Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως ακριβώς λέει ο τίτλος και συνεχίζω χωρίς τηλέφωνο.

 

Ο ΟΤΕ λέει ότι το πρόβλημα το έχει η Netone ενώ όπως καταλάβατε η Netone λέει το αντίθετο.

 

Η ταπεινή μου άποψη: Κανένας πάροχος δεν είναι έτοιμος να μας δώσει αυτά που υπόσχεται και ο ΟΤΕ έχει τη νοοτροπία του Δημοσίου με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Επιμύθιο: Χαιρετίσματα στην Netone,στον ΟΤΕ τα έχω δώσει προ πολλού!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς ;

Έχω ΟΤΕ και έχω απόκρυψη του αριθμού μου όταν καλώ .

Αν πάω στο πρόγραμμα της hellas on line (hol) με απεριόριστα σταθερα ελλάδος και βάλω προεπιλογή ώστε όλες οι κλήσεις να δρομολογούνται από την hol , θα εμφανίζεται ή όχι ο αριθμός μου όταν καλώ;(Θα κρατήσω το πάγιο του ΟΤΕ και θα χρεώνομαι τις κλήσεις από την hol)

Ενημερώστε με αν γνωρίζει κάποιος γιατί ρώτησα την hol και μου είπε ότι θα εμφανίζεται ο αριθμός μου και δεν έχουν την δυνατότητα για απόκρυψη παρόλο ότι έχω απόκρυψη στον ΟΤΕ.

Δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε αυτό που μου απάντησαν για αυτό ρωτάω στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαίνει απόκρυψη :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ...Μην δέχεσαι μαζοχιστικά τον εμπαιγμό....Είναι απίστευτοι...
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους

 

Ζητω την βοηθεια σας

 

Παραθετω συνοπτικα το θεμα

 

Γραμμη Isdn με 2 τηλ αριθμους

 

Τηλεφωνικο κεντρο

 

Εχουμε Adsl ( παροχος η Forthnet) αλλα θελουμε να απαλαγουμε απο τα παγια ΟΤΕ.

 

Η Hol αλλα και η Forthnet δεν καλυπτουν την περιπτωση του τηλ κεντρου..

 

Καποια ιδεα?

 

Καποιος μου προτεινε να στήσω έναν Asterisk server, που είναι πλήρως παραμετροποιήσιμος και δεν χρειάζεται κάποια "ειδική υποστήριξη" από πλευράς παρόχων..

Ομως,ειλικρινα δεν ξερω καν αν και πως γινεται αυτο..

 

Θα εκτιμουσα οποια συντομη απαντηση μια και ληγει η υπαρχουσα συμβαση και μολις τωρα καταλαβαμε το "ζορι" με το τηλ.κεντρο

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις 1 γραμμη isdn με 1 ακομα msn θα κανεις hol!

 

αυτο που εκανα εγω επειδη το χρησιμοποιώ επαγγελματικα αλλα χωρις τηλεφωνικο κεντρο , και εχω και αλλα 2 msn και εναν μη γεωγραφικο 801.100χχχχ που τα εκανα και αυτα φορητοτητα

γιατι ΜΟΝΟ με την hol μπορουν να μεταφερουν κιαλλους αριθμους

 

που το ''χρησιμοποιείς'' το κεντρο , ποιες ευκολίες ?

 

γιατι νομιζω οτι το FRITZ!Box Fon WLAN 7140 εχει δυνατότητα για μεταφορά εσωτερικής κλήσεις.

 

αλλα αν το κεντρο σου ειναι isdn ΔΕΝ θα μπορει να δουλέψει ! (δεν θα χρειαζετε)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω forthnet2play (συνδεομαι αθλια με 4mbps!!) και η κοπελα μου ειναι εξωτερικο (πολωνια) με μια συνδεση 1mbps. Το θεμα ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν εχουμε καταφερει να μιλησουμε.. Θελει το skype καλυτερες συνδεσεις απο αυτες? δεν εχουμε τιποτα να τρεχει η να κατεβαζει απο πισω.. ποσο "ενεργοβορο" ειναι το skype?ποια ειναι η εμπειρια σας? εχετε να προτεινεται καποιο καλυτερο προγραμμα για video conferecing??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω με τον αδερφό μου USA με 2Mbps χωρίς πρόβλημα.

 

Η κλήση ξεκινά κανονικά, ακούγεται το κουδούνισμα?

Πάντως δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό. Δες μήπως κανένα antivirus κάνει update εκείνη τη στιγμή.

 

Άλλο πρόγραμμα είναι το Windows Live Messanger αλλά δεν συγκρίνεται με το Skype.

Κάνε και μια "δοκιμαστική κλήση" να δεις αν δουλεύει σωστά.

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα εχω κανει αυτα και τα κλεινω ολα πριν τηλεφωνησω. Μπορω να καταλαβω αν το προβήμα ειναι απο εμενα η απο εκεινη?? πχ. αν εγω ακουγομαι αλλα κολλαει ο δικος της ηχος η βιντεο φταιει η δικια της συνδεση?? αν κλεισω τα βιντεο κερδιζω τιποτα? αυτη επικοινωνησε με τον isp της και της ειπαν οτι το skype ειναι πολυ απαιτητικο(!!!!) γιαυτο χανει την συνδεση της! (καμμια φορα χανει την συνδεση με το witreless router της οταν μιλάμε)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις 1 γραμμη isdn με 1 ακομα msn θα κανεις hol!

 

αυτο που εκανα εγω επειδη το χρησιμοποιώ επαγγελματικα αλλα χωρις τηλεφωνικο κεντρο , και εχω και αλλα 2 msn και εναν μη γεωγραφικο 801.100χχχχ που τα εκανα και αυτα φορητοτητα

γιατι ΜΟΝΟ με την hol μπορουν να μεταφερουν κιαλλους αριθμους

 

που το ''χρησιμοποιείς'' το κεντρο , ποιες ευκολίες ?

 

γιατι νομιζω οτι το FRITZ!Box Fon WLAN 7140 εχει δυνατότητα για μεταφορά εσωτερικής κλήσεις.

 

αλλα αν το κεντρο σου ειναι isdn ΔΕΝ θα μπορει να δουλέψει ! (δεν θα χρειαζετε)

Σε ευχαριστω πολυ

Θα το ψαξω και αυτο

Link to comment
Share on other sites

ολοι δηλαδη οκ με το skype?? τότε να της πω να κανει κανα φορματ και κανα ρεσετ στο ρουτερ..
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Eγώ μόνο με την 768 ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το skype.

Μιλάω σχεδόν καθημερινά με Αγγλία και ακούω σαν να΄ναι η ΄φίλη μου στο διπλανό δωμάτιο.

Κάτι άλλο θα φταίει...Το πείραμα το είχα προσπαθήσει και με 1 dialup σύνδεση πριν 2 χρόνια και ενω υπήρχε 1 υποτυπώδης επικοινωνία οι καθυστερήσεις στον ήχο ήταν τρελές!

Γνώμη μου είναι να κάνετε και οι 2 σας την δοκιμαστική κλήση ωστε να διπιστώσετε ποιός αντιμετωπίζει το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

ολοι δηλαδη οκ με το skype?? ....

 

ναι και απο εδω...με 1 Mbps και Αμερικη, Γερμανια, Αγγλια, ΠΓΔΜ κλπ...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δελτίο Τύπου: Σημαντική αναβάθμιση ταχυτήτων στο ADSL από την Lannet

 

Η Lannet Communications, στο πλαίσιο της παροχής καινοτόμων ευρυζωνικών υπηρεσιών της, ανακοινώνει σήμερα 19/12/2007, την σημαντική αναβάθμιση των ταχυτήτων στο ADSL, χωρίς επιπλέον κόστος , για τους συνδρομητές των υπηρεσιών livebox και Βroadnet.

 

Η αναβάθμιση η οποία αφορά τόσο τους υπάρχοντες όσο και τους νέους συνδρομητές καθορίζεται με βάση τον παρακάτω πίνακα :

 

Τρέχουσα ταχύτητα Νέα ταχύτητα Τιμοκατάλογος( με ΦΠΑ )

768/192 2048/256 17,99

1024/256 4096/256 20,99

2048/256 8192/384 27,99

4096/256 16384/512 35,99

8192/384 24576/1024 44,99

 

Η συγκεκριμένη απόφαση της εταιρείας υλοποιείται σε συνέχεια της πρόσφατης μείωσης των τιμών χονδρικής στην οποία προέβη ο ΟΤΕ και η οποία συμβαδίζει με τις οδηγίες της ΕΕΤΤ. Η σημαντική αυτή πρωτοβουλία θα ενισχύσει περαιτέρω την διάδοση της ευρυζωνικότητας στη χώρα μας και θα βοηθήσει στην εύρυθμη λειτουργία της τηλεπικοινωνιακής αγοράς.

 

Η άμεση προσαρμογή των προσφερομένων υπηρεσιών της Lannet στα νέα τιμολόγια χονδρικής του ΟΤΕ αποτελεί έμπρακτη απόδειξη ότι η εταιρεία έχει σαν κύριο στόχο την παροχή ευρυζωνικών υπηρεσιών σε όσο το δυνατόν ανταγωνιστικότερες τιμές προς όφελος των πελατών της, ενώ παράλληλα βελτιώνει σημαντικά και άμεσα το περιθώριο κέρδους της, λόγω μείωσης του λειτουργικού της κόστους.

 

Οι ανωτέρω ενέργειες δικαιώνουν την γενικότερη στρατηγική της εταιρείας για παροχή ολοκληρωμένων, διαφοροποιημένων και ανταγωνιστικών ευρυζωνικών υπηρεσιών στον πελάτη, χρησιμοποιώντας έτοιμες υποδομές, αποφεύγοντας την κατασκευή πολυδάπανων τηλεπικοινωνιακών υποδομών.

 

Η Lannet με τις νέες δυνατότητες, υπόσχεται τη καινούργια χρονιά να εκπλήξει ευχάριστα το Ελληνικό καταναλωτικό κοινό. Και αυτά είναι μόνο η αρχή!

Link to comment
Share on other sites

ok παιδια ευχαριστω πολυ!! μαλλον θελει ενα format το λαπτοπ της για να στρωσει, εγω ειμαι σχετικα φρεσκος :)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς αργα ανακαλυψα και εγω τη μαμημενη εταιρεια ειναι.2 μηνες περιμενω για τη δωρεαν αναβαθμιση γραμμης και μετα απο πολλα mail μου γραφουν το προωθουμε αμεσα...αποτελεσμα ακομα περιμενω...γελοιοι...
To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Προσπαθώ να βρω ποια χρονοκάρτα εχει την χαμηλότερη χρέωση για κλήσεις σε Νεα Ζηλανδία (σταθερό προς σταθερό)

 

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει μονό την Talk Talk και μου έδινε 23 λεπτά ομιλία στα 5 ευρώ.

 

Μου είπαν για την UNITY και την PAYPHONE.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχω Conn-x στα 1024. επίσης έχω ένα μόντεμ (BaudTec) που το πήρα από ένα περιοδικό με προσφορά Conn-x και ένα modem-router SpeedTouch 530. Κάθε φορά που χρησιμοποιώ το μόντεμ γίνονται συνεχείς αποσυνδέσεις και πολλές φορές δεν μπορώ να ξανασυνδεθώ για λίγα λεπτά ενώ με το ρουτερ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. γιατί συμβαίνει αυτό? μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

για να προλάβω χρησιμοποιώ και τα δύο σε διαφορετικούς υπολογιστές.

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

έχω Conn-x στα 1024. επίσης έχω ένα μόντεμ (BaudTec) που το πήρα από ένα περιοδικό με προσφορά Conn-x και ένα modem-router SpeedTouch 530. Κάθε φορά που χρησιμοποιώ το μόντεμ γίνονται συνεχείς αποσυνδέσεις και πολλές φορές δεν μπορώ να ξανασυνδεθώ για λίγα λεπτά ενώ με το ρουτερ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. γιατί συμβαίνει αυτό? μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

για να προλάβω χρησιμοποιώ και τα δύο σε διαφορετικούς υπολογιστές.

Aπλα το BaudTec δεν ειναι αξιολογο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...