Jump to content

Σταθερή και ADSL από την Vodafone


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα με τα νέα προγράμματα* Vodafone ADSL X series απολαμβάνετε Internet σε ταχύτητες που φτάνουν τα 24 Μbps, από 18€ το μήνα, χωρίς προπληρωμές και πρόσθετα κόστη ενεργοποίησης.

* Tα νέα προγράμματα είναι διαθέσιμα σε ταχύτητες έως 24Μbps για αιτήσεις συνδρομών έως και την 31/10/2007.

 

Tα προγράμματα Vodafone ADSL προσφέρουν:

 

* Απεριόριστη ADSL πρόσβαση στο Internet με υψηλές ταχύτητες που φτάνουν τα 24 Mbps για Downloading και το 1 Mbps για Uploading

* Σταθερή μηνιαία χρέωση, χωρίς προπληρωμές και κόστη ενεργοποίησης

* Δωρεάν εξοπλισμό ADSL2+ Router με (προαιρετική) δυνατότητα ασύρματης

δικτύωσης (Wi-Fi)

* 24ωρη τηλεφωνική εξυπηρέτηση και τεχνική υποστήριξη στο 13830

* 2 δωρεάν λογαριασμούς email

* Εξελιγμένη προστασία από ιούς (anti-virus) και κακόβουλα μηνύματα (anti-spam)

 

Δεχονται αιτησεις στο ιδιοκτητο χωρις φορητοτητα απο ΟΤΕ? Ειναι απαραιτητο οι ενδιαφερομενοι να εχουν προηγουμενως γραμμη ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεχονται αιτησεις στο ιδιοκτητο χωρις φορητοτητα απο ΟΤΕ? Ειναι απαραιτητο οι ενδιαφερομενοι να εχουν προηγουμενως γραμμη ΟΤΕ.

 

Ναι δέχονται, αλλά το νουμερο που θα πάρεις είναι της μορφής 213025xxxx. Δε χρειάζεται να έχεις ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 24 Μpbs τους μαράνανε... απο 8/8 έχουν δεχτεί την αίτηση μου για ADSL full για το κέντρο καλαμακίου, με ενημέρωσαν οτι θα με συνέδεαν μέχρι σήμερα, 5/10, χτες τους πήρα να δω τι γίνεται και μου είπαν οτι δεν ξέρουν ποτε θα με συνδέσουν και αν θέλω μπορώ να ακυρώσω την αίτηση! Αντε να βγάλεις άκρη με το μπακάλικο!
Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι χρονοι ενεργοποιησης ειναι τραβηγμενοι? Εκτος απο Αθηνα και Θεσσαλονικη εχει παιξει και σε καμια αλλη πολη το "ιδιοκτητο" της HOL?
Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι χρονοι ενεργοποιησης ειναι τραβηγμενοι? Εκτος απο Αθηνα και Θεσσαλονικη εχει παιξει και σε καμια αλλη πολη το "ιδιοκτητο" της HOL?

Έχει ιδιόκτητο και στη Λάρισα. Σε άλλες πόλεις όπως Ηράκλειο, Καβάλα, Πάτρα, Αλεξανδρούπολη θα υπάρξει διαθεσιμότητα το Δεκέμβρη.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Έχει ιδιόκτητο και στη Λάρισα. Σε άλλες πόλεις όπως Ηράκλειο, Καβάλα, Πάτρα, Αλεξανδρούπολη θα υπάρξει διαθεσιμότητα το Δεκέμβρη.

 

Οι ημερομηνιες αυτες αν τηρηθουν τοτε η επεκταση της HOL θα ειναι ταχυτερη απο την Forthnet που συνεχεια δινει παραταση...

Link to comment
Share on other sites

Οι ημερομηνιες αυτες αν τηρηθουν τοτε η επεκταση της HOL θα ειναι ταχυτερη απο την Forthnet που συνεχεια δινει παραταση...

Σε μένα πάντως έδινε ημερομηνία κάλυψης 30/09/2007 και από τις 27/09/2007 είχα ήδη περάσει σε κάλυψη του δικτύου της.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Πως γίνεται η vodafone να μην έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου και η hol να έχει;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Πως γίνεται η vodafone να μην έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου και η hol να έχει;

 

Στην Vodafone βλεπεις πραγματικη διαθεσιμοτητα (εγκτατεστημενο dslam και διαθεσιμες θυρες) ενω σε HOL βλεπεις διαθεσιμοτητα τωρα η σε λιγες μερες... ;) (απαιτηση της vodafone ηταν).

Link to comment
Share on other sites

Στην Vodafone βλεπεις πραγματικη διαθεσιμοτητα (εγκτατεστημενο dslam και διαθεσιμες θυρες) ενω σε HOL βλεπεις διαθεσιμοτητα τωρα η σε λιγες μερες... ;) (απαιτηση της vodafone ηταν).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν είναι έτσι τότε το προτιμώ να ξέρω αν πραγματικά έχω διαθεσιμότητα. Πήγα σε κατάστημα της vodafone και απογοητεύτηκα. Είχα την εντύπωση ότι 32,50 ευρώ θα είναι adsl + τηλεφωνία. Υπολόγιζα ότι όλες οι εταιρείες έχουν πάγιο για shared adsl γύρω 20-22 ευρώ.όμως η vodafone εδώ μου τα χαλάει έχει 32,50 το adsl + 12,50 το τηλέφωνο σύνολο 45 ευρώ το όποιο δεν διευκρινίζει το αντίθετο θα έλεγα το κρύβει.Το κρύβει λέγοντάς 32,50 ευρώ full adsl.Και σου κάνει μιά έκπτωση (κοροϊδία θα έλεγα) 15 ευρώ εάν πάρεις και κινητό και να πληρώνεις τουλάχιστον 20 ευρώ πάγιο.:devil:

London for ever
Link to comment
Share on other sites

.......... Είχα την εντύπωση ότι 32,50 ευρώ θα είναι adsl + τηλεφωνία. Υπολόγιζα ότι όλες οι εταιρείες έχουν πάγιο για shared adsl γύρω 20-22 ευρώ.όμως η vodafone εδώ μου τα χαλάει έχει 32,50 το adsl + 12,50 το τηλέφωνο σύνολο 45 ευρώ το όποιο δεν διευκρινίζει το αντίθετο θα έλεγα το κρύβει.Το κρύβει λέγοντάς 32,50 ευρώ full adsl.Και σου κάνει μιά έκπτωση (κοροϊδία θα έλεγα) 15 ευρώ εάν πάρεις και κινητό και να πληρώνεις τουλάχιστον 20 ευρώ πάγιο.:devil:

ΝΑΙ αμα το συγρινεις με την forthnet που ειναι στα 24μβ που σε φουλ αρχίζει με 24,90 € η 39,90€ με απεριόριστα. :(

για να σε συμφέρει, γιατι κινητό σίγουρα έχεις αντι να δώσεις 32,5€ για adsl + 12,50 το sταθερο = 45€

παίρνεις το 3 σε 1 με κινητό (η με φορητότητα) στο πρόγραμμα vodafone100 και πληρώνεις 50€

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ αμα το συγρινεις με την forthnet που ειναι στα 24μβ που σε φουλ αρχίζει με 24,90  η 39,90 με απεριόριστα. :(

για να σε συμφέρει, γιατι κινητό σίγουρα έχεις αντι να δώσεις 32,5 για adsl + 12,50 το sταθερο = 45

παίρνεις το 3 σε 1 με κινητό (η με φορητότητα) στο πρόγραμμα vodafone100 και πληρώνεις 50

Ή πας στην hol με τα ίδια χαρακτηριστικά με την vodafone με 37 ευρώ. Ή πας στην on με 35 ευρώ και έχεις και tv .Μάλλον όνομα πουλάει και όχι υπηρεσίες.Όσο για κινητό ναι έχω αλλά είμαι στην cosmote είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί έχει καλλίτερες τιμές και τηλέφωνα "καθαρόαιμα" και καλλίτερο σήμα. Παρόλο που του είπα λοτι έχω cosmote προσπάθησε να με πείσει να το φέρω στην vodafone.Εκεί βέβαια δεν το αδηκώ προσπαθούσε να κάνει την δουλειά του .Βέβαια ακόμα το σκέφτομαι...όλα παίζονται.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνιες για πολεις επαρχιας που λενε καλυψη ιδιοκτητου δικτυου τον Δεκεμβριο 2007, παρατεινονται για Μαρτιο 2008...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Τα 24 Μpbs τους μαράνανε... απο 8/8 έχουν δεχτεί την αίτηση μου για ADSL full για το κέντρο καλαμακίου, με ενημέρωσαν οτι θα με συνέδεαν μέχρι σήμερα, 5/10, χτες τους πήρα να δω τι γίνεται και μου είπαν οτι δεν ξέρουν ποτε θα με συνδέσουν και αν θέλω μπορώ να ακυρώσω την αίτηση! Αντε να βγάλεις άκρη με το μπακάλικο!

 

και εγω εχω το ιδιο περιπου προβλημα. απο 4/8 εχω κανει αιτηση και ακομα τιποτα .καθε φορα που παιρνω ολο και μου λενε "ειναι σε καλο δρομο...κτλ.κτλ.".ημαρτον....@*#@#^:X

[sIGPIC][/sIGPIC]viva brasil!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Mία ερώτηση κι από μένα σε όσους ξέρουν...

Αξίζει να μεταφερθώ στην vodafone με 3 σε 1; Έχω forthnet dsl 786 (το είχα πάρει € 117

για ένα χρόνο), πάγιο ΟΤΕ (€ 15 / μήνα) και κλήσεις από σταθερό (περίπου € 5-10 / μήνα). Επίσης έχω vodafone 120 από παλιά με € 17 πάγιο.

Σε full LLU τι ταχύτητα θα έχω με voda;

Αν θες να τη διακόψεις και να πας σε άλλη εταιρία πόσο εύκολο είναι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mία ερώτηση κι από μένα σε όσους ξέρουν...

Αξίζει να μεταφερθώ στην vodafone με 3 σε 1; Έχω forthnet dsl 786 (το είχα πάρει € 117

για ένα χρόνο), πάγιο ΟΤΕ (€ 15 / μήνα) και κλήσεις από σταθερό (περίπου € 5-10 / μήνα). Επίσης έχω vodafone 120 από παλιά με € 17 πάγιο.

Σε full LLU τι ταχύτητα θα έχω με voda;

Αν θες να τη διακόψεις και να πας σε άλλη εταιρία πόσο εύκολο είναι;

Ευχαριστώ

 

Πάντα οι ταχύτητες είναι θεωρητικές............το τί θα έχεις τελικά φαίνεται μόνο στην πράξη............για να κάνεις φορητότητα απο έναν πάροχο σε άλλο όσο αφορά το adsl ....εγώ που έκανα από Otenet σε Vodafone (shared llu) από 03/08/07 η αίτηση έγινε 14/09/07 και με 3 ημέρες χωρίς καθόλου internet........και θεωρούμε τυχερός...........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

@konv

Παντως θα κρατήσεις την ιδια σύνδεση και αν καλυπτεσε απο το ιδιόκτητο θα πάρεις σταθερό και dsl μονο.

-ΕΩΣ 24 το ανώτερο αν είσαι πίσω απο τα dslam (κέντρο οτε της περιοχής σου) αλλιώς ανάλογα την απόσταση και ποιότητα χαλκού

υπολόγιζε "περίπου" 12μβ !

-Εάν επιθυμείτε να διακόψετε τη σύνδεσή σας πριν την πάροδο των 12 πρώτων μηνών θα χρεωθείτε το κόστος αποσύνδεσης (45 €) καθώς και το τυχόν αναπόσβεστο ποσό επιδότησης του εξοπλισμού που έχεις πάρει. Σε περίπτωση αποσύνδεσης μετά την πάροδο των πρώτων 12 μηνών δεν υπάρχει καμία χρέωση.

+ Δώρο 3 μήνες dsl

Link to comment
Share on other sites

Το fritzbox 7140 που δινει η vodafone με 57€ επιστρεφεται μετα το τελος της συνδρομης ή ανήκει στον συνδρομητη?

 

Η χρεωση του γινεται στον πρωτο λογαριασμο Vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Το fritzbox 7140 που δινει η vodafone με 57€ επιστρεφεται μετα το τελος της συνδρομης ή ανήκει στον συνδρομητη?

 

Η χρέωση του γίνεται στον πρώτο λογαριασμό Vodafone?

Απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα !!

Εάν επιθυμείτε να διακόψετε τη σύνδεσή σας πριν την πάροδο των 12 πρώτων μηνών θα χρεωθείτε το κόστος αποσύνδεσης (45 €) καθώς και το τυχόν αναπόσβεστο ποσό επιδότησης του εξοπλισμού που έχεις πάρει. Σε περίπτωση αποσύνδεσης μετά την πάροδο των πρώτων 12 μηνών δεν υπάρχει καμία χρέωση.

ΓΙΑ την χρέωση των 57€ , ''μάλλον'' τα παίρνει το κατάστημα (όπως γίνετε και σε σύνδεση κινητού)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειμαι συνδρομητης της HOL μεσω ΟΤΕ (Shared). Η συνδρομη μου ληγει συντομαι και επιθυμω να μεταφερθω στο Vodafone ADSL X24 δηλαδη στην ταχυτητα 1/256 μεσω ΟΤΕ. Οταν εχω διαθεσιμοτητα δικτυου HOL τοτε αυτοματα θα μεταφερθω στα 24/1 Mbps? Αφου μεταφερθω, μπορω να διακοψο τη γραμμη ΟΤΕ και να συνεχισω σαν full LLU.

 

Γιατι η τιμη του full LLU ειναι ακριβοτερη απο αυτη του Shared LLU στην ιδια ταχυτητα προσβασης 24/1?

 

Μηπως δεν δικαιουμαι μετάβαση μεσα στον χρονο και δεν υπαρχει δυνατοτητα αποδεσμευσης απο τον ΟΤΕ? Υπαρχει περιπτωση να εγκλωβιστω κ να πληρωνω παγιο ΟΤΕ για ολο τον χρονο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειμαι συνδρομητης της HOL μεσω ΟΤΕ (Shared). Η συνδρομη μου ληγει συντομαι και επιθυμω να μεταφερθω στο Vodafone ADSL X24 δηλαδη στην ταχυτητα 1/256 μεσω ΟΤΕ. Οταν εχω διαθεσιμοτητα δικτυου HOL τοτε αυτοματα θα μεταφερθω στα 24/1 Mbps? Αφου μεταφερθω, μπορω να διακοψο τη γραμμη ΟΤΕ και να συνεχισω σαν full LLU.

 

Γιατι η τιμη του full LLU ειναι ακριβοτερη απο αυτη του Shared LLU στην ιδια ταχυτητα προσβασης 24/1?

 

Μηπως δεν δικαιουμαι μετάβαση μεσα στον χρονο και δεν υπαρχει δυνατοτητα αποδεσμευσης απο τον ΟΤΕ? Υπαρχει περιπτωση να εγκλωβιστω κ να πληρωνω παγιο ΟΤΕ για ολο τον χρονο?

 

το shared είναι πιο φτηνό διότι πληρώνεις και πάγιο ΟΤΕ σε σχέση με το full.........η μετάβαση από ARYS σε shared εφόσον καλύπτεσαι γίνεται αυτόματα .....από shared σε full μόνο με καινούργια αίτηση.......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω και Vodafone σταθερό στο σπίτι και να κρατήσω τον αριθμό που ήδη έχω από τον ΟΤΕ. Γνωρίζει κανείς εάν το διάστημα που θα χρειαστεί για να γίνει αυτό έχει να κάνει με την περιοχή? Μένω Αργυρούπολη.

Ισχύει το ίδιο και το ADSL?

 

Και κάτι τελευταίο που δεν το είδα πουθενά εδώ. Εχει αναρωτηθεί κανείς εάν ο συγκεκριμένος εξοπλισμός (voice & router) εκπέμπουν κάποια ακτινοβολία μέσα στο σπίτι από την στιγμή που στην ουσία λειτουργούν ως ασύρματοι δέκτες? Πόση είναι αυτή? Μήπως είναι ασήμαντη (όπως π.χ. ενός ραδιοφώνου)?

Εχω δύο μικρά παιδία σπίτι (το ένα νεογέννητο) και έχω λόγους να ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

από shared σε full μόνο με καινούργια αίτηση.......

 

Αυτη η αιτηση γινεται εντος του πρωτου χρονου ή ειμαι υποχρεωμενος να συνεχισω σε shared?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω και Vodafone σταθερό στο σπίτι και να κρατήσω τον αριθμό που ήδη έχω από τον ΟΤΕ. Γνωρίζει κανείς εάν το διάστημα που θα χρειαστεί για να γίνει αυτό έχει να κάνει με την περιοχή? Μένω Αργυρούπολη.

Ισχύει το ίδιο και το ADSL?

 

Και κάτι τελευταίο που δεν το είδα πουθενά εδώ. Εχει αναρωτηθεί κανείς εάν ο συγκεκριμένος εξοπλισμός (voice & router) εκπέμπουν κάποια ακτινοβολία μέσα στο σπίτι από την στιγμή που στην ουσία λειτουργούν ως ασύρματοι δέκτες? Πόση είναι αυτή? Μήπως είναι ασήμαντη (όπως π.χ. ενός ραδιοφώνου)?

Εχω δύο μικρά παιδία σπίτι (το ένα νεογέννητο) και έχω λόγους να ανησυχώ.

 

Ξεκινώντας από το τέλος:

 

1. Ο εξοπλισμός του VF για το σπίτι είναι ένα απλό Fixed Cellular Terminal, δηλαδή δέκτης και όχι πομπός. Κάτι βλακείες για "κεραία κινητής μέσα στο σπίτι" έγραψε και το PCWorld σε ενα αφιέρωμα που είχε στο τεύχος Οκτωβρίου και έχει κάνει τον κόσμο να ψάχνεται!

2. Το wi-fi router για ADSL εκπέμπει όπως και τα dect (νομίζω στα 2Ghz) και έχει συζητήθεί εκτενώς το θέμα. Κατά τη γνώμη μου χρειάζονται απλά κάποιες αυτονόητες προφυλάξεις (π.χ όχι εγκατάσταση wifi ή dect δίπλα σε χώρο που εργαζόμαστε για πολύ ώρα ή δίπλα στο κρεβάτι, κτλ).

3. Η διαθεσιμότητα ανά περιοχή αφορά μόνο το ADSL και όχι το σταθερό. Για το σταθερό αρκεί να έχεις καλή λήψη σήματος VF και να μην χρειάζεσαι φαξ ή σύνδεση συναγερμού (γιατί αυτά δεν υποστηρίζονται από γραμμή κινητού). Εάν η κάλυψη είναι οριακή μπορείς να αγοράσεις το Ericsson FCT που έχει εξωτερική κεραία και θεωρητικά καλύτερη λήψη. Αυτό ενεργοποιείται άμεσα.

4. Για το ADSL χρειάζεται διαθεσιμότητα στο τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής σου. Προσοχή, εαν δεν υπάρχει άμεση διαθεσιμότητα, κάνε πρώτα αίτηση για σταθερό με φορητότητα του αριθμού σου από ΟΤΕ, και σε δεύτερο χρόνο αίτηση ADSL γιατί αλλιώς η φορητότητα από ΟΤΕ θα ξεκινήσει όταν ενεργοποιηθεί το ADSL.

 

και εγω εχω το ιδιο περιπου προβλημα. απο 4/8 εχω κανει αιτηση και ακομα τιποτα .καθε φορα που παιρνω ολο και μου λενε "ειναι σε καλο δρομο...κτλ.κτλ.".ημαρτον....@*#@#^:X

 

 

Φίλε μου σε ποιά περιοχή είσαι? Όταν έκανες την αίτηση τι διαθεσιμότητα σου είχαν πει? Εμένα με πήραν χτες και μου έδωσαν νέα ημερομηνία 18/10... ελπίζω να μην το γρουσουζέψω!!!

Link to comment
Share on other sites

Mία ερώτηση κι από μένα σε όσους ξέρουν...

Αξίζει να μεταφερθώ στην vodafone με 3 σε 1; Έχω forthnet dsl 786 (το είχα πάρει € 117

για ένα χρόνο), πάγιο ΟΤΕ (€ 15 / μήνα) και κλήσεις από σταθερό (περίπου € 5-10 / μήνα). Επίσης έχω vodafone 120 από παλιά με € 17 πάγιο.

Σε full LLU τι ταχύτητα θα έχω με voda;

Αν θες να τη διακόψεις και να πας σε άλλη εταιρία πόσο εύκολο είναι;

Ευχαριστώ

 

Αξίζει γιατί όλα τα παραπάνω (τηλέφωνο με 500 λεπτά ομιλίας, adsl στα 15-18 Mbps περίπου) θα τα έχεις με 30 Ευρώ το μήνα στο λογαριασμό του κινητού!

 

Για ταχύτητα όπως είπα έως 24Mbps σημαίνει από 12 έως 18 Mbps ανάλογα με την απόστασή σου από το κέντρο, το οποίο είναι 15-20 φορές περίπου πιο γρήγορο από αυτό που έχεις τώρα... Και για τηλέφωνο δεν θα πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ και θα έχεις και δωρεάν 500 λεπτά κλήσεις προς σταθερά...

 

Η διακοπή είναι πολύ εύκολη, απλά κάνεις αίτηση στην νέα εταιρεία που θέλεις να πας και όταν γίνει η μεταφορά, η προηγούμενη ακυρώνεται αυτόματα. Αν φύγεις πριν το 12μηνο υπάρχει χρέωση διακοπής όπως σου είπαν τα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...