Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τηλεφωνικό δίκτυο PSTN που έχουμε και εδώ και στη Μ. Βρετανία χρησιμοποιεί ένα ζεύγος (δύο καλώδια). Οι πρίζες του σπιτιού σου συνδέουν τα δύο καλώδια αυτά στα δύο μεσαία pin (3 & 4) του κονέκτορα RJ11 (ο διάφανος που έχεις φωτογραφίσει). Ο κονέκτορας BS 6312 (ο βρετανικός) συνδέει τη γραμμή στα ακριανά pin (2 & 5) οπότε εσύ θα πρέπει να φτιάξεις ένα καλώδιο που θα συνδέει τα pin αυτά και θα κάνει τη μετατροπή.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνικό δίκτυο PSTN που έχουμε και εδώ και στη Μ. Βρετανία χρησιμοποιεί ένα ζεύγος (δύο καλώδια). Οι πρίζες του σπιτιού σου συνδέουν τα δύο καλώδια αυτά στα δύο μεσαία pin (3 & 4) του κονέκτορα RJ11 (ο διάφανος που έχεις φωτογραφίσει). Ο κονέκτορας BS 6312 (ο βρετανικός) συνδέει τη γραμμή στα ακριανά pin (2 & 5) οπότε εσύ θα πρέπει να φτιάξεις ένα καλώδιο που θα συνδέει τα pin αυτά και θα κάνει τη μετατροπή.

Ευχαριστώ φίλε μου! Έχεις δίκιο. Έκανα το καλώδιο και δουλεύει μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να μου δώσουν συγκεκριμένο αριθμό σταθερού τηλεφώνου? (με την προϋπόθεση πως δεν έχει ήδη δωθεί σε άλλον)

γίνεται;

γνωρίζετε κόστος ?

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να καταγγείλω την απαράδεκτη συμπεριφορά της NOVA την ημέρα της διεξαγωγής του αγώνα...

Ολυμπιακός - Παρί. Η Nova στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα αποφάσισε να διακόψει την παροχή των υπηρεσιών της στα καταστήματα που με οικιακή συνδρομή πρόβαλαν τον αγώνα αφήνοντας σύξυλους όσους παρακολουθούσαν τον αγώνα και κάνοντας ρόμπα τους καταστηματάρχες. Συμφωνώ ότι κακώς έκαναν χρήση οικιακής συνδρομής... αλλά τότε βρήκες να το κόψεις;

 

Από την άλλη βάζοντας ποσά για επαγγελματική συνδρομή που φτάνει και τα 500 ευρώ / μήνα (!!!) αποτρέπει τους καταστηματάρχες από να είναι νόμιμοι προφανώς γιατί θέλει με αυτό τον τρόπο να προωθήσει τις οικιακές συνδέσεις από τις οποίες έχει μεγαλύτερο κέρδος. Αυτός ο τρόπος είναι τουλάχιστον τραμπουκικός στις εποχές που ζούμε και περνάει θηλιά σε κάποιους που προσπαθούν με νύχια και με δόντια να επιβιώσουν!

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/09/nova.html?utm_source=feedburner

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ορισμένοι απλά δεν παίζονται. Δηλαδή κάνει παράπονα επειδή ήθελε να έχει νόβα στο μαγαζί με μαϊμουδιά και ζητάει τον λόγο;

Τι άλλο θα ακούσουμε..

Τα 500 ευρώ που γράφει για τι μαγαζί είναι; Για γήπεδο; Από τα 160 ξεκινάνε τα επαγγελματικά αν δεν κάνω λάθος.

Όλο το άρθρο είναι λίγο ό,τι να 'ναι. Θέλεις να μας πεις δηλαδή πως θέλει οι καταστηματάρχες να μην παίρνουν επαγγελματικά πακέτα αλλά οικιακά για να έχει μεγαλύτερο κέρδος;

Πώς γκένεν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο μου θυμίζει τις συναυλίες το καλοκαίρι που ακυρώναν λόγω επιδρομών του ΣΔΟΕ.

Και παράνομοι και γδαρμένοι ! Μονο στο Ελλάντα αυτό!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσουμε ότι κοστίζει ακριβά εντάξει να το δεχτώ, αλλά να ζητάμε και τα ρέστα για κάτι παράνομο νομίζω πάρα πάει :) Σκέψου και τους άλλους που πληρώνουν επαγγελματικό συμβόλαιο, γιατί να μη έχουν τον κόσμο αυτοί και να τον μοιράζονται με κάποιους που παρανομούν? Αυτό δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός?

 

Παρεπιπτόντως πως ξέρουν ότι η οικιακή συνδρομή χρησιμοποιείται σε κατάστημα?

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως πως ξέρουν ότι η οικιακή συνδρομή χρησιμοποιείται σε κατάστημα?
Συνήθως γίνεται καρφωτή μέσω του κωδικού που εμφανίζεται στις οθόνες και που είναι "δεμένος" με τον κάθε συνδρομητή. Με τον ίδιο τρόπο εντοπίζονται και όσοι δίνουν streaming μέσω internet.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Βρήκα σε αυτή τη σελίδα, έναν χάρτη που δείχνει τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες που προσφέρει ο ΟΤΕ σε κάθε περιοχή, αν κατάλαβα καλά. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν είναι όντως αληθινά αυτά τα νούμερα ανά περιοχή. Για την Αθήνα και γενικότερα τα αστικά κέντρα λογικά θα αληθεύουν αλλά στην επαρχεία; Ξέρει κανείς;

 

Αν δεν χρειαζόταν να ανοιχτεί νέο θέμα ας μεταφερθεί σε κάποιο αντίστοιχο τοπικ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχεις και σταθερό μαζί με το ίντερνετ. Αυτό που τα διαφοροποιεί είναι το αν έχουν στην τιμή και δωρεάν χρόνο για τηλεφωνήματα. Αυτό που θες εσύ από ό,τι καταλαβαίνω είναι πακέτο χωρίς χρόνο για κλήσεις. Αυτό που έχω δει τώρα να παίζει και είναι το πιο συμφέρον είναι το προπληρωμένο της forthnet που πάει στα 15 ευρώ τον μήνα με προπληρωμή 1 έτους, γιατί εκτός από την χαμηλή τιμή, αν χρειαστεί να κάνεις κάποιο τηλέφωνο, έχει πολύ χαμηλές χρεώσεις για τα σταθερά και τα κινητά τα χρεώνει κι αυτά σαν σταθερά περίπου 3cents το λεπτό.

Για την ταχύτητα μπορείς να ρωτήσεις εκεί γύρω, αλλά δεν είναι απόλυτο το ότι θα έχει τις ταχύτητες των γειτώνων σου γιατί παίζει και η ποιότητα του χαλκού που θα σε βάλει ο οτε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχεις και σταθερό μαζί με το ίντερνετ. Αυτό που τα διαφοροποιεί είναι το αν έχουν στην τιμή και δωρεάν χρόνο για τηλεφωνήματα. Αυτό που θες εσύ από ό,τι καταλαβαίνω είναι πακέτο χωρίς χρόνο για κλήσεις. Αυτό που έχω δει τώρα να παίζει και είναι το πιο συμφέρον είναι το προπληρωμένο της forthnet που πάει στα 15 ευρώ τον μήνα με προπληρωμή 1 έτους, γιατί εκτός από την χαμηλή τιμή, αν χρειαστεί να κάνεις κάποιο τηλέφωνο, έχει πολύ χαμηλές χρεώσεις για τα σταθερά και τα κινητά τα χρεώνει κι αυτά σαν σταθερά περίπου 3cents το λεπτό.

Για την ταχύτητα μπορείς να ρωτήσεις εκεί γύρω, αλλά δεν είναι απόλυτο το ότι θα έχει τις ταχύτητες των γειτώνων σου γιατί παίζει και η ποιότητα του χαλκού που θα σε βάλει ο οτε.

Επίσης με 2 € επιπλέον, μπορείς να το μετατρέψεις σε 2Play Forthnet και έχοντας δωρεάν κλήσεις προς συνδρομητές forthnet και για σταθερά και κινητά χρέωση 0,029 € / λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

αν πληρωναν ολοι οι καταστηματαρχες κανονικη συνδρομη θα επεφταν καπως και οι τιμες που ξεκινάνε απο 160 και φτανουν μεχρι 450 ευρώ που ειναι τωρα και θα επωφελουνταν και όσοι είναι εντιμοι .
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι προέκταση της συζήτησης που κάναμε εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314954.

 

Να ξέρεις ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο.

πχ στην περιοχή μου και όσο είχα ακόμα ADSL, έβλεπα τρελές αποκλίσεις από γειτονιά σε γειτονιά. πχ από 5 μέχρι 20mbps σε διπλανά τετράγωνα.

Άντε να βγάλεις άποψη τώρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

βάζοντας του προαναφερθείς κωδικούς user : root, pass .... χάνονται μήπως οι ρυθμίσεις που έχουν ήδη γίνει στο router?

Θέλω να περάσω σε router IAD 2 το οποίο έχει ήδη account voip σε HOL και ένα account voip της VIVA, χωρίς εννοείται να χάσω κάτι από τις ρυθμίσεις.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα. Εγώ ας πούμε λόγω σπουδών θα φύγω για Κρήτη και θα μείνω σε δικό μου σπίτι σε ένα χωριό λίγο έξω απ το Ρέθυμνο. Ο χάρτης δείχνει ότι ο ΟΤΕ προσφέρει σύνδεση μέχρι 24 Mbps εκεί. Σε γύρω χωριά δείχνει μέχρι 8. Δεν ξέρω στα πόσα θα κλειδώνει απλά αυτό δείχνει. Αυτό ρωτάω αν ισχύει. Αν ο χάρτης δείχνει όντως τις σωστές ταχύτητες. Μην πάω εκεί και ενώ περιμένω να βάλω 24αρα βάλω 8αρα η 4αρα! ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν παρατηρήσετε πλέον το http://www.forthnetgroup.gr εγινε πλεον http://www.forthnet.gr και επίσης αφαιρέθηκε απο τα λογότυπα η εκφραση FORTHNET GROUP!Πριν:http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=129614&d=1353958140&thumb=1 και σήμερα:http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=129615&d=1380891240&thumb=1 .Υπενθυμίζω οτι η wind το 2011 ειχε καταθεσει προταση μονο για την forthnet. Edited by zteblade85
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι πελατης της hol για αρκετα χρονια και εχω ενα προβλημα με αποσυνχρονισμους στο ρουτερ μου.Οταν παιζω διαφορα παιχνιδια το ιντερνετ με πεταει εξω και συνδεεται μετα απο 30 δευτερολεπτα περιπου.παιζοντας ομως συγκεκριμενα παιχνιδια οπως το λολ και οπως μεταφεροντας δεδομενα ειναι πολυ εκνευριστικο να παθαινεις αυτο το προβλημα.Θα το εκτιμουσα να μου απαντησετε συντομα γιατι εχω ηδη ξεκινησει διαδικασιες αλλαγης παροχου.Σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι πελατης της hol για αρκετα χρονια και εχω ενα προβλημα με αποσυνχρονισμους στο ρουτερ μου.Οταν παιζω διαφορα παιχνιδια το ιντερνετ με πεταει εξω και συνδεεται μετα απο 30 δευτερολεπτα περιπου.παιζοντας ομως συγκεκριμενα παιχνιδια οπως το λολ και οπως μεταφεροντας δεδομενα ειναι πολυ εκνευριστικο να παθαινεις αυτο το προβλημα.Θα το εκτιμουσα να μου απαντησετε συντομα γιατι εχω ηδη ξεκινησει διαδικασιες αλλαγης παροχου.Σας ευχαριστω

 

Τι ρουτερ έχεις;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι εννοουσα αν μπορω να ξεκλειδωσω με προγραμμα (αν υπαρχει) το ρουτερακι του γειτονα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι εννοουσα αν μπορω να ξεκλειδωσω με προγραμμα (αν υπαρχει) το ρουτερακι του γειτονα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

:D

Κανε του προσφορά να δίνετε μισακά τα πάγια...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...