Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια πριν απο 2 βδομαδες αγορασα απο το e-shop το Mio P360 και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.Βασικα δεν εχω καταλαβει γιατι θελει καθε 4 ημερες να αναβαθμισω την γρηγορη θεση GPS?Αν δεν το κανω θα εχω θεμα δηλ πχ παω ενα ταξιδι καπου και δεν εχω internet και δεν κανω αναβαθμιση τοτε δεν θα δουλευει το GPS?Εχω βρει σπασμενο το destinator 7 αλλα ως προς την εγκατασταση το εκανα αντιγραφη επικολληση οπως ελεγε καποιος που το εδινε σε αλλο forum και δεν μπορω να βαλω πχ στα προγραμματα μου για να το τρεχω με την μια αλλα αναγκαζομαι να παω file explorer για να βρω το προγραμμα βασικα το αρχειο εκκινησης.Ξερετε που μπορω να ανανεωνω του χαρτες με τις τελευταιες ανανεωσεις?Εχω ακουσει οτι το Garvin ειναι πιο καλο σαν προγραμμα.....ισχυει?Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια πριν απο 2 βδομαδες αγορασα απο το e-shop το Mio P360 και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.Βασικα δεν εχω καταλαβει γιατι θελει καθε 4 ημερες να αναβαθμισω την γρηγορη θεση GPS?Αν δεν το κανω θα εχω θεμα δηλ πχ παω ενα ταξιδι καπου και δεν εχω internet και δεν κανω αναβαθμιση τοτε δεν θα δουλευει το GPS?Εχω βρει σπασμενο το destinator 7 αλλα ως προς την εγκατασταση το εκανα αντιγραφη επικολληση οπως ελεγε καποιος που το εδινε σε αλλο forum και δεν μπορω να βαλω πχ στα προγραμματα μου για να το τρεχω με την μια αλλα αναγκαζομαι να παω file explorer για να βρω το προγραμμα βασικα το αρχειο εκκινησης.Ξερετε που μπορω να ανανεωνω του χαρτες με τις τελευταιες ανανεωσεις?Εχω ακουσει οτι το Garvin ειναι πιο καλο σαν προγραμμα.....ισχυει?Ευχαριστω!

 

Για τo quick gps που αναφερεις ειναι πρόγραμμα που κατεβαζει τα τελευταια ephemeries των δορυφορων με αποτελεσμα οταν ανοιγεις 1 προγραμμα πλοηγησης το GPS δεν αργει να κλειδωσει!

 

Για την συντομευση που θελεις να υπάρχει στα προγραμματα, θα κανεις copy το αρχείο destinator και Paste shortcut στο windows/start menu/ programs.

 

To απολυτο προγραμμα πλοηγησης(ευκολία χρήσης+ open source) με τους καλύτερους χαρτες για την Ελλάδα ειναι μονο το Destinator.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παω ενα ταξιδι καπου και δεν εχω internet και δεν κανω αναβαθμιση τοτε δεν θα δουλευει το GPS?

 

Den tha exeis problima.

 

Ξερετε που μπορω να ανανεωνω του χαρτες με τις τελευταιες ανανεωσεις?

 

Ta panta yparxoun sto ipmart-forum.com

 

Εχω ακουσει οτι το Garvin ειναι πιο καλο σαν προγραμμα.....ισχυει?

 

San programma gousta einai afta, alla san xartes... OXI.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τo quick gps που αναφερεις ειναι πρόγραμμα που κατεβαζει τα τελευταια ephemeries των δορυφορων με αποτελεσμα οταν ανοιγεις 1 προγραμμα πλοηγησης το GPS δεν αργει να κλειδωσει!

 

Για την συντομευση που θελεις να υπάρχει στα προγραμματα, θα κανεις copy το αρχείο destinator και Paste shortcut στο windows/start menu/ programs.

 

To απολυτο προγραμμα πλοηγησης(ευκολία χρήσης+ open source) με τους καλύτερους χαρτες για την Ελλάδα ειναι μονο το Destinator.

 

Den tha exeis problima.

 

 

 

Ta panta yparxoun sto ipmart-forum.com

 

 

 

San programma gousta einai afta, alla san xartes... OXI.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας:D

Αληθεια γνωριζει καποιος καποιο site να αγορασω τις προστατευτικες ζελατινες?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To απολυτο προγραμμα πλοηγησης(ευκολία χρήσης+ open source) με τους καλύτερους χαρτες για την Ελλάδα ειναι μονο το Destinator.

 

San xartes me briskeis apolytws symfwno, ayto einai kai to monadiko pou to krataei stin Elliniki agora, giati san programma... exei polla na zilepsei apo alles antistoixes epiloges! :O

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

San xartes me briskeis apolytws symfwno, ayto einai kai to monadiko pou to krataei stin Elliniki agora, giati san programma... exei polla na zilepsei apo alles antistoixes epiloges! :O

 

Να ζηλέψει σε τι εννοείς απο αλλα προγραμματα πλόηγησης? Σε γραφικά? Το ότι βαζεις συντεταγμενες για πλοήγηση που δεν την εχει το destinator? Σε τι πράγμα για να σας καταλάβω? Νομίζω ότι πιο εύχρηστο και πιο παραμετροποιησιμο πρόγραμμα δεν υπάρχει, αυτη είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 360+destinator7 είναι εξίσου καλή λύση με ένα PNA πχ 3900 της MLS όσον αφορά την χρήση GPS; Εννοώ ότι σκοπεύω μόνο σαν συσκευή πλοήγησης να το χρησιμοποιήσω έτσι κι αλλιώς. Μήπως το 360 είναι χειρότερο στη λήψη δορυφόρων ή στο αν χάνει το σήμα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 360+destinator7 είναι εξίσου καλή λύση με ένα PNA πχ 3900 της MLS όσον αφορά την χρήση GPS; Εννοώ ότι σκοπεύω μόνο σαν συσκευή πλοήγησης να το χρησιμοποιήσω έτσι κι αλλιώς. Μήπως το 360 είναι χειρότερο στη λήψη δορυφόρων ή στο αν χάνει το σήμα;

 

Όχι, αλλά εφόσον δεν θα χρησιμοποιήσεις τις επιπλέον λειτουργίες του Ρ360 γιατί να μην πάρεις ένα ΡΝΑ που θα έχει μεγαλύτερη οθόνη, θα είναι πιο εύχρηστο και θα έχεις και το πρόγραμμα αυθεντικό? :confused:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη οθόνη σημαίνει ότι βλέπεις μεγαλύτερα τα αντικείμενα ή ότι βλέπεις περισσότερη πληροφορία στον οριζόντιο άξονα;
Link to comment
Share on other sites

Kala... min trelenesai kiolas giati ean baleis to Destinator, den prokeitai na ksananoikseis to papago oso swsta kai na to exeis egkatestimeno sti syskevi sou. :rolleyes:

 

Δεν τρελαίνομαι. Ετσι και αλλιώς χρησιμοποιώ το Dest όταν θέλω να πάω σίγουρα κάπου που δεν ξέρω. Αλλά και το Papago δεν είναι κακό. Μετά και την τελευταία αναβάθμιση που κάνανε, μέχρι και στο χωριό μου που έχει 8.000 κατοίκους, η χαρτογράφηση είναι λεπτομερέστατη και σε επίπεδο ονομασίας οδού, όταν π.χ. στο Dest ειναι λεπτομερέστατη και στο iGO απαράδεκτη (μόνο ο κεντρικός δρόμος). Αλλά είναι και το γμτ... Δεν μου έχει παρουσιαστεί σε άλλη εφαρμογή τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η μεγαλύτερη οθόνη σημαίνει ότι βλέπεις μεγαλύτερα τα αντικείμενα ή ότι βλέπεις περισσότερη πληροφορία στον οριζόντιο άξονα;

 

Eksartatai apo tin analysi. Se dyo othones me idia analysi alla diaforetiko megethos, stin megalyteri othoni tha blepeis megalytera ta antikeimena. Se dyo othones me idio megethos alla diaforetiki analysi, stin othoni me tin megalyteri analysi tha blepeis perissotera pragmata (kai kata synepeia mikrotera ta antikeimena).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Eksartatai apo tin analysi. Se dyo othones me idia analysi alla diaforetiko megethos, stin megalyteri othoni tha blepeis megalytera ta antikeimena. Se dyo othones me idio megethos alla diaforetiki analysi, stin othoni me tin megalyteri analysi tha blepeis perissotera pragmata (kai kata synepeia mikrotera ta antikeimena).

 

Μιλάω για Οθόνη: Αφής, 4,3" LCD, με ανάλυση 480 x 272 vs 3,5" με ανάλυση 320x240. Να υποθέσω ότι μάλλον θα βλέπω ίδιο μέγεθος αλλά περισσότερη εικόνα στο μεγάλο;;

 

Και κάτι ακόμα: Pivot (δηλαδή να μπορείς να χρησιμοποιήσεις όρθιο το PNA) γίνεται;;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Me tin othoni den tha deis kapoia aksiosimeiwti diafora. Ean theleis apokleistika GPS, pare PNA. Ean theleis ena na kaneis kai alla pragmata... pare to PDA. Egw pantws tha protimousa to deftero.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Egw pantws tha protimousa to deftero.

 

Και εγω. Σε ενα pda μπορεις να εχεις οσα προγραμματα πλοηγησης θελεις εγκατεστημενα και να χρησιμοποιεις οποιο θες ανα πασα στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω. Σε ενα pda μπορεις να εχεις οσα προγραμματα πλοηγησης θελεις εγκατεστημενα και να χρησιμοποιεις οποιο θες ανα πασα στιγμη.

 

σωστά, αλλά στην πράξη μήπως το PNA έχει καλύτερη απόδοση;; Εννοώ ότι δεν θα χάνει εύκολα τους δορυφόρους ίσως.

 

Τεσπα είμαι μεταξύ του MLS 3900BT και του 360 (το ίδιο περίπου μου κοστίζουν)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σωστά, αλλά στην πράξη μήπως το PNA έχει καλύτερη απόδοση;; Εννοώ ότι δεν θα χάνει εύκολα τους δορυφόρους ίσως.

 

To P360 (mazi me to P560 fysika) exei to kalytero GPS chipset tis agoras (Sirf Star III) me apotelesma na min yparxei amfibolia gia tin apodosi tou dekti tis syskevis. :rolleyes:

 

Eksallou min ksexname oti to GPS kai san PDA ploigisis... einai kai o basikos skopos yparksis tis syskevis. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν θα χάνει εύκολα τους δορυφόρους ίσως.

 

Δε νομιζω να υπαρχει τετοιο θεμα. Το δικο μου (360) πολλες φορες συνδεεται και μεσα απο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Αρα το μόνο που μένει σαν θέμα είναι η ευχρηστία... Μήπως μία εξειδικευμένη συσκευή (πχ MLS 3900BT) είναι πιο απλή και εύχρηστη (μονο το GPS με ενδιαφέρει).
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ean sen endiaferei apokleistika to GPS... isws tha itan kalytera tote na epairnes ena PNA, (afto pou les einai poly kalo) pou exei kai episima to programma ploigisis. To sygkekrimeno nomizw doulevei kai san car kit bluetooth device e? :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρα το μόνο που μένει σαν θέμα είναι η ευχρηστία... Μήπως μία εξειδικευμένη συσκευή (πχ MLS 3900BT) είναι πιο απλή και εύχρηστη (μονο το GPS με ενδιαφέρει).

το συγκεκριμένο το αγόρασα για ένα φίλο....πολύ καλό, απλό και με καλό GPS...12 δορυφόρους έπιανε τη στιγμή που το 560 μου, έπιανε 6-8....:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...