Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι πρέπει να προσέξω? από μάρκες ποίες είναι αξιόπιστες?

 

panasonic. πολυ καλη . εγω πηρα ενω με ανοικτη ακροαση και αδιαβροχο ακουστικο.

Link to comment
Share on other sites

Panasonic είναι ίσως τα πιο σκυλιά ασύρματα τηλέφωνα.. Οι γονείς μου έχουν ένα ασύρματο, πρέπει να παίζει πάνω από 15 χρόνια και καταλαβαίνεις τούμπες κτλ που έχει φάει. Κι εγώ σπίτι μου έχω ένα με έγχρωμη οθόνη εδώ και 4 χρόνια, επίσης σκύλος και πάντα με καλή ακουστική και πολύ καλή μπαταρία. Νομίζω και τα Siemens είναι πολύ καλά ;)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω μια Panasonic έχει φάει ένα σωρό τουμπες αλλά ακόμα δουλεύει τέλεια. Πιο παλιά είχα ένα Siemens.
Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Αν θες, αφού έχεις και έτοιμο καλώδιο περασμένο, δες και μια λύση πιό απλή, πιό φορητή και ίσως και πιό φτηνή

http://www.ebay.com/itm/350680756927?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

 

το έχει πάρει φίλος μου για αναμετάδοση σε 2ο όροφο και δούλεψε μια χαρά (δεν το πήρε από τον συγκεκριμένο πωλητή απλά το προϊόν σου δίνω).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας, διαθέτω δύο PSTN γραμμές και η μία από τις δύο εκτελεί και χρέη fax, στην οικογενιακή μας επιχείρηση. Τον τελευταίο καιρό έχει αυξηθεί η κίνηση και σκεφτόμουνα σαν λύση, το τηλεφωνικό κέντρο. Θέλω, όταν καλεί ο πελάτης και είμαι κατειλημμένος να τον μεταφέρει αυτόματα στην άλλη γραμμή. Μόλις καλεί ο πελάτης να του βγάζει μήνημα με επιλογές πχ για fax πιέστε το 8κτλ. Όταν μιλάω με τον πελάτη να μπορώ να το μεταφέρω την κλήση στην δεύτερη γραμμή (τώρα πετάω το τηλέφωνο στον αδερφό μου). Να έχω δύο αξιόλογα τηλέφωνα με αναγνώριση κλήσης και γιατί όχι και με ασύρματο bluetooth ακουστικό. Τι μου προτείνετε παιδιά? Ποιά είναι η καλύτερη λύση για εμένα. Μέχρι στιγμής έχω ρωτήσει σε μία εταιρία και μου είπε ότι είμαι στο 1000 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η χρονοκάρτα του ΟΤΕ

πέρνεις 807112 δουλευει σε HOL

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, διαθέτω δύο PSTN γραμμές και η μία από τις δύο εκτελεί και χρέη fax, στην οικογενιακή μας επιχείρηση. Τον τελευταίο καιρό έχει αυξηθεί η κίνηση και σκεφτόμουνα σαν λύση, το τηλεφωνικό κέντρο. Θέλω, όταν καλεί ο πελάτης και είμαι κατειλημμένος να τον μεταφέρει αυτόματα στην άλλη γραμμή. Μόλις καλεί ο πελάτης να του βγάζει μήνημα με επιλογές πχ για fax πιέστε το 8κτλ. Όταν μιλάω με τον πελάτη να μπορώ να το μεταφέρω την κλήση στην δεύτερη γραμμή (τώρα πετάω το τηλέφωνο στον αδερφό μου). Να έχω δύο αξιόλογα τηλέφωνα με αναγνώριση κλήσης και γιατί όχι και με ασύρματο bluetooth ακουστικό. Τι μου προτείνετε παιδιά? Ποιά είναι η καλύτερη λύση για εμένα. Μέχρι στιγμής έχω ρωτήσει σε μία εταιρία και μου είπε ότι είμαι στο 1000 ευρώ.

 

Ψάχνω ουσιαστικά και εγώ το ίδιο πράγμα.. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

μετακόμισα πρόσφατα σε "παραμεθοριο" της Αττικής,Κερατέα...τεσπα,απ'οτι εψαξα και έμαθα εδώ μπαίνει μονο ΟΤΕ και ίντερνετ μέχρι 2mbs (ας μην σχολιασω περαιτέρω εξ'ου και το "παραμεθόριος"!!!

Η ερώτηση είναι,το σπίτι δεν έχει καλωδίωση τηλεφώνου (υποδομή υπάρχει) ξέρει κανεις πως γίνεται?θέλω να πω,βάζουμε εμείς καλώδια κλπ και μετα κάνουμε αίτηση για τα υπολοιπα η πρωτα κάνουμε αίτηση και θα μας πούνε εκείνοι τι θα κάνουμε? (η εξυπηρέτηση του ΟΤΕ δεν μας διαφωτισε ιδιαίτερα)

ευχαριστω εκ των προτέρων :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να σου περάσει με κανάλι γραμμές και πρίζες που θα καταλήγουν σε ένα εξωτερικό κουτί στο οποίο θα συνδέσει ο ΟΤΕ όταν έρθει ο τεχνικός. Μπορείς να το κάνεις και μόνος αν πιάνουν τα χέρια σου, δεν είναι τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

ναι,γι'αυτο λέω...για την εσωτερικη καλωδίωση!!

οποτε αυτά τα βάζουμε εμείς και ο τεχνικός απλα έρχεται για τη σύνδεση...οκ,αυτό ήθελα να μάθω...ευτυχώς τα χέρια πιανουν :)

ευχαριστώ για την απάντηση...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μηπως ξερει κανεις να μου πειτε την συνδεσμολογια απο την φωτογραφια που παραθετω γιατι τραβηξα 55 μετρα καλωδιο pet και θελω να το συνδεσω με το καλωδιο utp cat 5 που μου ειχε αφησει ο ηλεκτρολογος ως αναμονη για να συνδεσω τηλεφωνο και internet

 

http://i41.tinypic.com/f9owoy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Θελω να ρωτησω επειδη εχω μπερδευτει λιγο.Θελω να κανω καινουργια συνδεση τηλεφωνου και ιντερνετ μαζι σε ενα σπιτι ενος θειου μου.Το σπιτι ειναι στο νησι που μενω και εχουμε μονο Γερμανο καταστημα.Ο θειος μου μενει μονιμα ΗΠΑ και ερχετε μονο για κανα μηνα περιπου το καλοκαιρι.Μου ειπε να του βαλω τηλεφωνο και ιντερνετ ωστε για το καλοκαιρι να τα χρησιμοποιει.Η γραμμη του Οτε υπαρχει εξω στο σπιτι οπως και καλωδιωσεις μεσα στο σπιτι.(εχει ανακατασκευαστει πριν 2 χρονια).Το σπιτι ειναι σχεδον κλειστο τους αλλους μηνες.Τι προγραμμα συμφερει για αυτο;:confused:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Οι καιροί είναι δύσκολοι...

πρώτα θα έψαχα ΑΝ ή ΜΗΠΩΣ γινόταν να έχω δωρεάν ιντερνετ και μετά skype με σκοπό να καταλήξω σε voip.

Πλέον το πολύ με 60 € το χρόνο, θα είχα τηλεφωνία.

Η λύση ίσως φαντάζει βουνό, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο κάτι τέτοιο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι καιροί είναι δύσκολοι...

πρώτα θα έψαχα ΑΝ ή ΜΗΠΩΣ γινόταν να έχω δωρεάν ιντερνετ και μετά skype με σκοπό να καταλήξω σε voip.

Πλέον το πολύ με 60 € το χρόνο, θα είχα τηλεφωνία.

Η λύση ίσως φαντάζει βουνό, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο κάτι τέτοιο. ;)

Φιλε μου δεν τα πληρωνω εγω αλλα θελω ενα οικονομικο οσο γινετε πακετο!Ευχαριστω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που βλέπω είναι το "ΟΤΕ για το εξοχικό" με 7,5€ το μήνα από 1/6-30/9 και από ένα μήνα Χριστούγεννα και Πάσχα. Με επιλογή λειτουργίας και Σ/Κ όλο το χρόνο με +2,5€.

 

Βέβαια, η απορία μου είναι αν τον υπόλοιπο καιρό μπορείς να δέχεσαι κλήσεις..

 

Δυστυχώς όχι φίλε μου δεν δέχεσαι ουτε καλείς τον μισό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δοκιμασα αυτη την εταιρεια. Ειναι μαλλον νεα στο χωρο με πολυ καλη ποιοτητα και απο οτι φαινεται καλες τιμες. Την εχει δοκιμασει κανεις αλλος?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...