Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής! Μου έκαναν δώρο ένα MIO P560 και θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζετε να βάλω κάποιο πρόγραμμα anti-virus αν το συνδέω στο internet.

 

Κανένας μας δεν χρησιμοποιεί. Ούτε και εσύ το χρειάζεσαι.

 

Γιατί δεν χρειάζετε να βάλουμε anti-virus?

 

Υ.Γ. 1) Άλλο το flash disk και άλλο το storage card?

2) Έχει βρεί κάποιος αντάπτορα που να το συνδέει στο καλώδιο usb και να του δίνει μπρίζα σούκο?

3) Ακουστικά του έχει βάλει κανένας? Αν ναι, από που τα πήρε? Εντυπώσεις?

 

Ευχαριστώ, Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Γιατί δεν χρειάζετε να βάλουμε anti-virus?

 

Γιατί δεν έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα που να χρειάζεται (μέχρι σήμερα τουλάχιστον).

 

Υ.Γ. 1) Άλλο το flash disk και άλλο το storage card?

 

Που το είδες αυτό; Στις περισσότερες φορές είναι το ίδιο πράγμα.

 

2) Έχει βρεί κάποιος αντάπτορα που να το συνδέει στο καλώδιο usb και να του δίνει μπρίζα σούκο?

 

Υπάρχει, δεν θυμάμαι όμως που το είχα δει. Στο ebay θα βρεις σίγουρα. Ταιριάζουν όμως και όλοι οι φορτιστές τοίχου με έξοδο USB που θα βρεις στην αγορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Που το είδες αυτό; Στις περισσότερες φορές είναι το ίδιο πράγμα.

 

Όταν κάνω καμιά φορά εγκατάσταση μου βγάζει 3 επιλογές. Μου βγάζει εγκατάσταση στη συσκευή μου εγκατάσταση στο flash memory και εγκατάσταση στη storage memory. Επίσης όταν πατάω system info μου βγάζει Program Memory, Storage Memory, My Flash Disk και Storage Card. Το τελευταίο το καταλαβαίνω, τα άλλα 3 τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης όταν πατάω system info μου βγάζει Program Memory, Storage Memory, My Flash Disk και Storage Card. Το τελευταίο το καταλαβαίνω, τα άλλα 3 τι είναι?

 

Program Memory = Η RAM της συσκευής

Storage Memory = Η ROM της συσκευής.

 

Το My Flash disk δεν γνωρίζω τι χώρο καταλαμβάνει στη συσκευή. Πόσο χώρο έχεις διαθέσιμο από αυτό;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω καμιά φορά εγκατάσταση μου βγάζει 3 επιλογές. Μου βγάζει εγκατάσταση στη συσκευή μου εγκατάσταση στο flash memory και εγκατάσταση στη storage memory. Επίσης όταν πατάω system info μου βγάζει Program Memory, Storage Memory, My Flash Disk και Storage Card. Το τελευταίο το καταλαβαίνω, τα άλλα 3 τι είναι?

 

Program Memory = Η RAM της συσκευής

Storage Memory = Η ROM της συσκευής.

 

Το My Flash disk δεν γνωρίζω τι χώρο καταλαμβάνει στη συσκευή. Πόσο χώρο έχεις διαθέσιμο από αυτό;

 

 

Λοιπόν,

Program Memory έχει 53.4 ΜΒ και χρησιμοποιεί το 36% δηλαδή 19.18 ΜΒ.

Storage Memory έχει 32.4 ΜΒ και χρησιμοποιεί το 67% δηλαδή 21.88 ΜΒ.

My Flash Disk έχει 394.4 ΜΒ και χρησιμοποιεί το 0% δηλαδή 0.14 ΜΒ.

Storage Card έχει 3.6 GB και χρησιμοποιεί το 34% δηλαδή 1.21 GB.

Επίσης και κάτι ακόμα. Τα αρχεία DivX δεν τα παίζει καλά? Γιατί έκανα εγκατάσταση το Core Player και όταν πάω να πάιξω κάποιο αρχείο XVid ή DviX μου φαίνεται ότι κολάει. Δηλαδή πρώτα βλέπω να μιλάνε(από τα στόματά τους) και μετά ακούω ήχο.

Υ.Γ. Έχω αυτή τη κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα αρχεία DivX δεν τα παίζει καλά? Γιατί έκανα εγκατάσταση το Core Player και όταν πάω να πάιξω κάποιο αρχείο XVid ή DviX μου φαίνεται ότι κολάει. Δηλαδή πρώτα βλέπω να μιλάνε(από τα στόματά τους) και μετά ακούω ήχο.

 

Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις του Core Player και θα διορθωθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις του Core Player και θα διορθωθεί.

 

Στο Core Player στο video output, raw framebuffer έχεις βάλει?

Και κάτι άλλο, όταν κλείνεις το pda, από που τι κλείνεις? Από το κουμπάκι που έχει επάνω ή από το κάτω κουμπάκι?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Και κάτι άλλο, όταν κλείνεις το pda, από που τι κλείνεις? Από το κουμπάκι που έχει επάνω ή από το κάτω κουμπάκι?

 

Από το κάτω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, όταν κλείνεις το pda, από που τι κλείνεις? Από το κουμπάκι που έχει επάνω ή από το κάτω κουμπάκι?

 

Από το κάτω.

 

Εάν το κλείνεις από το επάνω κουμπί, καταναλώνει μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εάν το κλείνεις από το επάνω κουμπί, καταναλώνει μπαταρία?

 

Έχω καιρό να πιάσω τη συγκεκριμένη συσκευή στα χέρια μου αλλά νομίζω ότι από πάνω δεν κλείνει τελείως. (Ας το επιβεβαιώσει κάποιος κάτοχος)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο Core Player στο video output, raw framebuffer έχεις βάλει?

Και κάτι άλλο, όταν κλείνεις το pda, από που τι κλείνεις? Από το κουμπάκι που έχει επάνω ή από το κάτω κουμπάκι?

GDI θέλει για να παίξει καλύτερα :)

 

επίσης, να βάλετε κάποια εφαρμογή (Magic Button, WTaskManager) έτσι ώστε όταν πατάτε Χ να κλείνει η εφαρμογή και να μην τρέχουν όλες μαζί στο background. όσο περισσότερο διαθέσιμους πόρους έχει, τόσο καλύτερα παίζει. Και την ταινία να την κάνετε 320x240 (PocketDivxEncoder)

Link to comment
Share on other sites

GDI θέλει για να παίξει καλύτερα :)

 

επίσης, να βάλετε κάποια εφαρμογή (Magic Button, WTaskManager) έτσι ώστε όταν πατάτε Χ να κλείνει η εφαρμογή και να μην τρέχουν όλες μαζί στο background. όσο περισσότερο διαθέσιμους πόρους έχει, τόσο καλύτερα παίζει. Και την ταινία να την κάνετε 320x240 (PocketDivxEncoder)

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Όσο κάνω install προγράμματα το storage memory γεμίζει. Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

η storage memory είναι σαν το σκληρό δίσκο του pda. όσο βάζεις προγράμματα τόσο γεμίζει

 

Μα τα προγράμματα τα αποθηκεύω στη storage card! Έχει φτάσει στο 85% τώρα, σε λίγο δεν θα μπορώ να βάλω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

μερικά προγράμματα πιάνουν και χώρο στην main memory, ο opera 9 πχ....

 

Και τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση? Σταματάς να βάζεις προγράμματα ή κάνεις κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

...εγώ συνεχίζω και βάζω προγράμματα, αλλά το ψάχνω μπας και μπορεσω να κάνω κάτι....

 

για τον opera 9 που τρώει 6 mb από τη main memory τουλάχιστον βρήκα λύση και τον μετέφερα ολόκληρο σχεδόν στην flash memory που έχω 2gb.... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρετε πως μπορούμε να δούμε videakia όπως αυτά http://www.sport-fm.gr/videos απο τον browser μας?? Πρέπει να εγκαταστήσουμε κάτι???

 

...και μιας και το αναφέραμε...ποιόν browser χρησιμοποιείτε???

Link to comment
Share on other sites

...εγώ συνεχίζω και βάζω προγράμματα, αλλά το ψάχνω μπας και μπορεσω να κάνω κάτι....

 

για τον opera 9 που τρώει 6 mb από τη main memory τουλάχιστον βρήκα λύση και τον μετέφερα ολόκληρο σχεδόν στην flash memory που έχω 2gb.... :)

 

Τι έκανες?

Link to comment
Share on other sites

o opera είναι λίγο μυστήριος για να δουλεψει. τον κάνεις εγκατάσταση κανονικά, μπαίνει στην κεντρική μνήμη και στη γονατίζει. Η λύση που βρήκα και δουλεύει, μετά την εγκατάσταση είναι :

 

-τον κάνεις εγκατάσταση και επιλέγεις flash memory. Εκεί φτιάχνει έναν κατάλογο Opera 9 αλλά πρέπει να έχει μέσα μόνο ένα αρχείο setup.dll

 

-μπαίνεις στον κατάλογο windows της rom και βρίσκεις τα αρχεία Opera9.exe και OperaL.exe και τα μεταφέρεις στον Flash\Program Files\Opera 9 . Και τα 2 αρχεία είναι κάτι παραπάνω από 6mb οπότε θα σου αδειάσει αρκετά η μνήμη.

 

- για να τον τρέξεις φτιάχνεις ένα νέο shortcut στο start menu για το OperaL και όχι για το Opera9 και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγκαθιστώντας προγράμματα στο flash disk αδειάζει η storage memory?

 

Δεν αδειάζει η Storage Memory από μόνη της. Προτιμότερο βέβαια είναι να μην εγκαθιστάς προγράμματα σε αυτή... είναι καλύτερα να είναι όσο το δυνατό πιο άδεια.

 

Εντούτοις... κάποια προγράμματα όπου και να τα εγκαταστήσεις, γράφουν και κάποια πράγματα (πχ. registry) και στην Storage memory.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρετε πως μπορούμε να δούμε videakia όπως αυτά http://www.sport-fm.gr/videos απο τον browser μας?? Πρέπει να εγκαταστήσουμε κάτι???

 

...και μιας και το αναφέραμε...ποιόν browser χρησιμοποιείτε???

 

Κανείς...???:worry:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαι νέος με το p560 μπορείτε να μου πείτε πώς προσθαφαιρούμε shortcuts απο την επιφάνεια εργασίας και πώς ρυθμίζουμε το πληκτρολόγιο ώστε να μήν γυρίζει αυτόματα στα αγγλικά όταν έχω επιλέξει ένα ελληνικο γράμμα και ξάνα-μανά μετά?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...