Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6120 classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά δεν το πουλάνε πια? Δεν το βρίσκω στο πλαίσιο.. Στο e-shop το έχει 206€.. Είναι στοκ? Αποσύρθηκε?

 

Περιμενε το Ν78.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά δεν το πουλάνε πια? Δεν το βρίσκω στο πλαίσιο.. Στο e-shop το έχει 206€.. Είναι στοκ? Αποσύρθηκε?

 

Λογικά δεν πρέπει να έχει αποσυρθεί, ίσως απλώς να έχει τελειώσει το απόθεμα που είχε το πλαίσιο και δεν το ανανέωσαν για να φέρουν κάποιο άλλο κινητό στη θέση του, σε πολλά άλλα μαγαζιά υπάρχει, σε κάποια πωλείται μαζί με έξτρα, σε κάποια άλλα πωλείται και σε διαφορετικά χρώματα όχι μόνο σε μαύρο, σε λευκό είναι μία πολύ καλή επιλογή έχει ωραίο λευκό πέρλα, και δεν φαίνονται και οι δακτυλιές που φαίνονται στο μαύρο.

 

206 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή πιο φθηνά δεν το έχω δει κάπου.

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Είχα το bt hfree Samsung Wep200 το οποίο λειτουργούσα με το Ν6120c.

2 μήνες δούλευε άψογα. Τις προάλλες μάυρη η ώρα είπα να το αντικαταστήσω με κάτι με μεγαλύτερη αυτονομία και έτσι απέκτησα ένα Νοκια ΒΗ 700.

Τις 3 πρώτες μέρες δούλεψε μια χαρά. Σήμερα όμως μουλάρωσε. Συνδέεται και αποσυνδέεται. Το χειρότερο είναι ότι όταν πάω να μιλήσω ή να πάρω τηλ κι ενώ είναι συνδεδεμένο αποσυνδέεται.

 

Δηλ ΕΛΕΟΣ! Δουλέυει το samsung με το nokia και δεν μπορεί να δουλέψει nokia με nokia ;;;;;;

 

Φταίει σίγουρα το ακουστικό. Εχω κάνει τα πάντα. Το διέγραψα το ξαναεγκατέστησα. Τίποτα.

 

καμιά ιδέα εκτός του ότι πέταξα 60 ευρώ....γιατί αν περιμένω να βγάλω άκρη με alpha copy σώθηκα τώρα....

 

* αν ξαναγοράσω νοκια αξεσουάρ να μου κοπεί το χέρι.:mad:

 

edit: τώρα λειτουργεί....:fool::confused:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να στειλω μια φωτογραφια που τραβηξα, με mms (Εχω Cosmote). Το τηλ. εχει το μυνημα μονιμα στα Εξερχομενα, λεει οτι θα την στειλει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα αλλα ποτε δεν φευγει.

 

Οι ρυθμισεις μου ειναι:

Μεγεθος εικονας: Πρωτοτυπη (δοκιμασα και τα αλλα, δεν παιζει ρολο)

Λειτ. δημιουργ. MMS: Καθοδηγουμενη

Σημ. προσβ. σε χρηση: Cosmote MMS-GPRS

 

Ξερει καποιος τι μπορει να φταιει ? τα σημεια προσβασης ειναι αυτα που "ηρθαν" με την καρτα SIM, τα υπολοιπα (π.χ. Comsote Internet) δουλευουν μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλ. στην Cosmote και πες να σου ξαναστειλουν της ρυθμισεις για τα MMS :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ενσωματωμένες τις ρυθμίσεις το τηλέφωνο???

Στο δικό μου τηλέφωνο υπάρχει ο "Οδηγός ρυθμίσεων", ο οποίος ξαναεγκαθιστά τις ρυθμίσεις MMS/GPRS κλπ.

Ακόμα και να σβήσεις τα σημεία πρόσβασης, τα επανεγκαθιστάς με την εφαρμογή αυτή, αρκεί να έχεις ενεργοποιήσει τις αντίστοιχες υπηρεσίες έστω και μία φορά. Δεν υπάρχει λόγος να ξαναχρεωθεί ο φίλος το SMS με τις ρυθμίσεις.

 

Αν κάνω λάθος διορθώστε με. :O

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλ. στην Cosmote και πες να σου ξαναστειλουν της ρυθμισεις για τα MMS :)

 

Ok, μολις το εκανα, thanks!

 

Δεν έχει ενσωματωμένες τις ρυθμίσεις το τηλέφωνο???

Στο δικό μου τηλέφωνο υπάρχει ο "Οδηγός ρυθμίσεων", ο οποίος ξαναεγκαθιστά τις ρυθμίσεις MMS/GPRS κλπ.

Ακόμα και να σβήσεις τα σημεία πρόσβασης, τα επανεγκαθιστάς με την εφαρμογή αυτή, αρκεί να έχεις ενεργοποιήσει τις αντίστοιχες υπηρεσίες έστω και μία φορά. Δεν υπάρχει λόγος να ξαναχρεωθεί ο φίλος το SMS με τις ρυθμίσεις.

 

Αν κάνω λάθος διορθώστε με. :O

 

Χμμμ αν και δεν το ηξερα οτι γινεται αυτο που λες,επεδη εχω καινουρια συνδεση δεν πρεπει να ηταν ενεργοποιημενο καν. Μου ειπαν απο το 1212 να στειλω το "mms" στο 1333 και απο εκει και περα θα ενεργοποιηθει και θα μου ερθουν και οι ρυθμισεις (που ηδη εχω αλλα τελος παντων).

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αν και δεν το ηξερα οτι γινεται αυτο που λες,επεδη εχω καινουρια συνδεση δεν πρεπει να ηταν ενεργοποιημενο καν. Μου ειπαν απο το 1212 να στειλω το "mms" στο 1333 και απο εκει και περα θα ενεργοποιηθει και θα μου ερθουν και οι ρυθμισεις (που ηδη εχω αλλα τελος παντων).

 

Ναι, τσέκαρέ το. Πρέπει να υπάρχει αυτή η εφαρμογή στο τηλέφωνό σου.

Αν υπάρχει, λογικά θα είναι κάπου στο φάκελο Εργαλεία->Βοηθήματα ή κάτι τέτοιο.

Από τη στιγμή που ενεργοποιήσεις μία φορά τις διάφορες υπηρεσίες (MMS/WAP/GPRS κλπ), το μόνο που έχεις να κάνεις σε κάθε περίπτωση (π.χ. μετά από φορμάρισμα) είναι να ξαναεγκαθιστάς μέσω αυτής της εφαρμογής τις ρυθμίσεις του φορέα σου. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Περιμενε το Ν78.....

 

Λογικά δεν πρέπει να έχει αποσυρθεί, ίσως απλώς να έχει τελειώσει το απόθεμα που είχε το πλαίσιο και δεν το ανανέωσαν για να φέρουν κάποιο άλλο κινητό στη θέση του, σε πολλά άλλα μαγαζιά υπάρχει, σε κάποια πωλείται μαζί με έξτρα, σε κάποια άλλα πωλείται και σε διαφορετικά χρώματα όχι μόνο σε μαύρο, σε λευκό είναι μία πολύ καλή επιλογή έχει ωραίο λευκό πέρλα, και δεν φαίνονται και οι δακτυλιές που φαίνονται στο μαύρο.

 

206 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή πιο φθηνά δεν το έχω δει κάπου.

 

Βασικά δεν το θέλω για μένα αλλά για ένα φίλο μου.. Το πήρε τελικά από nokia shop..

 

Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως αρκετά σοβαρό νομίζω. Η οθόνη τρεμοπαίζει χωρίς λόγο. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο αυτό το πράγμα? Δεν μου φαίνεται και πολύ φυσιολογικό..

Ευχαριστώ!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν πρέπει να τρεμοπαίζει.

 

Απίστευτη ταλαιπωρία τώρα γιατί σιγά μην του δώσει καινούργιο κινητό, θα τρέχει κανένα μήνα μέχρι να το φτιάξουν... Κρίμα..

Εμφανίζει στιγμιαίες μειώσεις στην ένταση του φωτός της οθόνης και είναι πολύ κουραστικό...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

επαθα πλακα οταν απο τις ρυθμισεις των μηνυματων επελεξα να αποθηκευονται τα sms απο το κινητο,στην καρτα μνημης,και αντιστροφα,στα μηνυματα εμφανιστικαν ΣΒΗΣΜΕΝΑ sms σε ολες τις μορφες (εισερχομενα,εξερχομενα,φακελοι μου,σταλμενα,κτλ).

Πριν το κανω δεν ειχα ουτε ενα!!!!!

Ειναι πριν μια εβδομαδα περιπου sms.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο του ποσα βαζεις να κραταει(αν ειχα βαλει 100,ισως ξε-αποθηκευε πιο παλια sms!!!!!)

Aς το δοκιμασει καποιος αλλος.Θα ειναι χρησιμο για καποιον που εσβησε καποιο sms κατα λαθος η απο θυμο.....

 

Ενδιαφερουσα λειτουργεια παρακατω.....

http://www.youtube.com/watch?v=7DikbVmYLR0&NR=1

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, μου ενεργοποιησαν την υπηρεσια με τα mms, μου εστειλαν τις ρυθμισεις τις οποιες και αποθηκευσα και εκανα default, εκανα reboot το τηλεφωνο αλλα παλι προβλημα βλεπω. Εστειλα το Σαββατο 2 mms, εφυγαν πλεον κανονικα απο το τηλ. αλλα ειναι ακομα σε κατασταση "Εκκρεμει"...Ειναι κατι αλλο που πρεπει να κοιταξω ?

 

Ασχετο αλλα παρατηρησα οτι με τη δικη μου (στανταρ) χρηση, το τηλ. μου κρατει περισσοτερο απο 4 μερες ειτε ειναι σε GSM ειτε σε 3G :blink:

Link to comment
Share on other sites

Είχα το bt hfree Samsung Wep200 το οποίο λειτουργούσα με το Ν6120c.

2 μήνες δούλευε άψογα. Τις προάλλες μάυρη η ώρα είπα να το αντικαταστήσω με κάτι με μεγαλύτερη αυτονομία και έτσι απέκτησα ένα Νοκια ΒΗ 700.

Τις 3 πρώτες μέρες δούλεψε μια χαρά. Σήμερα όμως μουλάρωσε. Συνδέεται και αποσυνδέεται. Το χειρότερο είναι ότι όταν πάω να μιλήσω ή να πάρω τηλ κι ενώ είναι συνδεδεμένο αποσυνδέεται.

 

Δηλ ΕΛΕΟΣ! Δουλέυει το samsung με το nokia και δεν μπορεί να δουλέψει nokia με nokia ;;;;;;

 

Φταίει σίγουρα το ακουστικό. Εχω κάνει τα πάντα. Το διέγραψα το ξαναεγκατέστησα. Τίποτα.

 

καμιά ιδέα εκτός του ότι πέταξα 60 ευρώ....γιατί αν περιμένω να βγάλω άκρη με alpha copy σώθηκα τώρα....

 

* αν ξαναγοράσω νοκια αξεσουάρ να μου κοπεί το χέρι.:mad:

 

edit: τώρα λειτουργεί....:fool::confused:

 

Το bluetooth BH700 το είχα και εγώ (μέχρι που μου το κλέψανε), και πραγματικά η συνεργασία του με το 6120 ήταν για τα πανηγύρια (το 6120 ήταν ακόμη με τον 3.70, οπότε η κατάσταση ήταν ακόμη χειρότερη). Ενώ με όλα τα άλλα προηγούμενα κινητά μου το ΒΗ700 ήταν το καλύτερο bluetooth που είχα. Τώρα έχω το ΒΗ 902 με την αναγνώριση κλήσης, αλλά πάλι έχω προβλήματα. Το ένα είναι οι συνδέσεις - αποσυνδέσεις (καμία σχέση όμως με αυτό που συνέβαινε με το 700), και το δεύτερο (κουφό), είναι πως πολλές φορές δεν μπορώ να απαντήσω κλήση πατώντας το πλήκτρο απάντησης του handsfree. Μπορεί να με καλέσεις και να πατάω το κουμπί απάντησης και να μη γίνεται τίποτα (οπότε πατάω το πλήκτρο απάντησης του κινητού), και σε ένα λεπτό να με ξανακαλέσεις και να δουλέψει κανονικά. Ελα μου.... στον τόπο σου... Και δεν ξέρω για ποια ευθύνεται το 6120 και για ποια το ΒΗ 902. Τείνω να πω πως το 6120 δεν έχει και την καλύτερη λειτουργικότητα ως προς το bluetooth. Θα το δοκιμάσω για ένα διάστημα με το ΒΗ700 της γυναίκας μου και με ένα Plantronics που έχω, και θα επανέλθω.

 

Πάντως με βλέπω να πηγαίνω για Ν78. Αυτό που μου έλειπε στο 6120 ήταν η λίγο καλύτερη κάμερα (η 2άρα του 6120 είναι αρκετά χειρότερη από τις 2άρες Sony Ericsson), και το Wifi. Το Ν78 τα έχει και τα δύο, οπότε είναι η επόμενη λογική επιλογή. Δεν έχω ψάξει το θέμα CPU, γιατί με την ταχύτατη CPU του 6120 καλομάθαμε και ανεβάσαμε τον πήχυ.

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από εκείνο το κόλλημα που έφαγε δουλεύει άψογα!

 

με έχει βολέψει πολύ το ΒΗ700 λόγω κοινού φορτιστή, καλύτερης αυτονομίας και πιο πολύ για το λουράκι που το κρεμάς στον λαιμό σου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα μπαταρια απο Ν80 στο 6120c,KAI ΔΟΥΛΕΥΕ ΑΨΟΓΑ.....

Για να δουμε και τις διαστασεις της μπαταριαςτου Ν78 με τα 1200mAh

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω προσοψη? γιατι αυτη ειναι χαλια απο τις γρατσουνιες και μου λειπουν κ 8 πληκτρα.:wacko:
S. E. A.
Link to comment
Share on other sites

Πώς το κατάφερες να σου λείπουν 8 πλήκτρα;;;

 

Πάνε σε ένα κατάστημα Nokia, σε λίγα λεπτά θα στην αλλάξουν (εάν φυσικά έχουν άλλες προσόψεις)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα μπαταρια απο Ν80 στο 6120c,KAI ΔΟΥΛΕΥΕ ΑΨΟΓΑ.....

Για να δουμε και τις διαστασεις της μπαταριαςτου Ν78 με τα 1200mAh

 

Το Ν80 παίρνει την BL-5B, που παίρνει και το 6120 (και το 5140, και το 6070, κια μια πληθώρα άλλων μοντέλων). Αρα έβαλες την ίδια μπαταρία, δεν υπάρχει διαφορά. Η 1200mAh του Ν78 είναι άλλη μπαταρία με τελείως διαφορετικές διαστάσεις, και σίγουρα δεν μπαίνει στο 6120.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το κατάφερες να σου λείπουν 8 πλήκτρα;;;

 

Πάνε σε ένα κατάστημα Nokia, σε λίγα λεπτά θα στην αλλάξουν (εάν φυσικά έχουν άλλες προσόψεις)

 

 

 

χθες το βραδακι εβγαλα και τα υπολοιπα πληκτρα. :lol: δεν κανω πλακα καθως κοιταγα το μενου μια μερα μου εσπασε στη μεση το πληκτρο κατευθυνσης, και λεω αφου χαλασε που χαλασε ας βγαλω και κανα πληκτρο παραπανω. και ετσι εγινε.:D ευχαριστω για την απαντηση αλλα βαριεμαι να τρεχω σε νοκια και τετοια και ελεγα μηπως εβρισκα καμια προσοψη απο το ιντερνετ.:blink:

S. E. A.
Link to comment
Share on other sites

χθες το βραδακι εβγαλα και τα υπολοιπα πληκτρα. :lol: δεν κανω πλακα καθως κοιταγα το μενου μια μερα μου εσπασε στη μεση το πληκτρο κατευθυνσης, και λεω αφου χαλασε που χαλασε ας βγαλω και κανα πληκτρο παραπανω. και ετσι εγινε.:D ευχαριστω για την απαντηση αλλα βαριεμαι να τρεχω σε νοκια και τετοια και ελεγα μηπως εβρισκα καμια προσοψη απο το ιντερνετ.:blink:

 

:lol::lol: ωραίος :happy:

 

Και να βρείς μεσω internet δέν ξέρω αν θα μπορέσεις να την αλλάξεις μόνος σου. Μία μέρα που θα πηγαίνεις για καφέ ή για δουλειά, κάνε μια στάση σε ένα κατάστημα nokia και φτιαξ'το. Δέν θα πάρει πολύ.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

η πανω προσοψη βγαινει πολυ ευκολα δεν σχετιζεται με το υπολοιπο μερος, δηλαδη να χρειαζεται να βγει πρωτα το κατω για να βγει το πανω και βγαινει με ενα απλο κοπιδι με πολυ ελαφριες κινησεις κατα μηκος σερνοντας το απο την πανω πλευρα προς τα κατω. Προσοχη μονο αν την βγαλεις μονος σου μη σου πεσει το λαστιχακι που βρισκεται στο μερος της μπροστινης καμερας γιατι αυτο το μαυρο μικρο πλαισιο που εχει η καμερα μπροστα δεν ειναι κολλημενο πανω.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου τα έφτυσε,γιοκ ακουστικό-γιοκ μικρόφωνο. :worry:

Ενίοτε λειτουργεί το ακουστικό αλλα είναι πολύ εκνευριστικό να κοβει τη συνομιλία στη μέση.Είχε κανείς παρόμοιο "παροδικό" πρόβλημα με το ακουστικό ?

Εχει πετάξει για alpha copy αυριο πρωί πρωί.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: ωραίος :happy:

 

Και να βρείς μεσω internet δέν ξέρω αν θα μπορέσεις να την αλλάξεις μόνος σου. Μία μέρα που θα πηγαίνεις για καφέ ή για δουλειά, κάνε μια στάση σε ένα κατάστημα nokia και φτιαξ'το. Δέν θα πάρει πολύ.

 

 

Δικιο εχεις, μπορει να πεταχτω τη δευτερα:ninja:, θα παρω πρωτα κανα τηλ. να δω αν εχουν. :cool:

S. E. A.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...