Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Cruise P3650 (Polaris)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει μια προσπάθεια να διαβάσω όσο περισσότερες σελίδες μπορώ, αλλά πραγματικά το thread αυτό είναι τεράστιο! Θα έχω μέσα στη βδομάδα ένα καινούριο cruise και θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη rom που μπορώ να του βάλω! Υπάρχει 6.1 ελληνική από την HTC; Σας ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω κάνει μια προσπάθεια να διαβάσω όσο περισσότερες σελίδες μπορώ, αλλά πραγματικά το thread αυτό είναι τεράστιο! Θα έχω μέσα στη βδομάδα ένα καινούριο cruise και θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη rom που μπορώ να του βάλω! Υπάρχει 6.1 ελληνική από την HTC; Σας ευχαριστώ πολύ!

 

http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=10471

 

H συσκευη που θα παρεις πρεπει να ειναι Ελληνικη (ace hellas) για να κανεις την αναβαθμιση.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=10471

 

H συσκευη που θα παρεις πρεπει να ειναι Ελληνικη (ace hellas) για να κανεις την αναβαθμιση.

 

Ελληνική θα είναι! Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τότε καλό θα είναι να μείνεις λίγο καιρό με την official ROM πριν οφασίσεις να την "πειράξεις" με διάφορες ROM.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλό θα είναι να μείνεις λίγο καιρό με την official ROM πριν οφασίσεις να την "πειράξεις" με διάφορες ROM.

 

Για την official 6.1 της HTC μιλάω κι εγώ... δε θέλω να μπλέξω με διάφορες! Μου αρκεί να είναι σταθερή!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εάν σου αρέσει να ασχολείσαι με τη συσκευή σου με περισσότερα πράγματα από το απλά να παίρνεις τηλέφωνο... θα σε βολέψει! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για την official 6.1 της HTC μιλάω κι εγώ... δε θέλω να μπλέξω με διάφορες! Μου αρκεί να είναι σταθερή!

 

Αν δε θες να εχεις το τελευταιο μοντελο το TC θα σε ικανοποιηση τα μεγιστα.

Ειδικα ο συνδιασμος πληκτρων και ροδελας ειναι απαιχτος!:)

Οσο για τη σταθεροτητα εγω ακομα πιστευω οτι η 6 ειναι πιο σταθερη απ την 6.1 μιας και σε αρκετους (και εμενα μαζι) μου παρουσιαζε στιγμιαια παγωματα και κοληματα στην οθονη!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά! Μια ερώτηση λίγο άκυρη/άσχετη! Έπαιζα με ένα σήμερα και δε μπορούσα να δώ τι χρόνο έχει μιλήσει σε εξερχόμενες! Πρέπει να βάλω πρόγραμμα;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά! Μια ερώτηση λίγο άκυρη/άσχετη! Έπαιζα με ένα σήμερα και δε μπορούσα να δώ τι χρόνο έχει μιλήσει σε εξερχόμενες! Πρέπει να βάλω πρόγραμμα;

 

Για επιμέρους μετρητές ναι. Δες αυτό... http://www.chi-tai.info/cs_batterystatus_xda_neo_wm5_im_cs.htm

 

Σας παρουσιάζεται μια μικρή καθυστέρηση σύνδεσης όταν απαντάτε στο bluetooth?

 

Μια μικρή λογική καθυστέρηση ναι, όχι όμως σε ενοχλητικό επίπεδο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ξέρετε που μπορώ να βρω screen protector για touch cruise 2007?

θα προτιμούσα μάλιστα μόνο 1 κομμάτι από online μαγαζί.

Μιας και ειναι πλέον παλιό μοντέλο δεν θα το κρατήσω για πολύ, οπότε τι να τα κάνω τα 2 ή 5 κομμάτια....

Έψαξα αλλά πχ στο site της HTC δεν έχει αξεσουάρ για το μοντέλο αυτό, αλλα μονο για το καινούργιο.

Τhanks!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αρκέστηκε στο hard reset; :worry:

 

ευχαριστούμε (και εγώ και ο Γιάννης-συνάδελφος) για το ενδιαφέρον, αλλά όχι...:Dδεν χρειάστηκε καν...Ο συνάδελφος έκατσε και έψαξε μέσω του explorer ο οποίος δούλευε βεβαίως, και βρήκε ένα αρχείο στο folder των windows, το "htcmenusetting" (δεν μπορώ να δώ το extension του αρχείου) το οποίο ενεργοποιεί το "Μεγάλο μενού Εναρξης". Αυτό έκανε το πρόβλημα. Με το που "ξετσεκαρίστηκε" (τα ελληνικά μου μέσα μη χέ..) λύθηκε το πρόβλημα, και το τηλέφωνο δουλεύει όπως πριν...:yahoo::dance:

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Να το έχουμε στα υπόψιν!

 

ετο "htcmenusetting" (δεν μπορώ να δώ το extension του αρχείου)

 

Μπορείς να το κάνεις να βλέπεις και τα extensions του κάθε αρχείου πολύ εύκολα με το resco explorer και όχι μόνο

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ειμαι κατοχος ενος cruise 07 και ενος 09 και τα 2 δεν παιζοντε

με τιποτα ,αλλα μηπως ξερεται εαν υπαρχει coocked rom με TFLO2d ελληνικη για το cruise 07 ??thnks boys.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ειμαι κατοχος ενος cruise 07 και ενος 09 και τα 2 δεν παιζοντε

με τιποτα ,αλλα μηπως ξερεται εαν υπαρχει coocked rom με TFLO2d ελληνικη για το cruise 07 ??thnks boys.

 

Κατα την αποψη πολλων καθως και τις δικης μου καλη rom ειναι η M-Amine 2.0 FINAL και υπαρχει και .cab TF2D Greek translation για μεταφραση ομως μονο του Manilla2D και οχι των windows σε ελληνικα.Βεβαια δεν ειναι μονο αποκλειστικα γι αυτη την rom το συγκεκριμενο .cab

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα ξέρετε που είναι εγκατηστημένη η java στο ppc.

Εγκαθιστώ κανονικά παιχνίδια και μου λέει να ξεκινήσω το midlet του πατάω οκ και ξεκινάει αλλα μόνο όταν κάνω εγκατάσταση μια java εφαρμογή.

Σε ποιο φάκελο είναι εγκαταστημένη η java και με ποιο όνομα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνεχίζω με οδηγίες (δεν σημαίνει ότι είναι και οι σωστότερες) από την εμπειρία μου.

Και τα δύο προγράμματα activesync και windows Mobile device center είναι σκ....ά. Γιατί? Μόλις συνδέσεις την συσκευή σου ξεκινάνε τον συγχρονισμό αυτόματα χωρίς να σε ρωτήσουν (τουλάχιστον δεν έχω βρει κάποια ρυθμιση διαφορετική). Αν κάτι έχει συμβεί τα έχασες όλα, και τι μπορεί να έχει συμβεί? Η εμπειρία μου:

Έχω κάνει partnership και με τους δύο υπολογιστές σταθερό και laptop. Επαφ'ες στο κινητό καμμία. Ξεκινάω για πρώτη φορά τον συγχρονισμό με τον σταθερό και περνάω τις επαφές στην συσκευή, όλα καλά!!!. Πάω στην δουλειά και εκτελώ την ίδια διαδικασία με τον φορητό. Partnership με τον φορητό και συγχρονισμός για πρώτη φορά, όλα οκ!!!. Τροποποιώ τις επαφές στον φορητό, τις αλλάζω, και συγχρονίζω με το κινητό, όλα οκ!!! οι επαφές τακτοποιημένες.

Γυρνάω σπίτι και σκέφτομαι να περάσω τισ τακτοποιημένες επαφές στον σταθερό, από εδώ ξεκινάει η *******...Την παραθέτω με χρονολογική σειρά γιατί έχει σημασία: Σβήνω τις επαφές από τον σταθερό (τις παλιές) και συνδέω το κινητό μου, ξεκινάει η διαδικασία αυτόματα και την διακόπτω, μπαινω στις επιλογές του προγράμματος και του λέω σε περίπτωση conflict να υπερισχύσει η συσκευή, ξεκινάω τον συγχρονισμό και voila... οι επαφές χάνονται από το κινητό!!!! Επαφές πουθενά!!! Πάω στα διαγεγραμμένα του outlook προσπαθώ να επαναφέρω αυτές που είχα σβήσει και αντί να τις επαναφέρει τις έχασε (μάλλον από λάθος μου) και μένω κάγκελο!!! Ευτυχώς τις έχω στον φορητό. Την άλλη μέρα δεν κάνω το ίδιο λάθος, πάω στον φορητό και κάνω ένα backup ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ http://office.microsoft.com/en-us/ou...127411033.aspx. Τώρα εδώ είναι η λεπτομέρεια παιδιά, αν θυμάστε είχα συγχρονίσει τις επαφές με τον φορητό την προηγούμενη μέρα, κρατήστε το αυτό. Χρονικά ακολούθησε η διαγραφή των επαφών από το κινητό. Ξεκινώντας, μετά το backup, τον συγχρονισμό με τον φορητό χάνονται οι επαφές από τον φορητό ανεξάρτητα των settings που είχα αλλάξει. ΓΙΑΤΙ? Γιατί τα ρημάδια τα προγράμματα από την στιγμή που έχεις κάνει partnership με κάποιν υπολογιστή θυμούνται και πάντα συγχρονίζουν σε σχέση με την τελευταία αλλαγή, αν αυτή ήταν να σβήσεις τις επαφές από το κινητό θα τις σβήσει και από τον υπολογιστή και αντίστροφα.

ΛΥΣΕΙΣ

Μετά από κάθε αλλαγή στις επαφές είτε στο κινητό είτε στο υπολογιστή και πριν τον συγχρονισμό BACKUP.

Φροντίστε η τελευταία ενέργεια που κάνετε να είναι η επιθυμητή για τον συγχρονισμό.

Σε κάποια forum που διάβασα αφότου κάηκα και προσπαθούσα να βρώ μια λύση, διάβασα και για το κόλπο αλλαγής της ημερομηνίας. Δηλαδή αν έσβησες τις επαφές από το κινητό και η ενέργεια αυτή είναι η πιο τελευταία, πριν τον συγχρονισμό αλλάζεις την ημερομηνία στο κινητό προς τα πίσω π.χ. ένα χρόνο και φροντίζεις να ξετσεκάρεις την επιλογή να σου διορθώνει ώρα και ημερομηνιά το πρόγρμμα του συγχρονισμού. Δεν το έχω δοκιμάσει για να πώ ότι δουλεύει!!! ΟΜΩΣ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΑ BACKUP.

Ένας άλλος τρόπος είναι να διαγραφετε πριν τον συγχρονισμό (θυμηθήτε το πρόγραμμα συγχρονίζει αυτόματα, είστε stby να το διακόψετε) τον υπολογιστή με τον οποιο έχετε κάνει partnership με το κινητό και να κάνετε ένα καινούριο, οπότε η διαδικασία του συγχρονισμού θα γίναι ομαλά (υποτίθετε).

 

Παιδιά sorry για το μακροσκελές τοπικ, αλλά θεωρώ ότι αυτό είναι καλύτερο από το χάνεις την δουλειά χρόνων σε μιά στιγμή επειδή κάποιοι μ.....ες developers δεν δοκιμάζουν αυτά που παράγουν πριν τα δώσουν στον κόσμο!!!

Ελπίζω να βοηθησα και να βοηθήσω κάποιον χριστιανό στο μέλλον, φιλικά Γιάννης

 

Υ.Γ : Αν οι moderators θεωρούν ότι το θέμα είναι σοβαρό (για μένα είναι) ας το μεταφέρουν σαν ξεχωριστό τοπικ στην κεντρική σελίδα για να ενημερωθούν όλοι, φιλικά Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το PIM Backup - v2.8 στο ppc σου και θα εχεις ΠΑΝΤΑ 1 σιγουρο και αξιοπιστο Backup χωρις αγχος και περιτα!:)

 

http://www.pocketpcfreewares.com/en/index.php?soft=1806

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το PIM Backup - v2.8 στο ppc σου και θα εχεις ΠΑΝΤΑ 1 σιγουρο και αξιοπιστο Backup χωρις αγχος και περιτα!:)

 

http://www.pocketpcfreewares.com/en/index.php?soft=1806

 

To spb backup που εχω κάνει?

Link to comment
Share on other sites

To spb backup που εχω κάνει?

 

Kανει αλλα αυτο που προτενω ειναι το κατεξοχειν οπλο μας(των ppcακηδων) για το ευκολο backup των επαφων και οχι μονο!(sms,apointments κ.α.)

Ειναι free κατεβασε το δοκιμασε το και θα δεις ποσο θα σε βολεψει!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To spb backup που εχω κάνει?

 

Κάνει, αλλά για χρήση αμιγώς σε PIM πληροφορία, δηλαδή sms, επαφές, calendar κτλ, το PIM Backup είναι το καλύτερο (και free).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγκατέστησα τον tcpmp player στο εργαλείο, παίζει xvid που είναι το ζητούμενο για μένα αλλά φαίνεται σαν να κολάει στην αναπαραγωγή, πάιζει σπαστά, ελπίζω να καταλαβάινετε τι εννοώ. Μπορεί να λυθεί αυτό ή είναι εγγενές πρόβλημα του τηλεφώνου, ευχαριστώ, Γιάννης

 

Υ.Γ. Επίσης το eortologio που θα το βρώ? To βρήκα ευχαριστώ

 

Παιδιά ακόμα μια ερώτηση: Αλλάζω την rom και δεν με ικανοποιεί, μπορώ να περάσω ξανά την μάνας του? Πώς? Είναι μέσα στα cd? ή πρέπει πρώτα να κάνω κανα backup ώστε να μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική κατάσταση? Πρόγραμμα για full backup? Επίσης που μπορώ να βρώ οδηγίες για την αλλαγή rom? Φιλικά Γιάννης

 

Παιδιά ανοίγω το τηλέφωνο, το οποίο έχω προγραμματισει να κλειδώνει με κωδικό, βάζω τον κωδικό, αλλά δεν περιμένει να του βάλω και το Pin με αποτέλεσμα να φορτώνει κανονικά το σήμερα και το sbp shell αλλά να μην λειτουργεί το τηλέφωνο, να μην έχει σήμα, δεν μου το έκανε πριν, φταίει κάτι? Πατώντας στην κεραία και εισάγωντας το pin όλα οκ

 

Συγνώμη ρε παιδιά για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι νέος στο άθλημα, τα περισσότερα τα έχω βρεί μόνος και με διάβασμα εδώ απλά για ότι ρωτάω δεν έχω βρεί κάτι που να με βοηθήσει!!!

Μήπως φταίει το eortologio?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...