Jump to content

[Επίσημο] Motorola U9


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

gia na kaneis to menou apo 3x3 (grid) se seiriako apo oso ksero baineis sto menu patas to aristero pliktro epilogis kai patas provoli kata lista

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου melow. Πάνω που άρχιζα να πιστεύω ότι δεν ενδιαφέρεται κανείς πλέον για να ασχοληθεί με αυτό το thread.

Κοίτα να δεις που κάποια πράγματα τα έχουμε ακριβώς μπροστά μας και δεν τα βλέπουμε! :blink:

Όσον αφορά τις midlet εφαρμογές γνωρίζεις κάτι; Είναι εφικτό να κάνεις εγκατάσταση μιας java εφαρμογής ή παιχνιδιού από την συσκευή (έχοντας δηλαδή αντιγράψει στην συσκευή τα .jad και .jar αρχεία) Στη δική μου γιατί δεν τις κάνει εγκατάσταση; Τα ρωτάω αυτά μήπως παίζει το ενδεχόμενο να είναι κλειδωμένη η συσκευή όπως κάποιες συσκευές παλιότερα που έπρεπε να πληρώσεις για να σου ξεκλειδώσουν τις υπέρυθρες, όπως με το iPhone που έχει κλειδωμένα bluetooth (χαχαχαχα :lol: :rotfl: απλά έλεος). Που ξέρεις μπορεί να την πάτησα και εγώ τώρα! Χρειάζεται όπως και σε παλιότερες συσκευές motorola κάποιος midlet manager για να τις κάνεις εγκατάσταση από τον υπολογιστή; Ή μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την συσκευή μου; Έχει κάνει κανείς εγκατάσταση κάποιο midlet application και πως;

 

Επίσης θα ήθελα να πω,, έλεος που για το motorola phone tools θέλουν και έξτρα λεφτά. Σιγά ρε το τρελό το λογισμικό που το πουλάτε κιόλας. Free θα έπρεπε να το δίναν μαζί με την συσκευή, στην βασική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να πω,, έλεος που για το motorola phone tools θέλουν και έξτρα λεφτά. Σιγά ρε το τρελό το λογισμικό που το πουλάτε κιόλας. Free θα έπρεπε να το δίναν μαζί με την συσκευή, στην βασική τιμή.

 

Όντως , αλλά τι να κάνουμε!

Μπορείς το πρόγραμμα να το βρείς και free, αλλά δεν επιτρέπεται να μιλήσω!:X

Κατατάλλα drivers, μπορείς να βρείς εδώ!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ tsoump για τους drivers. Νόμιζα ότι μόνο με την αγορά του motorola phone tools υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσεις και τους drivers. Δεν περίμενα να δίνονται ελεύθερα (έτσι υποθέτω δηλαδή,, για να δίνεις link,, κάτι θα ξέρεις). Όσο για το motorola phone tools ευχαριστώ και πάλι. Μου ήρθε μία αναλαμπή,, ας πούμε!

 

Αλλά ρε γμτ,, περίεργο μου φαίνεται. Κανείς;; Μα κανείς δεν έχει επιχειρήσει να κάνει εγκατάσταση midlet (java);

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και πάλι. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ και πως να περάσω ρυθμίσεις wind plus non-stop; Δυστυχώς όσο και αν έψαξα στο site της wind ρυθμίσεις δεν υπάρχουν ούτε για αποστολή με sms ούτε για να τις περάσω χειροκίνητα. Ή έστω αν γνωρίζετε, ποιάς άλλης συσκευής motorola οι ρυθμίσεις ταιριάζουν στο U9 για να τις χρησιμοποιήσω;
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, θεωρητικά του Z6 και του V8 θα πρέπει να ταιριάζουν, καθ'ότι είναι MotoMagx και τα τρία κινητά. Στο Ζ6 έχω χρησιμοποιήσει πάντως το Wind Plus Non-Stop μέχρι που βάλαν το όριο και τις ληστρικές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Το αστείο είναι ότι δεν υπάρχουν ούτε για το V8 ούτε για το V9 ρυθμίσεις στην επίσημη ιστοσελίδα . Από τα motorola που έχει, ελάχιστα γνωρίζω (τα τελευταία μοντέλα) και μόνο του V8xx φαντάζομαι να ταιριάζουν. Ρωτάω πρώτα, μην γίνει τίποτα και μου φάει την κάρτα στο δευτερόλεπτο και ενεργοποιώ το non-stop για το τίποτα.

MotoMagx;;;! Τί είναι αυτό; Εγώ ξέρω τα Razr και τα Rokr (που είναι το U9).

:shock: Εεεεεε;;; Όρια και αύξηση τιμών; Τι όρια; Από πότε; :angry: Που το είδες; Στελνεις κανένα link να ενημερωθούμε και εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ρυθμισεις για wind plus μονο αμα παρεις τηλεφωνο στο 1260 για να στις στειλουν απο εκει αλλα δεν ειμαι σιγουρος αμα υπαρχουν αυτοματες ρυθμισεις για το u9 αν οχι θα πρεπει να στις στηλουν με καποιο fax....
Link to comment
Share on other sites

MotoMagx;;;! Τί είναι αυτό; Εγώ ξέρω τα Razr και τα Rokr (που είναι το U9).

 

:) Don't panic, αναφέρομαι στα λειτουργικά συστήματα που τρέχουν τα κινητά αυτά. Όπως υπάρχουν τα Windows και Linux στα PC, έτσι και τα κινητά της Motorola χρησιμοποιούν διάφορα λειτουργικά, όπως Synergy, MotoMagx, UIQ, Windows Mobile.

 

Όρια και αύξηση τιμών; Τι όρια; Από πότε; :angry: Που το είδες; Στελνεις κανένα link να ενημερωθούμε και εμείς;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=218977

 

Διάβασε όλο το thread για να καταλάβεις. Αντιγράφω: "Κατά συνέπεια, αν κάνετε το λάθος να συνεχίσετε την... εντατική χρήση της εν λόγω υπηρεσίας, υπολογίζεται ότι θα πληρώσετε 12,186 ευρώ ανά megabyte ή 12.478,06 ευρώ ανά gigabyte - ολογράφως δώδεκα χιλιάδες τετρακόσια εβδομήντα οκτώ ευρώ και 6 λεπτά - εφόσον το 1MB ισούται με 1024kB και το 1GB με 1024MB."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η γυναίκα μου σήμερα πήρε αυτό το κινητό με επιδότηση από την vodafone. Καλούτσικο και απλό κινητό. Έπαιξα λίγο μαζί του και έχω μερικές ερωτησούλες.

α) Το wallpaper (όχι το screensaver) της εξωτερικής οθόνης αλλάζει με κάποιο τρόπο;

β) Το vflive στο πάνω δεξί πλήκτρο και στην οθόνη μπορεί να αλλάξει για να μην μπαίνεις κατά

λάθος στο vf live;

γ) Το έχει κάνει κανείς σε unbranded από vodafone live ;

 

Καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

@radpilot:

 

α) Αν θυμάμαι σωστά δεν γίνεται! Ότι έχεις στην εσωτερική οθόνη το ίδιο θα έχεις και στην εξωτερική.

 

β) Κατά 99% δεν γίνεται.. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αφαιρέσεις/απενεργοποιησης τον

λογαριασμό του internet.. έτσι ώστε και το κουμπί να πατάς να μην σε συνδέει πουθενά ;).

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

α) Το wallpaper (όχι το screensaver) της εξωτερικής οθόνης αλλάζει με κάποιο τρόπο;

 

Εννοείς αυτό που φαίνεται στο εξωτερικό καπάκι όταν το έχεις ανοικτό; Αν ναι, τότε ίσως να λειτουργεί ο τρόπος που μπορεί να αλλαχθεί η εξωτερική εικόνα και στο V8. Είναι όμως λίγο περίπλοκο και φυσικά χάνεις την εγγύηση.

 

β) Το vflive στο πάνω δεξί πλήκτρο και στην οθόνη μπορεί να αλλάξει για να μην μπαίνεις κατά λάθος στο vf live;

 

Νομίζω πως όχι. Μόνο αν flashάρεις unbranded stock firmware φεύγουν όλα τα VF μπιχλιμπίδια.

 

γ) Το έχει κάνει κανείς σε unbranded από vodafone live ;

 

Φαντάζομαι αρκετός κόσμος θα έχει ξεφορτωθεί τις :X της VF και θα έχει περάσει ένα κανονικό firmware. Όπως γράφω και πιο πάνω, φυσικά χάνεις την εγγύηση.

 

Καλές γιορτές

 

Επίσης! :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μια βδομάδα το πήρα στην γυναίκα μου (σε εκείνο το ροζουλί χρώμα) και αφότου έπαιξα μαζί του το ερωτεύτηκα. Κάτι η εξωτερική οθόνη και τα εφέ της, κάτι το εύκολο μενού του και κάτι το μικρό του μέγεθος... με ανάγκασαν να να το αγοράσω κι εγώ σήμερα (σε μαύρο χρώμα, φυσικά). Θα κάνει παρέα με το Glofiish X650 μου...

Είναι αρκετά νωρίς για να ξεκινήσω με τις εντυπώσεις, αλλά αυτό που με ενόχλησε ιδιαίτερα είναι ότι το κινητό είναι Cosmote Branded... και με εκείνο το ενοχλητικό My View στην οθόνη του... Τεσπά... θα ζήσω μ'αυτό... (Παρόλο που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πως της γυναίκας μου το ίδιο κινητό έχει περισσότερα θέματα και είναι branded free... KAI ότι αγοράστηκε στο ίδιο κατάστημα με το δικό μου (Saturn)....

Τελικά ήταν θέμα τύχης να πέσω στην Cosmote, ή απλά, τα μαύρα U9 τα έχει αυτή και τα λοιπά χρώματα είναι free?

Αν καταφέρει και επιζήσει στα χέρια μου, σε κανα-δυο εβδομάδες θα βάλω πλώρη για κάποιο firmware μπας και γλυτώσω απ'τα "καλούδια" της Cosmote.

Γνωρίζει κανείς κάποιο firmware που να είναι λειτουργικό και να υποστηρίζει ελληνικά;

:O

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό, κατεβασμένο από το επίσημο Motorola Software Update. Έχει ελληνικά και είναι για Wind κινητό, μην ανησυχείς όμως, το branding που έχει είναι πολύ λίγο:

 

http://www.4shared.com/file/77009812/1a96fbbd/R6632_G_812705R_LP0031_plus_bootloader.html

 

Το .zip περιέχει δύο αρχεία, τον bootloader και το software. Flashαρέ τα και τα δύο.

 

Να υπενθυμίσω φυσικά ότι το flashάρισμα γίνεται με δικιά σου ευθύνη και ότι χάνεις την εγγύηση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω το U9 για την αδερφη μου κ εχω καποιες ερωτησεις.

 

1.Ο ηχος στο ακουστικο ακουγεται δυνατα? Θα μπορει να μιλαει σε μερη με κοσμο? (δεν εννοω σε κεντρο διασκεδασης,αλλα σε μια καφετερεια πχ.)

 

2.Η τιμη του SAR ποια ειναι?

 

3.Το εξωτερικο ηχειο ειναι καλο?Ο ηχος κλησης ακουγεται δυνατα?

 

4.Τα πληκτρα αφης κλειδωνουν καπως?'Η υπαρχει περιπτωση να πατηθουν στην τσαντα της παραδειγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1.Ο ηχος στο ακουστικο ακουγεται δυνατα? Θα μπορει να μιλαει σε μερη με κοσμο? (δεν εννοω σε κεντρο διασκεδασης,αλλα σε μια καφετερεια πχ.)

 

Ναι.

 

2.Η τιμη του SAR ποια ειναι?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2360212#post2360212

 

3.Το εξωτερικο ηχειο ειναι καλο?Ο ηχος κλησης ακουγεται δυνατα?

 

Ναι.

 

4.Τα πληκτρα αφης κλειδωνουν καπως?'Η υπαρχει περιπτωση να πατηθουν στην τσαντα της παραδειγμα.

 

Η γυναίκα μου το κουβαλάει στην τσάντα της (μαζί με άλλο ένα εκατομμύριο πράγματα) και δεν της έχει πατηθεί κάτι μέχρι στιγμής.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρε η αδερφή μου, είναι κατενθουσιασμένη, αλλά το κινητό παρουσιάζει ένα πρόβλημα. Όταν στέλνει μήνυμα εμφανίζονται οι μισοί χαρακτήρες στον αποδέκτη του μυνήματος ! Ξέρετε πως μπορούμε να το διορθώσουμε αυτό?
Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.

 

Όταν γράφεις "οι μισοί χαρακτήρες" τί ακριβώς εννοείς; Ότι δηλ. από τους 100 χαρακτήρες του μηνύματος φτάνουν οι 50 πρώτοι, οι 50 τελευταίοι, ένας παρά έναν ή κάτι άλλο;

 

Επίσης, αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλους τους παραλήπτες, σε μερικούς ή μόνο σε έναν; Και από ποιο προς ποιο δίκτυο;

 

Μια και η συσκευή είναι καινούργια θα σου πρότεινα να την κρατήσεις εκτός λειτουργίας (off) και να την πας ΑΜΕΣΩΣ σε ένα Motorola Service Center επειδή αν η συσκευή είναι μερικών ημερών και έχει μέχρι τριάντα (μου φαίνεται) λεπτά ομιλίας ανταλάσσεται με μια καινούργια. Υποθέτω ότι ισχύει ακόμα αυτό.

 

Σε κάθε περίπτωση τηλεφώνησε στο 210 6800009 (Motorola) για περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.

 

Όταν γράφεις "οι μισοί χαρακτήρες" τί ακριβώς εννοείς; Ότι δηλ. από τους 100 χαρακτήρες του μηνύματος φτάνουν οι 50 πρώτοι, οι 50 τελευταίοι, ένας παρά έναν ή κάτι άλλο;

 

Επίσης, αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλους τους παραλήπτες, σε μερικούς ή μόνο σε έναν; Και από ποιο προς ποιο δίκτυο;

 

Μια και η συσκευή είναι καινούργια θα σου πρότεινα να την κρατήσεις εκτός λειτουργίας (off) και να την πας ΑΜΕΣΩΣ σε ένα Motorola Service Center επειδή αν η συσκευή είναι μερικών ημερών και έχει μέχρι τριάντα (μου φαίνεται) λεπτά ομιλίας ανταλάσσεται με μια καινούργια. Υποθέτω ότι ισχύει ακόμα αυτό.

 

Σε κάθε περίπτωση τηλεφώνησε στο 210 6800009 (Motorola) για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

πχ γράφει: ¨Τι κάνεις Στάθη?" και εγώ λαμβάνω "Τι κανε ς Σταθ ?"

Έχουμε και οι δύο cosmote. To ίδιο κάνει και στο τηλέφωνο του άντρα της.

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν στέλνει τα γράμματα με τόνους... για π.χ. « Τι κάνεις Στάθη;» και εμφανίζεται ως «Τι κ νεις Στ θη;»

Μου είχε συμβει κάποια περίοδο με το Motorola v3x, αλλα επιλύθηκε με αλλαγή γραμματοσειράς!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν στέλνει τα γράμματα με τόνους... για π.χ. « Τι κάνεις Στάθη;» και εμφανίζεται ως «Τι κ νεις Στ θη;»

Μου είχε συμβει κάποια περίοδο με το Motorola v3x, αλλα επιλύθηκε με αλλαγή γραμματοσειράς!

 

Ευχαριστώ!Aυτό είναι! Έστειλε μήνυμα χωρίς τόνους και στέλνει μια χαρά. Τα γράμματα που έχουν τόνους δεν εμφανίζονται. Πως αλλάζω γραμματοσειρά? Πρέπει να το πάει για αναβάθμιση λογισμικού?

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Τα γράμματα με τόνους εμφανίζονται ως τετραγωνάκια στο κινητό σου , και αποστέλονται ως κενά, ως ,δλδ, μη αναγνωρισμένο γράμμα...

Με αλλαγή fw, πιθανόν να επιλυθει το πρόβλημά σου!

Ρώτα τους σχετικούς, δεν γνωρίζω πολλά για u9...:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό, κατεβασμένο από το επίσημο Motorola Software Update. Έχει ελληνικά και είναι για Wind κινητό, μην ανησυχείς όμως, το branding που έχει είναι πολύ λίγο:

 

http://www.4shared.com/file/77009812/1a96fbbd/R6632_G_812705R_LP0031_plus_bootloader.html

 

Ευχαριστώ πολύ Eastwood. Θα πάρω μια βαθιά ανάσα και θα το δοκιμάσω σύντομα.

:)

 

Επίσης: Έχει προσπαθήσει κανείς να εγκαταστήσει .jar εφαρμογές και παιχνίδια;

Όσες φορές και αν προσπάθησα δεχόμουν μήνυμα λάθους και οτι η εγκατάσταση δεν μπορεί να συνεχιστεί λόγο του ότι λείπει ένα αρχείο.

Πρέπει να δοκίμασα δεκάδες jar αρχεία δίχως να καταφέρω να εγκαταστήσω ούτε ένα απ'αυτά...

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Θα ηθελα ενα firmware να αλλαξω γτ το κινητο υποστηριζει υπηρεσιες myview! Θα ηθελα να το αφαιρεσω!

Bootloader: 06.23

 

Ευχαριστω πολυ!(περιμενω μια αμεση απαντηση γιατι μου εχει δημιουργηθει προβλημα)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...