Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"για σας" και από μένα..γράφω πρώτη φορα και έχω το τηλέφωνο γύρο στις 20 μέρες.μέχρι τώρα olla πάνε σωστά στο τηλ.όπως έχετε γράψει και στις προηγούμενες σελίδες...Ώσπου ανακάλυψα ότι την ώρα που είναι συνδεμένο το κινητό με το usb αν πας να το βάλεις στο αφτι τρος λιγο ρευματακι ...ετσι για ξυπνιμα μηπως εχει τυχει και σε αλλους?????
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"για σας" και από μένα..γράφω πρώτη φορα και έχω το τηλέφωνο γύρο στις 20 μέρες.μέχρι τώρα olla πάνε σωστά στο τηλ.όπως έχετε γράψει και στις προηγούμενες σελίδες...Ώσπου ανακάλυψα ότι την ώρα που είναι συνδεμένο το κινητό με το usb αν πας να το βάλεις στο αφτι τρος λιγο ρευματακι ...ετσι για ξυπνιμα μηπως εχει τυχει και σε αλλους?????

 

XAXA:lol: :lol: :lol: XAXA

Οχι δεν το δοκιμασα και πιστεψε με δεν εχω σκοπο!

Μπορει να ειναι το δικο σου, και οχι κατι γενικο..

Link to comment
Share on other sites

"για σας" και από μένα..γράφω πρώτη φορα και έχω το τηλέφωνο γύρο στις 20 μέρες.μέχρι τώρα olla πάνε σωστά στο τηλ.όπως έχετε γράψει και στις προηγούμενες σελίδες...Ώσπου ανακάλυψα ότι την ώρα που είναι συνδεμένο το κινητό με το usb αν πας να το βάλεις στο αφτι τρος λιγο ρευματακι ...ετσι για ξυπνιμα μηπως εχει τυχει και σε αλλους?????

 

το εχω φαει και εγω το ηλεκτρσοκ μου φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Μια μικρη βοηθεια παρακαλω.Απο εχθες και εντελως ξαφνικα το κινητο κανει το εξης:Οταν επιλεγω το εικονιδιο ''θεματα'' δεν ανοιγει καθολου.Ολα τα υπολοιπα λειτουργουν κανονικα,μονο το συγκεκριμενο δεν λειτουργει..Του εκανα μερικα απανωτα restart(κλεισιμο-ανοιγμα συσκευης) αλλα τιποτα.Ξερει κανεις να μου πει τι παιζει?Επισης να ρωτησω ποιοι ειναι οι κωδικοι για soft και hard restart???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eδω γραφει τους κωδικους που ζητας, αν δεν βαριεσε καντο hard format :)

Nokia Series 60 FAQ: Διαβάστε το... πριν ρωτήσετε!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορει τελικα να τρωη καποιο κολημα στην καρτα, αν δεν βαριεσε τορα που το εκανες hard format κανε και ενα format στην καρτα! αν δεν εχεις card reader διαβασε αυτο :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1754426#post1754426

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο μυαλο μου εισαι!!??Αυτο ακριβως κανω τωρα,φορματ στην καρτα.Το κακο ειναι οτι θα πρεπει μετα παλι να κανω την διαδικασια να βαλω τους χαρτες με το map loader.

 

Παιδια καμια ποιοτικη-πρακτικη θηκουλα που θα βρουμε???Επισης να επισημανω κατι που μαλλον θα εχετε προσεξει.Οταν το βαζω στην βαση του αυτοκινητου μπροστα μου το βλεπει ο ηλιος,και οπως αντιλαμβανεστε το κινητο υποφερει και ζεστενεται υπερβολικα.Ευτυχως δεν το βλεπει κατευθειαν στην οθονη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο μυαλο μου εισαι!!??Αυτο ακριβως κανω τωρα,φορματ στην καρτα.Το κακο ειναι οτι θα πρεπει μετα παλι να κανω την διαδικασια να βαλω τους χαρτες με το map loader.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω, έχεις περάσει κάποιο θέμα (στην κάρτα μνήμης, προφανώς) που δεν αρέσει στο κινητό. Αντί να κάνεις format (καραμέλλα έχει γίνει εδω μέσα. Όταν κολλήσει ένα πρόγραμμα στο pc, κάνετε format; :) ), μπορείς να βγάλεις όλα τα θέματα που έχεις περάσει στην κάρτα μνήμης, για αρχή και να δεις τι γίνεται. Αν πας στη Διαχείρηση προγραμμάτων, σου δείχνει ποια είναι στο κινητό και ποιά στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Lunacy εχεις δικιο,κατι δεν αρεσει στο κινητο γιατι μολις βαζω την καρτα μου βγαζει οτι περιεχει μη αξιοπιστες εφαρμογες.Τελος παντων την ακρη την βρηκα και σας ευχαριστω για τις συμβουλες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια αs με βοηθησει καποιοs.υπαρχει καποια ρυθμιση ωστε το bluetooth του κινητου να ανοιγει αυτοματα για την χρηση ενοs bluetooth headset?ωστε να μην ειναι συνεχεια ανοιχτο για εξεικονομηση μπαταριαs.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αs με βοηθησει καποιοs.υπαρχει καποια ρυθμιση ωστε το bluetooth του κινητου να ανοιγει αυτοματα για την χρηση ενοs bluetooth headset?ωστε να μην ειναι συνεχεια ανοιχτο για εξεικονομηση μπαταριαs.

 

Όχι. Το BT πρέπει να είναι ενεργό για να μπορεί να ανιχνεύει και να συνδέεται με συσκευές. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις σα φωνητική εντολή τη λειτουργία BT (βλ. οδηγίες στο manual), ώστε να μπορείς να το ανοιγοκλείνεις γρήγορα, όταν το χρειάζεσαι, χωρίς να μπαίνεις στο menu.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος που να εχει ασυρματο router NETGEAR DG834PN??

αυτο ειναι

http://www.netgear.co.uk/wireless_modem_router_dg834pn.php

εχω ενα προβληματακι με το ν95.ενω ανοιγει μια σελιδα κανονικα

μετα οταν παω να ανοιξω και μια αλλη κολλαει και δεν φορτωνει,ενω

με το ν93 και με ppc δεν εχω προβλημα.

σε αλλα router η starbucks δουλευει τελεια το ν95 αρα δεν ειναι η συσκευη.

εχω κανει update το router αλλα παλι τιποτα.

κανεις με κατι παρομοιο??:O

 

Δοκίμασε το εξής:

Μενού->Εργαλεία->Ρυθμίσεις->Σύνδεση->Ασύρματο LAN

Εκεί πατάς Επιλογές (αριστερό κουμπί) και Προχωρημένες Ρυθμίσεις. Επιβεβαιώνεις την επιλογή σου και μετά απενεργοποιείς την αυτόματη διαμόρφωση.

Τέλος, απενεργοποιείς την εξοικονόμηση ενέργειας.

Προτείνω να ΜΗΝ πειράξεις άλλες ρυθμίσεις (ή, τουλάχιστον, αν δε μπορείς να αντισταθείς, σημείωσε τις αλλαγες που έκανες :p).

 

Αυτό, θα σου τρώει τη μπαταρία πολύ πιο γρήγορα (όσο είσαι συνδεδεμένος κάπου), αλλά θα σταματήσει (λογικά) να αποσυνδέεται κάθε τόσο. Αν είναι αλλού το πρόβλημα, δε μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής:

Μενού->Εργαλεία->Ρυθμίσεις->Σύνδεση->Ασύρματο LAN

Εκεί πατάς Επιλογές (αριστερό κουμπί) και Προχωρημένες Ρυθμίσεις. Επιβεβαιώνεις την επιλογή σου και μετά απενεργοποιείς την αυτόματη διαμόρφωση.

Τέλος, απενεργοποιείς την εξοικονόμηση ενέργειας.

Προτείνω να ΜΗΝ πειράξεις άλλες ρυθμίσεις (ή, τουλάχιστον, αν δε μπορείς να αντισταθείς, σημείωσε τις αλλαγες που έκανες :p).

 

Αυτό, θα σου τρώει τη μπαταρία πολύ πιο γρήγορα (όσο είσαι συνδεδεμένος κάπου), αλλά θα σταματήσει (λογικά) να αποσυνδέεται κάθε τόσο. Αν είναι αλλού το πρόβλημα, δε μπορώ να βοηθήσω.

 

φιλε εισαι αστερι.ευχαριστω παρα πολυ.

τωρα παει σφαιρα δεν κολλαει πουθενα.

δεν μπορουσα να βγαλω ακρη τι εφταιγε.

μ'αρεσει που ημουνα και σιγουρος οτι εφταιγε το router μου

γιατι σε αλλα router δεν ειχε προβλημα το ν95.

τελος παντων.!!:) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετώ την παρεα σας. Εχω το εξης πρόβλημα. Εχω υπολογιστη με WIFI και οταν πατω το search για να εντοπίσω το WIFI στο νοκια N95 δεν το βρίσκει, παρότι το WIFI του τηλεφωνου μου ειναι ανοικτό. Επίσης ουτε η αναζητηση του WIFI του τηλεφωνου μου βρισκει το WIFI toy υπολογιστη μου. Αλλα κλειδωμένα WIFI σε υπολογιστες βρίσκει το Ν95, οπως και ο υπολογισ΄της μο.

Ξερετε γιατι συμβαΙΝΕΙ ΑΥΤΟ και ποια η λυση του προβληματιος μου;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετώ την παρεα σας. Εχω το εξης πρόβλημα. Εχω υπολογιστη με WIFI και οταν πατω το search για να εντοπίσω το WIFI στο νοκια N95 δεν το βρίσκει, παρότι το WIFI του τηλεφωνου μου ειναι ανοικτό. Επίσης ουτε η αναζητηση του WIFI του τηλεφωνου μου βρισκει το WIFI toy υπολογιστη μου. Αλλα κλειδωμένα WIFI σε υπολογιστες βρίσκει το Ν95, οπως και ο υπολογισ΄της μο.

Ξερετε γιατι συμβαΙΝΕΙ ΑΥΤΟ και ποια η λυση του προβληματιος μου;

 

Πρέπει να "φτιάξεις" ένα ad-hoc δίκτυο από τον υπολογιστή σου. Υποθέτω οτι έχεις Windows XP, οπότε διάβασε αυτό:

 

http://www.microsoft.com/windowsxp/using/networking/expert/bowman_02april08.mspx

 

Αντί για client, θα χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο. Για να μην ψάχνεσαι, μόνο WEP μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν προστασία σε ad-hoc δίκτυο των Windows.

Link to comment
Share on other sites

Oxi re παιδια γι αυτο το ειπα σε εμενα ακουγεται μια χαρα,το ειπα και παραπανω ισως ειμαι πολυ τευχερος αλλα ενδεικτικα σας λεω οτι το εχω στο κομοδινο και οταν το εχω στο 100% ακουγεται σε ολο το δωματιο.Ηταν απο τα πρωτα πραγματα που δοκιμασα γιατι ειχα ακουσει γι αυτο το πραγμα εδω περα.Εαν το εχω διπλα στο κρεβατι πχ πριν παω να κοιμηθω το βαζω στο 40% με 50% γιατι παραπανω με ενοχλει.Να προσθεσω οταν λεω σαν mp3 ενοω στην ενταση γιατι στην ποιοτητα του στερεωφονικου ηχου(χωρις να ειμαι ειδικος)θεωρω οτι ειναι αδυνατο να ειναι τοσο ποιοτικος tha sumfoniso me ta parapano logia tou filou einai etsi akribos kai se emena mia paratirisi POLU SHMANTIKI PAIDIA POU EXETE PROBLHMA STO RADIO..sths epiloges sto radio leei kato apenergopihsh megafonou AYTO EINAI ean to exete etsi kai den sas paizei dunata kanete energopisi kai apolauste ton hxo dunata kai kathara..elpizo na boithiso kapia paidia me thn parapano upodixi..na eiste kala oloi paides...
HomeQuality.gr New real Etate.Dose sto akinito sou tin pragmatiki tou axeia,ela min argeis mpes stin parea tou megaluterou Portal Real Estate tis Dramas.:)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρώτη φορά που γράφω παρόλο που είμαι χρόνια και εγώ εδώ. Ενα μπράβο στους δημιουργούς του site και ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους ποστάρουν, γιατί έχουμε μάθει πάρα

πολλά... Πήρα και γω το n95 και για όσους ενδιαφέρει το n95 παίρνει κάρτες 4GB Ριχτε μιά ματιά εδω:

 

http://www.womworld.com/nseries/2007/06/22/4gb-san-disk-micro-sdhc-does-work-with-the-n95/

 

Εγώ τήν πήρα από εδώ : http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=42_210&products_id=4022&osCsid=3Dd8f9c=

 

Πρώτες εντυπώσεις : νομίζω το καλύτερο κινητό μέχρι στιγμής. κανένα πρόβλημα ε!!! λίγο η μπαταρία λίγο το gps μην τα θέλουμε ολα.....

 

καλή συνέχεια παιδιά και πάλι μπράβο σέ όλους!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και πιστεύω ότι θα έχει ξαναειπωθεί μπορεί να μου πει κάποιος αν μπορώ να περάσω κάποιο πρόγραμμα σαν το destinator στο κινητό ή λόγω του ότι δεν έχει windows mobile δεν γίνεται κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

Oxi re παιδια γι αυτο το ειπα σε εμενα ακουγεται μια χαρα,το ειπα και παραπανω ισως ειμαι πολυ τευχερος αλλα ενδεικτικα σας λεω οτι το εχω στο κομοδινο και οταν το εχω στο 100% ακουγεται σε ολο το δωματιο.Ηταν απο τα πρωτα πραγματα που δοκιμασα γιατι ειχα ακουσει γι αυτο το πραγμα εδω περα.Εαν το εχω διπλα στο κρεβατι πχ πριν παω να κοιμηθω το βαζω στο 40% με 50% γιατι παραπανω με ενοχλει.Να προσθεσω οταν λεω σαν mp3 ενοω στην ενταση γιατι στην ποιοτητα του στερεωφονικου ηχου(χωρις να ειμαι ειδικος)θεωρω οτι ειναι αδυνατο να ειναι τοσο ποιοτικος tha sumfoniso me ta parapano logia tou filou einai etsi akribos kai se emena mia paratirisi POLU SHMANTIKI PAIDIA POU EXETE PROBLHMA STO RADIO..sths epiloges sto radio leei kato apenergopihsh megafonou AYTO EINAI ean to exete etsi kai den sas paizei dunata kanete energopisi kai apolauste ton hxo dunata kai kathara..elpizo na boithiso kapia paidia me thn parapano upodixi..na eiste kala oloi paides...

 

φιλε μου δεν πολυκατάλαβα τι εννοεις.....

λογικο ειναι για να παιξει απο το μεγάφωνο να πατησεις την επιλογη ενεργοποίηση μεγαφωνου...

anyway εγω προσπαθησα τα παντα......

ενταση στο ραδιο δεν εχω......

ελπιζω να λυθει με το επομενο update το προβλημα....

(κριμα τοσο δυνατα ηχεία να μην τα αξιοποιεί το ραδιο)

Link to comment
Share on other sites

Αν και πιστεύω ότι θα έχει ξαναειπωθεί μπορεί να μου πει κάποιος αν μπορώ να περάσω κάποιο πρόγραμμα σαν το destinator στο κινητό ή λόγω του ότι δεν έχει windows mobile δεν γίνεται κάτι τέτοιο?

Όχι, αν και το Destinator θεωρείται δικαιολογημένα το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης, μέχρι στιγμής δεν έχει μεταφερθεί για το λειτουργικό Symbian.

Ελπίζουμε ο developer να σκέφτεται κάτι τέτοιο και να το δούμε κάποια στιγμή και στα Series 60 τηλέφωνα. Μέχρι τότε, το Ν95 είναι περιορισμένο να κάνει πλoήγηση μέσω του ενσωματωμένου GPS με τη βοήθεια της προεγκατεστημένης εφαρμογής Maps (η οποία είναι ουσιαστικά η εφαρμογή smart2go). Με εξωτερικό Bluetooth GPS, αν δεν απατώμαι, δουλεύει κανονικά και με τις άλλες εφαρμογές πλοήγησης που είναι γραμμένες για Symbian 9.x.

 

Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω διορθώστε με :) ), προς το παρόν οι υπόλοιπες εφαρμογές πλοήγησης (π.χ. TomTom) δεν αναγνωρίζουν το εσωτερικό GPS module του Ν95. Αυτό υποθέτω θα αλλάξει με τυχόν καινούργιες εκδόσεις των εφαρμογών αυτών.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω διορθώστε με :) ), προς το παρόν οι υπόλοιπες εφαρμογές πλοήγησης (π.χ. TomTom) δεν αναγνωρίζουν το εσωτερικό GPS module του Ν95. Αυτό υποθέτω θα αλλάξει με τυχόν καινούργιες εκδόσεις των εφαρμογών αυτών.

 

Η μοναδική εξωτερική εφαρμογή,που αναγνωρίζει τον δέκτη GPS του Ν95,είναι το Route66. Πρόσφατα κυκλοφόρησε η ανανεωμένη έκδοση του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Έχω δημιουργήσει κατά λάθος έναν 2ο φάκελο για το email μέσα στα μηνύματα (δεν κατάλαβα ακριβώς πως έγινε αυτό,αλλά έγινε).

 

 

πως μπορώ να τον διαγράψω, αφήνοντας μόνο τον αρχικό που περιείχε?

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :O

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...