Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα τηλεφωνο στην τεχνικη υποστυριξη της SE για το προβλημα που ανεφερα λιγο πιο πανω και μου ειπαν να κανω επαναφορα ρυθμησεων το εκανα αλλα δεν λυθηκε η αλλιως να κανω update δοκιμασα ακολουθησα τις οδηγιες ακριβως αλλα τωρα το κινητο δεν ανοιγει καθολου αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μ εχει βγαλει μεχρι στιγμης καποιο μηνυμα οτι ολοκληρωθηκε (αυτο το c το ειχα πατημενα κανα 5 λεπτο αλλα δεν ειδα τιποτα κ τ αφησα) HELP!!!!:help::help:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια εχω το Κ850ι το πηρα πριν λιγο αλλα στο sms οταν βαζω μικρα δεν μου βγαζει μικρα αλλα μονο μεγαλα γιατι??

Τι πρεπει να φτιαξω? μικρα μου βγαζει μονο στα αγγλικα.

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αγοράσει το k850i από την πρώτη εβδομάδα πιστεύω ότι το κινητό παιδιά είναι για τα μπάζα:

1ον] Κάνει 1,5 λεπτό να ανοίξει:chair:

2ον] Είναι πολύ παχύ:whip:

3ον] ΔΕΝ είναι καθόλου ανθεκτικό στα κτυπήματα:dash:

4ον] Φοβάσαι να αν


οίξεις το media player διότι είναι η κύρια αιτία που το κινητό "πεθαίνει"(BROD):knife:

5ον] Έχει αρκετά ακόμα προβλήματα λογισμικού

[sIGPIC][/sIGPIC] ►http://www.totobay.com◄ Ολοκαίνουρια κινητά από Κίνα. Τιμές?.. Απλά δείτε!!
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αγοράσει το k850i από την πρώτη εβδομάδα πιστεύω ότι το κινητό παιδιά είναι για τα μπάζα:

1ον] Κάνει 1,5 λεπτό να ανοίξει:chair:

2ον] Είναι πολύ παχύ:whip:

3ον] ΔΕΝ είναι καθόλου ανθεκτικό στα κτυπήματα:dash:

4ον] Φοβάσαι να ανοίξεις το media player διότι είναι η κύρια αιτία που το κινητό "πεθαίνει"(BROD):knife:

5ον] Έχει αρκετά ακόμα προβλήματα λογισμικού

 

1)Ενάμιση λεπτό ν’ανοίξει;;Αυτό ούτε με την 1η έκδοση λογισμικού δε συνέβαινε,ούτε καν με τις beta εκδόσεις! :lol: Εμένα κάνει συνολικό χρόνο από τότε που θα πατήσω το πλήκτρο on/off μέχρι την εμφάνιση της οθονης αναμονής το πολύ 20 δευτερόλεπτα!Και έχω 8ψήφιο pin και 8ψήφιο κωδικό κλειδώματος.

 

2)Το πάχος του είναι το μικρότερο δυνατόν για τον αισθητήρα του και τους πυκνωτές για το φλας του-χρειάζονται για να το φορτίζουν!Μπορείς να βρεις λεπτά τηλέφωνα με αισθητήρα 5 megapixels αλλά δε θα έχουν ούτε πραγματικό φλας ούτε το ίδιο καθαρές φωτό.Ακόμη και το C902 που υποτίθεται είναι ένα Κ850 χωρίς φλας ξένον έχει ελάχιστα περισσότερο θόρυβο στις φωτό-αναμενόμενο λόγω του σούπερ-μίνι αισθητήρα.

 

3)Πρόβλημα hardware το παραμικρό,από τις 12-10-2007 που ειναι αγορασμένο και με αρκετή καταπόνηση(πολλές τούμπες,χρήση κάτω από βροχή,στην παραλία με άμμο).Ούτε καν βαθουλώματα έχει από τις τούμπες!Μακράν το πιο ανθεκτικό κινητό που είχα(εν αντιθέσει με Κ800 και Κ750 που είχα πριν,τα οποία με τις τούμπες δεν τα πήγαιναν πάρα πολύ καλά...)

 

4)Είναι αυτός ο λόγος που το κινητό πεθαίνει;;Εμένα μια φορά παρουσιάστηκε το φαινόμενο αυτό,όταν το κινητό καθόταν πάνω στο γραφείο χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα!Φυσικά επιδιορθώθηκε άμεσα στα επόμενα 5 λεπτά με φλασάρισμα ξανά του λογισμικού του.Βασικά,το εν λόγω πρόβλημα δεν είναι καν αναγνωρισμενο από την SE(εννοώντας ότι τα Κ850 που πάνε στα σέρβις πεθαμένα δεν είναι ενδεικτικός αριθμός για την υπάρξη προβλήματος).Υπόψιν,μιλάμε παγκοσμίως,έτσι;Αν θες πάντως την άποψή μου,υπάρχει πρόβλημα με το εν λογω θέμα και πρέπει κάποια στιγμή να το διορθώσουν γιατί καταντάει ενοχληκτική αυτή η άγνοια των προγραμματιστων του λογισμικού του...Το ότι δεν εμφανίστηκε σε πάρα πολλά τηλέφωνα παγκοσμίως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει..Και είμαι 100% σίγουρος πως η εταιρία είναι ενημερωμένη από sites όπως το esato κλπ.

 

5)Σε τι παρουσιάζει προβλήματα:;Υπάρχουν κάποιες λειτουργίες που να μην τις εκτελεί ή να κάνει άλλα αντί άλλων;;

 

 

Υ.Γ.:Μην πάρεις ως αρνητική την απάντηση μου στη δική σου.Απλά αναφέρω το πως είναι και η δική μου συμβίωση με το τηλέφωνο μετά από τόσους μήνες,πάνω στα θέματα που αναφέρεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως unbranded χτες έκανε ένα restart την ώρα που έβγαζα φωτογραφίες. Ευτυχώς αφού είχε πρώτα αποθηκεύσει την 3η στη σειρά φωτογραφία...

Γενικά απαράδεκτο κινητό τόσο σε λογισμικό όσο και σε hardware. Σαφώς δεν αξίζει το ποσό που ζητάει...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αγοράσει το k850i από την πρώτη εβδομάδα πιστεύω ότι το κινητό παιδιά είναι για τα μπάζα:

1ον] Κάνει 1,5 λεπτό να ανοίξει:chair:

2ον] Είναι πολύ παχύ:whip:

3ον] ΔΕΝ είναι καθόλου ανθεκτικό στα κτυπήματα:dash:

4ον] Φοβάσαι να αν


οίξεις το media player διότι είναι η κύρια αιτία που το κινητό "πεθαίνει"(BROD):knife:

5ον] Έχει αρκετά ακόμα προβλήματα λογισμικού

 

to media player πως το ανοιγουμε??

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Eιλικρινα ακουγα αρκετα παραπονα για το k850i.

Τωρα τους καταλαβαινω και εχουν απολυτο δικιο.

Ειχα στα χερια μου το συγκεκριμενο κινητο για 8 ημερες,

και με ταλαιπωρησε υπερβολικα.Ολοκαινουργιο ηταν,

με την τελευταια εκδοση λογισμικου,αλλα ετρωγε κολληματα,

εκανες επανεκκινηση δυο φορες,και γενικα δν μου αρεσε καθολου.

Το μονο που αξιζει ειναι η καμερα του.Τιποτα αλλο!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.Θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω μια σησκευή K850i που μου την έφεραν απο εξωτερικό και θέλω να αλλάξω το Frimeweare.ποιό πρόγραμα πρέπει να βρώ για να το περάσω.το Frimeweare υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πανω απο ενα μηνα και το σκαλιζω συνεχεια (ειδικα με τους camdrivers και acoustics) δεν κολαει πουθενα αξιζει

με το παραπανω τα 165 ευρωπουλα που εδωσα

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

εγω παντος απο την στιγμη που εβαλα την τελευταια εκδοση πραγματικα δεν εχει κανει ουτε ενα ρησταρτ ουτε κολλημα τπτ... και δεν το κλεινω το βραδυ με κανονικη χρηση κτλ γενικα πρεπει να επεσα σε καλο κομματι:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα το πήρα και εγώ από την Wind στην τιμή των 242 ευρώ. Σαν μοντέλο με άρεσε αρκετά. Έχω την έκδοση 1200-4400R1FA035090527. Είναι η ποιό πρόσφατη;
Link to comment
Share on other sites

τα φωτα σας παρακαλω...μολις ξεκλειδωσα το κ850 μου πληρωτικως μεσω davinci client..ολα καλα,αλλα τωρα πως μπορω να περασω νεους camdrivers??κανεις που να ξερει να με καθοδηγησει??σημειωτεων το αρχειο με το νεο camdriver το εχω βρει και το εχω κατεβασει...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σκεφτομαι να το παρω απο το e-shop αυτο το κινητο αλλα βλεπω πολλα προβληματα. εγω το θελω για την φωτογραφικη του το κινητο ουτε πολυ στο τηλ μιλαω ουτε πολλα sms ημουν αναμεσα στο lg ku990 και στο κ850 και τελικα θα παρω το κ850 καθως απο οτι ειδα το lg δεν εχει καλη μπαταρια αν και πολυ ομορφο, κατι ακομη το κ850 ξερετε αν υπαρχει στο carrfour και τι τιμη εχει? μπορω να παρω στο carrefour της πολης μου και να ρωτησω ή θα με πουν μ@λ@κ@? :P ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σκεφτομαι να το παρω απο το e-shop αυτο το κινητο αλλα βλεπω πολλα προβληματα. εγω το θελω για την φωτογραφικη του το κινητο ουτε πολυ στο τηλ μιλαω ουτε πολλα sms ημουν αναμεσα στο lg ku990 και στο κ850 και τελικα θα παρω το κ850 καθως απο οτι ειδα το lg δεν εχει καλη μπαταρια αν και πολυ ομορφο, κατι ακομη το κ850 ξερετε αν υπαρχει στο carrfour και τι τιμη εχει? μπορω να παρω στο carrefour της πολης μου και να ρωτησω ή θα με πουν μ@λ@κ@? :P ευχαριστω.

 

Το ότι έτυχε σε λίγους ανθρώπους να συνάντησαν προβλήματα,δε σημαίνει γενικα πως έχει προβλήματα! :) Ειναι καλό κινητό και για τα 234 ευρώ που ζητάει η εταιρία δε θα βρεις καλύτερο στη φωτογραφική.Το LG δεν είχε τοσο καλή κάμερα,απορώ πως το σκεφτόσουνα...Ήταν μια απ’τις χειροτερες προτασεις στην κατηγορία των 5 mpixels από άποψης απόδοσης,μόνο το βίντεο που τραβούσε ήταν καλό...Τα μενού του επίσης ήταν δύσχρηστα(σημειωτέον,τα SE έχουν ένα απ΄τα πιο εύχρηστα μενού,ίσως και το πιο εύχρηστο).Τώρα για την μπαταρία δεν εκφέρω γνώμη,καθώς όλη μέρα το σκιζω στο Ίντερνετ και έτσι κάθε 1,5 μέρα συνήθως το φορτίζω.Γενικά δεν του κάνω νορμάλ χρήση,το ξεπατώνω λίγο το καημένο!

 

Στα Καρφούρ λογικά θα υπάρχει!Πάντως στο Πλαίσιο και στο e-shop θα το βρεις στα 234 και 233 ευρώ αντίστοιχα!

Link to comment
Share on other sites

εχει 300 ωρες αναμονη και 3,5 ομιλια το lg. τεσπα πρεπει να δω και στα καρφουρ.α! τα 3 κουμπια αφης εχουν φοβο να παθουν τιποτα? φοβαμαι και γενικα τα κουμπια του γιατι μικρα τα ειδα :P
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έτυχε σε λίγους ανθρώπους να συνάντησαν προβλήματα,δε σημαίνει γενικα πως έχει προβλήματα! :) Ειναι καλό κινητό και για τα 234 ευρώ που ζητάει η εταιρία δε θα βρεις καλύτερο στη φωτογραφική.Το LG δεν είχε τοσο καλή κάμερα,απορώ πως το σκεφτόσουνα...Ήταν μια απ’τις χειροτερες προτασεις στην κατηγορία των 5 mpixels από άποψης απόδοσης,μόνο το βίντεο που τραβούσε ήταν καλό...Τα μενού του επίσης ήταν δύσχρηστα(σημειωτέον,τα SE έχουν ένα απ΄τα πιο εύχρηστα μενού,ίσως και το πιο εύχρηστο).Τώρα για την μπαταρία δεν εκφέρω γνώμη,καθώς όλη μέρα το σκιζω στο Ίντερνετ και έτσι κάθε 1,5 μέρα συνήθως το φορτίζω.Γενικά δεν του κάνω νορμάλ χρήση,το ξεπατώνω λίγο το καημένο!

 

Στα Καρφούρ λογικά θα υπάρχει!Πάντως στο Πλαίσιο και στο e-shop θα το βρεις στα 234 και 233 ευρώ αντίστοιχα!

 

Ρε συ kotsianis, όχι και «ότι έτυχε σε λίγους ανθρώπους να συνάντησαν προβλήματα». Τα services γεμάτα με K850 είναι, γιατί δεν το παραδέχεσαι; Εκτός και αν δεν το ξέρεις και νομίζεις ότι επειδή δεν έχει βγάλει το δικό σου προβλήματα είναι όλα έτσι.

 

Η κοπέλα μου το έχει πάει δύο φορές στο service πεθαμένο και παραλίγο άλλη μία όταν επί τρεις μέρες είχε τρελαθεί η οθόνη αφής και το πληκτρολόγιο. Συνάδελφός μου το πήρε την Δευτέρα που μας πέρασε, Τετάρτη ενώ μιλούσε το κινητό έσβησε και δεν ξανάναψε ποτέ. Γνωρίζω προσωπικά άνθρωπο που έχει SE service point και έχει βαρεθεί να του πηγαίνουν πεθαμένα Κ850.

 

Καλό το Κ850 αλλά ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

 

εχει 300 ωρες αναμονη και 3,5 ομιλια το lg. τεσπα πρεπει να δω και στα καρφουρ.α! τα 3 κουμπια αφης εχουν φοβο να παθουν τιποτα? φοβαμαι και γενικα τα κουμπια του γιατι μικρα τα ειδα :P

 

Σε αρκετές περιπτώσεις, τα πλήκτρα αφής λόγω υγρασίας, ιδρώτα κτλ «τρελαίνονται» και δεν αποκρίνονται. Το αναφέρω στο από πάνω post και έχει αναφερθεί ξανά στο θέμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

πωπω μου ανετρεπετε τα δεδομενα, τι κινητο να παρω ρε μαγκες μεχρι 250ευρα καπου εκει και κατα προτιμηση sony ericsson.
Link to comment
Share on other sites

πωπω μου ανετρεπετε τα δεδομενα, τι κινητο να παρω ρε μαγκες μεχρι 250ευρα καπου εκει και κατα προτιμηση sony ericsson.

 

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα μας, στα λεφτά αυτά για μένα αξίζει το C702. Εάν δεν είχα πάρει άλλο κινητό, αυτό θα έπαιρνα. Αυτή την στιγμή το Πλαίσιο πουλάει το C702 229 ευρώ και σε αυτή την τιμή είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

οντως ξεφευγουμε αυτο που μου λες το C702 δεν εχει τοσο καλη μπαταρια οσο το k850 και εγω θελω μπαταρια. δε ξερω ****τοοοοοο:X:X
Link to comment
Share on other sites

οντως ξεφευγουμε αυτο που μου λες το C702 δεν εχει τοσο καλη μπαταρια οσο το k850 και εγω θελω μπαταρια. δε ξερω ****τοοοοοο:X:X

 

Και τα δύο την ίδια μπαταρία έχουν. Μην βασίζεσαι στα specs των εταιριών. Ας μην το συνεχίσουμε εδώ όμως, αλλά στο εξής θέμα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=198601

 

Πήγαινε εκεί, διάβασε και τι λένε οι κάτοχοι ώστε να σχηματίσεις καλύτερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

@TN97,

 

είπα εγώ ότι δεν υπάρχει το πρόβλημα του BROD?Σε παραπάνω απάντησή μου το λέω μάλιστα οτι είναι και το μοναδικό πρόβλημα λογισμικού που δεν το παραδέχονται και δεν το έχουν διορθώσει οι μ..ες! :mad: Αλλά σε θέμα hardware απ’την προσωπική μου εμπειρία ειναι απ’τα πιο γερά που ειχα!Και σε λειτουργία με παντός είδους καιρικές συνθήκες!Τι στο καλό,special version έχω;Ύστερα,μην κοιτάς αποκλειστικά στην Ελλάδα τι γίνεται!Εγώ μιλάω για τις παγκόσμιες πωλήσεις του μοντέλου και με βάση αυτές είναι μερικοί οι αγοραστές του που αντιμετώπισαν τραγικά προβλήματα υλικού!Όπως και τα παιδιά εδώ πέρα που αγόρασαν ελατωματική παρτίδα-της 1ης βδομάδας του Ιουνίου συγκεκριμένα-και δε λειτουργούσαν τα πλήκτρα αφής!

 

Όσον αφορά το brod,δε χρειάζεται καν να πας σε σέρβις καθώς διορθώνεται σε 5 λεπτά απ’το σπίτι με την Υπηρεσία αναβάθμισης και δεν είναι κάτι το τρομερά τραγικό!Και επανεγκατάσταση να κάνεις για να το διορθώσεις κρατας αντίγραφα ασφαλείας πιο πριν με την υπηρεσία αναβάθμισης και δε χάνεις και τίποτα!Αυτό όμως δε δικαιολογεί την εταιρία που δεν το έχει διορθώσει,αλλά σαφώς δεν έρχεται και η συντέλεια καθώς μπορεί να το διορθώσει ο καθένας σπίτι του και όχι να τρέχουμε στα-αμφιβόλου καλής εξυπηρετήσεως-σερβις που μας έχει συνηθίσει δυστυχώς η ΣΕ και δε λέει ν’αλλάξει η κατάσταση.

 

Υ.Γ.:Υποψιάζομαι πως έχει να κάνει με παλιά έκδοση EROM το πρόβλημα και είναι ακόμη πιο απαράδεκτο που δεν την αναβαθμίζει το πρόγραμμα αναβαθμισης!άλλωστε και τα Κ800 που αντιμετώπιζαν ίδιο πρόβλημα,δινόταν επίσημα η δυνατότητα αναβάθμισης της EROM μετα από 1,5 χρόνο κυκλοφορίας!! :blink:

 

 

@ some1,

 

γενικά το τηλέφωνο ειναι καλό,δε θα αντιμετωπίσεις προβληματα λογισμικού,με εξαίρεση το BROD,το οποίο δεν ξέρεις αν θα σου συμβεί κιόλας με την τρεχουσα έκδοση λογισμικού.Αν πάντως συμβεί διορθωνεται εύκολα και ανώδυνα απ’το σπίτι!Μετά,κατεβαίνεις σε ανάλυση κάμερας 3.2 mpixels και συγκεκριμένα στα Κ800 η κ810,αλλά οι φωτό τους εχουν πιο πολύ θόρυβο,ιδίως τη νύχτα,ενώ του Κ850 είναι με λιγότερο θόρυβο και επίσης έχει και ισχυρότερο φλας,όπως και ρύθμιση του ISO!

 

Γενικότερα,είναι ελαφρώς υποδεέστερη η ποιότητα εικόνας τους και αν συνυπολογίσουμε και την πολύ καλή media library του Κ850,τη δημιουργία slide shows,το καλύτερο βίντεο σε σχέση με των Κ800-Κ810,το photo-flash για εστίαση και βίντεο(δοκίμασε να εστιάσεις με το κόκκινο λαμπάκι του Κ800 το βράδυ και τα λέμε :p )καθώς και άλλες μικρές αλλά εξαιρετικά χρήσιμες δυνατότητες(μεγαλύτερος και πληρέστερος τηλ.κατάλογος,το smart search επίσης στον κατάλογο που χρησιμοποιεί τη φιλοσοφία του Τ9 για εύρεση αριθμών,την καλύτερη οθόνη,το δυνατό ηχείο και-για μένα-την ποιοτητα κατασκευής),τότε η λύση είναι το Κ850.Υπόψιν,είχα το Κ800 απ’την 1η στιγμή της κυκλοφορίας του,το λειτουργούσα επί 15 μήνες και επίσης έχω 1 χρονο το Κ850 και πιστεύω πως μπορώ να κρίνω αρκετά σωστά που είναι καλύτερο το ένα και πού το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα μας, στα λεφτά αυτά για μένα αξίζει το C702. Εάν δεν είχα πάρει άλλο κινητό, αυτό θα έπαιρνα. Αυτή την στιγμή το Πλαίσιο πουλάει το C702 229 ευρώ και σε αυτή την τιμή είναι πολύ καλή επιλογή.

 

Έχει καλή ποιότητα εικόνας όμως;Γιατί θυμάμαι ένα σχόλιο του R.I.P. που έλεγε πως βγάζει αναβαθμίσεις η εταιρία μπας και διορθώσει την κιτρινίλα στις φωτό!Δεν το έχω δει γι’αυτό ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα επιβεβαιώσω τον ΤΝ97. Συνάδελφος και φίλος το αγόρασε πριν 4 μήνες. Είναι στο service για δεύτερη φορά. Πρώτη για τρελαμένα πλήκτρα αφής και τώρα για BROD. Πολλά προβλήματα...

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...