Jump to content

Προβλήματα μετά την αλλαγή ΤΙΜ -> Wind


Melita
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 589
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι μπορεί να είναι και θέμα συσκευής. Ίδιες ακριβώς sim, αγορασμένες το ίδιο χρονικό διάστημα (αρχές του έτους) σε τηλέφωνο συναδέλφου (ΝΟΚΙΑ-δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο, πάντως ένα φθηνό-διετίας) γράφει από την πρώτη ημέρα WIND GR. Βγάζοντας τη sim του και βάζοντάς τη στο δικό μου Κ800ί ''σταθερά'' ΤΙΜ GR. Βάζοντας τώρα τη δική μου sim στο ΝΟΚΙΑ, κανονικότατα WIND GR και ξαναβάζοντάς τη στη θέση της (δηλαδή στο Κ800ί) επανέρχεται, για να μην ξεχνάει την καταγωγή της, στο ΤΙΜ GR. Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.

 

Πριν 1 λεπτό μιλούσα με άλλον φίλο μου, τον κάλεσα ακριβώς για να δω τι συνέβη σ' εκείνον. Τόσο εκείνος όσο και εγώ, έχουμε SE K750. Η sim του ειναι καινούρια, μετά δηλαδή τη μετονομασία από ΤELESTET σε ΤΙΜ. Tη δεύτερη μέρα (6 Ιουνίου), το λογότυπο άλλαξε.

Σ' εμένα δεν άλλαξε.

Και δεν έχει ενεργοποιημένη την Αυτόματη Ζώνη Ώρας.

Πώς εξηγούνται αυτά;

ΙΔΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ - ΙΔΙΑΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΣ SIM - ΙΔΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΙΝΗΤΩΝ

Στον έναν γίνεται η αλλαγή, στον άλλον όχι!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 λεπτό μιλούσα με άλλον φίλο μου, τον κάλεσα ακριβώς για να δω τι συνέβη σ' εκείνον. Τόσο εκείνος όσο και εγώ, έχουμε SE K750. Η sim του ειναι καινούρια, μετά δηλαδή τη μετονομασία από ΤELESTET σε ΤΙΜ. Tη δεύτερη μέρα (6 Ιουνίου), το λογότυπο άλλαξε.

Σ' εμένα δεν άλλαξε.

Και δεν έχει ενεργοποιημένη την Αυτόματη Ζώνη Ώρας.

Πώς εξηγούνται αυτά;

ΙΔΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ - ΙΔΙΑΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΣ SIM - ΙΔΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΙΝΗΤΩΝ

Στον έναν γίνεται η αλλαγή, στον άλλον όχι!

Μήπως διαφορετική έκδοση firmware στο κινητό; Για τσέκαρέ το και πες μας please ;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα συμβαίνει το εξής παράδοξο.

Κινητό: N73 ME με το τελευταίο firmware

SIM: TIM μέσα Μαρτίου την πήρα.

Eνεργοποιημένα αυτόματη ενημέρωση ώρας από δίκτυο και τα σχετικά.

Τι γίνεται τώρα:

Βάζω το κινητό σε προφίλ «εκτός σύνδεσης». Το ξαναγυρνάω στο γενικό προφίλ και ψάχνει να βρει σήμα. Μόλις βρει, εμφανίζει στιγμιαία (ίσα που προλαβαίνεις να το διαβάσεις) WIND GR και αμέσως γίνεται TIM GR!!!!

Τι διάολο μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν motorola v3 η' v3xx μπορουν να αλλαξουν το ονομα του δικτυου στο τηλεφωνο με τον ακολουθο τροπο

 

1.) copy the "plmn_text_table.bin" file from a/ to your PC.

2.) start OpEdit and open the "plmn_text_table.bin" file.

3.) select your operator/s and double click on them

4.) now you can enter your name or what ever you want

5.) save the file and copy back into a/

6.) Reboot and enjoy

 

_http://www.rasputin007.co.uk/storage/others/OpEdit.rar

 

Με αυτο τον τροπο ολες οι sim (telestet-tim-wind) θα εμφανιζουν "wind gr" (η' οτι αλλο θελετε εσεις) στην οθονη του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι μπορεί να είναι και θέμα συσκευής. Ίδιες ακριβώς sim, αγορασμένες το ίδιο χρονικό διάστημα (αρχές του έτους) σε τηλέφωνο συναδέλφου (ΝΟΚΙΑ-δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο, πάντως ένα φθηνό-διετίας) γράφει από την πρώτη ημέρα WIND GR. Βγάζοντας τη sim του και βάζοντάς τη στο δικό μου Κ800ί ''σταθερά'' ΤΙΜ GR. Βάζοντας τώρα τη δική μου sim στο ΝΟΚΙΑ, κανονικότατα WIND GR και ξαναβάζοντάς τη στη θέση της (δηλαδή στο Κ800ί) επανέρχεται, για να μην ξεχνάει την καταγωγή της, στο ΤΙΜ GR. Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.

Πιστεύω ότι έγινε ότι ήταν να γίνει, δεν νομίζω να αλλάξει σε όλα τα τ/φ το logo.

 

Και εγώ έτσι βλέπω τα πράγματα δηλαδή να μην αλλάζει σε όλα τα τ/φ.

Όμως ένας υπάλληλος της Wind μου είπε πώς είναι θέμα χρόνου πότε θα αλλάξει σε όλα τα τα κινητά. Είπε ακόμη ότι επειδή υπάρχουν πολλοί συνδρομητές είναι φοβερά δύσκολο να αλλάξει σε όλους συγχρόνως.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα συμβαίνει το εξής παράδοξο.

Κινητό: N73 ME με το τελευταίο firmware

SIM: TIM μέσα Μαρτίου την πήρα.

Eνεργοποιημένα αυτόματη ενημέρωση ώρας από δίκτυο και τα σχετικά.

Τι γίνεται τώρα:

Βάζω το κινητό σε προφίλ «εκτός σύνδεσης». Το ξαναγυρνάω στο γενικό προφίλ και ψάχνει να βρει σήμα. Μόλις βρει, εμφανίζει στιγμιαία (ίσα που προλαβαίνεις να το διαβάσεις) WIND GR και αμέσως γίνεται TIM GR!!!!

Τι διάολο μπορεί να συμβαίνει;

Και στο Nokia E50 κάνει την στιγμιαία εμφάνιση το WIND GR, με πρόσφατη SIM.

Η ίδια SIM σε ένα Nokia 7250 δείχνει WIND GR.

Άσχετο αλλά όταν το έχω με αυτόματη ενημέρωση ώρας δείχνει +1.

 

Επίσης παρατήρησα και το άλλο:

 

http://img71.imageshack.us/img71/6043/screenshot0006vy0.jpg

Link to comment
Share on other sites

enas filos mou me w850 kai sindesi grafei tim kai mia fili mou me w810 grafei wind!!ego me q-telecom otan psaxno sima leei tim gr kai oxi wind!!!:)

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου Κ800 αρνείται πεισματικά να γράψει WIND GR !!! Είναι 128Κ sim, καινούρια σχετικά. Μάλλον είναι συνδυασμός και συσκευής και sim...

Άλλοι εδώ με Κ800 έχουν να μας πουν την εμπειρία τους;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου Κ800 αρνείται πεισματικά να γράψει WIND GR !!! Είναι 128Κ sim, καινούρια σχετικά. Μάλλον είναι συνδυασμός και συσκευής και sim...

Άλλοι εδώ με Κ800 έχουν να μας πουν την εμπειρία τους;

Μια φιλη μου με Κ800 αλλα με καρτα Q εκλεισε και ανοιξε το κινητο της και εμφανιστηκε αμεσως το WIND GR!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα συμβαίνει το εξής παράδοξο.

Κινητό: N73 ME με το τελευταίο firmware

SIM: TIM μέσα Μαρτίου την πήρα.

Eνεργοποιημένα αυτόματη ενημέρωση ώρας από δίκτυο και τα σχετικά.

Τι γίνεται τώρα:

Βάζω το κινητό σε προφίλ «εκτός σύνδεσης». Το ξαναγυρνάω στο γενικό προφίλ και ψάχνει να βρει σήμα. Μόλις βρει, εμφανίζει στιγμιαία (ίσα που προλαβαίνεις να το διαβάσεις) WIND GR και αμέσως γίνεται TIM GR!!!!

Τι διάολο μπορεί να συμβαίνει;

 

Και στο Nokia E50 κάνει την στιγμιαία εμφάνιση το WIND GR, με πρόσφατη SIM.

Η ίδια SIM σε ένα Nokia 7250 δείχνει WIND GR.

Άσχετο αλλά όταν το έχω με αυτόματη ενημέρωση ώρας δείχνει +1.

 

Επίσης παρατήρησα και το άλλο:

 

http://img71.imageshack.us/img71/6043/screenshot0006vy0.jpg

 

Kαι σε μένα το PhoNetInfo μου βγάζει:

Νetwork long name: Wind GR

Network short name: wind

Network display tag: TIM GR :mad:

Link to comment
Share on other sites

3 είναι οι περιπτώσεις λοιπόν που μπορεί να αλλάξει το TIM->Wind εφόσον σας αναβάθμισε με Ο.Τ.Α. το δίκτυο

1) Να υποστηρίζει το τηλέφωνό σας αλλαγή λογοτύπου με O.T.A.

2) Να αλλάξετε SIM

3) Να αλλάξετε το firmware του κινητού σας με ένα άλλο που έχει εκδοθεί μετά τις 5/6(Κυριακή κοντινή γιορτή...)

Τα motorolla μόνο με αναβάθμιση λογισμικού αλλάζουν για παράδειγμα...;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα συμβαίνει το εξής παράδοξο.

Κινητό: N73 ME με το τελευταίο firmware

SIM: TIM μέσα Μαρτίου την πήρα.

Eνεργοποιημένα αυτόματη ενημέρωση ώρας από δίκτυο και τα σχετικά.

Τι γίνεται τώρα:

Βάζω το κινητό σε προφίλ «εκτός σύνδεσης». Το ξαναγυρνάω στο γενικό προφίλ και ψάχνει να βρει σήμα. Μόλις βρει, εμφανίζει στιγμιαία (ίσα που προλαβαίνεις να το διαβάσεις) WIND GR και αμέσως γίνεται TIM GR!!!!

Τι διάολο μπορεί να συμβαίνει;

 

Εκανα αυτο που εκανες σε Ν73,απλο,και μου εκανε το ιδιο ακριβως πραγμα.!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζω το κινητό σε προφίλ «εκτός σύνδεσης». Το ξαναγυρνάω στο γενικό προφίλ και ψάχνει να βρει σήμα. Μόλις βρει, εμφανίζει στιγμιαία (ίσα που προλαβαίνεις να το διαβάσεις) WIND GR και αμέσως γίνεται TIM GR!!!!

Τι διάολο μπορεί να συμβαίνει;

 

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου Ε65

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτο που εκανες σε Ν73,απλο,και μου εκανε το ιδιο ακριβως πραγμα.!!!

 

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου Ε65

 

Ωραία! Θετικο αυτό.

Λογικά είναι η κάρτα SIM.

Μήπως έχετε σχετικά καiνούριες κάρτες SIM? Η δική μου είναι 32Κ της ΤΙΜ αγορασμένη τον Μάρτιο. Εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Θετικο αυτό.

Λογικά είναι η κάρτα SIM.

Μήπως έχετε σχετικά καiνούριες κάρτες SIM? Η δική μου είναι 32Κ της ΤΙΜ αγορασμένη τον Μάρτιο. Εσάς;

 

Η δικιά μου δεν είναι ιδιαίτερα καινούρια, την έχω 2 χρόνια κοντά

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου με Κ800 αλλα με καρτα Q εκλεισε και ανοιξε το κινητο της και εμφανιστηκε αμεσως το WIND GR!
Το δικό μου Κ800 με κάρτα Q γράφει μόνο QTELECOM. Όσο για tim>wind αναφέρθηκα λίγο πιο πάνω.

Υπάρχουν κάποιοι φίλοι που να έχουν δει, με εξαίρεση την 1η ή και τη 2η ημέρα της αλλαγής του ονόματος, να αλλάζει το logo στα κινητά τους σταδιακά μέσα στην εβδομάδα πού πέρασε ή όποια αλλαγή έγινε, έγινε στην αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Θετικο αυτό.

Λογικά είναι η κάρτα SIM.

Μήπως έχετε σχετικά καiνούριες κάρτες SIM? Η δική μου είναι 32Κ της ΤΙΜ αγορασμένη τον Μάρτιο. Εσάς;

 

Εγω, το Σεπτεμβριο που μας περασε.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου Κ800 αρνείται πεισματικά να γράψει WIND GR !!! Είναι 128Κ sim, καινούρια σχετικά. Μάλλον είναι συνδυασμός και συσκευής και sim...

Άλλοι εδώ με Κ800 έχουν να μας πουν την εμπειρία τους;

Ίδια κάρτα και ίδιο κινητό με σένα και μια από τα ίδια...TIM GR

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν motorola v3 η' v3xx μπορουν να αλλαξουν το ονομα του δικτυου στο τηλεφωνο με τον ακολουθο τροπο

 

1.) copy the "plmn_text_table.bin" file from a/ to your PC.

2.) start OpEdit and open the "plmn_text_table.bin" file.

3.) select your operator/s and double click on them

4.) now you can enter your name or what ever you want

5.) save the file and copy back into a/

6.) Reboot and enjoy

 

_http://www.rasputin007.co.uk/storage/others/OpEdit.rar

 

Με αυτο τον τροπο ολες οι sim (telestet-tim-wind) θα εμφανιζουν "wind gr" (η' οτι αλλο θελετε εσεις) στην οθονη του κινητου.

 

μπορεις αν θελεις να γινεις πιο αναλυτικος. πως βρισκουμε τον φακελλο στο τηλεφωνο και πως τον μεταφερουμε στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου Κ800 αρνείται πεισματικά να γράψει WIND GR !!! Είναι 128Κ sim, καινούρια σχετικά. Μάλλον είναι συνδυασμός και συσκευής και sim...

Άλλοι εδώ με Κ800 έχουν να μας πουν την εμπειρία τους;

Έχω δει σε K800 με TIM 128άρα κάρτα να γράφει πλέον WIND. Σ' εμένα πάντως στο K810 επιμένει στα παραδοσιακά...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

μπορεις αν θελεις να γινεις πιο αναλυτικος. πως βρισκουμε τον φακελλο στο τηλεφωνο και πως τον μεταφερουμε στο pc.

 

1) Εγκαθιστουμε το ακολουθο αρχειο

_http://www.tuttomotorola.eu/Programmi/Motorola_P2k_Driver_Installation_x32_2.7.6_.rar

 

2) Τρεχουμε το προγραμμα:

- P2KTools VS v.3.0.4 build 553 αν εχουμε το V3 η' το E1000

η'

-P2kCommander-V4.9.C αν εχουμε το V3xx

 

3) Συνδεουμε το κινητο στον υπολογιστη.

 

4) Αφου τελειωσει η εγκατασταση των οδηγων μπορουμε να αντιγραψουμε το αρχειο plmn_text_table.bin χρησιμοποιωντας το P2KTools (V3-E1000) η' το P2kCommander (V3xx).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφου αντιγραψουμε το τροποποιημενο αρχειο plmn_text_table.bin στο τηλεφωνο βεβαιωνομαστε οτι εχει τα ιδια attributes με το αρχικο.

 

P2KTools VS v.3.0.4 build 553

_http://www.box.net/index.php?rm=box_v2_download_shared_file&file_id=f_67342243

 

P2kCommander-V4.9.C

_http://www.mediafire.com/?awzrygyykyf

 

Η παραπανω διαδικασια για την αλλαγη του ονοματος δικτυου δεν ισχυει για τα

V3x και E770.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...