Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μενω Περαία Θεσσαλονικης και εχω κανει αιτηση για adsl 1mb εδω και 45 μερες στην Altec . Πριν 2 βδομαδες μου είπαν οτι η αιτηση μου ειναι στο τελικό στάδιο και περιμένουν τον ΟΤΕ. Σε 2 - 3 μερες θα είναι έτοιμο. Πριν 10 μέρες μου είπαν ότι θελει καμια βδόμαδα .Προχθές που ξαναπηρα τηλεφωνο μου είπε ενας τυπάς από την altec ότι δεν ξέρουμε πότε θα ενεργοποιηθεί και κακώς σου είπαν ότι θα γίνει σε μια βδομάδα. Και αφού άρχισα να φορτώνω μου είπε ότι μπορει να γίνει σε 2 ωρες αλλα και σε 10 μέρες.

 

Τον είπα να πάρω εγώ στον ΟΤΕ να ρώτησω και μου λέει , αυτοι μπορεί να σου πουν ότι δεν εχει γίνει καν αίτηση .

Η ALTEC μου λέει προσπαθεί και πιέζει όσο μπορει

ΑΝτες 'τωρα εγώ τι κάνω . Να βρίσω και ποιον να βρίσω?

Υπόψιν η adsl είναι 12 μήνες δωρεάν . Και δεν με πολυ συμφέρει να παω να πάρω κανα πακέτο

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ PANASONIC KX - TEM824 ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ISDN ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΡΙΘΜΟ MSN.

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΤΩΝ ΑΝΑΛΟΓΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΤΟΥ NETMOD ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ MSN;

ΑΝ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΩ ΠΙΟ MSN ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΟΔΟ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ;

 

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις και πρήζεις την ALTEC τηλεφωνικώς όσο αντέχουν τα νεύρα σου. Αν αργήσουν τόοοοοσο πολύ, τραβάς και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά εννοείται πως ξεχνάς τη προσφορά...
Link to comment
Share on other sites

Για τον λογαριασμο ετσι κανουν ολες οι εταιριες,στον πρωτο λογαριασμο προπληρωνεις καποιο παγιο, τωρα για την γραμμη που λες οτι σε χρεωσε αυτο μπορει να το κανει μονο ο οτε αφου χρησιμοποιης το δικτυο του.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η phonehome http://www.phonehome.gr/

Λέει ότι δίνει 210 λεπτά με 5 Ευρώ Αλλά την πιότητα του ΟΤΕ δεν νομίζω να την έχει. Η ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ περνάει από τα κανονικά κυκλώματα του ΟΤΕ δεν είναι VOIP .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλυς έκανα μία δοκιμή και μου δίνει για ταχύτητα 1024, download 885 με upload 217.Eπίσης έκανα στις 25/5 αίτηση για να πάω στην forthnet. Tελικά διαβάζοντας το φορουμ της forthnet ψιλο απογοητεύτικα.Ρωτάω λοιπόν, να παραμείνω connex με μία αναβάθμηση στα 2mbps ή να αφήσω να προωθηθεί η αίτησή μου στην forthnet? Tέλος το modem sagem fast 800 σηκώνει την αναβάθμηση? Ευχαριστώ.
Sony Ericsson team
Link to comment
Share on other sites

Μεινε με το conn-x (το οποιο διευκρινιζω ειναι πακετο οτε κι οχι οτενετ).

Το μοντεμ σου δε θα εχει κανενα προβλημα αν ανεβασεις την ταχυτητα

Link to comment
Share on other sites

Μεινε με το conn-x (το οποιο διευκρινιζω ειναι πακετο οτε κι οχι οτενετ).

Το μοντεμ σου δε θα εχει κανενα προβλημα αν ανεβασεις την ταχυτητα

 

 

Eυχαριστώ πολύ!

Sony Ericsson team
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλυς έκανα μία δοκιμή και μου δίνει για ταχύτητα 1024, download 885 με upload 217.Eπίσης έκανα στις 25/5 αίτηση για να πάω στην forthnet. Tελικά διαβάζοντας το φορουμ της forthnet ψιλο απογοητεύτικα.Ρωτάω λοιπόν, να παραμείνω connex με μία αναβάθμηση στα 2mbps ή να αφήσω να προωθηθεί η αίτησή μου στην forthnet? Tέλος το modem sagem fast 800 σηκώνει την αναβάθμηση? Ευχαριστώ.

 

Αν θες να παραμείνεις στον ΟΤΕ (δηλαδή adsl ΑΡΥΣ) μείνε στο Conn-x, αφού και με forthnet στο ίδιο (πιταρισμένο ή όχι) A/Κ ΟΤΕ θα είσαι, άρα και οι ταχύτητες θα είναι στα ίδια επίπεδα που έχεις και τώρα.

 

Αλλιώς αν καλύπτεσε από το ιδιόκτητο της forthnet, κάνε αίτηση για 2Play ή 2Play-SoHo ή 1-bill-10Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Guest newbie

Χαιρετώ το forum, και θερμά συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά σας.

 

Η κατάσταση έχει ως εξής:

 

Το Δεκέμβριο του 2005 μετέτρεψα μία pstn συνδρομή που είχα στη Forthnet σε dsl 1Bill 768 Dynamic. Το Μάρτιο του 2006 απέκτησα και μία onDSL συνδρομή ίδιας ταχύτητας στην Otenet, σε διαφορετική τηλεφωνική γραμμή φυσικά. (onDSL Kit που μετά τη λήξη του το έκανα Bundle για πάγιο και συνδρομή στον ίδιο λογαριασμό, το αντίστοιχο δηλαδή του 1Bill της Forthnet)

 

Επειδή τελικά έμεινα περισσότερο ικανοποιημένος από την Otenet, αποφάσισα να διακόψω την dsl της Forthnet, αλλά επειδή δε θέλω να χάσω το username, προτιμώ να τη μετατρέψω στη φθηνότερη δυνατή, δηλαδή σε pstn. (πρέπει να είναι η φθηνότερη αν δεν κάνω λάθος)

 

Η συνδρομή μου λήγει τέλη Ιουνίου. Έχω ήδη στείλει το σχετικό αίτημά μου (πολλές φορές, σχεδόν κάθε δεύτερη μέρα) σε ό,τι σχετικό e-mail της Forthnet έχω βρει στο site της, καθώς και σε δύο αριθμούς fax της. Όλα αυτά εδώ και μία εβδομάδα. Προφανώς, όπως το περίμενα, δεν έχει απαντήσει κανείς ως τώρα (πονάει μάλλον να χάνεις έναν dsl πελάτη :p ). Πιστεύω ότι μάλλον θα απαντήσουν κάποια στιγμή, αλλά για να με πρήξουν στα τι, πώς και γιατί...

 

Επί της ουσίας: α) Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω; Να τους τηλεφωνήσω; (βαριέμαι την αναμονή, αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω και αυτό)

β) Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Τι πρόκειται να γίνει; Θα μετατρέψουν τον –λιγότερο από- μήνα που μου απομένει ως dsl συνδρομή σε pstn; Ή θα πρέπει να περιμένουμε να λήξει η dsl συνδρομή και μετά να την ανανεώσω ως pstn; Αν γίνει το δεύτερο όμως, δε θέλω να κινδυνέψω να χάσω τη συνδρομή και άρα το username (επιμένω στο username διότι το e-mail το χρησιμοποιώ για επαγγελματικούς λόγους)

γ) Την dsl πρόσβαση στη γραμμή θα την κόψει η Forthnet, λόγω 1Bill; (τους το ζητάω και αυτό στα μηνύματά μου)

δ) Πληρώνω κάτι για όλο αυτό;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για να διακόψεις μια συνδρομή το σύνηθες είναι να τους ειδοποιήσεις εγγράφως κάποιες μέρες πριν ότι δεν θέλεις να ανανεωθεί.Πρόσεξε μην την πατήσεις με αυτό.

Κατά τ' άλλα στο site της Fortnet,στην αγορά νέας dial up λέει:

 

Δυνατότητα απόκτησης επιπλέον email account - Forthnet Email Plus (Προϋποθέτει την ύπαρξη Forthnet Internet συνδρομής).

 

Οπότε ίσως αυτό να σε καλύπτει,αν και δεν πιστεύω να σου αρνηθούν να κρατήσεις το username όπως και να 'χει.Δοκίμασε να τους πάρεις τηλέφωνο,ζήτα τα στοιχεία αυτού που θα μιλήσεις και ο Θεός βοηθός (για την αναμονή στην γραμμή) :

 

24ωρη τεχνική υποστήριξη, 365 μέρες το χρόνο, στα 801-100-9000 & 211-100-9000

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ PANASONIC KX - TEM824 ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ISDN ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΡΙΘΜΟ MSN.

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΤΩΝ ΑΝΑΛΟΓΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΤΟΥ NETMOD ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ MSN;

ΑΝ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΩ ΠΙΟ MSN ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΟΔΟ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ;

 

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

kalhmera tilefonise isdn helpdesk toy ote tha soy pi na rithisis is potres :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πήρα ένα laptop Toshiba, και μου έκαναν δώρο ένα χρόνο ADSL Altec στα 1024. Με ενδιαφέρει να το βάλω στο χωριό, για να έχω internet όταν κατεβαίνω.

Το κακό είναι ότι έχει και υποχρεωτική ενεργοποίηση της προεπιλογής σε Altec, κάτι που για διάφορους λόγους ενδεχομένως να είναι πρόβλημα.

 

Το ερώτημά μου: σε πόσο καιρό μετά την ενεργοποίηση της προεπιλογής της Altec θα μπορώ να επαναφέρω την προεπιλογή στην Q-Telecom (αυτήν έχω τώρα); Και με ποιά διαδικασία;

Ευχαριστώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η πιο πρόσφατη αναφορά που βρήκα για την προεπιλογή φορέα στο site της ΕΕΤΤ είναι αυτή. Μεταξύ άλλων αναφέρει:

"Με στόχο την τόνωση του ανταγωνισμού, επιβλήθηκε στον ΟΤΕ η απαγόρευση να προχωρήσει σε κατάργηση της Προεπιλογής Φορέα των συνδρομητών που έχουν ενεργοποιήσει Προεπιλογή Φορέα και ζητούν την κατάργησή της, πριν την πάροδο 2 μηνών από την ημερομηνία ενεργοποίησής της."

Οπότε λογικά 2 μήνες μετά την ενεργοποίηση της προεπιλογής μέσω altec μπορείς να ζητήσεις προεπιλογή μέσω q-telecom.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ την Q1765 αλλά χωρίς προεπιλογή. Στον τελευταίο λογαριασμό, στο εξώφυλλο με προέτρεπε να ενεργοποιήσω την προεπιλογή τηλεφωνώντας στο τηλ εξυπηρέτησης πελατών της Q.

 

Αλλά στo site της Q (http://www.myq.gr) ως γνωστόν πλέον παρέχονται πληροφορίες μόνο για Qcard.

Και επειδή η Q βρίσκεται υπό την κηδεμονία της Tim (Tellas) και με τον Saouris να θέλει να τις ενοποιήσει,

πάρε ένα τηλ καλύτερα να επιβεβαιώσεις "αν σε 2-3 μήνες από τώρα θα μπορείς να προβείς σε ενεργοποίηση της προεπιλογής μέσω Q, αν την διακόψεις τώρα για δικούς σου λόγους".

 

Αν όλα πάνε καλά, τότε σε 2 μήνες, στην αίτηση ενεργοποίησης προεπιλογής της Q, στο πεδίο "υφιστάμενη προεπιλογή μέσου άλλου παρόχου" θα πεις "ναι" και θα αναφέρεις και την altec, αν το ζητάει.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι έχει και υποχρεωτική ενεργοποίηση της προεπιλογής σε Altec, κάτι που για διάφορους λόγους ενδεχομένως να είναι πρόβλημα.

 

Μιλάς σοβαρά;;;

Και δεν το αναφέρουν πουθενά οι αλήτες!!!

Από το 13813 σου το είπαν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς σοβαρά;;;

Και δεν το αναφέρουν πουθενά οι αλήτες!!!

Από το 13813 σου το είπαν αυτό;

Ναι..

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω μια εργασια με αντικειμενο τα δικτυα σταθερης τηλεφωνιας και ψαχνω για εγκυρες στατιστικες με το μεριδιο της καθε εταιριας στον χωρο και οτι αλλη σχετικη ερευνα επι του θεματος μπορει να χρησιμοποιηθει...

οποιος ξερει καποιο site με τετοιου ειδους στατιστικες θα βοηθουσε πολυ

 

Ευχαριστω

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο σπιται με μια αποσταση μεταξυ τουσ στα 200 μετρα το πολυ πολυ,το ενα ειναι σε υψωμα και το αλλο κατω οποτε αυτο που ειναι επανω βλεπει το κατω, θελω αν υπαρχει καποιος τροπος να βρω εναν καλο ασυρματο τηλεφωνο για να εχω προσβαση και στα δυο σπιτια χωρις να πληρωνω 2 παγια στον οτε αλλα θελω επισεις αν γινετε να εχς δυο γραμμες(πχ ISDN lete?) ωστε να μην ακουει ο αλλος που θα ειναι στα κατω σπιτι τι λεει εγω η το αντιθετο.. και να περνει κλησεις χωρις να δειχνει οτι μιλαει ο ενας η ο αλλος.. και ακομη εαν μπορω ακομη καλυτερα να το κανω με forthnet2PLAY, για να εχω και στο ενα ιντερνετ και να γλυτωσω απο οτε, τι λετε?

μπορει να γινει? τι εξοπλισμο χρειάζεται? καποιο καλο ασυρματο που να δεχετε 2 γραμμες αλλα επισεις να εχει και καλη εμβελεια..καλα σκεφτομαι για πειτε μου σας παρακαλω..

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Mάλλον θα πρεπει να μπαίνεις σε καθε εταιρία και να βλέπεις απο το site τους!
Link to comment
Share on other sites

forthnet2PLAY ΘΑ εχεις μονο μια γραμμη

με netone.gr μπορεις να εχεις 2 γραμμές αλλα δεν εχουν δυκτιο ακομα θεσ-νικη

 

απο ταράτσα σε ταράτσα δεν μπορεις να ''απλώσεις'' καλώδιο?(ειναι η καλύτερη λύση)

 

εχει ασύρματα μεγάλης εμβέλειας αλλα ειναι ακριβά!

 

τα απλα dect λενε 300μετρα αλλα καθαρά , ανάμεσα σε οικοδομές το καλύτερο 50 αντε 60 μετρα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις στο 134 μετά από πόσο χρόνο αφού ενεργοποιήσεις προεπιλογή μπορείς να αιτηθείς κατάργηση. Νομίζω είναι 2 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη με την εργασια σου...οι εταιριες σταθερης δεν δινουν και πολλα στατιστικα προς τα εξω εκτος κι αν βρισκονται στις πρωτες θεσεις :O

 

Θα μπορουσες να μιλησεις και με τα τμηματα δημοσιων σχεσεων...ισως σε βοηθησουν :O

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μάλλον θα το βάλω εφόσον μου δίνουν και 2 ώρες αστικές το μήνα, και απλά στους 2 μήνες πάνω θα βγάλω εντελώς και Q και Altec, εις ένδειξη διαμαρτυρίας για την ελάχιστη χρέωση στις κλήσεις προς κινητά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...