Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μπορεί να μας πει κάποιος εντυπώσεις από την σταθερή τηλεφωνία της vodafone? Ταχύτητα ενεργοποίησης, ποιότητα ομιλίας....

Αν κάνω μεταφορά του σταθερού μου αριθμού στο πακέτο αυτό (μόνο σταθερή χωρίς adsl) τι θα γίνει η γραμμή του οτε? θα μου έρχεται λογαριασμός για το πάγιο ακόμα? αφού ο τηλεφωνικός μου αριθμός δεν θα αντιστοιχεί στον "χαλκό" που μου στέλνουν! σε περίπτωση που επιθυμώ πάλι ενεργοποίηση της γραμμής του οτε (λογικά θα κάνω πάλι φορητότητα στον οτε-δεν ξέρω αν γίνεται) θα χρεωθώ ενεργοποίησης γραμμής ~35Ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με τη σειρά μου και εγω θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση... Επειδή οι καιροί αλλάζουν αλλά ο ΟΤΕ ποτέ ψάχνω να μπω σε κάποιο άλλο ιδιωκτητο δίκτυο. Πρόσφατα έβαλε ξάδερφος μου το πακέτο της ON τηλ.+ιντ.+τηλεο. και παρόλο που κοίταγα μόνο για τηλ.+ιντ. μου άρεσε πάρα πολύ το κουτί για τη τηλεοραση...και οι υπηρεσίες που είχε. Με ένα γρήγορο ψάξιμο δε βρήκα κάποιο άλλο παροχέα να δίνει και υπηρεσίες τηλεόρασης... Έν ολίγοις έχετε να προτείνετε κάποια άλλη εκτός από την ΟΝ αλλά να έχει και κάποια υπηρεσία για τηλεόραση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

+

για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κάποιον moderator να διαγράψει αυτα τα 2 μου μυνήματα γιατί βρήκα το σωστό thread για την ερώτηση μου.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εχω βαλει σταθερο της Vodafone εδω και ενα μηνα περιπου, αργησαν ((λιγο)) να με ενεργοποιησουν ( δλδ λεγανε εντος 2 μερες αλλα μαζι με τον courrier Που εφερε τον εξοπλισμο και 48hr μετα που ελαβα εξοπλισμο) ολη η διαδικασια εκανε περιποθ 1 1/2 βδομαδα. βεβαια μπορεις να πας σε καταστημα να παρεις εξοπλισμο και να κανεις την αιτηση(εγω την εκανα μεσω τηλ δεν ειχα χρονο) και ισως να ειναι πιο γρηγορα ετσι.Δεν μου εχει ερθει λογαριασμος ακομα αλλα εως τωρα ειμαι ευχαριστημενη και δουλευει μια χαρα. Δεν εκανα φορτητωτητα επελεξα να βαλω καινουργιο αριθμο, με φορητοτητα ξερω θελει αρκετο πιο πολυ καιρο διοτι θελουν εγγριση απο τον :mad:πΟΤΕ:mad: κλπ.

 

Λειτουργει με sim και ρευμα και σου δινουν τον εξοπλισμο free....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να βάλω το livebox της lannet. Τι λέτε ? Είναι αξιόπιστο, έχει καλή ποιότητα ? Στα €24.98 με απεριόριστα τηλ. νομίζω είναι η καλύτερη τιμή. 'Εχει κανείς κάτι άλλο να μου προτείνει ? Μένω Ηράκλειο Κρήτης όπου ακόμα δεν έχουν δίκτυα οι εταιρίες αλλά θα έχουμε πιθανώς στις αρχές του χρόνου από σχεδόν όλες τις εταιρίες.

Ευχαριστώ.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω 2 χρονια adsl απο την aol και δεν εχω ιδιετερα προβληματα.τωρα τελευτεα πιανω ευκολα γραμη επιτελους και μιλαω με την hol.σκεφτομαι να βαλω 2play και να φυγω απο τον οτε.τι γνωμη εχετε? υπαρχει καποιος που να εχει 2play?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση εάν γνωρίζεται.

Ήμουν συνδεδεμένος στο δίκτυο της Alpha fone. Τώρα ξαφνικά ο λογαριασμός μου έρχεται από την Algonet, η οποία δεν με ικανοποιεί σαν εταιρεία. Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου προτείνεται κάποιον πάροχο, ο οποίος να μπορεί να με καλύψει σε κλήσεις εξωτερικού? Κυρίως Γερμανία και Αγγλία. Δυστυχώς χρειάζεται να επικοινωνώ καθημερινά.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση εάν γνωρίζεται.

Ήμουν συνδεδεμένος στο δίκτυο της Alpha fone. Τώρα ξαφνικά ο λογαριασμός μου έρχεται από την Algonet, η οποία δεν με ικανοποιεί σαν εταιρεία. Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου προτείνεται κάποιον πάροχο, ο οποίος να μπορεί να με καλύψει σε κλήσεις εξωτερικού? Κυρίως Γερμανία και Αγγλία. Δυστυχώς χρειάζεται να επικοινωνώ καθημερινά.

Σας ευχαριστώ.

 

1) HOL cosmos (δύσκολα θα βρεις καλύτερες χρεώσεις σε προεπιλογή/επιλογή φορέα)

 

2) Access numbers τύπου hello-hello, viva

Link to comment
Share on other sites

1) HOL cosmos (δύσκολα θα βρεις καλύτερες χρεώσεις σε προεπιλογή/επιλογή φορέα)

 

2) Access numbers τύπου hello-hello, viva

 

 

H άποψη μου για το HOL cosmos :

 

Η ποιότητα των γραμμών είναι αισχρή!

 

Ό,τι γλυτώνεις (αν γλυτώνεις) από τις φθηνότερες χρεώσεις (χρεώνει ανά λεπτό) το πληρώνεις και με το παραπάνω στην αναμονή της εξυπηρέτησης πελατών η οποία είναι το λίγοτερο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

 

Εγώ αντιμετώπισα ένα σωρό προβλήματα:

 

Με τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας (τα πέρασαν λάθος).

 

Με την διεύθυνσή μου (την πέρασαν λάθος)

 

Με τις χρεώσεις (άλλες χρεώσεις στην αναλυτική στο σύστημά τους, άλλες στην απόδειξη που μου ταχυδρόμησαν).

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, απορώ η ΕΕΤΤ τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στην ελλαδα η HOL τι κανει με την τηλεφωνια? ενας φιλος μου εχει χολ και μιλαει καλα στην ελλαδα.γιαυτο σκευτομαι να βαλω και εγω 2play. απλα ηθελα να μαθω αν εχει καποιος αλλος.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με απεριόριστο χρόνο αστικών κλήσεων που να περιλαμβάνει και την εκτροπή;

θέλω δλδ να μπορώ να μιλάω με ένα νούμερο αστικό πολλές ώρες το μήνα και όταν δε μιλάω τις κλήσεις μου να τις κάνω εκτροπή στο άλλο νούμερο [που μίλαγα πριν].

Υπ όψιν αναζητώ πρόγραμμα μέσω δικτύου ΟΤΕ αναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν η εκτροπή είναι στο ίδιο τηλεπικοινωνιακό κέντρο , είναι δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολοι οι εναλλακτικοί εχουν την δυνατότητα,

με εντολη *21*17892310111111#

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω αν έχει γίνει προεπιλογή φορέα χωρίς να το έχω ζητήσει εγώ; είχα HOL και το γύρισα ΟΤΕ αλλά έχω την υποψία ότι το γύρισαν πάλι στη HOL:angry:
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Με ένα τηλεφώνημα στο 134 θα σε ενημερώσουν αν έχεις προεπιλογή.

Δεύτερον η HOL παρέχει online ενημέρωση για τα τηλεφωνήματα σου μέσω του http://myaccount.curbas.hol.gr

κάνε ένα τηλεφώνημα και κοίτα αν στο χρέωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να βαλω On Telecoms αλλα δυστηχως ακομα δεν ξερουν ποτε θα καλυψουν την περιοχη μου (Παλληνη). Οποτε μαλλον προσανατολιζομαι προς Forthnet. Το θεμα ειναι οτι η Forthnet ειναι και ακριβοτερη και δεν προσφερει και υπηρεσιες Video. ειμαι σε διλλημα. Να περιμενω την ΟΝ ή να παω για Forthnet?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Από ότι είδα το θέμα ξεκινάει από το 2003 και όμως μετά από 5 χρόνια περίπου, ακόμη υπάρχουν απορίες σχετικά με το θέμα της επιλογής σταθερής τηλεφωνίας εκτός ΟΤΕ. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ βρίσκομαι μέσα στην μάζα των αναποφάσιστων ως προς το θέμα την επιλογής.

Καταρχήν έχω ADSL HOL η οποία μετά από πολλά προβλήματα (Αργυρούπολη) τελικά λειτουργεί άψογα. Το θέμα της εξυπηρέτησης, των λάθος στοιχείων, των λάθος χρεώσεων, της ατελείωτης αναμονής για τεχνική υποστήριξη κτλ παραμένουν. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά αναγνωρίζονται μετά κόπων από την εταιρεία. Επειδή η γραμμή πάει καλά (πέρα από τα προαναφερόμενα) σκέφτομαι να επιλέξω HOL 2 play στα 24mbps (με ενδιαφέρει ότι δίνει δωρεάν 2 γραμμές, αλλά από την άλλη δεν έχει δωρεάν εξωτερικό). Πιστεύω ότι από την στιγμή που πάει καλά η ADSL θα πάει καλά και το πακέτο. Από την άλλη μεριά φίλος από το Ηράκλειο Αττικής με το πακέτο της HOL έχει άψογη τηλεφωνία, αλλά ταχύτητα έως ...... 500bps (αντί 24 mbps). Το καλό είναι ότι εδώ και 4 μήνες που έχει το πρόβλημα δεν έχει πληρώσει τίποτα και η HOL το αποδέχτηκε.

Από την άλλη η δεύτερη επιλογή μου είναι FORTHNET αλλά με φοβίζει το γεγονός ότι δεν έχω ακούσει την καλύτερη ποιότητα από τους φίλους που την έχουν και επίσης το γεγονός ότι δεν έχει 2η δωρεάν γραμμή.

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ, αλλά μπορεί να κάποιος που συμμερίζεται τις απόψεις μου να με ΒΟΗΘΗΣΕΙ;;;;;;;; :blink:

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,

 

NetOne

 

Αν σε ανησυχεί το πως μπορεί να πηγαίνει κτλ, έχει δύο πάγια δώρο, και αν πάνω στο δίμηνο δεν σου κάνει (χλωμό, στην τεράστια πλειοψηφία πάει άψογα), την κόβεις χωρίς τέλος απενεργοποίησης. Το δε τέλος ενεργοποίησης πρακτικά από 50 Ε γίνεται 30, αν σε συστήσει ήδη υπάρχον συνδρομητής τους ως "ανταμοιβή" γλυτώνεις 20 Ε. Σύνολο 96 Ε όφελος atm...

 

Από HOL...μακράν καλύτερη...Αν και δεν γνωρίζω συγκεκριμένα στον κόμβο σου τι γίνεται, η Netone έχει πολλά + έναντι της HOL... Namely:

 

  • Δωρεάν διεθνή τηλεφωνία (HOL: Τα διεθνή χρεώνονται αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω στο μέλλον)
     
  • Αξιόπιστες υπηρεσίες (και τηλεφωνία και ιντερνετ)
  • Αναμονή κάτω από 5' κατά μ.ο. στο κέντρο τους (HOL: Αρκετά παραπάνω για πλάκα)
  • Καλύτερος μ.ο. χρόνου ενεργοποίησης (7-20 εργάσιμες, ανάλογα την περιοχή και την περίπτωση...) - Στη HOL ένας γνωστός μου ακόμα περιμένει από τον Σεπτέμβριο, και μάλλον δεν είναι και ο μόνος...
  • ΑΨΟΓΗ, μα ΑΨΟΓΗ, τηλεφωνία σε όλες τις απόψεις - δουλεύουν φαξ, δουλεύουν συναγερμοί, στέλνει φαξ δωρεάν, παίρνεις στα 13ΧΧΧ δωρεάν...ακόμα και στο 13880 της vivodi που έχει υπεραστική χρέωση...
  • 2 γραμμές τηλεφώνου, και στο full LLU και στο shared LLU
  • Support forum για τις μη επείγουσες ερωτήσεις - και ναι, απαντάνε (όχι αυθημερόν συνήθως...αλλά απαντάνε)

 

Εγώ, που έβαλα full LLU, δεν το μετάνιωσα. Με εξαίρεση 1-2 βράδια με μικροδιακοπές στην τηλεφωνία για 1-2 ώρες (3:00-4:00 το πρωί όμως...) δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα εδώ και 6 μήνες. Χώρια που αν σου αφήσουν μήνυμα στον τηλεφωνητή της netone, έχει ρύθμιση να σου στέλνει το μήνυμα με email σε wav...Ακόμα και να μην τον ελέγχεις ποτέ, το μήνυμα το παίρνεις!

 

 

Δεν περιγράφω άλλο δεν τίθεται θέμα σύγκρισης νοοτροπίας, και σεβασμού προς τον πελάτη, και υπηρεσιών, της netone με ΚΑΜΙΑ άλλη! Αν παρ'όλα αυτά έχεις κάποια ερώτηση, στείλε μου ένα ΠΜ για να μην σπαμάρω και θα σου πω ότι μπορεί να θες...

 

ΥΓ: Δεν δουλεύω εκεί :lol: ...ίσα ίσα που πάω στρατό σε 4-5 μέρες...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ "Sovjohn" για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντησή σου. Πραγματικά όπως μου το περιγράφεις είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα πρόταση. Θα την τσεκάρω από site για όλες τις λεπτομέρειες και αν δεν σε ενοχλεί, θα σε ρωτήσω για τυχόν λεπτομέρειες με ΠΜ. Όσο για το στρατό, καλή θητεία και χαλαρά!

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Καμία ενόχληση. Οφείλω να προσανατολίζω προς τη (κατ' εμέ) σωστή επιλογή έναντι αβέβαιων λύσεων που, απ' όσους ξέρω, δεν λειτουργούν το ίδιο καλά. Αν έμενες σε σημείο που δεν έχει κάλυψη, θα σου ανέλυα τι θα ήταν καλύτερο από τις επιλογές που έχεις, αλλά αφού είσαι σε σημείο με κάλυψη, η επιλογή είναι μία :p

 

Αν έχεις κάτι άλλο να ρωτήσεις αναμένω ΠΜ, μπορώ να σου πω και αναλυτικές εντυπώσεις αν θέλεις, από τέλος Ιουλίου 2007 που είμαι συνδρομητής.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ηol Cosmos: 0,0286€/λεπτό για αστικες, υπεραστικες,διεθνεις

Lannet Cut Bill ΙΙ: 0,0274€/λεπτό για αστικες, υπεραστικες,

 

τι να προτιμήσω??

 

αα μια ερωτηση.. αναγνωριση προς σταθερά & κινητά προσφέρουν και οι 2 εταιρίες?

Link to comment
Share on other sites

Η Lannet δεν προσφέρει αναγνώριση σε κινητά. Η Hol δεν ξέρω

 

απο ποιοτητα ηχου?η hol ειναι voip?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά lannet! Σου στέλνει μαζί με το λαγαριασμό και κουπόνι 50% έκπτωση για την pizza fan...:rolleyes:
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...