Jump to content

[Εφαρμογή] Spb Weather και templates του meteo.gr


hab
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι μόνο

Γενικά, αν το pda εντοπίσει ιντερνετ, μπορείς να ανανεώσεις τα δεδομένα καιρού

 

Δηλ

1)μέσω ActiveSync αν έχεις ιντερνετ τη στιγμή εκείνη

2)μέσω Wifi αν βρεις δίκτυο με τσάμπα ιντερνετ, υπάρχουν πολλά

3)αν το βάλεις σε BT, IR modem

4)νομίζω γίνεται και με τις υπηρεσίες ιντερνετ που προσφέρουν οι εταιρίες κινητής, π.χ. Wind Plus, Vodafone Live! κτλ

 

γενικά αν έχεις ιντερνετ δουλεύει. Αν όχι, δεν δουλεύει

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Paideia eimai neos sto xwro twn wm kai tha thela mou peite pws gienetai h enhmerwsh tou kairou?Mesw gprs?Mesw wi fi mporei?Mesw gps?exw xasei th mpala mou fenetai!

 

Euxaristw!

 

θα σου δωσω οτι θες τα χριστουγεννα πανω στο νησι. θα μπεις σιγα σιγα στο club

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι όταν το μετεό έχει πρόβλεψη "ασθενής χιονόπτωση" το spb βγάζει N/A. Βάλτε Καστοριά τώρα με τα κρύα, θα το δείτε. Hab μήπως το έχεις παρατηρήσει;

φίλε αν θέλεις δοκίμασε να βάλεις το tamplate που επισυνάπτω να μας πεις αποτελέσματα. πρώτη φορά ανοιγω tpl να δω πως είναι αλλά νομίζω ότι το έφτιαξα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να 'σαι καλά! μια χαρά λειτουργεί τώρα, καλές γιορτές σε όλους! Επίσης όλοι όσοι ασχολούνται με templates ίσως βρουν ενδιαφέρον για πρόγνωση στην ευρώπη το http://www.eurometeo.gr. Είναι και αυτός κόμβος του εθνικού αστεροσκοπείου Αθηνών και ίσως είναι μια καλή εναλλακτική για τις κυριότερες πόλεις τις ευρώπης.
Link to comment
Share on other sites

θα σου δωσω οτι θες τα χριστουγεννα πανω στο νησι. θα μπεις σιγα σιγα στο club

 

xexe ksaderfaki!To xa ksexasei!Bale oti exeis se kana cd giati me thn dial up mporei na me breis kremasmeno sthn platia ston platano!:lol::lol::lol:

 

Wraia thanks gia tis ameses apanthseis paideia!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλοι και χρονια πολλα

εχω ενα προβληματάκι με το spb weather

ολα καλα με τις πόλεις και τα templates αλλα δεν μου βγάζει στην οθόνη τη θερμοκρασία, τον ανεμο και την πιεση, τι φταιει?

μπορει καποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
φίλε αν θέλεις δοκίμασε να βάλεις το tamplate που επισυνάπτω να μας πεις αποτελέσματα. πρώτη φορά ανοιγω tpl να δω πως είναι αλλά νομίζω ότι το έφτιαξα....

 

Φίλε καλημέρα

Θέλω τα φώτα σου πως θα περάσω το template που αναφέρεις.

Το αποσυμπίεσα και το πέρασα στο φάκελλο templates του spb wather αλλά οταν πάω να κάνω καταχώρηση πόλης custom δεν μου το εμφανίζει στα forecasts.

Κάνω κάτι λάθος??

Ευχαριστώ

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα

Θέλω τα φώτα σου πως θα περάσω το template που αναφέρεις.

Το αποσυμπίεσα και το πέρασα στο φάκελλο templates του spb wather αλλά οταν πάω να κάνω καταχώρηση πόλης custom δεν μου το εμφανίζει στα forecasts.

Κάνω κάτι λάθος??

Ευχαριστώ

sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ήμουν άρρωστος και τώρα είδα το μύνημα.

θα ανοίξεις το spb weather και θα πας tools-weather sources. εκεί θα δεις την επιλογή add και με το κουμπί browse θα ψαξεις το tamplate. όταν το κάνεις αυτό το tamplate θα είναι πλέον διαθέσιμο...

Link to comment
Share on other sites

sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ήμουν άρρωστος και τώρα είδα το μύνημα.

θα ανοίξεις το spb weather και θα πας tools-weather sources. εκεί θα δεις την επιλογή add και με το κουμπί browse θα ψαξεις το tamplate. όταν το κάνεις αυτό το tamplate θα είναι πλέον διαθέσιμο...

 

Φίλε καλημέρα και περαστικά σου.

Σ ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Δουλευει τέλεια.

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
γεια σας φίλοι και χρονια πολλα

εχω ενα προβληματάκι με το spb weather

ολα καλα με τις πόλεις και τα templates αλλα δεν μου βγάζει στην οθόνη τη θερμοκρασία, τον ανεμο και την πιεση, τι φταιει?

μπορει καποιος να βοηθήσει?

το ιδιο ακριβως και σε μενα..καμια βοηθεια παιδια?

http://www.karpathia.gr/images/Evol4.gif

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ κάμω μια ερώτηση.

Τις τελευταίες μέρες με το χιονιά δεν μου δείχνει εικόνα μου λέει Ν/Α στο meteo.gr στα άλλ δουλεύει σωστά.

Έχει κανείς καμιά λύση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια στο PDA μου εχω βαλει το NO DATA.Το εχω βαλει Manual να κατεβαζει το refresh αραγε να μου κανει βρωμιες και να μπαινει?Ειχα την εντυπωση πως 4 μερες φορτωνει την φορα η παραπανω?

Ας μου πει καποιος πως λειτουργει παρακαλω..

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πολύ καλό site για μετεωρολογικές προβλέψεις , το http://www.freemeteo.com/ . Μπορώ να κάνω templates για το Spb Weather και εάν ναι με ποιο τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες για να κάνετε το spb weather να δεχθεί τις πληροφορίες του meteo.gr, που είναι σχεδόν κοινές για τα template, και τις έχω με τη βοήθεια του zoo, είναι οι εξής:

 

Αρχικά βρίσκουμε τον κωδικό της περιοχής που μας ενδιαφέρει πηγαίνοντας στο http://www.meteo.gr κι από το μενού "Η Ελλάδα κατά τόπους" (αριστερά) επιλέγουμε την περιοχή για την οποία θέλουμε πρόβλεψη. Στη σελίδα που θα ανοίξει κοιτάμε τη διεύθυνση που φαίνεται στον browser (π.χ. για Αθήνα είναι: http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=12) κι από εκεί σημειώνουμε τον κωδικό της πόλης ή της περιοχής που μας ενδιαφέρει. Π.χ. στο από πάνω είναι 12 (http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=12). Για την περίπτωση των θαλασσών πηγαίνουμε στο μενού “Προγνώσεις θαλασσών” κι από εκεί επιλέγουμε περιοχή. Κοιτάμε πάλι τη διεύθυνση (π.χ. για Ν. Ευβοϊκό http://www.meteo.gr/sf.asp?sea_id=24) και σημειώνουμε τον κωδικό. Σε αυτή την περίπτωση είναι 24 (http://www.meteo.gr/sf.asp?sea_id=24). Για πιο γρήγορα κι εύκολα ο taaz έφτιαξε το παρακάτω αρχείο με όλους τους κωδικούς για τις πόλεις από το meteo. Για τις θάλασσες δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα κάτι.

 

http://www.habakis.gr/myphone/meteoCityCodes.txt

 

Μόλις βρούμε τον κωδικό ακολουθούμε τα παρακάτω:

 

1) Αποσυμπιέζουμε .rar αρχείο που βρίσκεται στα παρακάτω post κι αντιγράφουμε το αρχείο με κατάληξη .tpl στο ppc μέσα στο φάκελο όπου είναι εγκατεστημένο το spb weather και συγκεκριμένα στον υποφάκελο "templates" (π.χ. Program Files\Spb Weather\templates\)

 

2) Πατάμε παρατεταμένα πάνω στο Spb Weather στην today screen και επιλέγουμε "options".

 

3) Πάμε στο μενού Tools -> Weather Sources και πατάμε Add.

 

4) Στην οθόνη που θα βγει πατάμε το κουμπί Browse, πάμε στο φάκελο που γράψαμε το template (π.χ. Program Files\Spb Weather\templates\) και επιλέγουμε το αρχείο .tpl . Πατάμε ΟΚ και ΟΚ.

 

5) Από την οθόνη Options πατάμε "Add" για να προσθέσουμε μία περιοχή και εν συνεχεία επιλέγουμε "Custom" (κάτω αριστερά στα WM5).

 

6) Στο “Name” γράφουμε το όνομα της περιοχής, στο “Forecasts” επιλέγουμε το template που δηλώσαμε και στο “City Code” γράφουμε τον κωδικό που σημειώσαμε πριν. Πατάμε OK και ΟΚ.

 

7)Επαναλαμβάνοντας τα βήματα 5 και 6 μπορούμε να προσθέσουμε επιπλέον περιοχές.

 

8)Βεβαιωνόμαστε ότι το ppc μας είναι συνδεμένο στο internet και πατάμε παρατεταμένα πάνω στο Spb Weather στην today screen κι επιλέγουμε “Refresh All” ή Refresh εάν έχουμε μόνο μία περιοχή.

 

καλημέρα όταν λες αποσυμπιέζουμε το αρχείο .rar που βρίσκεται στο παρακάτω post, σε ποιο post αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μόνο

Γενικά, αν το pda εντοπίσει ιντερνετ, μπορείς να ανανεώσεις τα δεδομένα καιρού

 

Δηλ

1)μέσω ActiveSync αν έχεις ιντερνετ τη στιγμή εκείνη

2)μέσω Wifi αν βρεις δίκτυο με τσάμπα ιντερνετ, υπάρχουν πολλά

3)αν το βάλεις σε BT, IR modem

4)νομίζω γίνεται και με τις υπηρεσίες ιντερνετ που προσφέρουν οι εταιρίες κινητής, π.χ. Wind Plus, Vodafone Live! κτλ

 

γενικά αν έχεις ιντερνετ δουλεύει. Αν όχι, δεν δουλεύει

 

Καλησπερα.Ενω το προγραμμα μου δουλευε κανονικα,εδω και μερικες μερες δεν μου κανει refresh με τις δυο πρωτες μεθοδους (activesync,wifi) ,αλλα μονο μεσω wap.Τι μπορει να φταιει?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ενω το προγραμμα μου δουλευε κανονικα,εδω και μερικες μερες δεν μου κανει refresh με τις δυο πρωτες μεθοδους (activesync,wifi) ,αλλα μονο μεσω wap.Τι μπορει να φταιει?Ευχαριστω!

 

Σε εμένα δεν παρουσίασε παρόμοιο πρόβλημα και δουλεύει κανονικά η ενημέρωση μέσω ActiveSync, οπότε κάτι πρέπει να άλλαξε στις ρυθμίσεις του ActiveSync σου.

 

Όταν λες wifi εννοείς ασύρματη σύνδεση με το PC μέσω του ActiveSync ή γενικά ασύρματο internet?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα δε δουλεύει με το activesync.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Στο SPB weather χρησιμοποιώ template του meteo.gr. Στο SPB Traveller ξέρει κανείς πως μπορώ να περάσω τα ίδια templates;

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση του Spb Weather v1.7.4 Build 777 και αντιμετώπισα πρόβλημα με την ενημέρωση από το internet μέσω Activesync...ευτυχώς λύθηκε αμέσως με ένα soft-reset! :p

 

Αυτό για όσους κάνουν την αναβάθμιση και αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα. Επίσης θα χρειαστεί να ξαναπεράσετε το εξαιρετικά χρήσιμο template για το meteo.gr, όπως περιγράφεται η διαδικασία στα πρώτα μηνύματα του θέματος! :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω ενα προβλημα με το template νομιζω. Σε καθε περιπτωση βροχης μου γραφει και μου δειχνει φυσικα Light rain.Τι μπορω να κανω για να μου δειχνει τις καταιγιδες και την κανονικη τη βροχη;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...