Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει νέα σύνδεση HOL double play αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος.

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο περιθώριο από την ενεργοποίηση της γραμμής στο οποίο να μπορείς να διακόψεις χωρίς πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως είναι 15-20 ημέρες μετά την αίτηση οπότε νομίζω πως δεν προλαβαίνεις.

γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος, τι έχει η γραμμή σου? στα πόσα συγχρονίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως το ιδιο εγινε και σε εμας με ΟΤΕ. Χρεωση για "πολυμεσικη υπηρεσια" 30 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει νέα σύνδεση HOL double play αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος.

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο περιθώριο από την ενεργοποίηση της γραμμής στο οποίο να μπορείς να διακόψεις χωρίς πρόστιμο.

 

Αν δεν κανω λαθος εχεις δικαιωμα στις πρωτες 10 μερες αν κανεις εντυπη αιτηση να μεταφερθεις σε αλλο παροχο η ακομη και πληρης διακοπης της υπηρεσιας που σου παρεχει η HOL. Το θεμα ειναι να μην το αφησεις , καλεσε στο 13844 και μιλησε αμεσα μαζι τους, κρατησε ονοπατεπωνυμο υπαλληλου που θα σε εξυπηρετησει.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια, γενικά αν και η γραμμή παίζει στα 13 με 14 συχνά παγώνει, 2-3 σελίδες να ανοίξω κολλάει, όσο για youtube ένα χάλι μαύρο, με forthnet άνοιγα 6-7 video και φόρτωναν όλα μαζί, εδώ τώρα με δεύτερο video ανοιχτό και κολλάνε όλα...
Link to comment
Share on other sites

@tdm

Πάρτους ένα τηλέφωνο να ελέγξουν τη γραμμή σου. Βέβαια με 13-14 Mbps τί να πούμε και εμείς... Απλώς κοίταξε μήπως πρόκειται για κάποια ασυμβατότητα με το modem

Τώρα ο λόγος που άλλαξες από Forthnet πιστεύω να σε σύμφερε τουλάχιστον οικονομικά, γιατί δεν βλέπω να έκανες την καλύτερη επιλογή που άλλαξες με τόσο καλό δίκτυο, όπως μας λές, που είχες πριν...

 

Άσχετο, αν πρόκειται για laptop βράζουν το καλοκαίρι και μπορεί κι αυτό να επιβαρύνει την κατάσταση... Εμένα MacBook Air χωρίς τη βάση με τον ανεμιστήρα, κολλάει απίστευτα σε Youtube, παρόλου που σε άλλες εφαρμογές με λιγότερες απαιτήσεις τα πηγαίνει καλά...

 

Είχα και εγώ πρόβλημα με Wind και Youtube τους κάλεσα, και μετά από κάποιες ρυθμίσεις βελτιώθηκε αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

όσο για youtube ένα χάλι μαύρο

τα έχει τα προβλημάτακια της με το youtube γενικά αλλά όχι όσο το περιγράφεις.

πάρτους τηλέφωνο γιατί μπορεί να φταίει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο λογαριασμό της forthnet, υπήρχε χρέωση 30 ευρώ για μια κλήση σε 9011400927, η οποία δεν έγινε ποτέ. Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω? Πήρα τηλ στην εταιρία και η κοπελιά μου απάντησε ότι οι κλήσεις καταγράφονται αυτόματα και δεν μπορεί να το ψάξει περαιτέρω..

 

H κλήση έγινε από το τηλέφωνό σου. Το θέμα είναι να βρεις ποιος την έκανε:ninja:

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ονομασία Παρόχου (ΙSP): ΟΤΕ

Ονομασία Προϊόντος: Conn-x 2Mbps

Τεχνολογία: 3

Ταχύτητες

Ταχύτητα: 2048/512Kbps (Λήψη/Αποστολή)

Εγκατάσταση

Κόστος Ενεργοποίησης (Ενεργός βρόχος): €36,09

Κόστος Ενεργοποίησης (Ανενεργός βρόχος): €36,09

Τιμολόγια Υπηρεσιών και Συμβόλαιο

Ελάχιστη Διάρκεια Υπηρεσίας: 12 Μήνες

Μηνιαία Πληρωμή : €32,31

 

πλην οτε...καλα το ειπες...

Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Siemens Euroset 5030.

Αρκετές φορές (όχι πάντα) όταν μιλάω από αυτή τη συσκευή, ακούγεται ένα μπιπ, άλλοτε μία φορά, άλλοτε παρατεταμένα.

Μία φορά που μιλούσα με μια φίλη και έκανε διαρκώς το μπιπ, μου είπε ότι και η δική της συσκευή στη δουλειά ήταν Siemens.

Την πήγα στο service. Κλασικά, όπως την πήγα έτσι την έφερα.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, καθώς έχω δοκιμάσει πολλές άλλες συσκευές και σε καμία δεν γίνεται.

Δεν ξέρω αν είναι κάποια ρύθμιση που θα έπρεπε να κάνω.

Είναι πολύ καλή συσκευή, με 50 μνήμες, αναγνώριση και στην αναμονή (πράγμα σπάνιο για ενσύρματη συσκευή), ανοιχτή ακρόαση και καλό ακουστικό και θα θελα να την κρατήσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αναφέρεται κάπου και τα τέλη διακοπής. Έτσι όπως έχουν γίνει τα δίκτυα είναι σημαντικό και οι πάροχοι γδέρνουν σ'αυτές τις τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αναφέρεται κάπου και τα τέλη διακοπής. Έτσι όπως έχουν γίνει τα δίκτυα είναι σημαντικό και οι πάροχοι γδέρνουν σ'αυτές τις τιμές.

 

με τον οτε να σε εκδικείται οικονομικά, όσο κανένας άλλος πάροχος, όταν φύγεις από αυτόν

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι νεα στο φορουμ δεν ξερω αν ειναι σωστη αυτη η ενοτητα που διαλεξα για το συγκεκριμενο θεμα αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας....λοιπον εχω το xperia mini pro 6 μηνες περιπου απο την πρωτη μερα συνδεονταν κανονικα με το ρουτερ μεσω wi-fi δεν αντιμετωπιζα κανενα προβλημα πριν 1 εβδομαδα περιπου το κινητο συνδεονταν στο ιντερνετ αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα εκανε σαρωση και αποσυνδεση και ξανα τα ιδια...δεν μπορω να καταλαβω τι εχει παθει...επισης αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα και με το λαπτοπ μου πηρα τηλεφωνο και την hol μηπως εχει προβλημα το ρουτερ ειπαν θα στειλουν καινουργιο αλλα ελεγξαν και την γραμμη αλλα δεν υπηρχε κανενα προβλημα ο τεχνικος μου αλλαξε καναλι στο ρουτερ απο τοτε το λαπτοπ δεν εχει προβλημα και μπαινει κανονικα...το προβλημα στο κινητο ομως παραμενει.... εχω δοκιμασει και το xperia(x10 mini pro) του αδελφου μου και κανει ακριβως το ιδιο με το δικο μου το xperia συνδεονται και αποσυνδεονται ταυτοχρονα! δεν νομιζω να ειναι και τα 2 κινητα χαλασμενα.....δεν ξερω πλεον τι να κανω υπαρχει καμια λυση? εκτος απο το να το στειλω για service...ευχαριστω!:)
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω έχεις καλό σήμα στις συσκευές σου. Δοκίμασε να συνδεθείς σε κάποιο άλλο δίκτυο/ρούτερ να δεις αν έχουν οι συσκευές πρόβλημα (αν και δε νομίζω).

Αν δεις ότι το πρόβλημα υπάρχει μόνο με το δικό σου ρούτερ μάλλον θα πρέπει να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!Έφερα και το κινητό της φίλης μου είναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου αλλά εκείνο δεν έχει πρόβλημα επισης πήρα ξανά τηλέφωνο και μου λένε οι τεχνικοί ότι τελικά δεν έχει πρόβλημα το ρουτερ έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι να κάνω.....μήπως να το στείλω για φτιαξιμο τελικά? Α και κάτι άλλο μου έχει ένα update 4.0.2.Α.0.69 μήπως αν το κάνω αυτό δεν θα έχει πρόβλημα......?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πιο ακριβοί. Η Wind νομίζω χρεώνει ανάλογα με το πόσο σου μένει ακόμα και αν φύγεις νωρίς (που είναι και λογικό) πληρώνεις κάτι 120ρες και βάλε
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

έτσι, να βαράνε τα τέλη διακοπής, να μην μπορείς να φύγεις. 120 ευρώ είναι πολλά αλλά η wind από παλιά ήταν καλός κλέφτης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!Έφερα και το κινητό της φίλης μου είναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου αλλά εκείνο δεν έχει πρόβλημα επισης πήρα ξανά τηλέφωνο και μου λένε οι τεχνικοί ότι τελικά δεν έχει πρόβλημα το ρουτερ έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι να κάνω.....μήπως να το στείλω για φτιαξιμο τελικά? Α και κάτι άλλο μου έχει ένα update 4.0.2.Α.0.69 μήπως αν το κάνω αυτό δεν θα έχει πρόβλημα......?

 

neo v εχεις η xperia ray?

κανε την αναβαθμιση αν δεν θες ρουτ

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

---------------------Downstream-----Upstream

 

SNR Margin----------43.5 dΒ------31.0 dB

Line Attenuation --10.5 dB-------7.0 dB

Data Rate-----------2048 kbps-----256 kbps

 

μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται εδώ; Πρόσφατη σύνδεση στην Αμμουλιανή που μόλις πριν λιγους μήνες αρχίσανε να εξυπηρετούνε. Φυσικα δεν έχουνε πορτες για 24αρα. Άθλιες επιδόσεις, ειδικά όταν έχει πάνω από 1 συσκευή η γραμμή... θυμίζει isdn.

Edited by revi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θελω κινητο ιντερνετ για ενα μηνα , μεχρι τελος αυγουστου . εννοω το στικακι ή οπως αλλοιως το λενε.

θα κανω απλο σερφαρισμα και κανα φβ . δεν θελω να κατεβαζω ταινιες κλπ κλπ ...

ποια ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση ?? τι μου προτεινετε ??

Link to comment
Share on other sites

μη κοιτάς μόνο το οικονομικό. Κοίτα και τι πιάνει εκεί που θα πας διακοπές. Εγώ πρέβεζα μια χρονιά είχα φάει καλή νίλα. 2 στικάκια από voda και cosmo και δεν έπιανε κανένα.
Link to comment
Share on other sites

μη κοιτάς μόνο το οικονομικό. Κοίτα και τι πιάνει εκεί που θα πας διακοπές. Εγώ πρέβεζα μια χρονιά είχα φάει καλή νίλα. 2 στικάκια από voda και cosmo και δεν έπιανε κανένα.

 

Πρώτα θα δεις ποια εταιρία έχει 3G σήμα και μετά θα διαλέξεις. Πολύ οικονομικό πακέτο έχει η WIND με 5ευρώ 600mb.Αν δεν έχεις F2G παίρνεις μια κάρτα την βάζεις σε κινητό 3g και το συνδέεις σαν modem στο pc. Εναλλακτικά αγοράζεις στικάκι και έχει γύρω στα 29,9ευρώ σε όλες τις εταιρίες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παίδες,έχει προκύψει ένα θέμα.

Από 10/5 είμαι συνδρομητής της wind,αφού έκανα φορητότητα από την hol σε αυτήν.Κάτι μέρες τώρα,χτυπούσε το τηλέφωνο(σταθερό και κινητό) ιδίως πρωίνες ώρες από έναν αριθμό..Σήμερα απάντησα,και δεν θυμάμαι τί όνομα μου είπανε,αλλά μου είπανε ότι τηλεφωνούν εκ μέρος της hol..και μου ζήτησαν την διεύθυνση κατοικίας που είχα δηλώσει όταν ήμουν στην hol για επιβεβαίωση,και ότι η κλήση ηχογραφείται . Τέσπα,μου είπανε ότι πρέπει να πληρώσω εκαθαριστικό λογαριασμό 40 ή 44€ δεν θυμάμαι το ποσό τώρα,γιο να κλείσει η καρτέλα.Μέχρι την Παρασκευή,για να μην γίνει καταγγελία .

Τί καταγγελία ;Και ποιά καρτέλα;;;;Τί δουλειά έχει να με πρήζει ακόμα η hol;Και τί θα γίνει αν δεν πάω να πληρώσω.Κάποιο χαρτί να πληρώσω δεν έχει έρθει πάντως πότε. Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα.

Είχα πληρώσει τον λογαριασμό πριν αλλάξω σε wind έτσι και αλλιώς.Αυτό τί είναι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .---

 

πλέον οι τύποι είναι άκρως σπαστικοί και ενοχλητικοί! Όπως τώρα μόλις που χτυπούσαν ή χτες 9 το πρωί!

2130086460 αυτός εδώ είναι ο αριθμός. ή τρολάρουν ή έχουν θέμα με την γραμμή τους..Κάνουν αναπάντητες σε κινητό και σταθερό..Λέμε για 2 χτυπήματα και κλείνει η κλήση τους..

( https://www.facebook.com/permalink.p...id=84235329754 βρήκα και αυτό εδώ...)

ψάχνοντας και άλλο λίγο http://eothetis.blogspot.gr/2011/12/blog-post_6305.html ==> http://www.fintrust.gr/

FINTRUST

2130086460

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι εισπρακτική εταιρεία. Η HOL δε φημίζεται για την οργάνωση της. Ξέρω 2 περιπτώσεις που τρέχανε και δε βγάζανε άκρη με τη HOL για κάνα δίχρονο μέχρι που τελικά τους είπαν να πάνε να @@@@ και απλά που και που τους παίρνουν κάνα τηλέφωνο και τους το θυμίζουν.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...