Jump to content

Wind Plus


billakosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, θα παραθέσω κι εγω τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου με wind plus non stop (καρτοκινητό). Θα μιλήσω γενικότερα και θα καταλήξω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ την υπηρεσία με Nokia 6288 3G. Όλα καλά, είχα απεριόριστο Ιnternet κι ας λένε για 40Mb, απλά δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω opera mini όσο και αν το προσπάθησα. Στην πορεία άλλαξα κινητό (HTC Touch Dual) τους πήρα τηλέφωνο να μου στείλουν τις ρυθμίσεις και με παρέπεμψαν μέσω mail σε χειροκίνητες. Οι ρυθμίσεις που με έβαλαν να τοποθετήσω (οι πονηροί) ήταν για wind internet και οχι για για wind wap με αποτέλεσμα να χάσω 20 ευρω μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι με χρεώνει με όγκο (τελείωσαν εν ριπή οφθαλμού!). Τους πήρα τηλέφωνο να διαμαρτυρηθώ ότι θέλω το απλό κλασικό αργό "internet" του non stop με το ψευτοόριο των 40mb και όχι ασφαλώς να χρεώνομαι με όγκο! Μου είπαν ότι είναι θέμα κινητού (άσχετο τελείως). Με τα πολλά βρήκα ρυθμίσεις gwap μέσω του forum για το κινητό και άρχισε να δουλεύει κανονικά χωρις ογκοχρέωση. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να συνδεθώ στο facebook! Ενώ ανοίγει τα πάντα μόνο αυτή τη σελίδα δεν ανοίγει. Υποτίθεται πως είναι σελίδα http και δεν μπορεί να ανοιχτεί. Πώς μπορούσε όμως προηγουμένως μέσω των αυτόματων ρυθμίσεων του Nokia? Τοποθέτησα χειροκίνητες ρυθμίσεις και σ' ένα Sony Ericsson k550im επειδή δεν υπήρχαν αυτόματες και πάλι δε μου ανοίγει το facebook. Πού θέλω να καταλήξω μετά από όλα αυτά: Υπάρχει όντως πρόβλημα με το facebook και με τις συγκεκριμένες χειροκίνητες ρυθμίσεις? Το έψαξα όσο μπορούσα και δεν βρήκα κάποιον να αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Συγνώμη που σας κούρασα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν δοκιμάζεις να μπεις στη σελιδα μεσα απο το λινκ που υπαρχει στις σελιδες του Wind Plus.Ειναι η mobile εκδοση του FAcebook.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Στο HTC δε μου βγάζει κεντρική σελίδα Wind Plus. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταβώ εκεί? Πάντως μέσω Facebook mobile προσπαθώ να μπω. Πάω να κάνω log in και με ξαναβγάζει στην ίδια σελίδα σαν να έκανα επαναφόρτωση. Δοκίμασα και στο full site μπας και, αλλά κι εκεί δε βγάζεις άκρη και δεν υπάρχει και νόημα να επιτύχω κάτι μέσω αυτού απ' τη στιγμή που υπάρχει το mobile. Δοκίμασα τα πάντα, όσες φορές κατάφερνα να κάνω log in και βιαζόμουνα να πανηγυρίσω ότι επιτέλους βρήκα τη λύση, το κινητό είχε γυρίσει τις ρυθμίσεις σε wind internet (gint) και μου άδειαζε την κάρτα κάνοντας ογκοχρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι έγινε κάποιο θαύμα! Έκανα αναβάθμιση χθες στο HTC, μόλις πριν λίγο πέρασα τις ρυθμίσεις gwap που είχα βάλει στο παρελθόν και τώρα μπαίνει κανονικά στο facebook! Δεν μπορώ να το εξηγήσω! Τσέκαρα το υπόλοιπο ότι δε με χρεώνει με όγκο και όλα καλά! Ευχαριστώ πάντως!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με χειροκίνητες ρυθμίσεις έμπαινε κανονικά σε facebook και msn e-mail με ένα palm treo.Μετά όμως από την ύπουλη χρέωσή τους που από 6,70€ με οδήγησε στο -2,80€,αποχαιρετώ το wind plus.Αν είναι τελικά να μας βγαίνει 15€ το μήνα να μου λείπει.Τους έστειλα mail διαμαρτυρίας αλλά φυσικά καμμία απάντηση.Το αστείο είναι ότι έχω 3 νούμερα συμβολαίου στη vodafone και έλεγα να τα μεταφέρω στη wind αλλά πλέον καλύτερα να καθίσω εκεί που είμαι.Τελικά όλοι ίδιοι είναι.Και απορώ,όλοι αυτοί οι υπάλληλοι των εταιριών κινητής τηλεφωνίας που τριγυρίζουν σε αυτό το forum,έχουν σαν εντολή να υπερασπίζονται σε συζητήσεις ο καθένας τα συμφέροντα της εταιρίας που δουλεύει και όχι να μεταφέρουν τις ελλείψεις και τα παράπονα των συνδρομητών?Γιατί το πραγματικό target group αυτών των εταιριών είμαστε όλοι εμείς εδώ μέσα,που χρησιμοποιούμε το κινητό ως gadget και όχι οι πατεράδες μας που κάνουν λογαριασμούς των 20 ευρώ και αλλάζουν κινητό κάθε 5 χρόνια.Έτσι λοιπόν αποφάσισα να αποχαιρετήσω το mobile internet(αρκεί αυτό στο pc) και δε θα δώσω 300-500€ για να πάρω συσκευή αιχμής(όπως κάνω κάθε 6 μήνες).Θα πάρω την κοπέλα μου και με αυτά τα λεφτά θα πάω μια εκδρομή για πραγματική επικοινωνία.Ρε άντε γεια....
Zoom-Zoom
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι συμφωνώ μαζί σου αλλά εγω θα κάνω υπομονή μέχρι τον αύγουστο που απολύομαι...δεν μπορείς να καταλάβεις τι βάλσαμο είναι το internet στη σκοπιά! Και ειδικά το facebook! Γι' αυτό το έκανα θέμα ειδάλλως...στις 14 του μήνα θα πρέπει να ανανεώσω το non stop. Για να δω...θα προλάβω να στέιλω το μήνυμα ή θα μου φάνε όλη την κάρτα πάλι! Ευτυχώς που είμαι σε άδεια και δεν το χρησιμοποιώ τώρα επομένως δε θα χω πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για τη σκοπιά το καταλαβαίνω.Αλλά για τους υπόλοιπους που έχουμε internet στο σπίτι και μπαίνουμε από το κινητό,ε τότε ίσως να φταίμε εμείς.Αυτό όμως είναι άσχετο με τις ληστρικές συμπεριφορές τους.
Zoom-Zoom
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους συνφορουμήτες,

 

έψαξα στο πορταλ του windlpus αλλά δεν βρήκα κάτι, έχει το windplus κάποια θυρίδα email με δωρεάν ενημέρωση με sms όταν έρχεται μαιλ? π.χ. η Βοντα και ο Κοτε έχουν msisdn@vodafone.gr και msisdn@mycosmos.gr.

 

Και να ναι, που παίρνω από το εταιρικό μου wind για να ενεργοποιήσω??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενεργοποίησα χθες βράδυ το wind plus παρόλα αυτα συνεχίζει να με χρεώνει.πήρα το 1260 κ η επίσημη ενημέρωση τους λέει ότι μέσω όπερα μίνι χρεώνομαστε κ ότι για να μην πρέπει να μπαίνουμε πρώτα στο πορταλ της wind.της λέω ότι δεν ισχύει αυτό κ μου λέει ότι αυτη την ενημέρωση έχει...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνεις μέσω gwap δεν χρεώνει, το χρησιμοποιώ χρόνια με συσκευές HTC και γενικότερα windows mobile (glofiish X500, Mio 701 στο παρελθόν) και ουδέποτε είχα πρόβλημα.

Ακόμα και τώρα μπαίνω κάθε μέρα και δεν έχω χρεωθεί ποτέ.

 

Υποθέτω ότι μπαίνει μέσω gint...:confused:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι πρωτάρης σε αυτή την ιστορία'είχα σβήσει από την πρώτη στιγμή τις ρυθμίσεις gint
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξανακοιτα.Κατι απ'ολα οσα μας εχεις πει ειναι λαθος. Εαν εχει ενεργοποιηθει η υπηρεσια και σε χρεωνει, τοτε ή εχεις ηδη υπερβει τα 40ΜΒ(δεν το βλεπω) , ή μπαινεις με gint. Εαν δεν εχει ενεργοποιηθει η υπηρεσια, κοιτα να το επιβεβαιωσεις οτι εχει ενεργοποιηθει στη γραμμη σου. Η χρεωση γινεται σε επιπεδο APN και δεν εχει καμια απολυτως σημασια εαν μπαινεις πρωτα στο Portal η οχι.

:)

Link to comment
Share on other sites

και εμένα στο - 2.60 με πήγε!δλδ έλεος....καλύτερα όπου υπάρχει σύνδεση wifi παρά αυτό το πράγμα
Proud Owner: Playstation 1,2,3 ,nes,snes,megadrive,psp Slim&lite,xbox360 ,I-mate ultimate 9502 !:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα εάν μπεις πρώτα από το πορταλ δε σε χρεώνει;

 

Κοιτα, αυτο ειναι ενα λαθος το οποιο ανεφεραν απο αγνοια ορισμενα ατομα του CC γιατι αυτο καταλαβαιναν.....και αυτο ηταν πριν γινει η αλλαγη με τα 40 MB.

Αυτο που ελεγαν ΤΟΤΕ (και μερικοι ακομα και τωρα απο το CC, αποδειξη ο φιλος παραπανω τι πληροφορηση ελαβε ) ηταν το εξης : για να μην χρεωνεστε, παντα απο το portal. Ο λογος που το ελεγαν αυτο, ειναι επειδη τοτε μονο το wap ηταν δωρεαν και απεριοριστο, δηλαδη η προσβαση μεσω του browser του τηλεφωνου. Το CC δεν μπορουσε να εγγυηθει οτι η συσκευη που ειχες εαν εβαζες το opera mini δεν θα εκανε προσβαση μεσω gint, μιας και ειναι θεμα συσκευης. Οποτε επικρατησε η αντιληψη προσβαση μονο μεσω portal και απο εκει αναζητηση google κτλ = οχι χρεωση, Opera mini = χρεωση.

Βεβαια, κατι τετοιο (οχι οτι ισχυε τοτε) αλλα σιγουρα δεν ισχυει τωρα, γιατι ακομα και στο portal να μπεις πρωτα, και να κανεις αναζητηση μεσω της επιλογης του google στο κατω μερος, τα πρωτα 40MB ειναι δωρεαν....

 

Γενικα, εκτος απο σελιδες του Wind plus, ΟΛΑ τα αλλα χρεωνουν εκτος απο τα πρωτα 40 ΜΒ, οτι και να γινει, δεν εχει σημασια εαν πρωτα ανοιγεις το Portal, μετα το Opera mini κτλ...

Link to comment
Share on other sites

ξανάπήρα τηλ κ απλά είχαν κολλήσει οι ρυθμίσεις τους δηλ ενώ ήταν ενεργοποιημένο με χρεώναν.απλά βλέπεις την κατάντια κάποιων που δουλεύουν κ δε ξέρουν τι τους γίνεται γιατί ενώ τους λες ότι μέσω όπερα δε χρεώνει εκείνοι επιμένουν μόνο κ μόνο για να τελειώνουν μαζί σου...άχρηστοι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια!

 

Μηπως υπαρχουν ρυθμισεις να δουλεψει το wind plus non stop σε iphone 2g?

 

Eυχαριστω!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αυτο ειναι ενα λαθος το οποιο ανεφεραν απο αγνοια ορισμενα ατομα του CC γιατι αυτο καταλαβαιναν.....και αυτο ηταν πριν γινει η αλλαγη με τα 40 MB.

Αυτο που ελεγαν ΤΟΤΕ (και μερικοι ακομα και τωρα απο το CC, αποδειξη ο φιλος παραπανω τι πληροφορηση ελαβε ) ηταν το εξης : για να μην χρεωνεστε, παντα απο το portal. Ο λογος που το ελεγαν αυτο, ειναι επειδη τοτε μονο το wap ηταν δωρεαν και απεριοριστο, δηλαδη η προσβαση μεσω του browser του τηλεφωνου. Το CC δεν μπορουσε να εγγυηθει οτι η συσκευη που ειχες εαν εβαζες το opera mini δεν θα εκανε προσβαση μεσω gint, μιας και ειναι θεμα συσκευης. Οποτε επικρατησε η αντιληψη προσβαση μονο μεσω portal και απο εκει αναζητηση google κτλ = οχι χρεωση, Opera mini = χρεωση.

Βεβαια, κατι τετοιο (οχι οτι ισχυε τοτε) αλλα σιγουρα δεν ισχυει τωρα, γιατι ακομα και στο portal να μπεις πρωτα, και να κανεις αναζητηση μεσω της επιλογης του google στο κατω μερος, τα πρωτα 40MB ειναι δωρεαν....

 

Γενικα, εκτος απο σελιδες του Wind plus, ΟΛΑ τα αλλα χρεωνουν εκτος απο τα πρωτα 40 ΜΒ, οτι και να γινει, δεν εχει σημασια εαν πρωτα ανοιγεις το Portal, μετα το Opera mini κτλ...

 

δηλαδη συνδεομαστε με οποιαδηποτε σελιδα θελουμε απευθειας και δεν χρεωνωμαστε μεχρι τα 40mb???:O:O:D

γιατι και εμενα μονο μεσω το portal μου ειχαν πει

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα:

 

Στο PocketPC (HTC P3470) δεν δουλεύει το Wind Plus. Έχω ενεργοποιημένο το Plus nonstop εδώ και πολύ καιρό, έχω βάλει τις σωστές ρυθμίσεις, στο κινητό (Κ800) ό,τι χρησιμοποιώ (Opera Mini, ο ενσωματομένος browser του κινητού, RSS) δουλεύει κανονικά. Βγάζω την sim, τη βάζω στο HTC αλλά τίποτα.

 

Προσπαθώ να συνδεθώ αλλά βγάζει το μύνημα:

 

"Δεν είναι δυνατή η σύνδεση.

Κλήθηκε: gwap.b-online.gr

Για άγνωστο λόγο, η σύνδεση δεν είναι δυνατή. Για να ελέγξετε τις ρυθμίσεις...."

 

Αυτό γίνεται είτε με τον IE, είτε με την Opera. Τι παίζει;

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Τι στελνουμε για να ενεργοποιησουμε την υπηρεσια και σε ποιον αριθμο?

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Τι στελνουμε για να ενεργοποιησουμε την υπηρεσια και σε ποιον αριθμο?

Αν εννοείς την υπηρεσία "Wind Plus Non-Stop" στέλνεις τη λέξη "PLUS" στο 19349.:)

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση επειδή δεν έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσια εδω και 3-4 μήνες(επειδή χάλασε το κινητό μου και έχω ενα παλιο τώρα).

η υπηρεσία wind plus, έχει ακόμα εντελώς δωρεάν απεριόριστο ιντερνετ μόνο με 3,49 ευρώ? (ρωτάω γιατι καπου διαβαζα οτι σταματησε η υπηρεσία και τετοια, αλλα δεν πολυκαταλάβα)

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση επειδή δεν έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσια εδω και 3-4 μήνες(επειδή χάλασε το κινητό μου και έχω ενα παλιο τώρα).

η υπηρεσία wind plus, έχει ακόμα εντελώς δωρεάν απεριόριστο ιντερνετ μόνο με 3,49 ευρώ? (ρωτάω γιατι καπου διαβαζα οτι σταματησε η υπηρεσία και τετοια, αλλα δεν πολυκαταλάβα)

Αυξήθηκε η χρέωση της από 3,49€ σε 3,99€.Επίσης η απεριόριστη πλοήγηση έγινε 40mb σε mobile sites και απεριόριστη πλοήγηση στο Wind Plus.Αλλά μέχρι στιγμής στα καρτοκινητά παραμένει απεριόριστη η πλοήγηση και ας παίρνει 3,99€.:blink::)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...