Jump to content

Προβλήματα μετά την αλλαγή ΤΙΜ -> Wind


Melita
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα το μεσημερι πηρα ενα sms οτι η τιμ εγινε wind.

Οκ αυτο,,,,το διαβασα μια χαρα.

(Πιο πριν δεν το χρειαστηκα οποτε δεν ξερω...το βραδυ παντως δουλευε μια χαρα).

 

Μετα απο αυτο το κινητο εκανε κατι τρελλα....σβηνει μονο του χωρις λογο, ανοιγει παλι με το πατημα οποιαδηποτε κουμπιου κ αν προσπαθησεις να κανεις οτιδηποτε ξανακλεινει!!

 

Ζηταει δλδ το pin μπαινει κανονικα κ μετα σβηνει!!

 

Δεν φταιει το κινητο γιατι το δοκιμασα κ με αλλη καρτα και ειναι ok!

 

Αν το εχει παθει κανεις αλλος ή αν ξερει καποιος τι μπορει να φταιει ας απαντησει.

 

 

Ευχαριστω!!!!

The rhythm of love

Keeps me dancing on the road

The rhythm of love

Got the groove that hits the bone

The rhythm of love

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 589
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημερα το μεσημερι πηρα ενα sms οτι η τιμ εγινε wind.

Οκ αυτο,,,,το διαβασα μια χαρα.

(Πιο πριν δεν το χρειαστηκα οποτε δεν ξερω...το βραδυ παντως δουλευε μια χαρα).

 

Μετα απο αυτο το κινητο εκανε κατι τρελλα....σβηνει μονο του χωρις λογο, ανοιγει παλι με το πατημα οποιαδηποτε κουμπιου κ αν προσπαθησεις να κανεις οτιδηποτε ξανακλεινει!!

 

Ζηταει δλδ το pin μπαινει κανονικα κ μετα σβηνει!!

 

Δεν φταιει το κινητο γιατι το δοκιμασα κ με αλλη καρτα και ειναι ok!

 

Αν το εχει παθει κανεις αλλος ή αν ξερει καποιος τι μπορει να φταιει ας απαντησει.

 

 

Ευχαριστω!!!!

Θα πρέπει να καλέσεις 1260 να δώσεις κάποια στοιχεία συσκευής και θα στο φτιάξουν.

[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Wind προσπάθησε προφανώς να κάνει ΟΤΑ αναβάθμιση της κάρτας SIM ώστε το κινητό να εμφανίζει πλέον WIND GR και όχι TIM GR, κάπου στη διαδικασία του Over-the-Air update λοιπόν, κόλλησε το πράγμα και το κινητό σου έφαγε φρίκη...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια!

 

Το WIND GR το εμφανιζει.....μετα χαος! :D

The rhythm of love

Keeps me dancing on the road

The rhythm of love

Got the groove that hits the bone

The rhythm of love

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε και το πρόβλημα που έχει προκύψει σε αρκετά Sony Ericsson με την αναβάθμιση-ενημέρωση ώρας που βγαίνει κάθε φορά που ενεργοποιείς τη συσκευή. Και το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε από τότε που η Wind άρχισε τις ΟΤΑ ενημερώσεις για την αλλαγή του network logo... Κάποιοι όταν αποδέχονται την ενημέρωση τους βγαίνει το WIND GR (αλλά εξακολουθεί το ίδιο βιολί κάθε φορά που ανοίγεις τη συσκευή) και σε κάποιους άλλους όχι (και πάλι βγαίνει με κάθε ενεργοποίηση. Τι παίζει δεν ξέρω...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις το Nokia 6230? Το έπαθαν καποιοι γνωστοί με αυτήν την συσκευή. Απ` 'οτι ξέρω αν είναι μέσα στην εγγύηση στο αλλάζουν. Αν είναι εκτός το κρατάνε για να το φτιάξουν. Ο γνωστός μου το έδωσε σήμερα στην ΤΙΜ-WIND και περιμένει!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις το Nokia 6230? Το έπαθαν καποιοι γνωστοί με αυτήν την συσκευή. Απ` 'οτι ξέρω αν είναι μέσα στην εγγύηση στο αλλάζουν. Αν είναι εκτός το κρατάνε για να το φτιάξουν. Ο γνωστός μου το έδωσε σήμερα στην ΤΙΜ-WIND και περιμένει!

 

 

 

alex αν αναφέρεσαι σε μένα ναι το 6230i εχω.

The rhythm of love

Keeps me dancing on the road

The rhythm of love

Got the groove that hits the bone

The rhythm of love

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω βαλει τη sim σε Sony Ericsson φιλου με το οποιο δεν υπαρχει κανενα προβλημα!

 

Δεν ξερω τι προβλημα εχει με το nokia στο οποιο αν βαλεις αλλη sim δουλευει μια χαρα!

The rhythm of love

Keeps me dancing on the road

The rhythm of love

Got the groove that hits the bone

The rhythm of love

Link to comment
Share on other sites

Με συσκευή siemens S65 και κάρτα sim telestet ( :) )

Λίγα λεπτά αφού άνοιξα το κινητό, τσουπ άλλαξε η ώρα στην οθόνη (πήγε 5 ώρες μπροστά ακριβώς)

 

:alien: :alien: :alien: :nuke: κουφό, ε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν ενα δικτυο κινητης τηλεφωνιας ξεκινα να κανει over the air ενημερωση για μια τετοια αλλαγη δεν ειναι δυνατον να εχει λαβει υποψην του και να εχει προβλεψει ολες τις πιθανες επιπλοκες που τυχον θα εμφανιστουν σε καποιες συσκευες .

Το πληθος των διαφορετικων συσκευων απο διαφορετικους κατασκευαστες και ακομα περισσοτερο και οι διαφορετικες εκδοσεις λογισμικου αναμεσα σε ιδιες συσκευες μπορουν να προκαλεσουν προβληματα .

 

Βεβαια στην συνεχεια ενα δικτυο μπορει να αντιμετωπισει αυτα τα προβληματα οσο καλυτερα γινεται και αυτο κανει και η WIND .

 

Σε Νοκια 6230i και 8800 η ενημερωση μπορει να προκαλεσει ενα loop συνεχων επανεκκινησεων στην συσκευη .

Το "προβλημα" αντιμετωπιζεται με μια απλη αναβαθμιση λογισμικου .

Οποιος εχει μια απο αυτες τις συσκευες μπορει να απευθυνθει σε ενα καταστημα WIND το οποιο θα αναλαβει αυτο την διαδικασια της αναβαθμισης του .

Ακομα και συσκευες που βρισκονται ημερολογιακα εκτος εγγυησης θα αναβαθμιστουν δωρεαν , αρκει ο χρηστης να απευθυνθει σε καταστημα WIND και οχι σε Nokia shop το οποιο θα χρεωσει κανονικα την αναβαθμιση

 

Οι συσκευες ανοιγουν κανονικα με καρτα SIM αλλου δικτυου οποτε αν καποιος δεν θελει να χασει τα δεδομενα απο την συσκευη του μπορει χρησιμοποιωντας μια καρτα SIM αλλου δικτυου να ανοιξει κανονικα την συσκευη του και να "σωσει" απο αυτη τα δεδομενα που θελει.

 

 

Φυσικα η WIND δεν ειναι η πρωτη εταιρεια στον κοσμο που αντιμετωπιζει αναλογα προβληματα σε τετοιες μεταβατικες περιοδους και οχι μονο , αφου η ποικιλια συσκευων και εκδοσεων λογισμικου εχει παρουσιασει αναλογα αλλα και χειροτερα ή πιο απλα προβληματα και στο παρελθον .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πηρα τηλεφωνο στο 1260 κ μου ειπαν να το παω για αναβαθμιση δωρεαν σε καταστημα wind, υπαρχει προβλημα με το nokia 6230i κ αλλο ενα μοντελο nokia.

 

Σας ευχαριστω ολους! :)

The rhythm of love

Keeps me dancing on the road

The rhythm of love

Got the groove that hits the bone

The rhythm of love

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας πει υπεύθυνα κάποιος ποιες ακριβως συσκευες παρουσιάζουν το "πρόβλημα";

Πάντως σε SE Κ750i και Κ300 που έχω, παραμένει το ΤΙΜ GR.

Πότε επιτέλους θα γίνει η αλλαγή στο λογότυπο;

Λέτε να αντιμετωπίσω παρόμοιο πρόβλημα;

Υπάρχουν κάτοχοι των παραπάνω συσκευών που δέχθηκαν OTA αναβάθμιση;

Ας μας πουν τις εντυπώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Τρομαξα κι εγω απο τις συνεχεις επανεκκινησεις του 6230ι που εχω, αλλα ως αφελής δεν πήγε το μυαλό μου σε προβλημα τετοιου ειδους... Μου εκαναν αναβάθμιση δωρεάν και εκτος εγγύησης απο Νοκια shop και ολα καλα τελικά.

 

Αλλά η ταλαιπωρία που έμεινα μια ολόκληρη μέρα χωρίς τηλέφωνο για πρόβλημα που δεν φταίω, θα περάσει απαρατήρητη ? Εξάλλου δεν με ρώτησαν αν θέλω ota αναβάθμιση !!!

 

Επείδή έχασα κάποια τηλέφωνα σημαντικά χτές το απογευμα και νευρίασα, θα γράψω απόψε μια επιστολή ΄'ετσι για τα καλορίζικα στην wind !!!

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Nokia N70 & E65 αυτή τη στιγμή με το Αυτό Time Update, γραφουν 00:04 [GMT +3] :mad: και το TIM GR παραμένει κολλημένο... :p
Link to comment
Share on other sites

Nokia N70 & E65 αυτή τη στιγμή με το Αυτό Time Update, γραφουν 00:04 [GMT +3] :mad: και το TIM GR παραμένει κολλημένο... :p

Έγώ έχω σωστή ώρα τώρα. Χτες το βράδυ κάποια στιγμή πήγε μια ώρα μπροστά και μετά από λίγο γύρισε στα κανονικά του πάλι :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η Q σε SE S700i ελεγε TIM GR,αλλα ειχα απενεργοποιημενη την αυτοματη ενημερωση ωρας.Αφου την ενεργοποιησα,εκλεισα και ανοιξα το κινητο μου,και ειδα WIND GR!Η F2G παλι,δεν καταλαβαινει τιποτα!!!TIM GR EKTOS CITY!!!!:D :D :D
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πάντως ότι τα μόνα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου και άλλαξαν αυτόματα και κατ' ευθείαν από τις πρώτες ώρες της μετονομασίας ήταν τα NOKIA κινητά...

Σε Sony Ericsson κινητό όχι μόνο δεν άλλαξε σε WIND GR αλλά το TIM GR μεταλλάχθηκε σε Vodafone GR κατά ένα περίεργο τρόπο (για την ακρίβεια μου έπεσε σε μία λακούβα με νερό και όταν το στέγνωσα -λειτουργούσε κανονικά- έγραφε Vodafone GR και λειτουργούσε κανονικά στο δίκτυο της TIM! :lol: :lol: :lol: :lol: Και ξέρετε που καταλήγω; Έχει αισθητική το κινητό μου! Ξέρει να επιλέγει! :p)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για τα ΝΟΚΙΑ ειναι αληθεια!Μαλλον το υποστηριζουν αψογα το over the air!Ακομη και η F2G στο ΝΟΚΙΑ μου λεει WIND GR!Πως το παθε???:lol: :lol: :lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο για τα ΝΟΚΙΑ ειναι αληθεια!Μαλλον το υποστηριζουν αψογα το over the air!Ακομη και η F2G στο ΝΟΚΙΑ μου λεει WIND GR!Πως το παθε???:lol: :lol: :lol:

Για το Vodafone GR λες; Δεν έχω ιδέα! Το έριξα στην λακούβα -έβρεχε και δεν πρόσεξα- και όταν έφτασα σπίτι εντόπισα ότι δεν είχα κινητό. Ξανα-έκανα τη διαδρομή και τελικά το βρήκα. Πήρα το πιστολάκι, το στέγνωσα και λειτουργούσε κανονικά εκτός... από μια μικρή διαφορά! Έγραφε Vodafone GR! Τι τηλέφωνα πήρα, κανονικά στον αριθμό, όλα λειτουργούσαν κανονικά... Το έκλεισα, το ξανα-άνοιξα πάλι Vodafone. Μετά το ξανα-έκλεισα και δεν άνοιξε ξανά. Και σήμερα που το άνοιξα όχι μόνο άνοιξε αλλά έγραφε και TIM GR! Τραγικό το Sony Ericsson; :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για το Vodafone GR λες; Δεν έχω ιδέα! Το έριξα στην λακούβα -έβρεχε και δεν πρόσεξα- και όταν έφτασα σπίτι εντόπισα ότι δεν είχα κινητό. Ξανα-έκανα τη διαδρομή και τελικά το βρήκα. Πήρα το πιστολάκι, το στέγνωσα και λειτουργούσε κανονικά εκτός... από μια μικρή διαφορά! Έγραφε Vodafone GR! Τι τηλέφωνα πήρα, κανονικά στον αριθμό, όλα λειτουργούσαν κανονικά... Το έκλεισα, το ξανα-άνοιξα πάλι Vodafone. Μετά το ξανα-έκλεισα και δεν άνοιξε ξανά. Και σήμερα που το άνοιξα όχι μόνο άνοιξε αλλά έγραφε και TIM GR! Τραγικό το Sony Ericsson; :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Μήπως στη περιοχή σου λειτουργεί το εσωτερικό roaming Vodafone-Wind?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στη περιοχή σου λειτουργεί το εσωτερικό roaming Vodafone-Wind?:rolleyes:

Δεν έχω ιδέα αλλά δεν νομίζω. Ούτως ή άλλως θα λειτουργούσε αν δεν είχε επαρκές σήμα, έτσι δεν είναι; Ε ξαφνικά λες να έπεσε το σήμα στις περιοχές που κινούμαι; I don't think so! Απλώς έχει αισθητική το κινητό σαν το αφεντικό του! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε και το πρόβλημα που έχει προκύψει σε αρκετά Sony Ericsson με την αναβάθμιση-ενημέρωση ώρας που βγαίνει κάθε φορά που ενεργοποιείς τη συσκευή. Και το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε από τότε που η Wind άρχισε τις ΟΤΑ ενημερώσεις για την αλλαγή του network logo... Κάποιοι όταν αποδέχονται την ενημέρωση τους βγαίνει το WIND GR (αλλά εξακολουθεί το ίδιο βιολί κάθε φορά που ανοίγεις τη συσκευή) και σε κάποιους άλλους όχι (και πάλι βγαίνει με κάθε ενεργοποίηση. Τι παίζει δεν ξέρω...

Το ίδιο πρόβλημα με λανθασμένη ώρα δικτύου το έχω και εγώ ύστερα από την αλλαγή του TIM σε WIND -φαίνεται ότι έχουν πειράξει το ρολόι του δικτύου (οπότε απλά κλείνουμε την αυτόματη προσαρμογή ώρας μέχρι νεωτέρας :D).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα σε φίλο και συμφορουμίτη, κατοχο Κ750 στου οποιου το τηλεφωνο εγινε η αλλαγη σε wind.

Tον ρωτησα αν εχει ενεργοποιημενη την αυτοματη ζωνη ωρας και μου ειπε πως οχι, ειναι δλδ στο "Μη ενεργο".

Παρόλα αυτά, απο χθες το απογευμα του ειχε αλλαξει το λογοτυπο.

Αρα, δεν παιζει ρολο η ρυθμιση της ωρας...

 

Στο δικο μου Κ750, ακομη ΤΙΜ GR γραφει...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι,οτι καιγομαι απλα μια ερωτηση:Η wind θα κανει αυτοματα τη μετατροπη του λογοτυπου σε ΟΛΑ τα ΝΟΚΙΑ?? εχω Ν73,και ο αδερφος μου Ν80,ή πρεπει και εμεις να βαλουμε το χερακι μας???:lol: :lol: Δηλαδη αυτα που λεει πιο πανω ο Chris 2005??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...