Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κρυφές χρεώσεις από όσο ξέρω έχει μόνο οτε . όσο για τη cyta έχει πρόβλημα με την voip τηλεφωνία . οπότε ξαναδέστο καλύτερα

 

Μην γράφουμε ανακρίβειες. Μια χαρά λειτουργεί η VOIP τηλεφωνία στην CYTA. Έχω 3 χρόνια και λειτουργεί άψογα χωρίς αποσυνδέσεις και με πεντακάθαρη τηλεφωνία + cytavision ακόμα και όταν λειτουργούν όλα ταυτόχρονα!!! Αν κάποιος είχε πρόβλημα στην γραμμή του δεν σημαίνει οτι έτσι λειτουργεί η κάθε εταιρία.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μια βοήθεια, θέλω να μπορώ να δέχομαι τις κλήσεις του σταθερού μου τηλεφώνου στο pc και να μπορώ να απαντάω, έχω σύνδεση οτε ADSL με ISDN.το internet το pc έρχεται με ethernet καλώδιο.εν ξέρω αν είναι αρκετές οι πληροφορίες που δίνω..... Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

.. έχει κάποιο πλάνο από πλευράς εταιρειών-δήμων? δηλαδή ο "Χ" δήμος ξέρουμε ότι τον Μάιο π.χ. θα αναβαθμίσει τα καφάο του ΟΤΕ ?

ή ότι του καπνήσει του καθένός γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που εκτός από το νούμερο να δείχνει και το όνομα του καλούντος;

Χρησιμοποιώ το Netmod CLIP, που δείχνει μόνο ποιο νούμερο με καλεί.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια στο φόρουμ και ζητώ συγγνώμη αν έχω δημιουργήσει θέμα που ήδη υπάρχει.

Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν ΟΤΕ VDSL αν είναι ευχαριστημένοι, αξίζει πραγματικά;

Πρόκειται να μετακομίσω στη περιοχή Λαμπρινή στην Αθήνα και θα βάλω καινούργια γραμμή σταθερού και ίντερνετ. Έχω επιλέξει ΟΤΕ, απλά δε ξέρω , μάλλον είμαι σε δίλημμα να βάλω ADSL ή VDSL? Έχω ελέγξει και το VDSL είναι διαθέσιμο στη περιοχή της Λαμπρινής ( έγραψα διεύθηνση και είναι ότι είναι ΟΚ. )

Απλά πείτε μου όσοι έχετε τη γνώμη σας.

Εγώ τώρα μένω Αγ. Ελευθέριος ( Πατήσια ) και έχω ίντερνετ και σταθερό Wind η οποία σύνδεση στο ίντερνετ από το Σεπτέμβρη του 2013 είναι χάλια, κάθε τρεις και λίγο με πετάει. Έχω καινούργιο λαπ τοπ είχα πάρει τηλέφωνο για να ρωτήσω εκεί που είπαν να αλλάξω κάτι κτλ και το έκανα. Αλλά πάλι το ίδιο. 3 φορές την μέρα περίπου μου δείχνει ένα κίτρινο τριγωνάκι με ! πάνω στο εικονίδιο του ίντερνετ. Τέλος πάντων άσχετα αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια στο φόρουμ και ζητώ συγγνώμη αν έχω δημιουργήσει θέμα που ήδη υπάρχει.

Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν ΟΤΕ VDSL αν είναι ευχαριστημένοι, αξίζει πραγματικά;

Πρόκειται να μετακομίσω στη περιοχή Λαμπρινή στην Αθήνα και θα βάλω καινούργια γραμμή σταθερού και ίντερνετ. Έχω επιλέξει ΟΤΕ, απλά δε ξέρω , μάλλον είμαι σε δίλημμα να βάλω ADSL ή VDSL? Έχω ελέγξει και το VDSL είναι διαθέσιμο στη περιοχή της Λαμπρινής ( έγραψα διεύθηνση και είναι ότι είναι ΟΚ. )

Απλά πείτε μου όσοι έχετε τη γνώμη σας.

Εγώ τώρα μένω Αγ. Ελευθέριος ( Πατήσια ) και έχω ίντερνετ και σταθερό Wind η οποία σύνδεση στο ίντερνετ από το Σεπτέμβρη του 2013 είναι χάλια, κάθε τρεις και λίγο με πετάει. Έχω καινούργιο λαπ τοπ είχα πάρει τηλέφωνο για να ρωτήσω εκεί που είπαν να αλλάξω κάτι κτλ και το έκανα. Αλλά πάλι το ίδιο. 3 φορές την μέρα περίπου μου δείχνει ένα κίτρινο τριγωνάκι με ! πάνω στο εικονίδιο του ίντερνετ. Τέλος πάντων άσχετα αυτά. :)

 

Η wind έχεις δίκιο έχει χάλια internet . Απο την άλλη ο οτε έχει καλό ιντερνετ αλλά έχει πολύ ακριβές τιμές και δεν συμφέρει . Αφού είσαι κέντρο καλύτερα να κοίταγες κάτι προς forthnet ή hol ώστε να πετύχεις και καλή τιμή

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το τηλέφωνο και άλλο το ethernet. Εγώ το είχα κάνει στο παλαιό μου pc που είχε 56αρι modem και είχα εγκαταστήσει και ένα πρόγραμμα fax.

Θα χρειαστείς κάτι τέτοιο:

http://www.skroutz.gr/c/71/modems.html?from=catspan&keyphrase=usb+to+56+modem

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μου τηλεφώνησε πριν λίγο καιρό κάποια εισπρακτική εταιρεία εκ μέρους της Forthnet να μου πει ότι χρωστάω 600 ευρώ καθώς δεν πλήρωνα λέει λογαριασμούς καθόλου από το 2006 έως το 2008. Εγώ είμαι σίγουρος ότι πλήρωνα κανονικά, είμαι ακόμη και σήμερα πελάτης της 4net σε άλλη τηλεφωνική σύνδεση (όχι για πολύ φυσικά μετά από αυτό) και ποτέ μέχρι σήμερα δεν μου είχαν πει κάτι για οφειλή. Για να μην τα πολυλογώ, δεν υπάρχει περίπτωση να τους πληρώσω απλά για καλό και για κακό θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει πόσο καιρό είμαι υποχρεωμένος να κρατάω αποδείξεις πληρωμής των λογαριασμών; Όπως είναι φυσικό μετά από τόσα χρόνια οι αποδείξεις έχουν χαθεί. Νομίζω ότι πλήρωνα με πιστωτική αλλά η τράπεζα χρεώνει για να βγάλει τόσο παλιές κινήσεις οπότε αν δεν είμαι υποχρεωμένος να τις βρω τις αποδείξεις να κόψουν το λαιμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω VDSL από τον ΟΤΕ και μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Δεν είμαι ιδιαίτερα μακρυά από το κέντρο του ΟΤΕ και κλειδώνει το μόντεμ άνετα στα 28mbps (έχω την 30άρα γραμμή). Ταχύτητες κατεβάσματος βλέπω άνετα 3ΜΒ/sec.

Το είχα πάρει με την προσφορά (6 μήνες όσο πλήρωνα την απλή και τους επόμενους στα 40€) αλλά με καλόμαθε και σκέφτομαι να μην το κόψω. Δυσκολεύομαι ότι θα γυρίσω πίσω να περιμένω να φορτώσουν οι σελίδες...

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Γύρισα σήμερα στη Κρήτη και πριν από καμία ώρα πήγα να ανοίξω το modem που έχω εδώ (μάρκας Sagem). Μέχρι πριν 15 μέρες που έφυγα όλα δούλευαν ρολόι. Σήμερα λοιπόν, μόλις ανοίγω το modem, ενώ ανάβουν κανονικά όλα τα λαμπάκια του, παραμένει σβηστό αυτό του ίντερνετ. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;; Τι πρέπει να κάνω για να λειτουργήσει;; Έχω πάροχο ΟΤΕ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μιλας με ΟΤΕ καταρχην ;) Πιθανο να ειναι θεμα μοντεμ η και παροχου..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω αύριο το πρωί. Σκέφτηκα και τη περίπτωση να το χουν κόψει αλλά ρώτησα εδώ και δεν έχει έρθει κάποιος λογαριασμός. Απίστευτο ξενέρωμα πάντως αυτό το πράγμα...
Link to comment
Share on other sites

οι εισπρακτικές εταιρείες ας λένε ότι θέλουν . καλύτερα να στείλεις ένα mail στη forthnet ώστε να ξέρεις τι πραγματικά γίνεται

 

Καλησπέρα, για κάποιο λόγο δεν μου ήρθε ειδοποίηση και μόλις είδα την απάντηση.

 

Με τη forthnet έχω επικοινωνήσει και μου λένε τα ίδια δυστυχώς. Ότι "το σύστημα" δείχνει οφειλή. Μάλιστα ζήτησα να μου στείλουν και λογιστική καρτέλα για να δω λεπτομέρειες και να το συζητήσω με δικηγόρο και από τότε δεν ξαναακούστηκαν

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα το Dosms και τώρα βλέπω έχουν καταργησει την ανανέωση με ένα ευρώ και το μήνυμα πήγε κοντά 4.5 λεπτά! πλέον μου φαίνεται αρκετά ακριβό. Υπάρχει κάτι άλλο εναλλακτικό που να στέλνεις sms και να δείχνει το νούμερο σου; Αν υπάρχει και εφαρμογή για iOS android ακόμα καλύτερα αλλιώς από το Ίντερνετ. Αλλά με χρέωση κάτω από 3 λεπτά. Υπάρχει; Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και εταιριες μαιμου και τα κανουν κατι τετοια! αλλα νομιζω μπορεις ανετα απο την τραπεζα αν επιμενουν να ζητησεις κινησεις πιστωτικης απο προηγουμενα χρονια ή τις κινησεις λογαριασμου, επισης η καθε εταιρια εχει αντιγραφα των λογαριασμων ολα αυτα που λενε πρεπει να σου δωσουν τις αποδειξεις. Εγω παντως κανω τις πληρωμες μου απο Internet banking και ετσι εχω ηλεκτρονικα αντιγραφα καθε πληρωμης απο ολα τα χρονια που τις κανω ετσι. Τα χαρτια και εγω τα πεταω τα πολυ παλια.
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ; Άναψε ;

 

:lol::lol:

Ντάξει, το σώσαμε. Λόγω λογαριασμού τελικά το πρόβλημα, που ήρθε αφού έφυγα. Όλα κομπλέ τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι εδώ και μια εβδομάδα κλήσεις από αυτόν τον αριθμό(2111019600) χωρίς να μιλάει κανένας<αναφέρεται στο Internet ότι είναι εξωτερικός συνεργάτης της forthnet>>

Μου είπαν από την forthnet ότι θα μπλοκάρουν τις κλήσεις αλλά δεν τους εμπιστεύεται κανείς...

Γνωρίζετε τι άλλο μπορώ να κάνω πριν τους πάω δικαστικά για ενοχλητικές κλήσεις που δεν εμποδίζουν και για παράνομη χρήση των αριθμών μου από εταιρείες που τα έδωσε η forthnet?

Link to comment
Share on other sites

Πριν του πας δικαστικά , ψάξε να βρείς έναν φτηνό δικηγόρο να αναλάβει την υπόθεση. Τα δικαστικά παράβολα έχουν γίνει απίστευτα ακριβά τελευταία.
Link to comment
Share on other sites

αυτές οι κλήσεις λογικά δεν είναι θέμα της forthnet . μπορεί να έδωσες τον αριθμό σου τυχαία κάπου και να έχουν πάρει απο εκεί τα στοιχεία σου . Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι τους αγνοείς και έτσι δεν θα σε ξαναπάρουν ποτέ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...