Jump to content

Samsung SGH-U600


skatzoxoiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποτέ δεν έγινε κάτι τέτοιο, έτσι κ αλλιώς το κινητό παρουσίασε τα προβλήματα το καλοκαίρι κ ολοκληρώθηκε η καταστροφή μέσα στον Οκτώβριο.Δεν ήμουν ποτέ κάπου που να έχει τέτοια θερμοκρασία.Και πάντοτε το είχα μαζί με το άλλο μου κινητό που ποτέ δεν παρουσίασε "οξείδωση"..

 

μήπως έτυχε να το αφήσεις π.χ. στο μπάνιο την ώρα που έκανες μπάνιο κ είχε ατμούς; μήπως ιδρώνεις πολύ; Οπουδήποτε που να έχει υγρασία ή σε συνθήκες που ευνοούν την εμφάνιση υγρασίας στο εσωτερικό του.

 

στο έπος μου το σέρβις της εταιρίας, δεν ασχολούνται με την ικανοποίηση του πελάτη. Αφού έχουν ήδη τα λεφτά σου, πρακτικά δεσ'το, γιατί να ασχοληθούν; ας ήταν το σύστημα να πληρώνεις μόνο αν μετά από 1 ετός είσαι ικανοποιημένος από το κινητό και θα σου'λεγα αν τρέχαν από πίσω. Το κινητό σου με νοιάζει να βρω πως έπαθε ζημιά. Ίσως τότε μπορέσεις να το φτιάξεις. Δεν είναι λίγες οι φορές που η ζημιά είναι φαινομενικά δύσκολη αλλά ουσιαστικά εύκολα αναστρέψιμη. Το ότι αυτοί δεν μπορούν (υποθέτουμε) να βρουν τι φταίει, δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει κανείς τι φταίει ή ότι θα παραμείνει άγνωστο αιωνίως. Δεν ψάξανε αρκετά.

 

έχεις προσπαθήσει να το λύσεις να το ποτίσεις σε οινόπνευμα κτλ; Για ρίξε μια ματιά στο νετ για κανέναν σοβαρό τρόπο να προσπαθήσεις να το επαναφέρεις.

 

πάντως,

είχα siemens sl10, c55, c60, c65, a31, sx1, s75, htc wizard και όλα τα είχα χρησιμοποιήσει έντονα. τέτοια ******* σαν το samsung πάντως δεν έχω ξαναδεί. Μια χαρά μηχάνημα αλλά το software που έχει να το καταστρέφει ολοκληρωτικά.

I want Gigabit internet. Everything else is just toothpaste.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόοον...

 

firmware GBDHI1 δηλαδήΣ φρεσκότατο.

 

έχουμε και λέμε.

 

  • όριο μήκους ονόματος αρχείου 32 χαρακτήρες. Νόμιζα ότι είχαμε παρατήσει τέτοιους περιορισμούς από το 1995:cry:.
  • όταν ακούς mp3 δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Ούτε καν να δεις ένα sms που μόλις έφτασε. Να δείς ένα site ρε αδερφέ.
  • Παύσεις μεταξύ τραγουδιών. Συχνά 5 δευτερόλεπτα και βάλε. Είτε το mp3 είναι μικρό είτε μεγάλο, είτε στη μνήμη του κινητού, είτε στην κάρτα.
  • Ο χειρισμός του, είναι αλλού γι'αλλού. Όταν βλέπεις φωτογραφίες, μπορείς να πατήσεις αριστερά-δεξιά. Δεν το κάνει όμως για φωτογραφίες στην κάρτα μνήμης! όταν διαβάζεις μηνύματα, δε, αντί για αριστερα-δεξιά, θέλει να πατάς */# για να πας στο επόμενο ή το προηγούμενο:wacko:
  • Παράνοιας το ανάγνωσμα, μέρος βήτον:D: το (c (πώς αλλιώς να το πω; Στα άλλα κινητά είναι "το κόκκινο κουμπί") άλλες φορές σβήνει τον προηγούμενο χαρακτήρα (backspace) άλλοτε κάνει back/cancel, άλλοτε σβήνει το επιλεγμένο αντικείμενο. Το πρόβλημα δεν είναι ότι κάνει πολλά διαφορετικά αλλά σχετικά πράματα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν σου λέει τι θα κάνει άμα το πατήσεις!
  • δεν μπορεί να σβήσει γρήγορα χαρακτήρες. ή θα σβήνεις ένα ένα, ή θα σβήσει όλο το sms που έχεις γράψει μέχρι εκείνη τη στιγμή. (ναι ξέρω, μπορείς να κάνεις menu->down->right->click, επιλογή κειμένου, menu->down->up->up->click, αλλά αυτό είναι 10+ κουμπιά για κάτι που συνήθως κάνεις με 1)
  • Το opera mini δεν μπορεί να διαβάσει από τη μνήμη για να κάνεις upload πχ ένα attachment στο gmail. σημαντικό.
  • όταν τελειώνει η μπαταρία, κλείνει χωρίς καν να ρωτήσει, το πρόγραμμα που τρέχει, δεν σε αφήνει να τρέξεις άλλο. Σβήνει το φως του πληκτρολογίου χωρίς να σε ρωτήσει.
  • Αν το προηγούμενο το κάνει για να γλυτώσει μπαταρία... τότε γιατί το φωτάκι του πληκτρολογίου ανάβει με τη χρήση του κινητού ακόμα και όταν το πληκτρολόγιο είναι κρυμμένο?
  • Αν το κινητό είναι στα αγγλικά, δεν μπορείς να γράψεις ελληνικά χωρίς Τ9. Το τ9 είναι ελλειπές (αυτό δεν είναι μειονέκτημα του συγκεκριμένου κινητού, είναι η εξήγηση του γιατί να μην μπορείς να γράψεις χωρίς τ9 είναι κακή ιδέα).
  • το πλαϊνό κουμπί για zoom in zoom out δουλεύει σαν zoom button όταν βλέπεις φωτογραφίες... αλλά όχι όταν τραβάς φωτογραφίες.
  • Η κάμερα παίρνει ~4 δευτερόλεπτα να ξεκινήσει και άλλα τόσα να τραβήξει φωτογραφία.

 

έχω κ άλλα.

 

...απο που μπορουμε να κατεβασουμε το φιρμγεαρ?..αξιζει τον κοπο ήήήή...??:O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το είχε και του έβαλα μια 4GB κάρτα μνήμης κόλλαγε συνέχεια.Μόνο με 2GB είχα τον έλεγχο.

 

εχω την 4αρα της sandisk (mobile ultra,micro SD,HC) αλλα δε μου τη "βλεπει" καν...τι φταιει;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε πως βγαινει (απενεργοποιηση) τοy G (gprs) που φαινεται στην οθονη?.

Ψαχνω εδω και μια ωρα και δεν τα εχω καταφερει. Μου ενεργοποιηση η vodafon τα ΜΜΣ kai apo tote fainete στο "G".

Thanks

 

http://www.se7ensins.com/forums/cell-phones/70542-samsung-u600-tricks.html

Link to comment
Share on other sites

Πρίν μου το κλέψουν, είχα βρεί τρόπο να το κάνω μόνιμα. Όταν δηλαδή άνοιγα το κινητό δεν ενεργοποιόταν το GPRS και ο browser αποτύγχανε να συνδεθεί. Δεν ήταν στις επιλογές με το GPRS detach αλλά κάπου αλλού. Αν έχει κανείς την όρεξη και τον χρόνο ας μου γράψει ένα menu map (όλα τα μενού δηλαδή σε όλα τα επίπεδα) του service menu και ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος ή να μην θυμηθώ που είναι και το κάνει τσάμπα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο κωδικό υπάρχει μπαίνει και στο μενού "GPRS Settings".

Eπέλεξα << Μη αυτόματη επισύναψη>> και ενώ το έκλεισα και το άνοιξα δε μου το έβγαλε το "G"

Ας ελπίσουμε ότι είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήρα πρόσφατα ένα U600 και είναι τέλειο.

 

Πολλές φορές όμως δεν βρίσκει την SIM!!! Στα καλά καθούμενα. Έχει συμβεί σε κανένα; Καμία λύση; Πια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού;; (μήπως λυθεί..)

 

Σε κανέναν βρε παιδιά δεν έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Δηλαδή εκεί που δουλεύει κανονικά να χάνει την SIM και μετά να μην την βρίσκει ούτε με κλείσε-άνοιξε. Αν το αφήσω λίγο και το ξανανοίξω συνήθως την βρίσκει και αυτό κρατάει είτε μέρες (2-3 χωρίς να την χάσει) είτε λεπτά. Καμία ιδέα;

 

Το firmware του είναι το U600BXXGK2. Κάποιο καλύτερο που μπορώ να περάσω;

 

Επίσης έχω χάσει την απόδειξη αγοράς. Χωρίς αυτή θα μου το φτιάξουν στην Samsung;

Link to comment
Share on other sites

Σε κανέναν βρε παιδιά δεν έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Δηλαδή εκεί που δουλεύει κανονικά να χάνει την SIM και μετά να μην την βρίσκει ούτε με κλείσε-άνοιξε. Αν το αφήσω λίγο και το ξανανοίξω συνήθως την βρίσκει και αυτό κρατάει είτε μέρες (2-3 χωρίς να την χάσει) είτε λεπτά. Καμία ιδέα;

 

Το firmware του είναι το U600BXXGK2. Κάποιο καλύτερο που μπορώ να περάσω;

 

Επίσης έχω χάσει την απόδειξη αγοράς. Χωρίς αυτή θα μου το φτιάξουν στην Samsung;

 

Στο δικό μου Samsung U600 δεν το έχω πάθει αυτό.Μόνο σε ένα Sony Ericsson που έχω μου κάνει κάτι τρελά και δεν μου βρήσκει τη sim αλλά στο U600 δεν μου το κάνει αυτό.Όσον αφορά την απόδειξη αγοράς μπορείς να πάς στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασες και να ζητήσεις επανεκτύπωση της απόδειξης αγοράς.Πάντως από το κατάστημα που το πήρες μπορούν το δώσουν στο service να στο φτιάξουν.Και εγώ όταν είχα προβλήματα οθόνης το έδωσα στη Wind και μέσα σε μία εβδομάδα το είχαν φτιάξει.:)

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο το κινητο αξιζει ?

τα προβληματα παραμενουν ?

ολα τα Samsung ετσι ειναι με τις φωτο στην καρτα μνημης ? (να μην μπορεις να τις δεις γρηγορα με τα βελακια ?)

κανα δειγμα απο φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Περνάει περίπου ένα δευτερόλεπτο για να ανοίξει την επόμενη εικόνα.

Γενικά έχει κάποιες ιδιοτροπίες (να το πως κομψά).Π.χ όταν αναπαράγεται ένα video δεν υπάρχει δυνατότητα να πας κατευθείαν στο επόμενο,ακόμα και όταν τελειώσει.Πρέπει να βγεις στο μενού με τα video και να επιλέξεις κάποιο άλλο.

Το ίδιο συμβαίνει όταν θες να αναπαράξεις ένα mp3,όχι με το mp3 player,αλλά μπαίνοντας στο μενού της κάρτας μνήμης. :blink:

 

Επίσης, είναι πολύ εύκολο να κάνεις κατά λάθος κλήση στο τελευταίο νούμερο,αφού σπρώχνοντάς το προς τα πάνω, μπορεί να πατήσεις το πλήκτρο αφής.

 

Οι φωτό (3.2MPixel) είναι ικανοποιητικές τουλάχιστον τη μέρα,αλλά έχει το μειονέκτημα να περνάνε περίπου 3-4 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα πατήσεις το κουμπάκι για να βγει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξαφνικά και χωρίς λόγο και τα 4 πλήκτρα αφής νεκρώσανε, δεν δουλεύουν .

Εχει τύχει σε κανέναν αυτό το πρόβλημα και πως αντιμετωπίζεται ή μήπως δεν υπάρχει λύση και πάει στα σκουπίδια ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτό (3.2MPixel) είναι ικανοποιητικές τουλάχιστον τη μέρα,αλλά έχει το μειονέκτημα να περνάνε περίπου 3-4 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα πατήσεις το κουμπάκι για να βγει..

Φταίει η αυτόματη εστίαση.Νόμιζω μπορείς να την απενεργοποιήσεις από το menu της κάμερας.Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει στο U600 μου είναι ότι μια φορά το μήνα όποτε πάω να μπω στην κάρτα μνήμης μου ζητάει να κάνω φορμάτ και χάνω όλα μου τα αρχεία.Παίζει να είναι ελαττωματική η κάρτα μνήμης μου ή θα μου συμβαίνει με όλες τις κάρτες μνήμης;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά και χωρίς λόγο και τα 4 πλήκτρα αφής νεκρώσανε, δεν δουλεύουν .

Εχει τύχει σε κανέναν αυτό το πρόβλημα και πως αντιμετωπίζεται ή μήπως δεν υπάρχει λύση και πάει στα σκουπίδια ?

 

Ευχαριστώ

 

Ακριβως το ιδιο μου ειχε τυχει κ μετα απο 3 φορες που πηγε σερβις , την 3η μου βγαλανε οξειδωμενη πλακετα.δες τα ποστς μου για να παρεις μια ιδεα.

ο λογος που δεν προκειτα να παρω ποτε σασμουνγκ ξανα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Φταίει η αυτόματη εστίαση.Νόμιζω μπορείς να την απενεργοποιήσεις από το menu της κάμερας.Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει στο U600 μου είναι ότι μια φορά το μήνα όποτε πάω να μπω στην κάρτα μνήμης μου ζητάει να κάνω φορμάτ και χάνω όλα μου τα αρχεία.Παίζει να είναι ελαττωματική η κάρτα μνήμης μου ή θα μου συμβαίνει με όλες τις κάρτες μνήμης;:worry:

 

Δε βρήκα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Meta tin agora tou U700 (gia tin kopela mou) prin 15 meres, enthousiastika kai apofasisa na paro kai ego to idio. Piga xtes stin Wind kai ida to u600 se black-gold kai emina..panemorfo se timi gia gelia 170 euro.

 

Tromero emfanisiaka tilefono, ekseretikos ixos sto mp3 player me ta akoustika, kai poli pio eukolos tropos na peraseis java apo to u700 (ixa faei 2 ores mexri na ta katafero).

 

Kana dio erotiseis ------->

 

1. Mporo na vgalo to anadiomeno menou? Sto u700 to evgala, edo den vrisko kapia epilogi.

2. Exei dokimasei kaneis karta 4gb? Den me endiaferei an ine argi, apla an tin dexetai.

 

Auta..Eyxaristo!

Link to comment
Share on other sites

 

Kana dio erotiseis ------->

 

1. Mporo na vgalo to anadiomeno menou? Sto u700 to evgala, edo den vrisko kapia epilogi.

2. Exei dokimasei kaneis karta 4gb? Den me endiaferei an ine argi, apla an tin dexetai.

 

Auta..Eyxaristo!

1.Μπορείς να αλλάξεις το menu του κινητού μέσα από το μενού ''Ρυθμίσεις'' της συσκευής.Με λίγο ψάξιμο θα το βρείς.

2.Θα στη δεχτεί αλλά θα σου κολλάει.

Συμβουλή:Αν κάποια τραγούδια από την κάρτα μνήμης τα ακούς πιο συχνά αντέγραψε τα στο κινητό για στο mp3 player θα σου ''κολλάει'' κάθε φορά που το κινητό θα αναπαράγει κάποιο τραγούδι από την κάρτα μνήμης.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, μου έστειλε ένας φίλος μου από LG μια φωτό και δεν την ανοίγει το u600.

Μου γραφει δεν επιτρέπεται.

Γιατί αυτό? Έχει συμβεί σε άλλον?

Στο u700 που το δοκίμασα την ανοίγει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με όσα αναφέρεις πιό πάνω εξακολουθείς να είσαι ενθουσιασμένος με το κινητό??? Πλάκα μας κάνεις?? Τι άλλο θέλεις να σου παρουσιάσει.... Πες μου μπορείς να αλλάξεις θέμα?? Και γενικά πέρνει θέματα??? Ασε που πρέπει να κουβαλας και φορτιστή όπου πας!!!!!!!

 

Διαβαζοντας τα προηγουμενα post, ξεχωρισα το παραπανω!

Το κινητο ειναι πατατα γιατι δεν μπορει να αλλαξει θεμα??:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τα προηγουμενα post, ξεχωρισα το παραπανω!

Το κινητο ειναι πατατα γιατι δεν μπορει να αλλαξει θεμα??:lol::lol:

 

Δυο ερωτησεις προς τους κατοχους.

 

εικονες απο την καρτα μνημης μπορει καποιος να δει full screen και να μεταβει στις επομενες με τα βελακια?Επισης οταν θελω να βαλω ενα mp3 απο την καρτα μνημης, ως ηχο κλησης πρεπει πρωτα να το αντιγραψει η συσκευη στην μνημη τηλεφωνου?

 

ειναι και τα 2 ιδιαιτερα εκνευριστικα...

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα των κατόχων του U600! :)

 

Θα ήθελα να μου λύσετε 3 απορίες:

 

1. Πώς βλέπω ποιο firmware "φοράει" το U600 μου;

2. Ποιο είναι το τελευταίο firmware;

3. Πώς περνάω νέο firmware; Μπορώ να το κάνω μόνος μου ή πρέπει να το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησεις προς τους κατοχους.

 

εικονες απο την καρτα μνημης μπορει καποιος να δει full screen και να μεταβει στις επομενες με τα βελακια?Επισης οταν θελω να βαλω ενα mp3 απο την καρτα μνημης, ως ηχο κλησης πρεπει πρωτα να το αντιγραψει η συσκευη στην μνημη τηλεφωνου?

 

ειναι και τα 2 ιδιαιτερα εκνευριστικα...

 

 

Δεν μπορει σε full screen αλλα μπορει να τις ζουμαρει με το πλαινο πληκτρο οποτε ειναι περιπου full screen.

Μπορει να μεταβει με τα βελακια, ναι.

Πρεπει πρωτα να το αντιγραψει στην μνημη τηλεφωνου. Συμφωνω ειναι εκνευριστικο αλλα μετα απο λιγο καιρο θα το χεις ξεχασει. Εξαλλου 60 mb μνημη εχει οποτε χωραει πολυ πραγμα.

 

 

Καλησπερίζω την παρέα των κατόχων του U600! :)

 

Θα ήθελα να μου λύσετε 3 απορίες:

 

1. Πώς βλέπω ποιο firmware "φοράει" το U600 μου;

2. Ποιο είναι το τελευταίο firmware;

3. Πώς περνάω νέο firmware; Μπορώ να το κάνω μόνος μου ή πρέπει να το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service; :confused:

 

 

1. Πατας *#1234#

2. Δεν ξερω.

3. Μπορεις και μονος σου, ψαξε στο google "flash samsung u600" και θα βρεις τον τροπο. Απο οτι εχω δει εχουν βγει firmware που αλλαζουν ολοκληρο το θεμα του κινητου και μερικα απο αυτα ειναι πανεμορφα (πχ σε στυλ iphone κλπ.).

Προσοχη ομως γιατι εχουν αναφερθει περιπτωσεις που χαλασε το κινητο μετα απο αποτυχημενη αναβαθμιση λογισμικου.

 

Παντως αν απλα θες να βαλεις το τελευταιο λογισμικο προτεινω για πιο σιγουρα να το πας στην samsung.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το u600 εδω και 2 χρονια και απλως....κανω υπομονη λογω του οτι μου αρεσει εμφανισιακα! εχει ΑΠΑΙΣΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟΥ!!! εχω και το G600 και καταλαβαινω την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ! σαν να τριζει το ακουστικο οταν μιλας και επισης με το ζορι ακους τον αλλον! το G600 πραγματικα στον τομεα αυτον ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ!!! ( και υποψιν εχω 12 κινητα τωρα!).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-U600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...