Jump to content

Samsung SGH-U600


skatzoxoiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή, αν πας Επιλογές και στη συνέχεια Αυτόματη ρύθμιση, δεν θα αποθηκευτούν οι σταθμοί;:worry:

 

Έτσι το έχω κάνει εγώ. Αν είχα τη φωτεινότητα στο φουλ, θα ήθελε κάθε μέρα φόρτισμα. :p Μέχρι στιγμής πως τα πάει η μπαταρία που αγόρασες; Τέτοιες μπαταρίες υπάρχουν και σε καταστήματα ή υπάρχουν μόνο στο διαδύκτιο;

 

μεχρι στιγμης καλη φαινεται...στις 4-5 φορτισεις θα "στρωσει" και θα αποδιδει...

τετοιες δεν ξερω αν υπαρχουν αλλου εδω ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν λίγες μέρες έπεσα στα χέρια μου ένα U600. Ένα πολύ καλό και λεπτό τηλέφωνο.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η φωτεινότητα της οθόνης. Στο κάτω μέρος της (εκεί που γράφει Μενού και Επαφές) η οθόνη είναι φωτεινή. Μόνο όμως σε αυτό το σημείο. Από εκεί και πάνω σκοτεινιάζει πολύ. Στο κάτω μέρος το άσπρο φαίνεται … άσπρο και έντονο ενώ αμέσως πιο πάνω το άσπρο φαίνεται κιτρινωπό και άτονο! Αν βάλω δηλαδή λευκό ΣΤΥΛ, τότε στην ουσία έχω ένα αρρωστημένο κίτρινο…!

Η οθόνη δηλαδή είναι πολύ σκοτεινή. Το αποτέλεσμα είναι όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους (δεν μιλάμε για κόντρα ήλιο αλλά για συννεφιά) να μην βλέπω τίποτα. Είναι σε όλους έτσι; Μήπως πρέπει να το πάω στο service; Έχω ακόμη 2 μήνες εγγύηση…

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έπεσα στα χέρια μου ένα U600. Ένα πολύ καλό και λεπτό τηλέφωνο.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η φωτεινότητα της οθόνης. Στο κάτω μέρος της (εκεί που γράφει Μενού και Επαφές) η οθόνη είναι φωτεινή. Μόνο όμως σε αυτό το σημείο. Από εκεί και πάνω σκοτεινιάζει πολύ. Στο κάτω μέρος το άσπρο φαίνεται … άσπρο και έντονο ενώ αμέσως πιο πάνω το άσπρο φαίνεται κιτρινωπό και άτονο! Αν βάλω δηλαδή λευκό ΣΤΥΛ, τότε στην ουσία έχω ένα αρρωστημένο κίτρινο…!

Η οθόνη δηλαδή είναι πολύ σκοτεινή. Το αποτέλεσμα είναι όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους (δεν μιλάμε για κόντρα ήλιο αλλά για συννεφιά) να μην βλέπω τίποτα. Είναι σε όλους έτσι; Μήπως πρέπει να το πάω στο service; Έχω ακόμη 2 μήνες εγγύηση…

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

να φανταστω οτι εχεις ανεβασει την φωτεινοτητα απο το μενου ετσι?

εμενα το δικο μου, στην δευτερη σκαλα (απο τις πεντε που εχει), ειναι μια χαρα.

καθολου σκοτεινο...

 

αν εχεις φτιαξει την φωτεινοτητα και δεν κανει τιποτα τοτε πρεπει να το πας για service...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Εχω εδω και 2,5 χρονια ενα u600 αλλα τον τελευταιο καιρο δν το δουλευα εγω (το ειχα δωσει στην αδερφη μου) και πριν κανα 2μηνο μου το γυρναει γιατι δν δουλευε..:p

 

Τεσπα, με λιγο ψαξιμο ανακαλυψα οτι ειχε φθαρει η καλωδιοταινια. Οι βλαβες που παρουσιαζε με ωθουσαν προς τα εκει βασικα ( δυσλειτουργια δονησης, ηχειου, μικροφωνου, οθονης)

Παιρνω απο ebay μια καλωδιοταινια (με 3ευρω), καθομαι 1 απογευματακι την αλλαζω προσεκτικα.. ολα κομπλε το κινητο δουλευε απροβληματιστα.

 

Αντιμετωπιζω τωρα ενα αλλο θεμα, αυτη τη φορα με την μπαταρια του. Πριν την βλαβη που ειχε με την ταινια, και πριν το παροπλισω μεχρι να το επισκευασω η μπαταρια κρατουσε 3μερες τοπ με μετρια εως αρκετη χρηση. Τωρα που το επανεφερα (υστερα απο 2μηνες στο συρταρι) η μπαταρια κραταει 12ωρες σε κατασταση αναμονης, ουτε καν να μιλησω.

 

 

 

Επισης πριν 30΄μου σφηνωθηκε η ιδεα να το κανω downgrade απο την U600BDXGJ1 που το ειχα βαλει οταν αλλαξα και την ταινια στην κλασσικη που ειχε απο τη μαμα U600BDGD2 γιατι δεν ειχε ελληνικο μενου.

Τωρα δυστυχως, ενω το optiflash εγραψε 'All went well' η συσκευη κολαει στο boot στην οθονη Samsung mobile και φαινεται να επανεκινει καθε 28'' - 30''.

=== ΑΚΥΡΟ για το firmware===

Δεν αφαιρεσα σωστα τα regions και για αυτο δεν μπορουσε να μπουταρει.. το διορθωσα και ειμαι ΟΚ.

======================

 

Οποτε. θα ηθελα τα φωτα σας σε περιπτωση που εχει αντιμετωπισει καποιος κατι παρομοιο σχετικα με το θεμα:

1. κρασαρισματος στο boot -> ΛΥΘΗΚΕ

2. ψοφιας μπαταριας. -> ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ

 

ΥΓ. οσο για τη μπαταρια, υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθηκε προβλημα στη 'μνημη' της μπαταριας(αν υπαρχει κατι σχετικο εδω)? ειχα παθει κατι παρομοιο στο PSP αλλα το διορθωσα κομπογιανιτικα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παραγγειλα αυτο το κινητακι μεταχειρισμενο απο Αγγλια χωρις φορτιστη. Ξερει κανεις αν ταιριαζει ο φορτιστης απο το samsung j700;
Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα αυτο το κινητακι μεταχειρισμενο απο Αγγλια χωρις φορτιστη. Ξερει κανεις αν ταιριαζει ο φορτιστης απο το samsung j700;

 

Όχι φίλε, δε ταιριάζει...

(100% tested)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Γιασας. Εχω και εγω το U600 kαι εχω το εξης προβλημα. Οταν παταω το κουμπακι για την γρηγορη μεταβαση στην φ\κη μηχανη καμποσα δευτερολεπτα η μηχανη δεν ανταποκρινετε. Ενω απο το μενου ανοιγη η μηχανη κανονικα δηλαδη βγαζει φ/φιες απιθανες μηπωσ γνωριζει καποιος να μου πει τι συμβενει εχει χαλασει το κουμπακι η θελει αναβαθμιση και αν φτιαχνετε ετσι πωσ γινετε
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια.

Επεσε στα χερια μου ενα 600 αλλα δεν αναβει καθολου.Ισως ειναι η μπαταρια του που ειναι για πεταμα.Θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους αν το κινητο συνδεδεμενο με τον φορτηστη και χωρις την μπαταρια μεσα στο κινητο,το κινητο αναβει η οχι.Για να μην αγορασω καινουργια και δεν κανει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό με το φορτιστή μόνο και χωρίς την μπαταρία μέσα, δεν ανάβει, παρά μόνο τα ledάκια στα πλήκτρα αφής και το κεντρικό πολυπλήκτρο. Δοκίμασε το έτσι για να δεις αν ο φορτιστής είναι εντάξει. Γιατί να τα έχει παίξει τελείως η μπαταρία, για Samsung είναι λίγο περίεργο, έως απίθανο. Ακούγεται παράξενο, αλλά πίστεψέ με έχω το Α100 με την αρχική του μπαταρία (!!!!) και ακόμα δουλεύει μετά από 10 χρόνια. Μπορεί να θέλει φόρτιση κάθε μέρα, αλλά δουλεύει!!!! Το ίδιο και το Ε700, που είναι 6-7 χρονών. Το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου για δεύτερο, με την αρχική μπαταρία και φόρτιση κάθε δύο-τρεις μέρες!!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Το δοκιμασα οπως γραφεις αλλα δεν εχει καμια ενδειξη ζωης το κινητο.Δεν αναβει τιποτε.Κριμα γιατι φαινομενικά ειναι ολοκαινουργιο.Τι να φταιει αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, αφού το κινητό δεν ανταποκρίνεται με το φορτιστή, δοκίμασε αν αυτός δουλεύει. Ή μέτρησέ τον με κάνα πολύμετρο, ή δοκίμασε με κανέναν άλλο από κάποιον γνωστό σου που να έχει ίδιο. Αν ο φορτιστής είναι εντάξει, δεν νομίζω ότι συμφέρει να ασχοληθείς με το τηλέφωνο, όσο καλό κι αν είναι. Παίρνεις άλλο με τα ίδια λεφτά που θα έδινες για επισκευή, καλύτερο και προπαντώς καινούριο!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Μετα απο πολυ καιρο το κινητο μου παρουσιασε προβλημα

 

Οταν με παιρνει καποιος δεν ακουγεται ηχος κλήσης , παρα μονο αν σηκωσω το slide up.

Αν το εχω σε δονηση μονο , τοτε καταλαβαινω οτι καποιος με παιρνει μονο απο την δόνηση. Αν το βάλω σε μελωδία δεν ακούω τιποτα την ωρα που με καλει κάποιος.

Το μεγάφωνο δουλευει καλα οταν δοκιμάζω ηχους απο τις ρυθμισεις , η οταν ακουω Mp3.

Το προβλημα λοιπον ειναι στις εισερχόμενες κλησεις .

Εχει ξανασυμβει σε καποιον ?

Link to comment
Share on other sites

Για να ακούσεις τους ήχους των ρυθμίσεων ή τα mp3 όπως λες, πρέπει να έχεις ανοιχτό το slide. Τότε ακούγονται και οι ήχοι κλήσης. Αυτό σημαίνει προφανώς ότι έχει κοπεί η καλωδιοταινιά, από την μακρόχρονη χρήση (άνοιξε-κλείσε) και όταν είναι κλειστό το slide δεν κάνει επαφή και δεν έχεις ήχο. Θέλει αλλαγή.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να ακούσεις τους ήχους των ρυθμίσεων ή τα mp3 όπως λες, πρέπει να έχεις ανοιχτό το slide. Τότε ακούγονται και οι ήχοι κλήσης. Αυτό σημαίνει προφανώς ότι έχει κοπεί η καλωδιοταινιά, από την μακρόχρονη χρήση (άνοιξε-κλείσε) και όταν είναι κλειστό το slide δεν κάνει επαφή και δεν έχεις ήχο. Θέλει αλλαγή.

 

ευχαριστω πολύ !!!!

μάλλον θα κοστιζει η αλλαγή , και μάλλον θα παω για καινούργιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν ενεργοποιώ την φωτογραφική μηχανή εμφανίζονται στην οθόνη μικρά γκρί σκούρα στίγματα! Ξέρεις κανείς που οφείλονται και αν μπορώ να τα εξαλείψω...;

 

Ευχαριστώ

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Κατάφερα και έσπασα την οθόνη του U600 (το είχα στην κωλοτσέπη για χιλιοστή φορά, αλλά αυτήν την φορά έγινε το κακό). Προσπαθώ να συνδεθώ με bluetooth στα τυφλά για να τραβήξω τα τηλέφωνα που έχω μέσα, αλλά δεν τα πολυκαταφέρνω. Μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς τι πατάω και πόσες φορές, για να συνδεθώ με το PC studio? Υποθέτω ότι αν κλείσω και ξανανοίξω το κινητό, πατώντας το μενού ξεκινάει από το πάνω αριστερά εικονίδιο (επαφές), ε?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρήκα στο συρταρι ένα σχετικά παλιο κινητό.. το samsung sgh u600.. Είχα διαγράψει κάποτε κάτι αρχεία (3gp) από την μνήμη του κινητού, όχι κάρτα μνήμης γιατί ποτέ δεν είχα βάλει τετοια μνήμη.. Αυτά τα αρχεία θα ήθελα αν γίνετε να τα επαναφέρω..

Όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστη, στην οθόνη του κινητού μου βγάζει 3 επιλογές.

1. samsung pc studio

2.media player

3.συσκευη αποθήκευσης

 

Στην πρώτη περίπτωση συνδέομαι κανονικά, μέσω προγράμματος.

Στην τρίτη επιλογή δεν συνδέομαι καν, γιατί δεν έχω κάρτα μνήμης.

Στην δευτερη επιλογη με συνδέει εν μέρη αλλα γράφει οτι η συνδεση ειναι μεν εφικτη αλλα μόνο με λειτουργια MTP... Οταν ανοιγω την αναζήτηση μου βγάζει ένα φάκελο nand ο οποίος ανοίγει μεν κ ενώ έχει αρχεία μεσα του, στον υπολογιστή μου τον δείχνει κένο.

Αυτο που θα ήθελα, ειναι στον exploder του υπολογιστη να μου βγάζει κ τον κινητό, ωστε με το πρόγραμμα active file recovery να τα επαναφέρω..

Δυστυχώς και ενώ ειναι συνδεδεμένο το κινητό και ανοίγω το πρόγραμμα, μέσα απο την αναζήτηση του προγράμματος δε "βλέπω" το κινητο, παρά μονο τους σκληρούς δίσκους.

 

Το ξέρω ότι έχω φλυαρίσει...;)

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • The title was changed to Samsung SGH-U600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...