπορείται να κάνετε ειναι να βαλετε την καρτα sim σε ενα κινητο με Modem αν εχετε(εγω πχ εχω το ν82) και αφου το βαλετε σε ενα παραθυρο που θα εχει καλυτερο σημα μπορειται να κανετε πολυ ευκολα δικτυο με το bluetooth του ή με το wifi του απο το Nokia pc suite

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσεις, υπάρχουν και μερικές λύσεις router, τα οποία παίρνουν και mobile connect card πάνω τους. Έτσι, μπορείτε να βάζετε το stick πάνω στο router και να βγάζετε το ρούτερ έξω που πιάνει καλύτερο σήμα... Και πλέον, να παίρνετε το ιντερνετ στον υπολογιστή σας μέσω wifi
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι χρήστης του Vodafone Mobile Broadband και πραγματικά με έχει κουράσει πολύ... καθυστερεί πολύ, το σήμα είναι μηδαμινό ή κάλυψη άθλια και σκέφτομαι πολύ σοβάρα να μεταπηδήσω στο αντίστοιχο της Cosmote μπας και μπορέσω να χρησιμοποιήσω internet και σε άλλα μέρη εκτός από το σπίτι μου χωρίς να βλαστημώ...

 

Από την εμπειρία κάποιων, μπορείτε να αξιολογήσετε αυτήν την υπηρεσία της Cosmote;

 

Ευχαριστώ παιδιά

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να προτείνει κάποιο 3g modem που να δουλεύει σωστά με cosmote , ρώτησα για το στικάκι usb της cosmote και μου είπαν 97 € , κάτι δοκιμασμένο και ποιο οικονομικό και ακόμα καλύτερα σε pc card υπάρχει ?
iphone 5, new iPad 3G, MacBook Air mid2011.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρήστης του Vodafone Mobile Broadband και πραγματικά με έχει κουράσει πολύ... καθυστερεί πολύ, το σήμα είναι μηδαμινό ή κάλυψη άθλια και σκέφτομαι πολύ σοβάρα να μεταπηδήσω στο αντίστοιχο της Cosmote μπας και μπορέσω να χρησιμοποιήσω internet και σε άλλα μέρη εκτός από το σπίτι μου χωρίς να βλαστημώ...

 

Από την εμπειρία κάποιων, μπορείτε να αξιολογήσετε αυτήν την υπηρεσία της Cosmote;

 

Ευχαριστώ παιδιά

 

Σε γενικές γραμμές (αλλά αυτά διαφέρουν ανάλογα με τη περιοχή) έχει καλύτερη κάλυψη 3G από τη Vodafone αλλά σε απόδοση όσο έχω δοκιμάσει εγώ θεωρώ ότι είναι χειρότερο.

 

Αν έχεις σοβαρό θέμα με το σήμα της Vodafone στις περιοχές που κινήσαι και είσαι σίγουρος ότι η cosmote είναι καλύτερη (δοκίμασε με ένα 3G κινητό cosmote να δεις πως είναι το σήμα) τότε καν'το. Αλλιώς εγώ δεν θα το έκανα με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα κοιτωντας τον αναλυτηκο διαπιστωσα κληση Wireless internet 16kb με 0 χρεωση και κληση wap 30kb 0,3€ χρεωση.

Τωρα στο mycosmos μπενει καμια φορα καταλαθος οταν πατιουντε τα πληκτρα,

απλα δεν καταλαβενω τι υπηρεσια ειναι το Wireless internet wis.

 

τηλεφωνο K810

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Σημερα κοιτωντας τον αναλυτηκο διαπιστωσα κληση Wireless internet 16kb με 0 χρεωση και κληση wap 30kb 0,3€ χρεωση.

Τωρα στο mycosmos μπενει καμια φορα καταλαθος οταν πατιουντε τα πληκτρα,

απλα δεν καταλαβενω τι υπηρεσια ειναι το Wireless internet wis.

 

τηλεφωνο K810

Δεν ξέρω τι είναι η υπηρεσία wis,αλλά σου προτείνω (για να αποφύγεις τις χρεώσεις wap)να διαγράψεις το προφίλ του wap, και αν θες να μπεις να μπαίνεις μέσα στο wap site της cosmote (mycosmos) μέσα από το προφίλ του wireless internet....
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την είσοδο στο myview ( ή οποιοδήποτε άλλο wap site ), δεν είναι δυνατό μέσω του wireless internet προφίλ. Όσο για την υπηρεσία "wireless internet wis", μάλλον μιλάς για το wireless internet easy το οποίο παρέχεται χωρίς κάποιο μηνιαίο πάγιο, σου προσφέρει 1mb κάθε μήνα δωρεάν και μετά έχει κλιμακωτή ογκοχρέωση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψάχνω και στις 3 εταιρίες για ADSM - Internet on the go ή τέλος πάντως για ασύρματο internet στο λάπτοπ μου. Να σημειώσω ότι θα βρίσκομαι στο 1ο πόδι Χαλκιδικής. Μπορώ να δω κάπου για τις καλύψεις δικτύων? Ενδιαφέρομαι για 5GB περίπου (π.χ. όπως το λέει η COSMOTE) και όχι για κάτι unlimited, λόγο κόστους (έως 25€). Έχετε να μου προτείνετε κάτι από τη COSMOTE???

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

To internet on the go 5Gb κοστίζει 29,50€ σαν πάγιο και θα πρέπει να υπολογίζεις και τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας, άρα ( με τη προϋπόθεση ότι δεν θα ξεπεράσεις τα 5120mb που παρέχει ) το τελικό ποσό λογαριασμού θα είναι 31,88€. Για τη κάλυψη στη περιοχή σου έχεις 2 επιλογές:

α) να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών της cosmote ( 1212 απο κινητό cosmote ή 13838 απο σταθερό ) και να ρωτήσεις

β) αν έχεις 3g κινητό με αριθμό cosmote, να δεις την ένδειξη σήματος σε 3g λειτουργία. Το ίδιο δίκτυο χρησιμοποιεί και το internet on the go.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και στις 3 εταιρίες για ADSM - Internet on the go ή τέλος πάντως για ασύρματο internet στο λάπτοπ μου. Να σημειώσω ότι θα βρίσκομαι στο 1ο πόδι Χαλκιδικής. Μπορώ να δω κάπου για τις καλύψεις δικτύων? Ενδιαφέρομαι για 5GB περίπου (π.χ. όπως το λέει η COSMOTE) και όχι για κάτι unlimited, λόγο κόστους (έως 25€). Έχετε να μου προτείνετε κάτι από τη COSMOTE???

 

Σε ποιο μέρος στο 1ο πόδι ενδιαφέρεσαι για κάλυψη 3g;Πρόσφατα(τον Απρίλιο)πήγα διακοπές σε κάποια μέρη εκεί,οπότε ίσως μπορώ να σου πω τα επίπεδα κάλυψης για κάποια περιοχή :)

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα στην Άθυτο... Ρώτησα στην COSMOTE και μου είπαν ότι ναι μεν έχει κάλυψη, αλλά με 50% του σήματος και ότι δεν είναι σίγουροι εάν θα λειτουργεί και θα έχει καλή ταχύτητα το internet.....!

 

Και εγώ τι να κάνω δηλαδή? Να μυρίσω τα νύχια μου???

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Είμαι στο πρόγραμμα cosmote i και χρησιμοποιώ το κινητό μου σαν μόνδεμ για σύνδεση στο ιντερνετ με το λαπ τοπ. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βγάλω δεύτερη sim ώστε να αγοράσω στιικ usb που συνδέεται με hsdpa και να έχω πιο γρήγορες ταχύτητες;
Link to comment
Share on other sites

λογικά θα μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο... Ένα τηλέφωνο στο 1212 όμως, ή μια επίσκεψη στον γερμανό θα σε βεβαιώσει!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο πρόγραμμα cosmote i και χρησιμοποιώ το κινητό μου σαν μόνδεμ για σύνδεση στο ιντερνετ με το λαπ τοπ. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βγάλω δεύτερη sim ώστε να αγοράσω στιικ usb που συνδέεται με hsdpa και να έχω πιο γρήγορες ταχύτητες;

 

Κάνεις αντικατάσταση της υπάρχουσας κάρτα με μία twinsim (28 ευρώ εφάπαξ για την αγορά της), και έχεις καθαρίσει. Εξυπακούεται πως δεν μπορεί να είναι κια οι δύο κάρτες "ανοιχτές", δηλαδή όταν δουλεύει το στικάκι θα πρέπει να έχεις κλειστό το iphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Δεν έχω Iphone. Ενα ΝΟΚΙΑ Ε63 έχω, που δεν υποστηρίζει HSDPA. Αν υποστήριζε δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Προκειμένου να αλλάξω λοιπόν κινητό, προτιμότερη είναι η λύση με την διπλή κάρτα. Το μόνο μειονέκτημα βέβαια είναι ότι δεν θα μπορώ να απαντώ σε τηλεφωνικές κλήσεις. Εκτός και αν υπάρχει και σε αυτό λύση.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Δεν έχω Iphone. Ενα ΝΟΚΙΑ Ε63 έχω, που δεν υποστηρίζει HSDPA. Αν υποστήριζε δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Προκειμένου να αλλάξω λοιπόν κινητό, προτιμότερη είναι η λύση με την διπλή κάρτα. Το μόνο μειονέκτημα βέβαια είναι ότι δεν θα μπορώ να απαντώ σε τηλεφωνικές κλήσεις. Εκτός και αν υπάρχει και σε αυτό λύση.

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Αφού όταν δουλεύεις το στικάκι η άλλη κάρτα θα είναι ανενεργή, ΔΕΝ υπάρχει λύση.

 

Η λύση είναι διαχωρισμός, η σύνδεση μένει σύνδεση, και κάνεις ένα on the go. Αλλωστε με το smart play έχεις 10% έκπτωση στο πάγιο και των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...