Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πιο φτηνό είναι forthnet με προπληρωμή αλλά με 17€ (+2 € δηλαδή) στη wind έχεις και 300 mb δωρεάν broadband

 

Αυτό που λες είναι για 24 μήνες τα 17 ευρώ της wind . Για 12 μήνες έχει 20 ευρώ στη wind ενώ στη forthnet 15 ευρώ για 12 μήνες με προπληρωμή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ηθελα τα φωτα σας..!! εχω wind double play αλλα τελευταια το ιντερνετ μου εχει σπασει τα νευρα...σχεδον ολη μερα ειναι αργο ( δε φορτωνει τπτ) και αλλες φορες παιζει να μην εχω και καθολου...εχω δοκιμασει και με παλιο κ με ολοκαινουργιο ρουτερ αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο! Σκεφτομουν να εβαζα hol...έχετε παρόμοιες εμπιερίες; ή γενικα εχετε καποια αλλη εταιρια να προτεινετε εκτος ΟΤΕ; ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Αν η γραμμη σου ειναι χαλια οτι και να βαλεις τα ιδια θα ειναι.
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωριζω αν τελικα βρηκες ακρη με το εγχειρημα σου οσον αφορα τη μεταδοση δεδομενων.

Αυτο που μπορω να συνεισφερω ειναι οτι γινεται και μαλιστα μπορει μια ολοκληρη εταιρια να βασιστει σε αυτο (sap κτλ) με ενα συστημα laser τυπου εκπομπος-δεκτης.

Δουλευει ικανοποιητικα,μονο καποιες στιγμες με περιεργη συννεφια δεν εκανε αυτο που επρεπε.

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

τερμα αιγαιου ξερουμε τι παιζει,μιας και ολοι ειμαστε νεα σμυρνη?ελεγα hol ή forthnet.Ote που εχω τωρα απαρεδεκτος. εχω θεμα με το τηλεφωνο και δυο μηνες τωρα ακομα τπτ συν οτι πιανει μονο 10mbps.

Επισης δεν εμπιστευομαι cyta wind γιατι εχω ακουσει πολλα παραπονα στις ταχυτητες.επισης θα αξιζε να βαλω vdsl?πιανει παραπανω ή τπτ??

Edited by kafriton
Ειμαι :ninja:!!
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι επειδή βλέπω ότι ενδιαφέρεστε για μικρή διάρκεια σύνδεσης, αν σκοπεύετε να μπαίνετε internet με λειτουργικό android, υπάρχουν προγράμματα με μια πολύ απλή εγκατάσταση από το playstore όπου "βρίσκουν" κωδικούς ρουτερ και μπορείτε να πιάνετε wifi ελεύθερο αρκετά εύκολα. Προσωπικά αυτή η λύση με γλίτωσε από το να βάλω σταθερό ίντερνετ στο χώρο εργασίας και κάνω άνετα τη δουλειά μου σαν να έχω δικό μου δίκτυο. Είναι γενικά γνωστά τα προγράμματα, αν κάποιος έχει απορία ας μου στείλει πμ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι για 24 μήνες τα 17 ευρώ της wind . Για 12 μήνες έχει 20 ευρώ στη wind ενώ στη forthnet 15 ευρώ για 12 μήνες με προπληρωμή

 

Με τέτοια τιμή (συν τα εξτρά), προσωπικά δεν με πειράζει να δεσμευτώ 24μηνο...

Link to comment
Share on other sites

24 μήνες είναι πολλοί για δέσμευση αφού μπορεί να προκύψουν και φθηνότερες προσφορές . Στη forthnet είναι και φθηνότερα και έχεις και 12 μήνη δέσμευση
Link to comment
Share on other sites

24 μήνες είναι πολλοί για δέσμευση αφού μπορεί να προκύψουν και φθηνότερες προσφορές . Στη forthnet είναι και φθηνότερα και έχεις και 12 μήνη δέσμευση

 

Παίζει αυτό αλλά μπορεί κάποιος να βαρεθεί να ψάχνει και να αλλάζει πάροχο κάθε χρόνο για να γλυτώσει λίγα € ( αν βάλεις και τέλη ενεργοποίησης κλπ δεν ξέρω καν αν συμφέρει). Και βασικά πιστεύω ότι θα είναι πολύ μικρή η διαφορά, αφού η Wind έχει διαλέξει να πλασάρεται ως οικονομική, οπότε και βγάζει συστηματικά καλές προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας παρακαλώ.

Κατ' αρχάς βρίσκομαι κέντρο Αθήνας, περιοχή Βοτανικός. Δεν περναει vdsl αλλά δεν με πειράζει κιόλας.

Αυτή τη στιγμή είμαι με OTE & connex σε ένα πακέτο με 12 μηνη σύμβαση ( η οποία λήγει στις 16 του μήνα), μέσω του προγράμματος ΔΙΟΔΟΣ για φοιτητές (αν γνωρίζετε). Εν πολλοίς, το δίμηνο (αφού δίμηνοι είναι οι λογαριασμοί) το όλο πακέτο της γραμμής έρχεται στα ~70 ευρώ. Τα θεωρώ πολλά λεφτά για πέταμα...

Απλά επειδή δεν γνωρίζω από τις χρεώσεις και τις διαδικασίες των άλλων παρόχων, και π.χ. αν έχω τη δυνατότητα, να έχω συνδυασμό παρόχων (τηλέφωνο οτε ιντερνετ άλλης εταιρείας), δεν έχω και κάποιο γνωστό να μοιραστούμε απόψεις, θα μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει στη σωστή επιλογή;

Όταν λέω σωστή, οκ .. τόσα χρόνια με ΟΤΕ δεν είχαμε πρόβλημα στη σύνδεση, κτλ δεν χρειάστηκε εκτός από την ενεργοποίηση της σύνδεσης να μιλήσουμε με τηλεφωνική υποστήριξη, κτλ.

Τέλος, απλά να αναφέρω, ότι σαν χρήση ιντερνετ + τηλεφωνίας, οι απαιτήσεις είναι : σταθερά - κινητά εντός Ελλάδας, και ιντερνετ μια αξιόλογη ταχύτητα ώστε να υπάρχει πρόσβαση, κ όποτε χρειάζεται ταχύτητα για το κατέβασμα καμιάς ταινίας, σειράς, κτλ. (αυτή τη στιγμή πιάνει τα 1,3 όταν κατεβάζει που είναι ικανοποιητικό-καλό).

 

Ευχαριστώ

Edited by mariel19
ορθογραφικά - διόρθωση

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει μια καινούργια προσφορά η forthnet που έχεις σταθερά -κινητά και 12 ώρες δωρεάν σε κινητά http://www.forthnet.gr/ServicesBasketForm.aspx?a_id=7296 . Είναι 18μήνη σύνδεση και η τιμή παραμένει σταθερή και μετά την λήξη του συμβολαίου . Απο θέμα ταχυτήτων έχει καλές ταχύτητες .
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Θέλω να επεκτείνω το σήμα του wifi αλλά δυσκολεύομαι στην εγκατάσταση του tp-link. Να σας πω στο σημείο αυτό πως το tp-link εχει ηδη μεσα κωδικό από router της forthnet. Τώρα θέλω να το συνδέσω με router του οτε (zte zxhn h108ns). Χρησιμοποιώ λαπτοπ και όχι σταθερό υπολογιστή και μαζί μου έχω μονο το καλωδιο ethernet και οχι το cd εγκατάστασης.

 

Υγ: Είμαι αρχαρια οποτε σας παρακαλώ, οποιος προσφερθει να με βοηθήσει, να το κάνει όσο πιο αναλυτικά και κατανοητά γίνεται! Ευχαριστώ!

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Θέλω να επεκτείνω το σήμα του wifi αλλά δυσκολεύομαι στην εγκατάσταση του tp-link. Να σας πω στο σημείο αυτό πως το tp-link εχει ηδη μεσα κωδικό από router της forthnet. Τώρα θέλω να το συνδέσω με router του οτε (zte zxhn h108ns). Χρησιμοποιώ λαπτοπ και όχι σταθερό υπολογιστή και μαζί μου έχω μονο το καλωδιο ethernet και οχι το cd εγκατάστασης.

 

Υγ: Είμαι αρχαρια οποτε σας παρακαλώ, οποιος προσφερθει να με βοηθήσει, να το κάνει όσο πιο αναλυτικά και κατανοητά γίνεται! Ευχαριστώ!

 

Εδω στο manual θα βρεις οτι χρειαζεσαι πολυ αναλυτικα και με εικονες!

 

Θα σου προτεινα να MHN κανεις το quick installation.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

O OTE δίνει συνήθως το speedport router που έχει πάνω και μια USB θύρα για να βάζει στικάκια ή δίσκους που να τους βλέπει το δίκτυο.

 

Βοηθάω έναν φίλο βασικά.

 

Βάλαμε το στικάκι και φαίνεται κανονικά στη σελίδα του router στον browser. (Απ' όσο κατάλαβα το έχω κάνει και είναι ορατό από όλους όσους είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο)

 

Συνδέθηκα με το Note 3 μου στο δίκτυο του φίλου αλλά δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να δω από το Νοτε τα περιεχόμενα στο στικάκι. Δηλαδή με ποιο πρόγραμμα.

Έχω τον ΕS explorer για file manager αλλά δεν είδα κάτι. Πως το ψάχνω?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με ftp://ip_router στον browser.

 

Για τανcredentials ψάξε να βρεις το manual ή τις ρυθμίσεις του router σχετικά με το USB

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αιτηση να μεταφερθω απο hol σε forthnet!Ο λόγος φυσικά το οικονομικό!απέχω 100 μετρα απο το κεντρο του ΟΤΕ και δεν ειχα ποτε προβληματα ταχυτητας με την hol,λετε να εχω τώρα;Επισης για τα χρηματα που ειπατε πιο πανω,τα οποια αφορουν το τελος ενεργοποιησης,θα τα παρετε πισω με πιστωτικο σημειωμα φευγοντας απο τον παλιο σας παροχο,απο οσο γνωριζω!
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Το πιο φτηνό είναι forthnet με προπληρωμή αλλά με 17€ (+2 € δηλαδή) στη wind έχεις και 300 mb δωρεάν broadband

 

Στη forthnet είναι το πιο φθηνό αφού έχει 15 ευρώ με προπληρωμή αλλιώς έχει 17,90 χωρίς προπληρωμή για σύνδεση 24 αρα

Link to comment
Share on other sites

Στη forthnet είναι το πιο φθηνό αφού έχει 15 ευρώ με προπληρωμή αλλιώς έχει 17,90 χωρίς προπληρωμή για σύνδεση 24 αρα

Πιο φτηνό ναι, αλλά η προπληρωμή για πολύ κόσμο είναι δύσκολη αυτή την εποχή πιστεύω. Απο κει και πέρα αυτό που έγραψα είναι οτί με wind έχεις με 17€ και 120' στο κινητό σου (και 300 μβ), οπότε αναλογικά θεωρώ ότι συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αιτηση να μεταφερθω απο hol σε forthnet!Ο λόγος φυσικά το οικονομικό!απέχω 100 μετρα απο το κεντρο του ΟΤΕ και δεν ειχα ποτε προβληματα ταχυτητας με την hol,λετε να εχω τώρα;Επισης για τα χρηματα που ειπατε πιο πανω,τα οποια αφορουν το τελος ενεργοποιησης,θα τα παρετε πισω με πιστωτικο σημειωμα φευγοντας απο τον παλιο σας παροχο,απο οσο γνωριζω!

 

Τα τέλη ενεργοποίησης δεν τα παίρνεις πίσω. Όταν φύγεις από έναν πάροχο σου συμψηφίζουν στον τελευταίο λογαριασμό το πάγιο του μήνα που έχεις ήδη προπληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αιτηση να μεταφερθω απο hol σε forthnet!Ο λόγος φυσικά το οικονομικό!απέχω 100 μετρα απο το κεντρο του ΟΤΕ και δεν ειχα ποτε προβληματα ταχυτητας με την hol,λετε να εχω τώρα;Επισης για τα χρηματα που ειπατε πιο πανω,τα οποια αφορουν το τελος ενεργοποιησης,θα τα παρετε πισω με πιστωτικο σημειωμα φευγοντας απο τον παλιο σας παροχο,απο οσο γνωριζω!

 

Με hol έχεις snr μέχρι 9 ενω στη forthnet μέχρι 6 . όσο πιο χαμηλό snr τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες θα έχεις . Με forthnet στο θέμα ταχύτητας θα είσαι καλύτερα από hol

Link to comment
Share on other sites

Συχνά με παίρνουν τηλέφωνο στο Viva number που έχω και με ρωτάνε γιατί τους πήρα τηλέφωνο. Δεν τους παίρνω εγώ τηλέφωνο, ούτε φαίνεται κάτι τέτοιο στην κίνηση του λογαριασμού μου.

 

Είναι πολύ ενοχλητικό για μένα και για αυτούς που δέχονται αυτά τα τηλεφωνήματα (δήθεν από μένα). Μου κοστίζει και κάτι, γιατί συχνά όταν με παίρνουν πίσω, η κλήση προωθείται στο κινητό μου και τη χρεώνομαι εγώ ως κλήση από Viva σε κινητό.

 

Ζήτησα από τη Viva να ερευνήσει τι γίνεται και μου είπαν οτι κάποιος άλλος κάνει τα τηλεφωνήματα και χρησιμοποιεί το δικό μου νούμερο ως caller id. Μου είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και οτι μπορώ να παραπονεθώ στην ΕΕΕΤ. Βλέπω οτι η http://www.eett.gr έχει μια λεπτομερή φόρμα παραπόνων.

 

Γίνεται να πλαστογραφήσει κάποιος έτσι αυθαίρετα το caller id σε ένα τηλεφώνημα VOIP;

 

Να υποβάλλω παράπονο στην ΕΕΕΤ;

 

Να ζητήσω από τη Viva να μου αλλάξει τον αριθμό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ.

 

Σήμερα μου συνέβη το εξής περίεργο, με κάλεσε ένας φίλος μου από το σταθερό του τηλέφωνο στο σταθερό μου, είπαμε τα δικά μας και μετά το κλείσαμε. Μισό λεπτό αργότερα ήθελα να κάνω μια άλλη κλήση και προς έκπληξή μου διαπίστωσα ότι ο φίλος είχε ξεχάσει το ακουστικό ανοιχτό και η κλήση δεν είχε κοπεί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να καλέσω (μπορούσα να ακούσω ομιλίες μέσα από την συσκευή, ακουγόταν η τηλεόρασή του). Τον κάλεσα από το κινητό μου στον κινητό του και του είπα ότι ξέχασε ανοιχτό το ακουστικό, το έκλεισε και όλα καλά. Επίσης θυμάμαι παλιότερα με είχαν καλέσει από μια εταιρία τηλεπωλήσεων και μιλούσε ο αυτόματος τηλεφωνητής. Το έκλεισα αλλά μισό λεπτό αργότερα που ήθελα να πάρω τηλέφωνο διαπίστωσα ότι η γραμμή δεν είχε κλείσει από την άλλη άκρη και ο αυτόματος τηλεφωνητής μιλούσε ακόμη, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να καλέσω εκεί που ήθελα. Σε αυτή την περίπτωση πως μπορούμε να διακόψουμε την κλήση; Υπάρχει κάποιος τρόπος; (όπως παλιά που λέγανε, δεν σε ακούω καλά, πάρε το 0). Έχω σταθερό ΟΤΕ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...