Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως χρεώνουν την επίσκεψη τεχνικού αν είναι άσκοπη. Στον τωρινό τιμοκατάλογο της Wind αναγράφει "επίσκεψη τεχνικού" και έχει χρέωση 45€. Όπως και να έχει, αν πιστεύεις ότι σε χρεώσανε άδικα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το να πληρωνεις το router ειναι μεγαλη *******.

Δεν γινεται σε καμια αλλη εταιρια.

Εγω παντως εαν ποτε πηγαινα σε αυτους ,που δεν θα παω ποτε ,δεν θα τους το πληρωνα.Ετσι για το ****το.

Τι θα μου ελεγαν? ΟΧΙ???Θα εχαναν ενακαινουργιο συμβολαιο???

Δεν νομιζω!!

Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο του ΟΤΕ

23,45 τον μήνα χωρίς δέσμευση COSMOTE Home Internet 24

ή 17,70 για 4 MBps

43,39 τέλος ενεργοποίησης αν δεν κάνεις 12μηνη σύμβαση .

Και είσαι ελεύθερος να φύγεις στους 6 μήνες.

 

 

Τα παραπάνω προγράμματα περιλαμβάνουν την ευρυζωνική πρόσβαση (highstream) και την πρόσβαση

στο internet (feed) και διατίθενται σε δύο (2) εκδόσεις:

Α) χωρίς δέσμευση του πελάτη, με εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης 43,39€ με ΦΠΑ 24%.

Β) με δωδεκάμηνη δέσμευση του πελάτη και ποινή πρόωρης αποχώρησης ίση τα υπολειπόμενα μηνιαία

πάγια (μέχρι τη συμπλήρωση του δωδεκαμήνου), αλλά χωρίς επιβολή τέλους ενεργοποίησης.

 

https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/1275332/ADSL-VDSL_lianiki.pdf σελίδα 2

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο του ΟΤΕ

23,45 τον μήνα χωρίς δέσμευση COSMOTE Home Internet 24

ή 17,70 για 4 MBps

43,39 τέλος ενεργοποίησης αν δεν κάνεις 12μηνη σύμβαση .

Και είσαι ελεύθερος να φύγεις στους 6 μήνες.

 

 

Τα παραπάνω προγράμματα περιλαμβάνουν την ευρυζωνική πρόσβαση (highstream) και την πρόσβαση

στο internet (feed) και διατίθενται σε δύο (2) εκδόσεις:

Α) χωρίς δέσμευση του πελάτη, με εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης 43,39€ με ΦΠΑ 24%.

Β) με δωδεκάμηνη δέσμευση του πελάτη και ποινή πρόωρης αποχώρησης ίση τα υπολειπόμενα μηνιαία

πάγια (μέχρι τη συμπλήρωση του δωδεκαμήνου), αλλά χωρίς επιβολή τέλους ενεργοποίησης.

 

https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/1275332/ADSL-VDSL_lianiki.pdf σελίδα 2

 

στα παραπανω προσθετεις και το παγιο γραμμής 15Ε περίπου το μήνα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

βρίσκομαι 7 χλμ έξω από το κέντρο της Πάτρας (σε προάστιο) και η ταχύτητά μου αυτή την στιγμή είναι 4mbps κλειδωμένη, παρόλο που πληρώνω για 24...

Βλέπω ότι έχουν τοποθετήσει (αλλά δεν λειτουργεί ακόμα) καμπίνα για VDSL και ρωτώ ο αδαής τον ΟΤΕ: όταν με το καλό αναβαθμιστούν οι συνδέσεις αλλά δεν θέλω να προχωρήσω σε σύνδεση για VDSL, θα αυξηθεί η ταχύτητά μου εφόσον παραμείνω σε ADSL?

Η απάντηση που πήρα ήταν: "δεν θα αναβαθμιστείτε καθώς το VDSL παρέχεται απευθείας από την καμπίνα (min. 28Mbps) ενώ το ADSL παρέχεται μόνο από το κέντρο του ΟΤΕ".

 

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Όταν με το καλό μπει το VDSL θα μπορεί άλλος πάροχος να δώσει προσφορά?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνεις για 24, πληρώνεις για ΜΕΧΡΙ 24. Αυτό σημαίνει ότι αναλόγως της απόστασης σου από το Dslam του ΟΤΕ, έχεις και την μεγίστη δυνατή ταχύτητα.

Αυτό που σου είπε ο ΟΤΕ είναι αληθές. Τώρα όταν μπει θα δεις. Θα τους κάνεις ένα τηλέφωνο και θα σου πουν αν υποστηρίζει η περιοχή σου.

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν ενεργοποιηθούν οι καμπίνες, λογικά θα μπορείς να πάρεις vdsl και από άλλον πάροχο.

 

Όσο για τον ΟΤΕ, εντελώς ανεπίσημα πιστεύω, αν είσαι σε περιοχή που έχει vdsl και σαν adsl είναι αρκετά άσχημη η γραμμή(vdsl παίρνεις από καμπίνα ενώ adsl από το μακρινό ΑΚ) έχει παρατηρηθεί να δίνει από την καμπίνα και στο adsl(δεν ξέρω αν είναι ακριβώς έτσι ή σου δίνει vdsl με κλειδωμένη χαμηλά ταχύτητα). Στην δικιά μου περιοχή που είναι έτσι χάλια σε adsl, ένας φίλος μετακόμισε πριν 8 μήνες και ήταν αποφασισμένος να βάλει vdsl σε νούμερο ΟΤΕ που θα μεταφερόταν από το παλιό του σπίτι. Οι τεχνικοί του είπαν περιμένετε να φτιάξουμε τη γραμμή πρώτα και μετά το βλέπετε αν δες σας αρκεί, το κάνετε vdsl. Και μόλις ενεργοποιήθηκε έπιανε 17mbps(οι υπόλοιποι πιάνουν 4,5 με 5 στην ίδια περιοχή). Αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι σίγουρο αυτό. Προσωπικά που είχα ρωτήσει πριν από ένα χρόνο σε κατάστημα του ΟΤΕ, αν και έχουμε καιρό vdsl στην περιοχή, μου είχαν πει πως δεν θα γίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το να πληρωνεις το router ειναι μεγαλη *******.

Δεν γινεται σε καμια αλλη εταιρια.

Εγω παντως εαν ποτε πηγαινα σε αυτους ,που δεν θα παω ποτε ,δεν θα τους το πληρωνα.Ετσι για το ****το.

Τι θα μου ελεγαν? ΟΧΙ???Θα εχαναν ενακαινουργιο συμβολαιο???

Δεν νομιζω!!

 

Και η vodafone το χρεώνει χωρίς να την δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Απλά είμαι της άποψης ότι αφού το πληρώνουμε έξτρα θα έπρεπε να είναι κάτι αξιοπρεπές.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδιά.

Οποτε θα στοιχιζει ο μηνας (παντα χωρις δεσμευση αναφερομαι) 17,11 € + 15 € περίπου 32ευρώ το μηνα μονο το 24ιντερνετ χωρις συμβολαιο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Θα ήθελα τη γνώμη σας πριν αρχίσω να παίρνω τηλέφωνο στους τεχνικούς της Cyta.

 

Παίζω στο τηλέφωνό μου ένα παιχνίδι, το CSR2 (drag racing). Εδώ και μερικές μέρες που τελείωσα το career είπα να παίξω online. Δεν μπορώ όμως με τίποτα να συνδεθώ στους server του παιχνιδιού. Κι αν ακόμα τα καταφέρω μου βγάζει τους αγώνες ως άκυρους λόγω προβλημάτων σύνδεσης. Επειδή διάβασα για κάποια θέματα του παιχνιδιού με τα live races έλεγα μάλλον είμαι από τους τυχερούς και ίσως με κάποιο update να λυθούν τα προβλήματα...

Χθες όμως συνδέθηκα με 4G (cosmote) και ναι, μπόρεσα να παίξω κανονικά. Επίσης έκανα μια δοκιμή στο γραφείο που έχουμε Forthnet και επίσης έπαιξα χωρίς πρόβλημα. Άρα το πρόβλημα πρέπει να είναι στο σπίτι με τη Cyta. Έχω το Pirelli και με μια δοκιμή που έκανα με το Speedtest βγάζει περίπου 14Mbps download και 30ms ping....

Να πω ότι το μόνο που έχω πειράξει στο ρούτερ είναι η απενεργοποίηση του Firewall...

 

Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία και μπορεί να δώσει μερικές συμβουλές θα το εκτιμούσα πολύ...

Κάπου διάβασα ότι μπορώ να ζητήσω να με βάλουν σε fastpath αλλά δε σκαμπάζω και πολύ από αυτά :lol:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω 3 κάμερες escam qf001.

Από τότε που μου έδωσαν από τη cosmote νέο ρούτερ, το speedport entry 2i, όταν μπαίνω μέσω 3G στο app της κάμερας, XMeye, δε μπορώ να δω σε HD ανάλυση. Μου βγάζει μήνυμα "HD is not available on forwarding mode".

Αν μπω από wifi βλέπω HD.

 

Ξέρετε τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μετακινήθηκε γιατί δεν έχει να κάνει με κινητή.

 

Όταν λες wi-fi εννοείς το ίδιο δίκτυο που έχεις συνδέσει τις κάμερες;

Πιστεύω πως κάποια ρύθμιση θέλει για να σου δημιοργήθηκε από τότε που άλλαξες ρούτερ.

Mε μια πρόχειρη αναζήτηση, βλέπω πως οι εφαρμογές που συνδέονται με τέτοιες κάμερες, αν δεν έχεις static ip θέλουν port forwarding. Έχεις ρυθμίσει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν κάμερα και κινητό βλέπουν το ρούτερ μου έχω HD εικόνα.

Όταν μπω από 3G στο κινητό, μου βγάζει το μήνυμα που έγραψα παραπάνω και έχω SD ανάλυση.

Για να κάνω port forward τι χρειάζεται να ξέρω; νομίζω την ip της κάμερας και ποια πόρτα; την 80 ή την 14367;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημά σου δεν έχει να κάνει με Wi-Fi ή δεδομένα κινητής, αλλά μάλλον δεν έχεις πρόσβαση μέσω διαδικτύου γενικά. Μπορείς να βλέπεις όσο είναι το κινητό σου συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο με την κάμερα. Από "τον έξω κόσμο" όταν προσπαθείς να συνδεθείς έχεις το θέμα. Αν δεν κάνω λάθος.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο. Απεξω τις χτυπας τις καμερες εστω και αν δεν βλεπεις HD; Εικονα εχεις; Αν ναι τοτε δεν ειναι θεμα port forward.

 

Αν δεν βλεπεις καθολου τοτε θα πρεπει να πας να ανοιξεις την πορτα που χτυπας.

 

Δε θυμαμαι ακριβως το menu του modem σου αλλα καπου στο security εχει την επιλογη για port forward στο πρωτοκολο διαλεξε TCP & UDP στο wan μη βαλεις τιποτα στο lan βαλε την local ip των καμερων και στα ports βαλε τις πορτες που χτυπας τοπικα. Επισης δες αν ειναι ενεργοποιημενη η αυξημενη προστασια απο το activation site του ΟΤΕ, αν ναι καντην disable.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω την adsl σύνδεση μου (Nova) vdsl και μου λένε δεν υπάρχει ακόμα στη περιοχή μου!! Είμαι Καλαμαριά περίπου 600 μέτρα από τα κεντρικά (Α/Κ) του ΟΤΕ στη Πασσαλίδη. Το ωραίο είναι ότι πριν 3 μήνες ήμασταν με άλλο αφμ στο ίδιο σπίτι στην εταιρεία με vdsl!Μετά από ψάξιμο ανακάλυψα ότι με άλλαξαν γραμμή (βρόγχο),γιατί η προηγούμενη είχε προβλήματα.Είχα δηλώσει και βλάβη.Οπότε,ναι μεν έφτιαξε αλλά η αλλαγή είχε σαν αποτέλεσμα να διπλασιαστεί η απόσταση(1200-1300 μέτρα τώρα περίπου)και έτσι να μη μπορώ να έχω vdsl!!Τι μπορώ να κάνω τώρα?Τους πήρα τηλ.και μου είπαν δε γίνετε τίποτα!Εκτός κι αν έρθει καμπίνα κοντά μου!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο. Απεξω τις χτυπας τις καμερες εστω και αν δεν βλεπεις HD; Εικονα εχεις; Αν ναι τοτε δεν ειναι θεμα port forward.

 

Αν δεν βλεπεις καθολου τοτε θα πρεπει να πας να ανοιξεις την πορτα που χτυπας.

 

Δε θυμαμαι ακριβως το menu του modem σου αλλα καπου στο security εχει την επιλογη για port forward στο πρωτοκολο διαλεξε TCP & UDP στο wan μη βαλεις τιποτα στο lan βαλε την local ip των καμερων και στα ports βαλε τις πορτες που χτυπας τοπικα. Επισης δες αν ειναι ενεργοποιημενη η αυξημενη προστασια απο το activation site του ΟΤΕ, αν ναι καντην disable.

 

Ναι, απ'έξω έχω εικόνα αλλά όχι HD. Το θέμα είναι ότι αυτό άλλαξε όταν άλλαξα ρούτερ. Με το προηγούμενο έβλεπα HD από παντού.

Η εταιρεία σήμερα μου απάντησε αυτό:

 

Dear friend,

 

* * * * * you view camera remotely through P2P cloud server,because*camera network can not successfully penetrate the complex factors based on P2P technology, so*resulting in a forward mode.

* please try to*change a network on phone and access camera*

 

 

Θέλει πχ να μπω από Vodafone?

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες,ψάχνω να βρώ reviews για κάποιο καλό tp-link ap και repeater,αλλα τζίφος.

έχει κάποιος άποψη?

ψάχνω AP με 3 κεραίες αποσπώμενες.

η τροφοδοσία ρεύματος μέσω καλωδίου, δέν με απασχολεί.

ούτε να είναι dsl router με πειράζει.

απλά καλό repeater/ap να είναι.

έχω ένα λίνκ απο μαγαζί που πήρα άλλα πράγματα πολλές φορές.

με τόπ τα 35$/30Ε μπορεί κάποιος με πείρα να μου προτείνει κάποιο μηχανάκι?

tp link απο κινα-fasttech

εάν απαγορεύοντε τα λίνκς, να διαγραφεί...

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν ειναι wind το ειχα παθει και εγω οταν ειχα, κατα την ενεργοποιηση της γραμμης πριν 2 χρονια

μαλλον ειναι τακτικη της να λεει οτι δεν θα χρεωθειται και μετα το "βγαζει" ως ασκοπη μετακινηση

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει πριν 1,5 χρονο τηλεφωνική ανανεωση με την Cyta , σήμερα δεχτηκα προσφορα απο wind για ενα προγραμμα ελκυστικο μεν

αλλά οταν τους ειπα οτι εχω συμβολαιο με την cyta και οτι θα υπάρξει προστιμο μου ειπαν οτι κατι τετοιο δεν ισχυει και στις τηλεφωνικές ανανεωσεις και υπάρχει κοινοτική οδηγία μου ειπε εναν αριθμο που δεν θυμαμαι τωρα καθώ και ενας νομος Ν.2251/94( τον δοαβασα αλλα δεν ειδα κατι σαφες)

Μου ειπε ακομη οτι ζητανε χρηματα- προστιμο εκβιαστικά και παρανομα ώς τελη διακοπης και πως αν μου το πουνε αυτο θα πρεπει να τους ζητησω νομικό εγγραφο με το οποιο να ζητανε τα χρήματα και οχι ενα απλο εγγραφο η ενα λογαριασμο

 

Γνωρίζετε αν ισχυει κατι τετοιο και μπορώ να φυγω χωρίς προστιμο ή είναι "παραμυθι" του πωλητή και ώστε να πουλήσει αυτός και εγω αφου κανω την νεα συνδεση να μπλεξω σε νομικές διαμαχες η στην τελική να πληρωσω το προστιμο

Edited by Mark_K
διόρθωση ορθογραφίας τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει πριν 1,5 χρονο τηλεφωνική ανανεωση με την Cyta , σήμερα δεχτηκα προσφορα απο wind για ενα προγραμμα ελκυστικο μεν

 

αλλά οταν τους ειπα οτι εχω συμβολαιο με την cyta και οτι θα υπάρξει προστιμο μου ειπαν οτι κατι τετοιο δεν ισχυει και στις τηλεφωνικές ανανεωσεις και υπάρχει κοινοτική οδηγία μου ειπε εναν αριθμο που δεν θυμαμαι τωρα καθώ και ενας νομος Ν.2251/94( τον δοαβασα αλλα δεν ειδα κατι σαφες)

 

Μου ειπε ακομη οτι ζητανε χρηματα- προστιμο εκβιαστικά και παρανομα ώς τελη διακοπης και πως αν μου το πουνε αυτο θα πρεπει να τους ζητησω νομικό εγγραφο με το οποιο να ζητανε τα χρήματα και οχι ενα απλο εγγραφο η ενα λογαριασμο

 

 

 

Γνωρίζετε αν ισχυει κατι τετοιο και μπορώ να φυγω χωρίς προστιμο ή είναι "παραμυθι" του πωλητή και ώστε να πουλήσει αυτός και εγω αφου κανω την νεα συνδεση να μπλεξω σε νομικές διαμαχες η στην τελική να πληρωσω το προστιμο

 

Ποιο πιθανό παραμύθι του πωλητή.

 

Παρ όλα αυτά αν ξέρει κάποιος θα βοηθούσε αρκετά και εμένα.

 

Sent from mTalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πιθανό παραμύθι του πωλητή.

 

Παρ όλα αυτά αν ξέρει κάποιος θα βοηθούσε αρκετά και εμένα.

 

Sent from mTalk

 

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι είναι παραμύθι του πωλητή για να πουλήσει. Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο ''χαζές'' οι εταιρίες για να κάνουν τηλεφωνική ανανέωση από την στιγμή που δεν έχει ισχύ όπως λέει ο πωλητής.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...