Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=157121 edw 8a anaferonte ta nea logismika! k ama re paidia stamatiste me to sar k to sar! egw kserw oti to sinolo apo esas pou asxoliste me to sar exete to kinhto anixto otan kimaste kato apo to makselarisas,den sas niazei auto mono sas niazei h timi pou dinei o kataskebastis! otan kimase k exei kinhto dipla einai san na exei sar 60 :P pou leei o logos aman pia! ama exete pia kolimata me ta noumera parte ena oreo bluetooth gia na mhn sas grafoun kiolas otan odikagate! me skasate pia! Episeis polla problimata 8a exei to kinhto mexri to epomeno logismiko! k den einai mono i ericsson pou ta exei ka8e fora alla k h nokia den paei piso! alla stin nokia an to steileis sto service sou lene aa exei igrasia giauto off to kinhto! auto kanane se emena to esteila 5 fores sinolika! thn triti afou afou to piga se ena service k mou eipe oti to ftiaksane to parilaba k meta apo 2 meres litourgias arxise k ekane ta idia to paw pali k mou to stelnoun pisw leei me igrasia!k kserete to kinhto to eixa anixto mesa stin kouta tou gia na dw an 8a ekane ta idia! auto gia kriti twra! ee ama sas pw oti to esteila stin a8ina me dika m eksoda k mou to perasane apo tin egieisi xoris oute mia koubenta? mou to alaksane! den einai eleino to servitous? leei kopsane tin egieisis eno stin a8ina htan ok! apateonies! ericsson for ever!poses fores mou exoun alaksi kinito gia ena mikro problima! etsi apla! apo to t10 mexri k twra! oute ena parapono!!!!!! ade megia se osous to piran giati egw perimeno edw kato sthn Sitia krhths! :/ leei yparxi problima me tis metaforikes! oufffff
Link to comment
Share on other sites

http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=157121 edw 8a anaferonte ta nea logismika! k ama re paidia stamatiste me to sar k to sar! egw kserw oti to sinolo apo esas pou asxoliste me to sar exete to kinhto anixto otan kimaste kato apo to makselarisas,den sas niazei auto mono sas niazei h timi pou dinei o kataskebastis! otan kimase k exei kinhto dipla einai san na exei sar 60 :P pou leei o logos aman pia! ama exete pia kolimata me ta noumera parte ena oreo bluetooth gia na mhn sas grafoun kiolas otan odikagate! me skasate pia! Episeis polla problimata 8a exei to kinhto mexri to epomeno logismiko! k den einai mono i ericsson pou ta exei ka8e fora alla k h nokia den paei piso! alla stin nokia an to steileis sto service sou lene aa exei igrasia giauto off to kinhto! auto kanane se emena to esteila 5 fores sinolika! thn triti afou afou to piga se ena service k mou eipe oti to ftiaksane to parilaba k meta apo 2 meres litourgias arxise k ekane ta idia to paw pali k mou to stelnoun pisw leei me igrasia!k kserete to kinhto to eixa anixto mesa stin kouta tou gia na dw an 8a ekane ta idia! auto gia kriti twra! ee ama sas pw oti to esteila stin a8ina me dika m eksoda k mou to perasane apo tin egieisi xoris oute mia koubenta? mou to alaksane! den einai eleino to servitous? leei kopsane tin egieisis eno stin a8ina htan ok! apateonies! ericsson for ever!poses fores mou exoun alaksi kinito gia ena mikro problima! etsi apla! apo to t10 mexri k twra! oute ena parapono!!!!!! ade megia se osous to piran giati egw perimeno edw kato sthn Sitia krhths! :/ leei yparxi problima me tis metaforikes! oufffff

 

Εδώ http://www.ericsson.com/ericsson/corporate_responsibility/health/questions/index.shtml#Q1

και εδώ http://www.ericsson.com/ericsson/corporate_responsibility/health/facts/phones/comparesar.shtml

υπάρχουν πολλες απαντήσεις σχετικά με τον SAR.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εβγαζε κι'αυτο..τοτε θα ητανε για :fool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους πεζούς χαρακτήρες και αφού επικοινώνησα με την SE τελικά δε γίνεται να στείλεις sms με μικρά γράμματα. Αν ενεργοποιήσεις εθνικούς χαρακτήρες οπότε γράφεις με ελληνικά μικρά γράμματα τότε το στέλνει σαν mms επειδή τα λαμβάνει σαν σύμβολα οπότε μία λέξη ας πούμε με 4 γράμματα είναι κάπου 446kb... Αυτά πρός ενημέρωση μιας και σας έπρηξα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως το Κ800 στέλνει κανονικά με τις ίδιες ρυθμίσεις και το 850 όχι....
Link to comment
Share on other sites

Αν και σκοπεύω να το αγοράσω το κινητό είμαι λίγο επιφυλακτική όσον αφορά τις φωτογραφίες... Σίγουρα οι παραπάνω φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με αυτό το κινητό ή μάλλον με κινητό γενικότερα? Δεν είναι δυνατόν το ίδιο τηλέφωνο να βγάζει αυτού του είδους - πραγματικά τέλειες φωτογραφίες - και φωτογραφίες σαν αυτές που ανέβασε ο φίλος Κότσιανης7 και οι οποίες είναι παρόμοιες με αυτές που βγάζει το χαζοw880 μου. Δεν μου άρεσαν αλλά σκέφτηκα ότι κινητό είναι δεν είναι φωτογραφική μηχανή κλπ.. Αν είναι να βγάζει έτσι χαλάλι τα ευρουδάκια του αλλά γιατί τόση μεγάλη διαφορά? Πως βγάζεις τέτοιες φωτογραφίες??:)
Link to comment
Share on other sites

@ GIANNHSitia

Συνονόματε, καλό θα ήταν να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες για να καταλαβαίνουμε τι γράφεις πολύ πιο εύκολα.;)

Αν αυτό σου είναι δύσκολο, τουλάχιστον προσπάθησε να χρησιμοποιείς παραγράφους σε μεγάλα ποστ όπως αυτό πιο πάνω.:what:

Link to comment
Share on other sites

@ GIANNHSitia

Συνονόματε, καλό θα ήταν να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες για να καταλαβαίνουμε τι γράφεις πολύ πιο εύκολα.;)

Αν αυτό σου είναι δύσκολο, τουλάχιστον προσπάθησε να χρησιμοποιείς παραγράφους σε μεγάλα ποστ όπως αυτό πιο πάνω.:what:

 

Dikio exeis esy alla me tin tsimpla sto mati mhn perimeneis ellinika! :P ase pou den ta paw kala me auta! xexexe sorry pantos

Link to comment
Share on other sites

to diaphanes kalima pou iparxi piso apo to k850i to sinadame an den kano lathos kai sto brosta meros tou k810i. einai arketa anthektiko gia osous einai epifilaktikoi sto thema auto.
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.gr/thumbs/zwm3mzzd2az2eyy30yei.jpg

http://imageshack.gr/thumbs/d2zlzdo2jhjgmljytayy.jpg

 

Macro mode,camera driver 2.9,στην επόμενη αναβάθμιση θα αλλάξει σε 3......

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν το εχετε καταλαβει.αλλα σε οσο μεγαλυτερη αναλυση τραβας φωτο(σε οποιδηποτε κινητο) τοσο περισσοτερος κοκκος φαινεται.τραβηξτε μεχρι 1024 και θα ειναι τζαμι
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν το εχετε καταλαβει.αλλα σε οσο μεγαλυτερη αναλυση τραβας φωτο(σε οποιδηποτε κινητο) τοσο περισσοτερος κοκκος φαινεται.τραβηξτε μεχρι 1024 και θα ειναι τζαμι

 

ειναι λογικο εχει μεγαλυτερη συγκεντρωση χρωματων ετσι :)

 

εγω το εχω στα 3mpxls και ειναι πολυ καλυτερα.ασε που τοσο μεγαλες φωτο που θα τις βαλεις ??:D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, και εγς το αγορασα προχθες...μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις. Μια ερωτηση μονο...μπορω να ενεργοποιησω το ρολοι να φαινεται στην οθωνη οταν δε χρησιμοποιω το κιν? οπως στο κ700ι. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, και εγς το αγορασα προχθες...μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις. Μια ερωτηση μονο...μπορω να ενεργοποιησω το ρολοι να φαινεται στην οθωνη οταν δε χρησιμοποιω το κιν? οπως στο κ700ι. Ευχαριστω

 

Δεν μπορείς προς το παρόν, είναι bug του firmware.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως κανει το καθε ISO στη φωτογραφικη μηχανη του κινητου?

 

Επισης εχει κολλησει σε κανεναν το κινητο? Εμενα κολλησε μια φορα χ8ες την ωρα που εγραφα μηνυμα κ επρεπε να βγαλω την μπαταρια για να ξεκολλησει!

 

Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως κανει το καθε ISO στη φωτογραφικη μηχανη του κινητου?

 

ISO είναι ο χρόνος που "παραμένει ανοιχτό το κλείστρο" σε μια φωτογραφική μηχανή.

 

Με άλλα λόγια όσο πιο μεγάλο είναι το ISO, τόσο πιο πολύ ώρα συλλέγει πληροφορίες η φωτογραφική. Για αυτό το βράδυ προτιμάμε μεγαλύτερο ISO, για να προλαβαίνει ο φακός να "μαζέψει" περισσότερο φως :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και σκοπεύω να το αγοράσω το κινητό είμαι λίγο επιφυλακτική όσον αφορά τις φωτογραφίες... Σίγουρα οι παραπάνω φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με αυτό το κινητό ή μάλλον με κινητό γενικότερα? Δεν είναι δυνατόν το ίδιο τηλέφωνο να βγάζει αυτού του είδους - πραγματικά τέλειες φωτογραφίες - και φωτογραφίες σαν αυτές που ανέβασε ο φίλος Κότσιανης7 και οι οποίες είναι παρόμοιες με αυτές που βγάζει το χαζοw880 μου. Δεν μου άρεσαν αλλά σκέφτηκα ότι κινητό είναι δεν είναι φωτογραφική μηχανή κλπ.. Αν είναι να βγάζει έτσι χαλάλι τα ευρουδάκια του αλλά γιατί τόση μεγάλη διαφορά? Πως βγάζεις τέτοιες φωτογραφίες??:)

 

Οι φωτογραφείες αυτές έχουν μικρίνει από τα 5 Mpixel (δηλ.5.000.000

pixel) που τραβάει το κ850, σε 800 Χ 600 =480000 pixel (δηλ. περίπου

μισό Mpixel) , γιαυτό φαίνονται τόσο καλές , ενώ του φίλου Κοτσιανη

είναι σε full size 5Mpixel , όπως πρέπει,για να μπορείς να κάνεις

συγκρίσεις.Τις φωτογραφικές δυνατότητες του κ850ι (σε macro mode )

δείχνουν οι πλήρους μεγέθους φωτο του φίλου rostropol λίγο πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο εχει μεγαλυτερη συγκεντρωση χρωματων ετσι :)

 

εγω το εχω στα 3mpxls και ειναι πολυ καλυτερα.ασε που τοσο μεγαλες φωτο που θα τις βαλεις ??:D

 

Εάν θέλουμε να τυπώσουμε τις φωτο, πρέπει πάντοτε να τραβάμε

με τη μεγαλύτερη ανάλυση (δηλ. 5 Mpixel ) ,έστω και αν τυπώνουμε

σε μέγεθος μόνο 10 Χ 15 .

Εάν θέλουμε να τις βλέπουμε στην οθόνη του υπολογιστή και να φαίνονται πολύ ωραίες ,

τότε τραβάμε σε μικρότερες αναλύσεις και έχουμε και οικονομία στις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, και εγς το αγορασα προχθες...μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις. Μια ερωτηση μονο...μπορω να ενεργοποιησω το ρολοι να φαινεται στην οθωνη οταν δε χρησιμοποιω το κιν? οπως στο κ700ι. Ευχαριστω

 

oson afora tis mousikes ikanotites se euxaristei??:)

Link to comment
Share on other sites

Αντε το πηρα και εγω σημερα

Μεχρι στιγμης απολυτα ευχαριστημενος

και απο ηχο και απο φωτογραφιες :)

α και κατι αλλο μετα απο ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η SONY ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ς !!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

Ασχεστο τις δυο συντομευσεις στην οθόνη ( Πολυμ ..... Επαφη ) πως τις αλλαζουμε ???

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους πεζούς χαρακτήρες και αφού επικοινώνησα με την SE τελικά δε γίνεται να στείλεις sms με μικρά γράμματα. Αν ενεργοποιήσεις εθνικούς χαρακτήρες οπότε γράφεις με ελληνικά μικρά γράμματα τότε το στέλνει σαν mms επειδή τα λαμβάνει σαν σύμβολα οπότε μία λέξη ας πούμε με 4 γράμματα είναι κάπου 446kb... Αυτά πρός ενημέρωση μιας και σας έπρηξα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως το Κ800 στέλνει κανονικά με τις ίδιες ρυθμίσεις και το 850 όχι....

 

Ουτε που ξέρουν τι τους γίνετε. Το δικό μου αγορασμένω απο Γερμανό στέλνει SMS με μικρά ελληνικά. Απλά το κάθε μηνυμα είναι 70 χαρακτήρες τώρα αυτά που σου λένε δεν ξέρω.

Όπου βάζει το χέρι τηε η vodafone κάτι θα χαλάσει.:X

Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ουτε που ξέρουν τι τους γίνετε. Το δικό μου αγορασμένω απο Γερμανό στέλνει SMS με μικρά ελληνικά. Απλά το κάθε μηνυμα είναι 70 χαρακτήρες τώρα αυτά που σου λένε δεν ξέρω.

Όπου βάζει το χέρι τηε η vodafone κάτι θα χαλάσει.:X

 

 

Κια το δικό μου γράφει Ελληνικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το απέκτησα και εγώ σήμερα! Το έφερε επιτέλους η Wind και δεν άντεξα... Το μπλέ του πάει πολύ ;)

 

Αρχικές εντυπώσεις από το 4ωρο που άντεξε πριν το βάλω στην πρίζα:

Εμφάνιση:

Απίστευτος σχεδιασμός. Το μπλέ/μαύρο/ασημένιο είναι καλός συνδιασμός αν και πριν το αγοράσω είχα τις αμφιβολίες μου. Το κινητο φαίνεται τεράστιο στις φωτογραφίες αλλά στην πράξη είναι πολύ μαζεμένο και διακριτικό. ΟΚ, δεν είναι W880i, αλλά στο χέρι το νιώθεις πολύ μικρότερο από το K800. Δυστυχώς είναι πράγματι μαγνήτης δακτυλιών αλλά δεν είναι πολύ ενοχλητικό προς το παρόν.

 

Οθόνη, interface, μενού:

 

Η οθόνη είναι μαγευτική. Επιβλητική θα έλεγα. Δεν ξέρω πως τα πάει κάτω από τον ήλιο, πάντως σε κανονικό-χαμηλό φωτισμό δίνει ρέστα. Ο σένσορας ρυθμίζει συνεχώς την φωτεινότητα ανάλογα με τον φωτισμό τριγύρω μου.

Το interface είναι κλασικό SE, αν εξαιρέσουμε το νέο layout των κουμπιών. Λίγο αργό όταν το πρώτο-άνοιξα, πάντως τώρα που του έχω κάνει Master Reset φαίνεται να τα πηγαίνει καλά. Το νέο σύστημα κουμπιών είναι πολύ βολικό και το συνήθισα μέσα σε 10-15 λεπτά. Μόνο το C θα ήθελα να είναι λίγο πιο μεγάλο. Τα κουμπιά αφής λειτουργούν άψογα και είναι παράδοξα εύχρηστα. Το d-pad είναι σε ωραίο σημείο αν και στην αρχή ξενίζει. Γενικά το όλο σετ μου αρέσει πολύ. Μπράβο SE!

Χρησιμοποιώ ένα theme με flash support (το μόνο που ήταν flash-based) το οποιο είναι όλο μπλέ και πάει τέλεια με το υπόλοιπο design.

 

Media Manager:

 

Συνοπτικά: Λίγο αργός αλλά πολύ εντυπωσιακός!

Μαρέσει πολύ. Έχει κάποια bugs που χρειάζονται διόρθωση (πχ μικρο-κολληματάκια) αλλά είναι πολύ εύχρηστος και διασκεδαστικός στην χρήση. Highlight το slideshow. Χαζή ιδέα, εντυπωσιακή υλοποίηση! Επίσης είναι πολύ καλός music player, θυμίζοντας συσκευές Walkman.

 

Κάμερα:

 

Παράδοση. Δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφίες την ημέρα, αλλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού τα πάει πάρα πολύ καλά. Θέλει πολύ προσοχή το πως κρατάμε το κινητό. Λίγο να φύγει το δεξί χέρι στο πίσω μέρος του κινητού όλα βγαίνουν σκοτεινά. Το μάκρο είναι αυτόματο και δουλεύει ακόμα και στα 6-7 εκατοστά :)

Το καλύτερο feature είναι η δυνατότητα του κινητού να καταλαβαίνει αν το κρατάμε όρθιο ή ξαπλωμένο.

Δεν υπάρχει πιο ικανοποιητικό πράγμα από το να τραβας μια landscape και μια portrait φωτογραφία και όταν πας στον media manager να στις δείξει να τις δείχνει και τις 2 με τα κεφάλια προς τα πάνω :lol:

Όχι μόνο αυτό, αλλά η ρύθμιση αυτή αναγνωρίζεται και από το Picasa και γλιτώνεις πάσης φύσεως Rotate (yay!).

 

Το video του κινητού μου θύμισε πολύ έντονα το W900i. Τραβάει άνετα στα 30 καρέ το δευτερόλεπτο με πολύ καλή ευκρίνεια (καλύτερη του W900i).

 

SMS:

 

Επιτέλους folders! (κατηγορίες για την SE). Δυστυχώς δεν έχει αυτόματα φίλτρα, αλλά από το τίποτα... Επίσης το κινητό μπορεί και φυλάει τα μηνύματα στο Memory Stick, προσοχή ομως γιατί εγώ φύλαξα μερικά εκεί και μετά έκανα Master Reset και δεν τα έβλεπε!

 

Σήμα:

 

Wind 3G παντού;;;; Δεν ξέρω αν φταίει το κινητό ή η Wind, πάντως είχα 3G οπουδήποτε. Καμία σχέση με το W880i!

 

Επαφές, συγχρονισμός:

 

Περίεργα πράγματα εδώ. Οι επαφές συμπεριφέρονται μια χαρά όπως σε κάθε SE, το καινούργιο PC Suite μαμάει και δέρνει (έχει υποστήριξη και για SMS, δεν χρειάζεται πλέον το FMA!), αλλά κάτι πάει στραβά με το τελικό ς. Δεν ξέρω αν φταίει το Outlook 2002 ή κάτι άλλο στα Windows μου (αν και είναι φρέσκα), αλλά γίνεται το εξής: αν βάλεις τελικό ς στο Κ850, στο Outlook θα φανεί ως "c" (πχ Δούκαc). Αν βάλεις το τελικό ς στο Outlook, τότε θα φανεί ως "c" στο κινητό! Τι να πώ δεν ξέρω. Δεν με ενδιαφέρει πολύ το Outlook οπότε τα έφτιαξα όλα να είναι σωστά στο κινητό :)

 

Speaker:

 

Πολύ δυνατό, μάλλον το καλύτερο της SE μέχρι τώρα, δεν τρίζει καθόλου.

 

Γενικές εντυπώσεις μέχρι στιγμής:

 

Τέλειο, με μάγεψε από την στιγμή που πήρα το κουτί στα χέρια μου. Μικροπροβλήματα σίγουρα έχει, αλλά προς το παρόν δεν συνάντησα τίποτα άξιο λόγου ώστε να το θυμάμαι. Αναβαθμίσεις σίγουρα θα έρθουν οπότε δεν ανησυχώ :)

 

Τσιμπημένο, αν μπορείτε κάντε υπομονή να πέσει τουλάχιστο κανα 50ρικό πριν το αγοράσετε. Εγώ το πήρα 330 με επιδότηση και δεν το μετανιώνω. Από ότι ακούω τα Vodafone μοντέλα έχουν αρκετά προβλήματα όποτε άμα μπορείτε αποφύγετέ τα!

 

Αυτά για τώρα, 4 ώρες έπαιξα μαζί του, σε μερικές μέρες θα γράψω αναλυτικές εντυπώσεις/review μαζί με φώτο και video :)

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ σήμερα, καταπληκτικό κινητό! Για κινητό έχει πολύ καλή ανάλυση τόσο σε φώτο όσο και σε βίντεο! :D

Και όσο για τον ήχο είναι όντως οτι καλύτερο έχει βγάλει η SE.

 

Ρε παιδιά πάντως δεν κατάφερα να δημιουργήσω φακέλους για φώτο όπως έκανα με το κ750, γιατί το κ850 τις εμφανίζει όλες μαζί χύμα.

Μήπως κάνω κάτι λάθος?

 

Και για να έχουμε και λίγη ποικιλία ξέρετε κάνα theme να παίζει πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...