Jump to content

[Εφαρμογή] Spb Weather και templates του meteo.gr


hab
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά φτιάχνω αυτό το thread για να είναι κάπου πιο εμφανή τα template του meteo.gr για το spb weather. Έχει περάσει αρκετός καιρός κι έχουν γραφτεί πολλά post πάνω από το αρχικό μου μέσα στο poll των προγραμμάτων καιρού, με αποτέλεσμα να θέλει αρκετό ψάξιμο για κάποιον που δεν το έχει.

Επίσης έχω κάνει μια διόρθωση στα templates μετά τη σωστή παρατήρηση του angelos_cy που έχει να κάνει με τη διεύθυνση του ανέμου.

Ακόμη, εκτός από τα δύο γνωστά μέχρι τώρα templates, ένα για τις πόλεις κι ένα για τις θάλασσες με την προσθήκη του skin για τα κύματα, έχω φτιάξει κι ένα τρίτο template για θάλασσες που αυτή τη φορά λειτουργεί και τα κανονικά skin και εμφανίζει την κατάσταση του ουρανού (δλδ. άμα βρέχει ή έχει ήλιο κτλ.) αντί απλά και μόνο να δείχνει τα κύματα. Ούτως ή άλλως αυτό φαίνεται κι από τα μποφόρ ενώ άμα είναι να βρέξει ή όχι φαίνεται πιο δύσκολα.

Θα κάνω πιο κάτω μερικά ξεχωριστά post για τα templates, και επιπλέον θα προσθέσω και μερικά ακόμη αρχεία που έχουν να κάνουν με το customization του spd weather. Τα Ελληνικά του angelos_cy και τη διαφοροποίηση του skin για να μη βγάζει N/A από τον furious99. Επίσης υπήρχε κι άλλο ένα skin συμβατό με το template για τις θάλασσες, από τον michalis1961 αλλά δεν το έχω και δε μπορώ να το κατεβάσω. Αν το έχει κάποιο παιδί ας μου στείλει pm να το βάλω κι αυτό μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι οδηγίες για να κάνετε το spb weather να δεχθεί τις πληροφορίες του meteo.gr, που είναι σχεδόν κοινές για τα template, και τις έχω με τη βοήθεια του zoo, είναι οι εξής:

 

Αρχικά βρίσκουμε τον κωδικό της περιοχής που μας ενδιαφέρει πηγαίνοντας στο http://www.meteo.gr κι από το μενού "Η Ελλάδα κατά τόπους" (αριστερά) επιλέγουμε την περιοχή για την οποία θέλουμε πρόβλεψη. Στη σελίδα που θα ανοίξει κοιτάμε τη διεύθυνση που φαίνεται στον browser (π.χ. για Αθήνα είναι: http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=12) κι από εκεί σημειώνουμε τον κωδικό της πόλης ή της περιοχής που μας ενδιαφέρει. Π.χ. στο από πάνω είναι 12 (http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=12). Για την περίπτωση των θαλασσών πηγαίνουμε στο μενού “Προγνώσεις θαλασσών” κι από εκεί επιλέγουμε περιοχή. Κοιτάμε πάλι τη διεύθυνση (π.χ. για Ν. Ευβοϊκό http://www.meteo.gr/sf.asp?sea_id=24) και σημειώνουμε τον κωδικό. Σε αυτή την περίπτωση είναι 24 (http://www.meteo.gr/sf.asp?sea_id=24). Για πιο γρήγορα κι εύκολα ο taaz έφτιαξε το παρακάτω αρχείο με όλους τους κωδικούς για τις πόλεις από το meteo. Για τις θάλασσες δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα κάτι.

 

http://www.habakis.gr/myphone/meteoCityCodes.txt

 

Μόλις βρούμε τον κωδικό ακολουθούμε τα παρακάτω:

 

1) Αποσυμπιέζουμε .rar αρχείο που βρίσκεται στα παρακάτω post κι αντιγράφουμε το αρχείο με κατάληξη .tpl στο ppc μέσα στο φάκελο όπου είναι εγκατεστημένο το spb weather και συγκεκριμένα στον υποφάκελο "templates" (π.χ. Program Files\Spb Weather\templates\)

 

2) Πατάμε παρατεταμένα πάνω στο Spb Weather στην today screen και επιλέγουμε "options".

 

3) Πάμε στο μενού Tools -> Weather Sources και πατάμε Add.

 

4) Στην οθόνη που θα βγει πατάμε το κουμπί Browse, πάμε στο φάκελο που γράψαμε το template (π.χ. Program Files\Spb Weather\templates\) και επιλέγουμε το αρχείο .tpl . Πατάμε ΟΚ και ΟΚ.

 

5) Από την οθόνη Options πατάμε "Add" για να προσθέσουμε μία περιοχή και εν συνεχεία επιλέγουμε "Custom" (κάτω αριστερά στα WM5).

 

6) Στο “Name” γράφουμε το όνομα της περιοχής, στο “Forecasts” επιλέγουμε το template που δηλώσαμε και στο “City Code” γράφουμε τον κωδικό που σημειώσαμε πριν. Πατάμε OK και ΟΚ.

 

7)Επαναλαμβάνοντας τα βήματα 5 και 6 μπορούμε να προσθέσουμε επιπλέον περιοχές.

 

8)Βεβαιωνόμαστε ότι το ppc μας είναι συνδεμένο στο internet και πατάμε παρατεταμένα πάνω στο Spb Weather στην today screen κι επιλέγουμε “Refresh All” ή Refresh εάν έχουμε μόνο μία περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

1) Εάν θέλουμε να έχουμε προγνώσεις και για πόλεις και για θάλασσες πρέπει να ακολουθήσουμε τα βήματα 1-4 δύο φορές και να προσθέσουμε και τα δύο templates στο πρόγραμμα. Έτσι, όταν προσθέτουμε μία περιοχή, διαλέγουμε το template ανάλογα με το αν είναι πόλη ή θάλασσα.

 

2) Όπως θα δείτε παρακάτω στο template για τις θάλασσες με τα κύματα υπάρχει κι ένα skin το οποίο είναι απαραίτητο για να λειτουργήσει σωστά. Για να επιλέξουμε το skin πηγαίνουμε στα options του προγράμματος κι αφού το έχουμε κάνει install το επιλέγουμε από το “View” και “Choose skin”. Με αυτό το skin μπορούμε να έχουμε περιοχές ΜΟΝΟ από το meteo.gr κι από τα templates μου. Με κάποιο άλλο template δημιουργείται πρόβλημα στην εμφάνιση.

 

3) Για να έχουμε σωστές πληροφορίες επιλέγουμε τα παρακάτω options. Καταρχήν από το “View” επιλέγουμε στο “Choose view” 4 days, καθώς το meteo δίνει πρόγνωση μόνο για 4 μέρες το πολύ. Επίσης από το “Units” επιλέγουμε “Temperature” Celsius, “Speed” Knots και “Pressure” mBar.

 

4) Για τις θάλασσες, επειδή το spb weather δεν έχει σα μονάδα μέτρηση τα μποφόρ, θεωρούμε πως όταν λέει knots είναι σα μποφόρ. Π.χ. 4 knots είναι ουσιαστικά 4 μποφόρ.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω θα βρείτε το zip με το αρχείο tpl για τις πόλεις μόνο:

 

http://www.pdagold.com/themes/download.asp?t=14821&d=/files/themes/0000014821.zip

 

ή από εδώ:

 

http://www.habakis.gr/myphone/new_meteo_city.zip

 

edit: updated για να είναι συμβατό με τις αλλαγές που γίνανε στο meteo.gr στις 6 Μαρτίου 2007.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το link βρίσκεται ένα rar αρχείο που περιέχει το template για τις θαλάσσιες περιοχές με κύματα, και το skin που χρειάζεται για να λειτουργήσει. Για να κάνουμε install το skin απλά “τρέχουμε” το exe που είναι μέσα στο rar.

 

http://www.habakis.gr/myphone/meteo_seaWWaves.rar

Link to comment
Share on other sites

Τέλος το template για τις θαλάσσιες περιοχές όπου εμφανίζει την κατάσταση του ουρανού κι όχι κύματα.

 

http://www.habakis.gr/myphone/meteo_SeaNormal.rar

Link to comment
Share on other sites

Για τα Ελληνικά κατεβάζουμε το παρακάτω zip κι αντιγράφουμε το txt αρχείο μέσα στο φάκελο του spb weather (π.χ. Program Files\Spb Weather\):

 

http://www.habakis.gr/myphone/SpbWeatherGreek.zip

 

Το αρχείο, όπως έγραψα και παραπάνω, είναι του φίλου angelos_cy και το αρχικό post είναι εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1692094#post1692094

Link to comment
Share on other sites

Εάν δε θέλουμε να φαίνεται το N/A μπορούμε να κατεβάσουμε το παρακάτω αρχείο που έφτιαξε ο furious99 και να το αντιγράψουμε έτσι όπως είναι μέσα στο Program Files\Spb Weather\default.

 

http://www.habakis.gr/myphone/32_32.zip

 

Με αυτό το αρχείο αλλάζουμε μόνο το default skin. Αν θέλουμε να κάνουμε κάτι παρόμοιο και σε κάποιο άλλο skin τότε απλά βρίσκουμε το αρχείο 32_32.zip μέσα στο φάκελο του skin (π.χ. του default είναι Program Files\Spb Weather\default), το κάνουμε unzip και κάνοντας edit το bmp με το paint των windows σβήνουμε τα δύο N/A που είναι πάνω πάνω. Κατόπιν το κάνουμε πάλι zip με το ίδιο όνομα και το αντιγράφουμε πάλι πίσω στο φάκελό του.

Link to comment
Share on other sites

το sbseaWwaves ειναι μονο για τισ θαλασες? αν θελουμε ολα τα στοιχεια απο που θα κατεβασουμε το αρχειο? (αν και το εχω κατεβασει απο προηγουμενο τοπικ νομιζω οτι θα ηταν καλο να το εχεις κι εδω)

εισαι τρομερος παντως μπραβο και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

το sbseaWwaves ειναι μονο για τισ θαλασες? αν θελουμε ολα τα στοιχεια απο που θα κατεβασουμε το αρχειο? (αν και το εχω κατεβασει απο προηγουμενο τοπικ νομιζω οτι θα ηταν καλο να το εχεις κι εδω)

εισαι τρομερος παντως μπραβο και καλη συνεχεια

 

To seaWWaves είναι μόνο για τις θαλάσσιες περιοχές κι όταν συνδυάζετε με το skin εμφανίζει αντί για ήλιο, σύννεφα, βροχές κτλ., τα κύματα όπως φαίνονται το meteo.gr

 

Άμα θέλεις για τις κανονικές περιοχές πρέπει να βάλεις το city.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εκανα ολα αυτα που λες και το αποτελεσμα ενω πριν εβλεπα τα παντα τωρα μου εμφανιζει το εξησ μηνυμα "error downloading data from site". Τι προτεινεις να κανω?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εκανα ολα αυτα που λες και το αποτελεσμα ενω πριν εβλεπα τα παντα τωρα μου εμφανιζει το εξησ μηνυμα "error downloading data from site". Τι προτεινεις να κανω?

ευχαριστω.

Ψάξε μέσα στις ρυθμίσεις, μάλλον πρέπει να ενημερώσεις τα templates. Δεν μπορεί να γραφτεί manual του προγράματος εδώ. :p

Link to comment
Share on other sites

φιλε εκανα ολα αυτα που λες και το αποτελεσμα ενω πριν εβλεπα τα παντα τωρα μου εμφανιζει το εξησ μηνυμα "error downloading data from site". Τι προτεινεις να κανω?

ευχαριστω.

 

Πρόσεξε τα βήματα από τις οδηγίες και βεβαιώσου ότι είσαι συνδεμένος σωστά στο internet. Όλα τα templates τα έχω δοκιμάσει και δουλεύουν μια χαρά...

 

Υπάρχει πιθανότητα όταν έκανες add city να επέλεξες gismeteo κι όχι το template. Κοίτα το κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τη βοηθεια σας . Προσπαθωντας να βρω λυση με το προβλημα μου εκανα μαλλον βλακεια.

Κατ'αρχην εγκατεστησα το Microsoft Active sync 4.5

Στη συνεχεια εκανα remove to spb weather αλλα μου βγαζε μηνυμα οτι δεν μπορουσε να το απομακρυνει. Ετσι είχα την ιδεα να σβησω καποια αρχεια στο φακελο το windows που εχουν σχεση με το προγραμμα. Επειτα προσπαθώντας να κάνω install ξανα το spb weather μου βγαζει μήνυμα οτι δεν μπορει να το κανει. Προφανως εχει σχεση με το αρχειο που εσβησα. γινεται να κανουμε restore αρχεια που σβησαμε? αν ναι πως ρε παιδια? εχω μεγάλο προβλημα δεν μπορω να το εγκαταστησω με τπτ. παιζει να φταει και το Microsoft Active sync 4.5?

τι να κανω ρε παιδια sos

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τη βοηθεια σας . Προσπαθωντας να βρω λυση με το προβλημα μου εκανα μαλλον βλακεια.

Κατ'αρχην εγκατεστησα το Microsoft Active sync 4.5

Στη συνεχεια εκανα remove to spb weather αλλα μου βγαζε μηνυμα οτι δεν μπορουσε να το απομακρυνει. Ετσι είχα την ιδεα να σβησω καποια αρχεια στο φακελο το windows που εχουν σχεση με το προγραμμα. Επειτα προσπαθώντας να κάνω install ξανα το spb weather μου βγαζει μήνυμα οτι δεν μπορει να το κανει. Προφανως εχει σχεση με το αρχειο που εσβησα. γινεται να κανουμε restore αρχεια που σβησαμε? αν ναι πως ρε παιδια? εχω μεγάλο προβλημα δεν μπορω να το εγκαταστησω με τπτ. παιζει να φταει και το Microsoft Active sync 4.5?

τι να κανω ρε παιδια sos

Δεν σου φταίει το activesync, αλλά τα αρχεία που πέταξες. Δεν πειράζουμε ποτέ τα αρχεία στο φάκελο των windows αν δεν ξέρουμε ακριβώς τι κάνουμε. Κανένα backup δεν έχεις ? Σε βλέπω γιά hard reset. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ασε τελικα το επανεφερα σε εργοστιακη ρυθμιση εχασα ολες τις επαφες, ξαναεγκατεστησα το spb εκανα ολα τα βηματα κανονικα και μολις κανω refresh εχω παλι το ιδιο προβλημα error downloading data from site ειτε επιλεγω meteo ειτε gismeteo.

τι λετε να φταει?

καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ασε τελικα το επανεφερα σε εργοστιακη ρυθμιση εχασα ολες τις επαφες, ξαναεγκατεστησα το spb εκανα ολα τα βηματα κανονικα και μολις κανω refresh εχω παλι το ιδιο προβλημα error downloading data from site ειτε επιλεγω meteo ειτε gismeteo.

τι λετε να φταει?

καμια βοηθεια?

Δοκίμασες αν κάποια άλλη εφαρμογή κατεβάζει από internet ? :cool:

Link to comment
Share on other sites

πες μου μια εφαρμογη? μαλλον εχω προβλημα αλλα δεν μπορω να το βρω. μεχρι που απενεργοποιησα το kaspersky μηπως μου κανει τπτ αυτο αλλα παλι τπτ.
Link to comment
Share on other sites

μπαινω κανονικα αφου στελνω και απαντησεις στο myphone και ανοιγω οποιαδηποτε σελιδα.

οσο για to offtopic που να το βαλω δεν ξερω κανενα πιο καταλληλο.

ευχαριστω για τη βοηθεια παντως.

εχεις να μου πεις καμια αλλη εφαρμογη μπας και κανω τπτ?

:( :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε τον internet explorer και δες αν συνδέεται με internet και ανοίγει κανονικά τις σελίδες (μάλλον of topic είμαστε :lol: )

 

εννοεις απο το mio?

αν εννοεις αυτο οχι δεν μπορω να μπω τι πρεπει να κανω?

εμενα μου βγαζει cannot connect

Link to comment
Share on other sites

εννοεις απο το mio?

αν εννοεις αυτο οχι δεν μπορω να μπω τι πρεπει να κανω?

εμενα μου βγαζει cannot connect

 

Δοκίμασε να το αφήσεις συνδεδεμένο με το activesynch μπας και γίνει τίποτα. Επίσης πήγαινε start -> settings -> connections -> connections -> advanced -> Select Networks και κάντα και τα δύο "My Work....." και δοκίμασε πάλι με activesynch.

 

Από ότι καταλαβαίνω έχεις mio οπότε δοκίμασε να κάνει ένας post στο ανάλογο thread μήπως σε βοηθήσουν τα παιδιά που το ξέρουν καλύτερα. Π.χ. στο x500 που έχω για να συνδεθεί σωστά μέσα από activesynch πρέπει να απενεργοποιήσω μια επιλογή στο "USB to PC" που υπάρχει μέσα στο Connections. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται και σε άλλα ppc (στο m600 που είχα παλιά δεν υπάρχει καν η επιλογή).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...