Jump to content

Σταθερή και ADSL από την Vodafone


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

______________κανε και κανενα παραπονο στην ΕΕΤΤ..__________

 

Εστειλα eimail πριν 2 εβδομαδες στον εεττ αλλα κανεις δεν με εχει ενημερωσει απο τον οργανισμο για την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δευτερα 7/7 Κανω αιτηση για απλη συνδεση dsl.

Τριτη 8/7 Μου ηρθε μηνυμα οτι το αιτημα προωθηθηκε στον ΟΤΕ.

Πεμπτη 10/7 Ολοκληρωθηκε η μεταφορα μου απο την Altec στη Vodafone.

η συνθεση της altec παραμενει ακομα. τωρα μπηκα με τον λογαριασμο της vodafone.

η ταχυτητα στο ιδιο επιπεδο με πριν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..!!

μολις προχθες ενεργοποιηθηκε το douple play τις vodafone..!! (μεσα σε 15μερες περιπου)

 

Θελω να μου πειτε αν ειναι καλα τα στοιχεια της γραμμης η οχι..!

 

Local Tx Power: 12.4 dB

Remote Tx Power: 20.5 dB

Local Line Atten.: 36.0 dB

Remote Line Atten.: 20.0 dB

Local SNR Margin: 11.5 dB

Remote SNR Margin: 11.5 dB

Tx Line Rate: 1025 Kbps

Rx Line Rate: 4988 Kbps

Max Attainable Line Rate(Down Stream): 5075 Kbps

 

Auto SRA: Disable

SRA CRC Error Rate: 1800

SRA FEC Error Rate: 60

SRA Up Shift Obs. Period: 3600 Secs

SRA Down Shift Obs. Period: 600 Secs

 

 

Αυτα ειναι τα στοιχεια της γραμμης μου..!

επειδη εχω πληρη αγνοια περι του θεματος , να φανταστω δεν πρεπει να ειναι καθολου καλα ετσι?!

Που δοκιμαζω να κατεβασω αρχεια ειτε απο Rapidshare και τετοια κολπα..! με ποιανει ταχυτητα απο 220-380..και καμια φορα και 80kbps

και γιατι συγχρονιζει μονο στα 5075kbps???!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις shared με διαθεσιμοτητα vodafone/hol ?

οι ταχυτητες ειναι καλες?

Ποσο χρονο παιρνει για την ενεργοποιηση ?

:X
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις shared με διαθεσιμοτητα vodafone/hol ?

οι ταχυτητες ειναι καλες?

Ποσο χρονο παιρνει για την ενεργοποιηση ?

 

Από φίλη που ξέρω μου είπε πως ο συγχρονισμός της είναι λίγο χαμηλότερος από αυτόν που έπιανε με τον ΟΤΕ αλλά γενικά η γραμμή δουλεύει κανονικά. Το μόνο πρόβλημα που είχε παλια είναι ότι δεν εμφανίζονταν κάποιες σελίδες (της έβγαινε κάτι σε σχέση με DNS) αλλά μάλλον λύθηκε γιατι έχει πολύ καιρό να το δει. Η ενεργοποίηση της έγινε σε λιγότερο από μήνα.

 

Καλύτερα πάντως να πάρεις το ασύρματο Fritz! (μη λυπηθείςτα 57 ευρώ) γιατι το απλό/ενσύρματο που δίνει η Vodafone δεν είναι πολύ καλό (έτσι έχω ακούσει).

Link to comment
Share on other sites

Το ενσύρματο modem που δίνει η Voda δωρεάν, είναι μια χαρά για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Για κάποιον που θέλει το κάτι παραπάνω, αξίζει με τα 1000 το Fritz και τα 57ε δεν είναι πολλά. Υπόψιν όμως οτι το Fritz δεν φημίζεται για τις υψηλές ταχύτητες συγχρονισμού...
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν όμως οτι το Fritz δεν φημίζεται για τις υψηλές ταχύτητες συγχρονισμού...

 

Ναι, αλλά φημίζεται για τη σταθερότητά του... Συγχρονίζει ~1000 Kbps πιο χαμηλά, αλλά σε όφελος του περιορισμού πιθανών αποσυνδέσεων. Fritzbox δαγκωτό.

Άλλωστε έχει επιπλέον Wifi, Εthernet switch, USB θύρα για δικτυακό εκτυπωτή ή σκληρό δίσκο (με τη "θυσία" της ταχύτητας λόγω usb 1.0), Voip... και έχει retail τιμή ~150 ευρώ.

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευω δεν εχει ξανα τυχει σε κανεναν..!!

Περιμενα εδω και 4μερες σχεδον να λειτουργησει το σταθερο απο την μεταφορα..!

τους επερνα τηλ.μου ελεγαν θελουν 1μερα ολοκληρη εργασιμη,περασαν 3μερες εργασιμες...αλλα τιποτα απο το τηλ. οταν με επερνα τηλ. στο σταθερο ελεγε η κληση σας προωθειτε..!!

 

Τους ξανα περνω και σημερα τηλ.και μετα απο λιγο κραξιμο μου λενε να τους πω τον κωδικο απο την καρτα ΣΙΜ που χρησιμοποιω για το σταθερο..

ε,τους λεω τον κωδικο και βλεπουνε οτι αυτο ανηκει σε αλλον ΧΡΗΣΤΗ..!

οτι αυτη η ΣΙΜ δεν ειναι στο δικο μου ονομα και εχει δοθει σε αλλον συνδρομητη...!

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΛΔ...!!

Και τους λεω η δικια μου καρτα που ειναι..!?! και μου λεει οτι ειναι ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ και η βρισκεται στο καταστημα που προμηθευτικα το προϊον..! η εχει δοθει σε αλλον συνδρομητη..!!

 

Θα παω αυριο το πρωι στο καταστημα και να τους ζητησω μου ειπαν να μου δοσουν την σωστη καρτα..γιατι εγινε μπερδεμα..!!

(και στο συμβολαιο που εκανα , τον ιδιο αριθμο εχει η ΣΙΜ πως γινεται να εχει γινει λαθος ειδικα οταν εχω κανει την αιτηση στις 21/6/2008 και ο αλλος συνδρομητης να εχει κανει την αιτηση στις 7/2008 δλδ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ..!! να εχουν δοθει η καρτες ΑΝΑΠΟΔΑ/ΛΑΘΟΣ πειτετο οπως θελετε..!!

 

Edit: Τελικα βρεθηκε η καρτα σημερα..!! και εχω επιτελους και Σταθερο..!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιες στιγμές χαίρομαι που έχω vodafone και όχι στον οτε. Στο σπίτι μου έχουμε 4 αριθμούς τηλεφώνου. Τρία στον οτε και ένα το δικό μου στην vodafone.Του οτε τα τρία είναι νεκρά το δικό μου δουλεύει. :)
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαθεσιμοτητα σε Καβάλα Ξάνθη και Αλεξανδρούπολη, έτσι δίνει η ιστοσελίδα της VODAFONE , ενώ στην ΗΟL που δίνει ουσιαστικά adsl για λογ/σμο της VODAFONE υπάρχει.Τι γίνεται κανείς δεν ξέρει!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαθεσιμοτητα σε Καβάλα Ξάνθη και Αλεξανδρούπολη, έτσι δίνει η ιστοσελίδα της VODAFONE , ενώ στην ΗΟL που δίνει ουσιαστικά adsl για λογ/σμο της VODAFONE υπάρχει.Τι γίνεται κανείς δεν ξέρει!!!!!!!

 

Το site της HOL σου δείχνει απλώς αν έχει ιδιόκτητο δίκτυο στη κάθε περιοχή. Το site της Vodafone σου δείχνει και αν υπάρχουν τη δεδομένη στιγμή διαθέσιμες πόρτες για να ενεργοποιηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά φημίζεται για τη σταθερότητά του... Συγχρονίζει ~1000 Kbps πιο χαμηλά, αλλά σε όφελος του περιορισμού πιθανών αποσυνδέσεων. Fritzbox δαγκωτό.

Άλλωστε έχει επιπλέον Wifi, Εthernet switch, USB θύρα για δικτυακό εκτυπωτή ή σκληρό δίσκο (με τη "θυσία" της ταχύτητας λόγω usb 1.0), Voip... και έχει retail τιμή ~150 ευρώ.

 

Παντα fritzbox ειναι απαιχτο...και παλια με τη ΗΟL που το ειχα και τωρα με τη voda ειναι φοβερο και αξιοπιστο...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με αυτόν τον κολοτε ; Ήταν όλα έτοιμα για να έρθει ο τεχνικός να με συνδέση και φτιάξανε το απο πάνω μου στενό.Εγώ ακόμα έχω πρόβλημμα.:mad:

Άντε περίμενε άλλον ενάμισι μήνα ακόμα.Ελπίζω η Ε.Ε.Τ.Τ. ν;α κάνει κάτι .Ήδη έχω κάνει καταγγελία εναντίον του οτε. Αλλά άκουσον άκουσον. Η επιτροπή δεν ξέρει τι προθεσμία έχει ο οτε για να φτιάξει την βλάβη.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εγκαταστάθηκε η γραμμή μου από Vodafone ADSL, έχω το Fritz Box αγορασμένο 57 ευρώ από την Vodafone.

Όταν προσπαθώ να συνδέσω Voip συμβαίνει το εξής περίεργο.

Με ακούνε αλλά εγώ δεν τους ακούω.

Στο φυλάδιο που βρίσκεται μέσα στο Κουτί περιγράφετε ότι υπάρχει η λειτουργεία VOIP .

Παρόλα αυτά η Vodafone Βύρωνα, αρνήθηκε να μου Αντικαταστήσει τον εξοπλισμό λέγοντας ότι το δίκτυο δεν παρέχει αυτήν την υπηρεσία . Επιπλέον ο κύριος ΚαΧΧΧΧΧος Δημήτριος Που κάνει εξυπηρέτηση πελατών στην Vodafone μου δήλωσε ότι το modem είναι κλειδωμένο και δεν έχουν την υποχρέωση να μου παρέχουν Voip.

Εννοείτε ότι πουθενά στο συμβόλαιο δεν περιγράφετε ότι εγώ αγόρασα το 7140 .... μισό .

Η καταγγελία στο 1520 έγινε ήδη , περιμένουμε πλέον την απάντηση του Υπουργείου εμπορείου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εγκαταστάθηκε η γραμμή μου από Vodafone ADSL, έχω το Fritz Box αγορασμένο 57 ευρώ από την Vodafone.

Όταν προσπαθώ να συνδέσω Voip συμβαίνει το εξής περίεργο.

Με ακούνε αλλά εγώ δεν τους ακούω.

Στο φυλάδιο που βρίσκεται μέσα στο Κουτί περιγράφετε ότι υπάρχει η λειτουργεία VOIP .

Παρόλα αυτά η Vodafone Βύρωνα, αρνήθηκε να μου Αντικαταστήσει τον εξοπλισμό λέγοντας ότι το δίκτυο δεν παρέχει αυτήν την υπηρεσία . Επιπλέον ο κύριος ΚαΧΧΧΧΧος Δημήτριος Που κάνει εξυπηρέτηση πελατών στην Vodafone μου δήλωσε ότι το modem είναι κλειδωμένο και δεν έχουν την υποχρέωση να μου παρέχουν Voip.

Εννοείτε ότι πουθενά στο συμβόλαιο δεν περιγράφετε ότι εγώ αγόρασα το 7140 .... μισό .

Η καταγγελία στο 1520 έγινε ήδη , περιμένουμε πλέον την απάντηση του Υπουργείου εμπορείου.

 

Voip η VF είναι γνωστό οτι δεν παρέχει...........άρα σχετικά με το παράπονο αυτό στο 1520 θα χτυπήσεις τοίχο........όσον αφορά την συσκευή μάλλον δεν είναι κλειδωμένη διότι δεν είναι VF customized ............... μπορείς εαν θες να δοκιμάσεις σε άλον πάροχο ώστε να το εξακριβώσεις.......;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Voip η VF είναι γνωστό οτι δεν παρέχει...........άρα σχετικά με το παράπονο αυτό στο 1520 θα χτυπήσεις τοίχο........όσον αφορά την συσκευή μάλλον δεν είναι κλειδωμένη διότι δεν είναι VF customized ............... μπορείς εαν θες να δοκιμάσεις σε άλον πάροχο ώστε να το εξακριβώσεις.......;)

 

Επίσης η Vodafone δεν παρέχει Video και φωτογραφίες, ούτε αριθμητικές πράξεις . Αλλά όταν στο κινητό σου δεν δουλεύει κάτι από τα ανωτέρω στο αλλάζει .

Εγώ αγόρασα το Fritz!Box 7140 . Το φυλάδιο μέσα στην συσκευασία περιγράφει την λειτουργεία Voip .

Ούτε κατα διάνεια δεν ζήτησα να μου παρέχει Voip η Vodafone.

Να δουλεύει το modem σύμφωνα με τις προδιαγραφές του, ζήτησα.

Δοκίμασα και με άλλο πάροχο .Μιά χαρά παει το modem αλλά το Voip εξακολουθεί να δουλευει προς την μία κατεύθυνση , Με ακούνε αλλά εγώ δεν ακούω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η Vodafone δεν παρέχει Video και φωτογραφίες, ούτε αριθμητικές πράξεις . Αλλά όταν στο κινητό σου δεν δουλεύει κάτι από τα ανωτέρω στο αλλάζει .

Εγώ αγόρασα το Fritz!Box 7140 . Το φυλάδιο μέσα στην συσκευασία περιγράφει την λειτουργεία Voip .

Ούτε κατα διάνεια δεν ζήτησα να μου παρέχει Voip η Vodafone.

Να δουλεύει το modem σύμφωνα με τις προδιαγραφές του, ζήτησα.

Δοκίμασα και με άλλο πάροχο .Μιά χαρά παει το modem αλλά το Voip εξακολουθεί να δουλευει προς την μία κατεύθυνση , Με ακούνε αλλά εγώ δεν ακούω τίποτα.

 

Αν εχεις παροχο την αλτεκ σαν voip τοτε αφαιρεσε απο την σελιδα της τη συμπιεση. Κλειδωμενο δεν ειναι 1000%. Απλα ορισμενοι voip providers δεν συνεργαζονται και τοσο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η Vodafone δεν παρέχει Video και φωτογραφίες, ούτε αριθμητικές πράξεις . Αλλά όταν στο κινητό σου δεν δουλεύει κάτι από τα ανωτέρω στο αλλάζει .

Εγώ αγόρασα το Fritz!Box 7140 . Το φυλάδιο μέσα στην συσκευασία περιγράφει την λειτουργεία Voip .

Ούτε κατα διάνεια δεν ζήτησα να μου παρέχει Voip η Vodafone.

Να δουλεύει το modem σύμφωνα με τις προδιαγραφές του, ζήτησα.

Δοκίμασα και με άλλο πάροχο .Μιά χαρά παει το modem αλλά το Voip εξακολουθεί να δουλευει προς την μία κατεύθυνση , Με ακούνε αλλά εγώ δεν ακούω τίποτα.

Κλειδωμένο δεν είναι σε καμμιά περίπτωση.

 

Απλά κάτι δεν κάνεις σωστά. Τσέκαρε ρυθμίσεις ή δοκίμασε άλλον Voip πάροχο. Εβαλε ενας φίλος Vodafone ADSL με το 7140 και το Voip δουλεύει καμπάνα, μιλάμε σχεδόν καθημερινά απο αυτό.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει σωστά τις ρυθμίσεις . Εϊμαι Πτυχιούχος ηλεκτρονικός επί 23 χρόνια.

Έχω και Άλλο Fritz της HOL το οποίο δουλεύει μια χαρά με τις ίδιες ρυθμίσεις ,

Το Θέμα έιναι ότι μου πουλήσαν χαλασμένη συσκευή την οποία αρνούνται να αλλάξουν .

Αυτός είναι ο λόγος της καταγγελίας μου στο Υπουργείο εμπορίου .

Η υπογραφή μου απλά αναπαράγει την δήλωση του εκπροσώπου της VODAFONE

ΚαΧΧΧΧΧος Δημήτριος

ΑΚριβώς ότι μου είπε αυτό γράφω και στην υπογραφή μου.

Σε κάθε περίπτωση έπρεπε να το κρατήσουν και να το ελέγξουν Η εγγύηση λέει ότι μπορεί να επιστραφεί στο κατάστημα αγοράς και παρέχετε για 5 χρόνια.

Η Vodafone Βύρωνα αρνήθηκε να το παραλάβει και να το ελέγξει .

Link to comment
Share on other sites

Nαι γινεται. Να πας με την ταυτοτητα του συνδρομητη σε ενα καταστημα και να το ζητησεις

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει "πιάσει" κανείς την νέα προσφορά του vodafone για το σπίτι που λέει 6 Ε πάγιο αντί για 12,5? Ξαναδιαφημίστηκε χτες στην τηλεόραση αλλά στην σελίδα της Βοντα δεν την αναφέρει την προσφορά (λέτε ο άνθρωπος που ενημρώνει το site να έχει φύγει "οικοιοθελώς??)

 

Δεομένου οτι έβγαλε το αντίσοτοιχο η Κοτε, μήπως τα 6Ε είναι για περισσότερο από τους πρώτους 6 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...