Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικά το πράσινο είναι θεϊκό κ όλο λέω θα αλλάξω κ δεν αλλάζω!!
Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα και ησύχασα. Αν και φανατικός της SE τελικά πήρα ένα N82. καμιά σχέση στις φωτογρφίες με το K850 που είχα στα χέρια μου. Είπαμε, είναι λαχείο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Τελικά τι θα γίνει με το κωλοκινητό? Θα βγει καμιά αναβάθμιση ώστε να λειτουργεί αξιοπρεπώς, ή μέχρι να αλλάξω κινητό θα μου βγάλει την πίστη?

Είμαι εξαιρετικά απογοητευμένος από το Κ850, μακράν το χειρότερο κινητό που είχα ποτέ... & το λέει αυτό ένας fun της SE (ως τώρα καμία 12ριά Ericsson - SE κινητά). Τέρμα πια για μένα αυτό το brand, δεν με πείθει πλέον... Έλεγα να κοιτάξω & το C905, αλλά διαισθάνομαι ότι θα είναι επίσης μάπα...

NOkia ούτε με σφαίρες (φτου φτου), οπότε με βλέπω με το innov8, ακριβό, αλλά υπερπλήρες.

Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη 1-2 αναβαθμίσεις λογισμικού θα βγουν,αλλά μέχρι εκεί!Το κινητό πλέον σταμάτησε να παράγεται εδώ και 5 μήνες περίπου,αλλά η υποστηριξη με αναβαθμίσεις θα συνεχιστεί για περίπου μέχρι τον Ιανουάριο σίγουρα!

 

Από τη δική μου εμπειρία πάντως και δεδομένου ότι το αγόρασα την 1η μέρα που κυκλοφορησε(απ’την αρχική παρτίδα κοινώς)δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα hardware(καμία σχέση με Κ800 που μου αποδείχθηκε πολύ αναξιόπιστο σε θέμα υλικού!).

 

Τώρα για το software,έχει 1-2 απαράδεκτα προβληματάκια που θα έπρεπε από πολύ καιρό πριν να διορθωθούν!Περα όμως απ’αυτό λειτουργεί φυσιολογικά και απροβλημάτιστα σε μένα τουλάχιστον!

 

Υ.Γ.:Δίνουν υπερβολική προσοχή στο C902 πλέον..... :mad: Είδατε στην τηλεόραση διαφημιση και κακό;;Τουλάχιστον 5 φορές τη μέρα βλέπω τη διαφήμισ’η του!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη 1-2 αναβαθμίσεις λογισμικού θα βγουν,αλλά μέχρι εκεί!Το κινητό πλέον σταμάτησε να παράγεται εδώ και 5 μήνες περίπου,αλλά η υποστηριξη με αναβαθμίσεις θα συνεχιστεί για περίπου μέχρι τον Ιανουάριο σίγουρα!

 

Από τη δική μου εμπειρία πάντως και δεδομένου ότι το αγόρασα την 1η μέρα που κυκλοφορησε(απ’την αρχική παρτίδα κοινώς)δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα hardware(καμία σχέση με Κ800 που μου αποδείχθηκε πολύ αναξιόπιστο σε θέμα υλικού!).

 

Τώρα για το software,έχει 1-2 απαράδεκτα προβληματάκια που θα έπρεπε από πολύ καιρό πριν να διορθωθούν!Περα όμως απ’αυτό λειτουργεί φυσιολογικά και απροβλημάτιστα σε μένα τουλάχιστον!

 

Υ.Γ.:Δίνουν υπερβολική προσοχή στο C902 πλέον..... :mad: Είδατε στην τηλεόραση διαφημιση και κακό;;Τουλάχιστον 5 φορές τη μέρα βλέπω τη διαφήμισ’η του!!

 

...το οποιο βγαζει πολυ καλυτερες φωτο απο το κ850 κι ας εχει μικροτερο φακο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάτησα τυχαία μερικά κουμπιά(#και κάτι νούμερα) στο κινητό και μου έβγαλε ένα περίεργο μήνυμα που έλεγε

"Κλήση από SIM" :blink:

Το έκλεισα όμως αμέσως. Μήπως ξέρει κανείς τον συνδυασμό η κανέναν άλλον ενδιαφέρον. (Εκτός από τα *>*<<*, *<**<, *#06#)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!@!

[sIGPIC][/sIGPIC] ►http://www.totobay.com◄ Ολοκαίνουρια κινητά από Κίνα. Τιμές?.. Απλά δείτε!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάτησα τυχαία μερικά κουμπιά(#και κάτι νούμερα) στο κινητό και μου έβγαλε ένα περίεργο μήνυμα που έλεγε

"Κλήση από SIM" :blink:

Το έκλεισα όμως αμέσως. Μήπως ξέρει κανείς τον συνδυασμό η κανέναν άλλον ενδιαφέρον. (Εκτός από τα *>*<<*, *<**<, *#06#)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!@!

Δεν είναι τίποτα... Απλώς όταν πατήσεις έναν αριθμό x και # εμφανίζεται ο κατάλογος της κάρτας σιμ στη θέση x που πάτησες και σου επιτρέπει να τον καλέσεις.

Για παράδειημα αν πατήσεις 10# θα εμφανιστεί ο κατάλογος της κάρτας σιμ, με επελεγμένη για κλήση την επαφή που βρήσκεται στη θέση 10.

 

(Σε παλαιότερα κινητά μπορούσες να ρυθμίσεις και τη θέση όπου θα βρίσκεται η κάθε επαφή δημιουργόντας έτσι έναν προσωποποιημένο τρόπο ταξινόμησης του καταλόγου.)

 

Τέλος αν πατήσεις έναν αριθμό θέσης της κάρτα όπου δεν υπάρχει κάποια επαφή, θα σου εμφανίσει τη θέση, αλλά φυσικά κενή...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Geia sas pedia!

Exo ena problhma me to K850i kai tha ithela an mporei kapoios na me boithisei.

Otan trabao kontines photografies se kleisto meros me Flash, to Flash eine toso entono pou petaei toso poly fos na to po, den ksero pos na to po, kai h photografia pou bgazei fainete teleios asprh.

Epsaksa sto Internet kai eida pos eixane kai alloi tetio problhma kai sthn Ellada kai sto eksoteriko, alla xoris na bro mia lysh.

Koitakste aythn thn photografia gia na deite ti akribos thelo na po.

Den eine dikia mou h photografia alla akribos etsi mou tis bgazei kai emena

http://forum.vodafone.co.uk/index.php?act=attach&type=post&id=49

Exei kanenas allos tetio problhma?

Gnorizei kaneis pos mporei na lythei?

Paliotera den mou to ekane, meta arxise na to kanei kapou kapou, ekana synexos Updates apo to Internet kai merikes fores eftiane merikes fores oxi, tora mia kai kalh den ftiaxnete meso Update Service.

Yparxei kapoio Firmware esto?

Eyxaristo poly.

Link to comment
Share on other sites

σε τέτοια μέρη βγάζεις το φλας κ βάζεις ISO 400
Link to comment
Share on other sites

σε τέτοια μέρη βγάζεις το φλας κ βάζεις ISO 400

 

Επισης αλλος ενας "κομπογιαννιτικος" τροπος που εχω βρει ειναι να εκμεταλλευτεις το "προβλημα"που υπαρχει οταν βαζεις το χερι σου στον αισθητηρα φωτος και βγαινουν τελειως σκοτεινες οι φωτο. Αν εχω σκοπο να τραβηξω μια πολυ κοντινη φωτογραφια με φλας σε πολυ σκοτεινο χωρο βαζω φλας και το δαχτυλο μου ελαχιστα στην μπροστινη πλευρα του κινητου. Ετσι η φωτο βγαινει οσο φωτεινη πρεπει χωρις να ειναι ασπρη. Λιγο hit and miss βεβαια αλλα απ'το τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Για τις κοντινές φωτό με φλας βάζουμε πάντα το ISO στην τιμή 100 και φροντίζουμε να μην είμαστε πάρα πολύ κοντά στο θέμα μας!Γενικά είναι δυνατό το φλας,οπότε για κοντινές φωτό δεν ενδείκνυται!

 

Υ.Γ.:Απ’ό,τι έχω παρατηρήσει πολλά μοντέλα φωτογραφικών μηχανών της Sony έχουν την ίδια συμπεριφορά στο φλας,δηλαδή από πολύ κοντά βγάζουν πάρα πολύ φωτεινές τις φωτό!Μάλλον αυτή η....‘‘φιλοσοφία‘‘ πέρασε και στα κινητά της SE πλέον...Τ ο μόνο που πρέπει να κάνουν οι μηχανικοί τους είναι να ρυθμίσουν λίγο πιο πάνω την ταχύτητα διαφράγματος(π.χ.:για ISO 100 η ταχύτητα διαφράγματος ε’ιναι 1/250 δευτερόλεπτα.Μάλλον θα πρέπει να την ανεβάσουν ώστε να μένει λιγότερη ώρα ανοιχτό το κλείστρο και έτσι να μπαίνει λιγότερο φως στο φακό.Άρα,θα χαμηλώνει ακόμη πιο πολύ η φωτεινότητα και δε θα οδηγούμαστε σε πάρα πολύ φωτεινές φωτό από κοντά!

Το φλας δεν μπορούν να του κάνουν κάτι για να μειώσουν την έντασή του!

Link to comment
Share on other sites

Ego giati thymame kai eime 100% sigouros oti otan to eixa proto parei to K850i dhladh prin 10 mhnes peripou oi photografies htane mia xara kai apo konta?

Meta tis anabathmiseis pou tou exo balei apo to Internet tote arxise na to kanei ayto.

 

Dokimasa kai kati allo, anti na bgalo emena as poume photografia, ebala kapoia koutia ta opoia etyxe na eixane ta merika aytokolhto pano.

Kai ta ebgala photografia kai apo to toso dynato Flash xtypaei pano sta aytokolhta kai to epistrefei piso, me apotelesma na mhn mporeis na deis oute ta koutia alla oute ti grafoune pano ta aytokolhta tous.

Pedia eime sigouros pos me paleoterh ekdosh logismikou h photografikh mhxanh tou den eixe tetio problhma.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιγραψω εδω οσα εχω μαθει σχετικα με τις φωτο του Κ850 μετα απο εμπειρια 10 μηνων με το εν λογω κινητο.Οσα αναφερω δεν τα εχω απλως διαβασει σε διαφορα fora κατα καιρους,τα εχω δοκιμασει κιολας και ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.

 

1.Απο ρυθμισεις τραβαω στο 95% των περιπτωσεων με iso 100 και macro mode με πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο το αυτοματο.Ξερω οτι σαν ρυθμισεις δεν πολυστεκουν απο φωτογραφικης αποψης για ολες τις συνθηκες,αλλα για καποιο λογο δουλευουνε.

 

2.{Χιλοειπωμενο αλλα μετραει}Οταν τραβατε φωτος φροντιζετε να κρατατε το κινητο ΜΟΝΟ απο τα πλαινα του μερη,δηλαδη μην ακουμπατε σε κανενα σημειο την εδρα του κινητου στην οποια βρισκεται ο φακος (κρατηστε το σα να το σιχαινεστε ενα πραμα).Λογικα ο αισθητηρας στο πισω μερος (κατω απο το φλας και αριστερα του led) παρεμποδιζεται ακομη και αν δεν βρεθει δαχτυλο ακριβως μπροστα του.

 

Εαν τα παραπανω δε δουλεουν (αυτο σιγουρα θα βοηθησει τον φιλο φλωρινιωτη που ρωταει):

 

3.Ο αισθητηρας (που λεγαμε παραπανω) εχει πιασει μπιχλα.Στανταρ.Παρτε μια πλαστικη οδοντογλυφιδα η μια παραμανα η οτιδηποτε χωραει μεσα στην τρυπα του αισθητηρα και με πολυ προσοχη καθαριστε το εσωτερικο του απο το κεντρο προς τις ακρες.Θα δειτε να βγαινουν κομματακια βρωμιας τα οποια εφραζαν τον αισθητηρα και εκαναν το κινητο να νομιζει πως βρισκεται σε απολυτο σκοταδι,οποτε εβγαζε ολο του το φλας και η φωτο εβγαινε ασπρη.(παρατηρηση:οταν δουλευει σωστα,το κ850 δεν εχει μονο μια βαθμιδα φλας.Το προσαρμοζει αναλογως της φωτεινοτητας και της αποστασης του αντικειμενου που φωτογραφιζει).Η αποτελεσματικοτητα του καθαρισμου του αισθητηρα ειναι καρατσεκαρισμενη απο μενα οτι δουλευει και αμεσως οταν βλεπω ασπρη φωτο αυτο κανω (χρειαστηκε να γινει 4 φορες μεσα σε αυτους τους 10 μηνες).Θυμιζω προσοχη στον καθαρισμο,δουλευουμε με ακριβεια

και σε βαθος χιλιοστων απο την επιφανεια του κινητου.

 

4.{Δεν το συνιστω γιατι θελει γνωσεις ανοιγματος του κινητου και ακυρωνει την εγγυηση}.

Ανοιξτε το κινητο και ξηλωστε το τζαμακι που καλυπτει το κλειστρο.Ειναι κολλημενο πανω στην καμερα με ενα ειδος διπλου αυτοκολλητου,το οποιο αν βγει δεν ξαναμπαινει.Το τζαμακι κατα τη γνωμη μου πιο πολυ ενοχλει παρα βοηθα.Πχ το δικο μου οταν το εβγαλα,εκτος απο 2-3 επιφανειακες γρατζουνιες ειχε και αρκετη σκονη απο το κατω μερος,πραγματα τα οποια αν και δεν φαινοταν αμεσα αλλοιωναν την ευκρινεια.Θεμα προστασιας δεν υπαρχει,καθως η καμερα δεν βρισκεται στην εξωτερικη επιφανεια του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

 

4.{Δεν το συνιστω γιατι θελει γνωσεις ανοιγματος του κινητου και ακυρωνει την εγγυηση}.

Ανοιξτε το κινητο και ξηλωστε το τζαμακι που καλυπτει το κλειστρο.Ειναι κολλημενο πανω στην καμερα με ενα ειδος διπλου αυτοκολλητου,το οποιο αν βγει δεν ξαναμπαινει.Το τζαμακι κατα τη γνωμη μου πιο πολυ ενοχλει παρα βοηθα.Πχ το δικο μου οταν το εβγαλα,εκτος απο 2-3 επιφανειακες γρατζουνιες ειχε και αρκετη σκονη απο το κατω μερος,πραγματα τα οποια αν και δεν φαινοταν αμεσα αλλοιωναν την ευκρινεια.Θεμα προστασιας δεν υπαρχει,καθως η καμερα δεν βρισκεται στην εξωτερικη επιφανεια του κινητου.

 

μπορεις να εξηγησεις λιγο καλυτερα αυτο με το τζαμακι? γιατι και εμενα εχει λιγο μπιχλα απο μεσα:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ενας πιο ανωδυνος τροπος για τις νυχτερινες φωτο με φλας ειναι να καθαρισετε με μια οδοντογλυφιδα(!) απαλα απαλα,τον αισθητηρα κατω απο το ξενον φλας και μετα χρησιμοποιηστε iso 100 και δειτε την διαφορα....:D
Link to comment
Share on other sites

File mou BillGS se eyxaristo gia thn boitheia sou.

 

Alla exo kai ths ekshs apories na sou kano,

1) ISO 100 panta ma panta? Kai mera kai nyxta me ISO 100 trabas?

Ti eine to Macro Mode pou les? Sta Ellhnika? Giati den to epiasa etsi opos to eipes...

 

2) Ayto nai to gnorizo kai to kano akribos etsi opos les kai esy.

 

3) Aisthitiras? Sobara eine aisthitiras? E tha trelathoume tora, se osa magazia to exo paei, Vodafone, Service, kai alla tetia magazia sthn Thessalonikh kai akoma kai sthn Athina, kai filous pou exo pou asxolounte, rothsa ti akribos eine ayto, kai oloi mou legane oti den eine tipota, eine oti kai kala otan anhgeis to piso meros tou kinhtou to kapaki dhladh, krataei ayto kati oste na mhn pesei h camera h kati tetio, ayto to ematha epeidh ego psiteya pos htane mikrofono gia to Video, kai aytoi mou legane oti eine shmeio sthrikshs ths cameras kai na mhn to peirazo.

Tha to kathariso an eine opos eipes kai tha ksana dokimaso kai tha sou po nea mou.

 

4) Ayto me to tzamaki pou les oute ego to katalaba opos kai o filos mas o yanniliki.

Ti ennoeis me ayto?

Emena mou exei perasei h egkyhsh opote den exo problhma na to anoikso.

Pos akribos to anhgeis to kinhto?

Kai poio tzamaki afereis?

Les ayto pou eine mprosta sthn Camera? Ma an to bgaleis ayto logika h Camera tha eine gymnh kai an pesei kati tha pesei mesa sthn Camera sosta?

Ektos an les kapoio allo tzamaki.

Link to comment
Share on other sites

E den ton pisteyo...

Katharisa ayto pou eleges BillGS ton aisthitira apo mprosta kai ola douleyoune mia xara, ayto pou eleges kai esy masada71.

Phra mia odontoglyfida to katharisa gyro gyro kai sthn mesh kai tora bgazei poly kalytera photografies kai mia xara, kai me aytomato ISO.

Ere thn trela mou, kai emena oloi oi texnikoi pou eixa rothsei sta magazia mou legane oti eine stirigma gia thn Camera ayto oste otan anhgeis to piso kapaki na mhn peftei, thn trela mou den kseroune tipota mou fainete.

Link to comment
Share on other sites

το καθαρισα και εγω!! πολυ καλυτερες ειναι τωρα!! μια χαρα ο φωτισμος!! μπραβο ρε παιδια!! περιμενω τωρα να μας εξηγησει ο Bill για το τζαμακι;)
Link to comment
Share on other sites

File mou BillGS se eyxaristo gia thn boitheia sou.

 

Alla exo kai ths ekshs apories na sou kano,

1) ISO 100 panta ma panta? Kai mera kai nyxta me ISO 100 trabas?

Ti eine to Macro Mode pou les? Sta Ellhnika? Giati den to epiasa etsi opos to eipes...

 

2) Ayto nai to gnorizo kai to kano akribos etsi opos les kai esy.

 

3) Aisthitiras? Sobara eine aisthitiras? E tha trelathoume tora, se osa magazia to exo paei, Vodafone, Service, kai alla tetia magazia sthn Thessalonikh kai akoma kai sthn Athina, kai filous pou exo pou asxolounte, rothsa ti akribos eine ayto, kai oloi mou legane oti den eine tipota, eine oti kai kala otan anhgeis to piso meros tou kinhtou to kapaki dhladh, krataei ayto kati oste na mhn pesei h camera h kati tetio, ayto to ematha epeidh ego psiteya pos htane mikrofono gia to Video, kai aytoi mou legane oti eine shmeio sthrikshs ths cameras kai na mhn to peirazo.

Tha to kathariso an eine opos eipes kai tha ksana dokimaso kai tha sou po nea mou.

 

4) Ayto me to tzamaki pou les oute ego to katalaba opos kai o filos mas o yanniliki.

Ti ennoeis me ayto?

Emena mou exei perasei h egkyhsh opote den exo problhma na to anoikso.

Pos akribos to anhgeis to kinhto?

Kai poio tzamaki afereis?

Les ayto pou eine mprosta sthn Camera? Ma an to bgaleis ayto logika h Camera tha eine gymnh kai an pesei kati tha pesei mesa sthn Camera sosta?

Ektos an les kapoio allo tzamaki.

φιλε μου η εγγυηση διαρκει 2 χρονια.το κινητο κλεινει χρονο που κυκλοφορησε.πως σου εληξε η εγγυηση???

 

 

επισης επειδη εχω ανοιξει το κινητο βασικα το εκανα βιδες θα πω το εξης..αν βγαλετε την προσοψη του κινητου θα δειτε οτι στο σημειο που ειναι η καμερα ειναι τρυπα πανω στη προσοψη δηλαδη δεν υπαρχει πλαστικο καλυμμα. υπαρχει ομως πανω στη καμερα ενα τζαμακι αυτο σας λεει το παιδι να βγαλετε βασικα να ξεκολλησετε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@Μazzzz

Πολυ σωστος ο γκριναρης.Το κινητο σου,αν δεν του εχεις βαλει χερι με αλλον τροπο,εχει εγγυηση τουλαχιστον για ενα χρονο ακομη,πολυ περισσοτερο αν το πηρες προσφατα.

Τωρα για το iso 100 και το μακρο (απο τις επιλογες της καμερας διαλεγεις εστιαση--κοντινη ληψη) το χρησιμοποιω συνεχως και σε καθε ληψη.Εμπειρικα θεωρω πως το αποτελεσμα ειναι καλυτερο,ακομα σε σε τοπια και με το φως της ημερας (ισως εχει να κανει και με τον περιεργο τροπο που χρονιζει το κινητο το κλειστρο).

Γενικα και αφου εψαξα για καιρο τις ρυθμισεις,τραβαω σχεδον παντα με iso 100,macro και στα 3megapixel αντι για 5 (μικροτερο μεγεθος φωτο,λιγοτερος θορυβος,οτι πρεπει για εκτυπωση 10χ15)

 

Τωρα για το ανοιγμα του κινητου και το τζαμακι,ξαναλεω πως δεν το προτεινω για οσους δεν εχουν πειρα η δεν εχουν υπομονη,γιατι εκτος του οτι χανεις την εγγυηση ειναι ευκολο να σπασεις καποια απο τα clips που κρατανε το κινητο κλειστο (βασικα θεωρω πως το κλεισιμο ειναι πιο δυσκολο απο το ανοιγμα,οσοι το εχουν κανει τι πιστευουν?)

 

Οδηγος ανοιγματος του κινητου

http://www.formymobile.co.uk/Dismantle/k850idisassembly.htm

 

Για την αφαιρεση του τζαμιου δειτε την 3η εικονα:

Η καμερα ειναι το πολυγωνικο μαυρο εξαρτημα στη μεση του κινητο.Πανω σε αυτο ειναι κολλημενο το κυκλικο τζαμακι με ενα στρογγυλο λαστιχακι (σαν φλαντζα).Παρε μια πενα κιθαρας,και,κρατωντας σταθερο το σωμα της καμερας,ξεκινα να ξεκολλας γυρω-γυρω το τζαμι.Αφου φυγει,δεν υπαρχει κανενας κινδυνος να "χυθει"η καμερα εξω καθως καθως ειναι πολυ πιο μεγαλη απο την κυκλικη οπη του πισω καλυμματος.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η εγγυηση διαρκει 2 χρονια.το κινητο κλεινει χρονο που κυκλοφορησε.πως σου εληξε η εγγυηση???

 

 

επισης επειδη εχω ανοιξει το κινητο βασικα το εκανα βιδες θα πω το εξης..αν βγαλετε την προσοψη του κινητου θα δειτε οτι στο σημειο που ειναι η καμερα ειναι τρυπα πανω στη προσοψη δηλαδη δεν υπαρχει πλαστικο καλυμμα. υπαρχει ομως πανω στη καμερα ενα τζαμακι αυτο σας λεει το παιδι να βγαλετε βασικα να ξεκολλησετε.

 

2 xronia eine? E entaksei exo akomh 1 xrono dhladh :p

Ama bgaleis to tzamaki omos kai pesei kati pano sthn Camera, paei tha xalasei.

Link to comment
Share on other sites

@Μazzzz

Πολυ σωστος ο γκριναρης.Το κινητο σου,αν δεν του εχεις βαλει χερι με αλλον τροπο,εχει εγγυηση τουλαχιστον για ενα χρονο ακομη,πολυ περισσοτερο αν το πηρες προσφατα.

Τωρα για το iso 100 και το μακρο (απο τις επιλογες της καμερας διαλεγεις εστιαση--κοντινη ληψη) το χρησιμοποιω συνεχως και σε καθε ληψη.Εμπειρικα θεωρω πως το αποτελεσμα ειναι καλυτερο,ακομα σε σε τοπια και με το φως της ημερας (ισως εχει να κανει και με τον περιεργο τροπο που χρονιζει το κινητο το κλειστρο).

Γενικα και αφου εψαξα για καιρο τις ρυθμισεις,τραβαω σχεδον παντα με iso 100,macro και στα 3megapixel αντι για 5 (μικροτερο μεγεθος φωτο,λιγοτερος θορυβος,οτι πρεπει για εκτυπωση 10χ15)

 

Τωρα για το ανοιγμα του κινητου και το τζαμακι,ξαναλεω πως δεν το προτεινω για οσους δεν εχουν πειρα η δεν εχουν υπομονη,γιατι εκτος του οτι χανεις την εγγυηση ειναι ευκολο να σπασεις καποια απο τα clips που κρατανε το κινητο κλειστο (βασικα θεωρω πως το κλεισιμο ειναι πιο δυσκολο απο το ανοιγμα,οσοι το εχουν κανει τι πιστευουν?)

 

Οδηγος ανοιγματος του κινητου

http://www.formymobile.co.uk/Dismantle/k850idisassembly.htm

 

Για την αφαιρεση του τζαμιου δειτε την 3η εικονα:

Η καμερα ειναι το πολυγωνικο μαυρο εξαρτημα στη μεση του κινητο.Πανω σε αυτο ειναι κολλημενο το κυκλικο τζαμακι με ενα στρογγυλο λαστιχακι (σαν φλαντζα).Παρε μια πενα κιθαρας,και,κρατωντας σταθερο το σωμα της καμερας,ξεκινα να ξεκολλας γυρω-γυρω το τζαμι.Αφου φυγει,δεν υπαρχει κανενας κινδυνος να "χυθει"η καμερα εξω καθως καθως ειναι πολυ πιο μεγαλη απο την κυκλικη οπη του πισω καλυμματος.

 

Katalaba...

Opote ISO 100 kai kontinh lhpsh eine kalytera, gia to 3 Mega Pixel mpa den tha ithela na to kano, protimo na trabao me ta 5 Mega Pixel.

 

Oso gia to tzamaki ksana rotao, an to bgaleis kai pesei meta kati ekei pano ti ginete? Xalaei h Camera mias kai den exei prostateytiko?

Den prokeite na to dokimaso mias kai exo akoma egkyhsh apla rotao.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...