Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Cruise P3650 (Polaris)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

χτες 20 ιουλιου,η εταιρεια απο οπου αγοραστηκε η υπο εγγυηση ακομα συσκευη ,

μου προτεινε να το τους το παω να το δωσουν σε δικο τους τεχνικο, διοτι αν το

πηγαινα στη μαμα ετιαρεια , υπηρχε το ενδεχομενο να μη το αναλαβει ως υποχρεωση λογω εγγυησεως, διοτι δεν καλυπτει βλαβες λογισμικου!!!

 

Λάθος. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο εκτός και αν η συσκευή δεν είναι ελληνική της ACE Hellas. Η ACE Hellas είναι αυτή που καλύπτει αποκλειστικά τις ελληνικές συσκευές της HTC. Εάν βάλει χέρι στη συσκευή σου οποιοσδήποτε άλλος μη εξουσιοδοτημένος τεχνικός, βγαίνει εκτός εγγύησης.

 

εχω δικαιωμα να κανω φορματ σε μια συσκευη μου, η κινδυνευω να βρεθω εκτος εγγυησεως?

 

μεσα στις λειτουργικες προδιαγραφες δεν ειναι και η επιλογη , φορματ?

 

Φυσικά.

 

αν η συσκευη ειναι μπλοκαρισμενη και δεν με αφηνει να κανω φορματ,

τοτε δεν πρεπει ο αντιπροσωπος του κατασκευαστη και οχι ο μεταπωλητης ,

να μεριμνησει να την κανει να με αφηνει να δωσω εντολη φορματ?

 

πως γινεται φορματ στο Ρ 3650 ?

 

Το format στα PPC λέγεται Hard Reset και τη διαδικασία για το πως γίνεται θα τη βρεις εδώ: http://www.hardreset.eu/htc_touch_cruise_polaris_hard_reset_soft_reset_en.html

 

εν πασει περιπτωσει , αν μια οποιαδηποτε συσκευη δεν παιζει , ειναι σε εγγυηση , δεν πρεπει να την κανει να παιζει ο κατασκευαστης της, ασχετως λογισμικου ?

 

Όπως προείπα, την ευθύνη για το software των ελληνικών συσκευών HTC στην Ελλάδα την έχει αποκλειστικά η ACE Hellas. Εάν η συσκευή σου δεν είναι ελληνική μπορεί και να αρνηθεί να σε εξυπηρετήσει σε θέματα software (σε θέματα hardware σε καλύπτει κανονικά). Εντούτοις, το πρόβλημά σου είναι απλούστερο. Επικοινώνησε άμεσα μαζί τους και να είσαι σίγουρος ότι αυτοί θα σε εξυπηρετήσουν άμεσα και γρήγορα.

 

http://www.htc.com.gr/customercare.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

η συσκευη μου δεν ειναι ελληνικη , εχει αγγλικη προελευση , οντως.

 

ομως , αφου η συσκευη προερχεται απο χωρα ΕΟΚ ,

δεν ειναι ανοικτα τα συνορα στις εγγυησεις?

 

και απο την αλλη , μια εταιρεια που αποδεδειγμενα εχει δειξει οτι εχει καλο ονομα,

δεν θελει αυτο να το διατηρησει? δεν το καταλαβαινω το λογισμικο να ειναι, εκτος.

 

προς το παρον τα ευσημα αξιζουν ΜΟΝΟ στην εταιρεια που κανει την εισαγωγη

της συσκευης απο την Αγγλια (δεν ξερω αν καλο ειναι να την αναφερω,πειτε μου)

να θυμασαι: Οι ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό ...

 

καθως επισης: Οι νεοι ζουνε με ονειρα και οι γεροι με αναμνησεις ...

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ athanaso77,

 

Πάντα διάβαζα τα post σου, απλά μου ήρθε τώρα η φλασιά και δε άντεχα να τα ξαναπάρω απο την αρχή.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι απλό, που είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί στο παρελθόν, αλλά που δεν βρίσκω την απάντηση.....

 

Όταν συνδέω το κινητό με το PC με USB, δεν μπορώ να έχω internet στο κινητό, δηλ. η σύνδεση του PC δεν μοιράζεται στο κινητό....

 

Στα settings>USB to PC έχω UNCHECK το "Enable advanced network functionality"....

 

Το κινητό το βλέπουν μια χαρά τα Windows και γίνεται κανονικότατα sync από Windows Mobile Device Center....

 

Τι σκατά πρέπει να πειράξω για να γίνει?

 

Ευχαριστώ!

 

EDIT: Απίστευτο αλλά έφταιγε το γνωστό και κλασικό πρόβλημα του AllowLSP....απλά επειδή πρόσφατα έκανα format στο PC και δεν θυμόμουν ότι είχα κάνει την αλλαγή στο παλιό, δεν έβρισκα τί φταίει....και μετά ήρθε flashιά..... γεράματα παιδιά...γεράματα.... :-)

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

με την βοηθεια ενος φιλου (κατοχου των συσκευων HTC tilt , HTC hd)

ακολουθωντας ευλαβικα τις δικες σας οδηγιες καναμε φορματ στο touch cruise.

 

τοτε διαπιστωσαμε οτι η αφη, εχει προβλημα. ξαφνικα σταματα να δουλευει.

αφου της καναμε 1-2 ευθυγραμμισεις , αλλοτε δουλευε , αλλοτε παλι οχι.

 

βαλαμε πανω την τελυταια ρομ , συμφωνα με τις υποδειξεις σας.

η συσκευη μεταμορφωθηκε . απογειωθηκε . ολα καλα, ακομα και η αφη.

ολοκληρωσαμε τη δουλεια εγκαθιστωντας 2-3 βασικα προγραμματα.ολα καλα.

 

ομως ξανασταματησε να δουλευει η αφη. δεν ξερω αν ειναι συνηθισμενη βλαβη

κατι να μη πηγαινει καλα στο touch creen . σε τι μπορει να οφειλεται μια τετοια βλαβη,γνωριζει καποιος? να κοιταξω να το επιεκυασω.μπορει να το ξαναπαθει ??

 

ευχαριστω,

να θυμασαι: Οι ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό ...

 

καθως επισης: Οι νεοι ζουνε με ονειρα και οι γεροι με αναμνησεις ...

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
βασιλη η συσκευη πρεπει να παει ace,εχει προβλημα hardware,μην το ψαχνεις αλλου και μην την ανοιξει ΚΑΝΕΙΣ αλλος,καταργεις την εγγυηση,τωρα το που ειναι το προβλημα δεν μπορει να σου πει κανεις παρα μονο ο τεχνικος που θα κανει ελενχο,στειλε την ακομα και τωρα γιατι σε λιγο μπαινει αυγουστος και θα φυγουν και οι πετρες απο την αθηνα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

επικοινωνησα με αντιπροσωπεια ACE HELLAS,το πηραν στα χερια τους παρασκευη.

χτες τεταρτη,μετα απο 3 εργασιμες ημερες,μου εστειλαν μηνυμα στο κινητο, οτι η

συσκευη μου ειναι ετοιμη. σημερα πεμπτη , την πηρα στα χερια μου. αψογο σερβις.

με ενημερωσαν οτι στη συσκευη αλλαξαν την οθονη και το πλαστικο καλυμα της.

οταν ρωτησα που μπορει να οφειλεται αυτη η βλαβη,απλα ειπαν αστοχια υλικου.

η συσκευη ειναι υπο εγγυηση (εχει ακομα 6 μηνες εγγυηση) , ομως για αυτα

τα 2 κομματια που αλλαξαν, μου εδωσαν επιπλεον νεα εγγυηση 2 ετη .

 

μακαρι απο ολες τις εταιριες,φιλοι συμφορουμιστες,να απολαμβανουμε παντα

τετοιο γρηγορο, επαγγελματικο και αποτελεσματικο σερβις. να ειναι καλα.

 

και για αλλη μια φορα ομως,ευχαριστω ολους εσας για τη βοηθεια που μου δωσατε

 

φιλικα,

βασ

να θυμασαι: Οι ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Οι επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό ...

 

καθως επισης: Οι νεοι ζουνε με ονειρα και οι γεροι με αναμνησεις ...

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και απο μένα.Παρέλαβα σήμερα σε μεταχειρισμένο και εγώ το εν λόγω κινητό,όμως με στεναχώρησε το γεγονός οτι δεν έχει ελληνικά.

1)Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να τα περάσω εγω;'εχει τα wm6.5 πάνω αγγλικά.Επειδή απέχω 4-5 χρόνια από το θέμα windows mobile μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;;;

2)Aπό ότι μπόρεσα να καταλάβω υπάρχουν κάποιες ''cooked rom'' έτοιμες που μπορώ να βάλω ή δεν έχουν σχέση με τα ελληνικά;

Αν θα μπορούσατε να απαντήσετε και να δώσετε και σχετικά link...;έστω και με pm...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...:)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ελληνικό περιβάλλον ή μόνο ελληνικό πληκτρολόγιο?
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

θα το θελα πολυ να έχει ελληνικο περιβάλλον ,όσο για το πληκτρολόγιο...εννοείται!:p

Διάβασα κάπου για ελληνικές cooked rom αλλά ότι εμφανίζουν κάποια προβληματάκια.Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι,δοκιμασμένο που να δουλεύει σωστά...Και έναν οδηγό δεν βρήκα πουθενά.Rom,radio το ίδιο δεν είναι?οι rom κάνουν όλες για τα όλα τα wm τηλέφωνα?

 

edit:Τελικά διαπίστωσα ότι έχει cooked rom anime 2.0 και δουλεύει σταθερά.Είναι στα Αγγλικά,wm6,1.

Δοκίμασα αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=191483 το οποίο δεν δούλεψε καν,

και με το Paragon Leng που το βρήκα κάπου,κάνει το εξής:Εξελληνίζει σε μεγάλο ποσοστό το περιβάλλον,αλλά δεν μου δουλεύουν τα δύο βασικότερα!

Οι επαφές που τις πατάω και δεν ανοίγουν από την έναρξη,ενώ υπάρχουν κανονικά μέσα στο τηλέφωνο,και αυτό το βλέπω από το touch n flow που λέει people,και το τηλέφωνο το οποίο το ενεργοποιώ μόνο πηγαίνοντας μέσα από το μενου στις κλήσεις και προσπαθώντας να παρώ τηλέφωνο,το αναγκάζω να μου ζητήσει pin.Υπάρχει λοιπόν δυνατότητα να ξαναπεράσω από πάνω κανένα cab για τις επαφές μόνο και για το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να εξελληνίσεις το μενού μιας και ελληνικό πληκτρολόγιο μπορείς να έχεις με το πολύ καλό FingerKeyboard 2.1 και ελληνικά στις επαφές με το RandomAccess.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να εξελληνίσεις το μενού μιας και ελληνικό πληκτρολόγιο μπορείς να έχεις με το πολύ καλό FingerKeyboard 2.1 και ελληνικά στις επαφές με το RandomAccess.

 

Tο fingerkeyboard το έχω βάλει ήδη.Μέσα από τον explorer μπήκα και μετονόμασα τα αρχεία και τώρα στο today τα εμφανίζει ελληνικά.Ήθελα να έχω ελληνικό περιβάλλον γιατι απλά μου αρέσει περισσότερο.Τελικά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα άκρη.Δεν πειράζει όμως.Πολύ ωραίο τηλέφωνο και χωρίς κολλήματα.Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι που όταν χτυπάει τηλέφωνο,όταν με καλούν δεν ακούγεται δυνατά.Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?Υπάρχει κανένα κολπάκι?Έβαλα δικό μου mp3 αλλά και πάλι δεν...

Link to comment
Share on other sites

Tο fingerkeyboard το έχω βάλει ήδη.Μέσα από τον explorer μπήκα και μετονόμασα τα αρχεία και τώρα στο today τα εμφανίζει ελληνικά.Ήθελα να έχω ελληνικό περιβάλλον γιατι απλά μου αρέσει περισσότερο.Τελικά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα άκρη.Δεν πειράζει όμως.Πολύ ωραίο τηλέφωνο και χωρίς κολλήματα.Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι που όταν χτυπάει τηλέφωνο,όταν με καλούν δεν ακούγεται δυνατά.Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?Υπάρχει κανένα κολπάκι?Έβαλα δικό μου mp3 αλλά και πάλι δεν...

 

Αν και δεν είμαι fan των ελληνικών εκδόσεων, δεν έχει πάρει το μάτι μου κάποια ελληνική version στις περιπλανήσεις μου σε διάφορα fora...παράξενο αλλά ίσως δεν ασχολήθηκε κάποιος με αυτό. Μου αρκεί ένα ελληνικό πληκτρολόγιο για τα SMS (το Finger Keyboard είναι ιδανικό) καθώς και ένας τρόπος να βρίσκω εύκολα τις επαφές μου στα ελληνικά (το Random Access που προαναφέρθηκε κάνει πολύ καλή δουλειά)

 

Σχετικά με τους ήχους κλήσεις, γενικά οι πολυφωνικοί δεν ακούγονται πολύ, ανεξαρτήτως συσκευής (τουλάχιστον σε όσες είχα εγώ). Μόνη λύση η ενεργοποίηση της δόνησης και η χρήση μονοφωνικών ήχων κλήσης...

Αν κάποιος βρει άλλη εναλλακτική, πολύ ευχαρίστως να την ακούσω!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι fan των ελληνικών εκδόσεων, δεν έχει πάρει το μάτι μου κάποια ελληνική version στις περιπλανήσεις μου σε διάφορα fora...παράξενο αλλά ίσως δεν ασχολήθηκε κάποιος με αυτό. Μου αρκεί ένα ελληνικό πληκτρολόγιο για τα SMS (το Finger Keyboard είναι ιδανικό) καθώς και ένας τρόπος να βρίσκω εύκολα τις επαφές μου στα ελληνικά (το Random Access που προαναφέρθηκε κάνει πολύ καλή δουλειά)!

 

To random access για κ'αποιον λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω δεν το δέχεται.Για να είμαι ακριβής κάνω εγκατάσταση,κανονικά,reset,τίποτα.Στην προσθαφαίρεση υπάρχει.Το έσβησα ,το ξαναπέρασα,τίποτα...Δεν μπορώ να καταλάβω...και μου έχει κόψει τα χέρια!Καμμιά σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

To random access για κ'αποιον λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω δεν το δέχεται.Για να είμαι ακριβής κάνω εγκατάσταση,κανονικά,reset,τίποτα.Στην προσθαφαίρεση υπάρχει.Το έσβησα ,το ξαναπέρασα,τίποτα...Δεν μπορώ να καταλάβω...και μου έχει κόψει τα χέρια!Καμμιά σκέψη;

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...ίσως πρόκειται για ασυμβατότητα με άλλο εγκατεστημένο πρόγραμμα ή με τη συγκεκριμένη ROM. Ποιά ROM έχει η συσκευή σου?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...ίσως πρόκειται για ασυμβατότητα με άλλο εγκατεστημένο πρόγραμμα ή με τη συγκεκριμένη ROM. Ποιά ROM έχει η συσκευή σου?

 

Κατεβασα το αρχειο που ειναι για qvga.Mαλιστα εγγραφε touch cruise διπλα.Κατα την εγκατασταη οχι ομως την πρωτη φορα,μου εγραψε οτι το λογισμικο ισως να μην ειναι συμβατο με την συσκευη.δεν μπορω να καταλαβω...Η ρομ ειναι πλεον η official απο το site της htc.Ολα τα παραπανω εγιιναν με την official rom.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η ρομ ειναι πλεον η official απο το site της htc.Ολα τα παραπανω εγιιναν με την official rom.

 

Αυτό είναι και το πρόβλημα. Το πρόγραμμα αυτό είναι φτιαγμένο (στην qvga έκδοση του) για αγγλικές συσκευές που έχουν ήδη του randomaccess αλλά αγγλικό. Οι ελληνικές χρησιμοποιούν την εφαρμογή της ace hellas και γιαυτό υπάρχει αυτή η ασυμβατότητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το πρόβλημα. Το πρόγραμμα αυτό είναι φτιαγμένο (στην qvga έκδοση του) για αγγλικές συσκευές που έχουν ήδη του randomaccess αλλά αγγλικό. Οι ελληνικές χρησιμοποιούν την εφαρμογή της ace hellas και γιαυτό υπάρχει αυτή η ασυμβατότητα.

 

Ή σας τα μπέρδεψα λίγο εγώ ή δεν καταλάβατε καλά.Έβαλα την ρομ αγγλική από το επίσημο site της htc.Για μια δυό μέρες δούλεψε κανονικά και ξαφνικά χάθηκε.Χωρίς να αλλάξω κάτι.Θα δοκιμάσω να τα ξαναπεράσω όλα.Ρομ και προγράμματα,και βλέπουμε...Το μ.ονο που με ψυλλιάζει είναι μήπως φταίει το Pocket cm που είχα βάλει κάποια στιγμή...

 

edit: Ε μα!Λέω και εγώ...Παιδεύομαι τόσες μέρες...Ήταν τσεκαρισμένο το show alphabetical index....Toy ebgala to check και λειτουργεί άψογα.Sorry παιδιά και ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπρέρα,

 

αντιμετωπίζω ενα περίεργιο πρόβλημα με την καμερα του htc cruise και θα ήθελα τα φωτα σας.

http://img32.imageshack.us/i/dsc03842g.jpg/

http://img32.imageshack.us/i/dsc03841a.jpg/

 

Δεν φαίνονται καθόλου γράμματα στις επιλογές!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες τελευταία κανένα πρόγραμμα και σου προκάλεσε την ζημιά? Με hard Reset θα λυθεί σίγουρα (κράτα ένα BackUp πρώτα για επαφές κτλ)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

με hard reset τι προγράμματα χάνω??

Το κινητό είναι απο αγγλία xda O2 με περασμένα wm 6.1 pro ελληνικα και spb mobile shell 3.0. Σε περίπτωση Hard reset να υποθεσω οτι θα ξαναγυρίσει σε windows αγγλικα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...