Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω συνδέσει το xbox με το pc μέσω ethernet και μεταφέρω αρχεία με το cuteftp. Παρατηρώ ότι η ταχύτητα σύνδεσης φτάνει μέχρι 40 mbps το πολύ. Στις ρυθμίσεις της κάρτας ethernet έχω αμφίδρομο 100 mbps. Γιατί η ταχύτητα δεν φτάνει τα 100 mbps; Είναι θέμα σκληρών δίσκων;
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα που παιζω παιχνιδια μου κανει κατι περιεργα το ασυρματο χειριστηριο,μου βγαζει μηνυμα στην οθονη:Reconnect controler.Μετα πατω το κουμπι με το πρασινο φως και συνεχιζω για λιγο το παιχνιδι,και ξανα τα ιδια.Οκ καταλαβαινω στα αγγλικα τι εννοει.Επισης δοκιμασα να βγαλω-βαλω τις μπαταριες αλλα δεν ειχα αλλο αποτελεσμα.Τι ισως φταιει??????
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@ cirith

 

Μπορουμε να αφησουμε unmoded τον μαμα δισκο να παρουμε ενα μεγαλυτερο δισκο γυρω στα 200gb(αν ναι τι πρεπει να προσεξουμε στην επιλογη του δισκου) και να modαρουμε εκει τo softmod?Χωρις να πειραξουμε καθολου τον original δισκο ομως!

Link to comment
Share on other sites

@ cirith

 

Μπορουμε να αφησουμε unmoded τον μαμα δισκο να παρουμε ενα μεγαλυτερο δισκο γυρω στα 200gb(αν ναι τι πρεπει να προσεξουμε στην επιλογη του δισκου) και να modαρουμε εκει τo softmod?Χωρις να πειραξουμε καθολου τον original δισκο ομως!

 

Με πιάνεις λίγο "αδιάβαστο", γιατί το softmod το έκανα πριν 1,5 χρόνο και δεν θυμάμαι και πολλά :p Αν δεν κάνω λάθος όμως, τουλάχιστον εγώ, εκανα πρώτα softmod τον "μαμίσιο" και μετά τον "κλωνοποίησα" σε ένα 80ρη που έχω από τότε πάνω στην xbox. Το σίγουρο είναι ότι η xbox με το default partitioning βλέπει μέχρι 120 Gb. Αν βάλεις μεγαλύτερο, πρέπει να δημιουργήσεις ένα επιπλέον partition (g:\) για τον πέραν των 120 Gb χώρο. Τα linux εργαλεία που χρησιμοποίησα για το softmod έχουν αυτοματοποιημένες (κατά το δυνατόν) αυτές τις διαδικασίες.

 

... και επειδή θυμάμαι τι τράβηξα μέχρι να βρώ τις ΣΩΣΤΕΣ πληροφορίες για το softmod, ξαναέψαξα και βρήκα τα σχετικά tutorials:

 

http://forums.xbox-scene.com/index.php?showtopic=496263

 

Εδώ εξηγείται πώς κάνεις softmod με hot-swapping, δηλαδή "μεταφορά" του δίσκου από την xbox (αφού έχει προηγουμένως ξεκλειδώσει) στο pc, που "τρέχει" XboxHDM, και patch-άρισμα του δίσκου με το softmod. Η διαδικασία είναι λίγο διαφορετική από εκείνη που είχα χρησιμοποιήσει εγώ, γιατί στο μεταξύ βγήκαν καινούργια "εργαλεία".

 

http://forums.xbox-scene.com/index.php?showtopic=244043

 

Εδώ εξηγούνται τα "κόλπα" που μπορείς να κάνεις με το XboxHDM (κλωνοποίηση δίσκου, δημιουργία δίσκου εκ του μηδενός κλπ).

 

Διάβασε με μεγάλη προσοχή και βεβαιώσου ότι έχεις κατανοήσει πλήρως τις διαδικασίες πριν επιχειρήσεις ο,τιδήποτε!

 

... και μη ξεχάσεις να μας πεις αν τα κατάφερες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Απέκτησα ένα xbox (δώρο) original.

Στην προσπάθεια μου να το ξεκλειδώσω και να κάνω softmod, μου έβγαλε ένα error 7 το οποίο από ότι διάβασα σχετίζεται με τον δίσκο και το ide καλώδιο.Βάζω έναν 20άρη δίσκο και τον διαμορφώνων με το xboxhdm και τον καρφώνω στο xbox. Το μύνημα λάθους πλέον είναι error 5 το οποίο έχει σχέση μετο ότι είναι ξεκλειδωμένος ο δίσκος, άρα κατάλαβα ότι δεν τίθεται κάποιο άλλο πρόβλημα για τα 2 προηγούμενα, error πάρά μόνο ο δίσκος.

 

Όπως καταλαβαίνεται δεν έχω eeprom backup.

Τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση; :(

 

ευχαριστώ

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

hotfixus, δύσκολα τα πράγματα.

 

Από ό,τι ξέρω, κάθε xbox είναι "ζευγαρωμένη" με τον hdd της με έναν μοναδικό κωδικό (νομίζω βρίσκεται στο eeprom.bin), τον οποίο χρειάζεται το xboxhdm για να φτιάξει έναν καινούργιο δίσκο για την xbox. Δεν ξέρω τι μπορεί να βοηθήσει στην περίπτωσή σου. Μόνο μία έρευνα στα forum που αναφέρω παραπάνω μπορεί (ίσως) να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

hotfixus, δύσκολα τα πράγματα.

 

Από ό,τι ξέρω, κάθε xbox είναι "ζευγαρωμένη" με τον hdd της με έναν μοναδικό κωδικό (νομίζω βρίσκεται στο eeprom.bin), τον οποίο χρειάζεται το xboxhdm για να φτιάξει έναν καινούργιο δίσκο για την xbox. Δεν ξέρω τι μπορεί να βοηθήσει στην περίπτωσή σου. Μόνο μία έρευνα στα forum που αναφέρω παραπάνω μπορεί (ίσως) να σε βοηθήσει.

 

Το έχω καταλάβει, όπου και να έχω ψάξει δεν έχω βρεί κάτι, παρά μόνο ότι με τοποθέτηση chip πλέον ότι μπορεί να ξεπεραστεί.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πριν αλλάξω το σκληρό του Xbox με έναν που αγόρασα, πέρασα στο pc τα partitions c και e. Πού βρίσκονται τα αποθηκευμένα αρχεία των παιχνιδιών (πχ. pro evolution, black kτλ.);
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια ξέρτετε κανα shop που μπορω να βρω ξεχασμενα το remote control και το advanced scart cable??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

πω, πω τι μου θυμίσατε τώρα, παλιά είχα XBOX και το σκάλιζα και εγώ....

 

τέλος πάντων, φίλε fantomas_ktm πιο πιθανό είναι να βρεις αυτό που θέλεις σε site με αγγελίες (κοίτα στην υπογραφή μου) παρά σε μαγαζί. Βάλε αγγελία ζήτησης και στο myphone.gr και όλο και κάποιος θα το έχει ξεχασμένο.

 

απο ότι είδα υπαρχει http://www.24net.gr/detail.php?id=64 στα 10ευρώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε tempo :)

 

 

χαίρομαι που είναι χρήσιμο το site μου!!!

 

άντε χτύπα το είναι και σε καλή τιμή.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά χαρά παιδιά!

 

επειδή είμαστε λίγο διασκορπισμένοι άνοιξα ένα φόρουμ συγκεκριμένα για το 360 και modding.

Οι πιστοί προσέλθετε ;)

Ελληνικό φόρουμ XBOX 360 modding

360gr.forumotion.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρά , είμαι καινούργιο μέλος.

Έχω ένα Xbox το 1ο όχι το 360 παιχνίδια παίρνει απο το 360?

Να το τσιπάρω πόσο κάνει?

Αν το τσιπάρω θα παίζει DVD μετά?

Ξέρετε κανα site που μπορώ να παραγγείλω παιχνίδια για το Xbox το PRO Evolution soccer 6 ψάχνω

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δε θα παίζει παιχνίδια του 360! Άλλωστε ποιά κονσόλα παίζει παιχνίδια του διαδόχου της;;

Και να το τσιπαρεις, και να το κάνεις να παίζει DVD το Xbox πέθανε.

Αν θες κάνε το Media Center (αν ψάξεις στο google θα βρεις πως - δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω), αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι τσάμπα κόπος γιατί δεν πρόκειται να βρίσκεις καθόλου εύκολα παιχνίδια, χειριστήρια ή οτιδήποτε άλλο θελήσεις.

 

Άσε που δεν έχω κατά νου κανένα μαγαζί που να τσιπάρει πλέον Xbox.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα πριν μερικες μερες σε ενα μαγαζι κι εβαλα mod chip στη κονσολα,για την ακριβεια μια εβδομαδα,κι σημερα ενω επαιζα το mass effect μου παγωσε η οθονη δεν συνεχιζε με τιποτα.Απενεργοποιησα τη κονσολα κι οταν ανοιξα και παλι εκει στο δακτυλιο μου εβγαλε ολος ενα κοκκινο χρωμα.Ειχα διαβασει οτι αυτο συμβαινει σε περιπτωση υπερθερμανσης της κονσολας.Εγω ζητημα να ειχα παιξει 5 λεπτα...

Μετα ξαναεβαλα το παιχνιδι αλλες 2 φορες,ξανα τα ιδια...

Ετσι αποφασισα να βαλω το pro το οποιο κι εχω γνησιο.

Ενω επαιζα ενα παιχνιδι,στα μεσα του ημιχρονου,παγωσε κι αυτο,ετσι αναγκαστηκα να το κλεισω ξανα.Το ξαναεβαλα επαιξα 2 παιχνιδια κανονικα,και δεν μου παρουσιασε ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Τι να πω δεν ξερω...Υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται το τζιπακι για αυτο???

Και γιατι μου το παρουσιασε 1 εβδομαδα μετα??????????

Σορυ που ημουν τοσο αναλυτικος,αλλα οσο να ναι ανησυχω,ισως καποιος αλλος user να εχει παρουσιασει αναλογο προβλημα αλλα με το αγχος δεν εχω χρονο να ψαξω ολη την ενοτητα.

Περιμενω απαντησεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Sorry gia ta greeklish alla den exo prosvasi se pc aftin tin periodo.

 

Epitelous ksaneftiaksa to xbox mou kai tha to xrisimopoiisw san media tool sto saloni mou. To mono pou mou leipei kai to psaxnw edo kai kairo einai ena XBOX HD AV Cable.kserei kaneis pou mporo na vrw ena? Exei kapoios apo esas pou na to poulaei isws?

Efxaristw...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο xbox ψαχνεις σωστα? καπου ειχε παρει το ματι μου ενα καλωδιο component θα εχω το νου μου και θα σου πω μολις το ξαναδω
Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο xbox ψαχνεις σωστα? καπου ειχε παρει το ματι μου ενα καλωδιο component θα εχω το νου μου και θα σου πω μολις το ξαναδω

 

Ναι για το 1ο ψάχνει οπότε αν μπορείς να το έχει υπ'όψιν σου ;)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σε αυτο το μαγαζι εχουν αλλα δυστυχως ενω στην φωτογραφια φαινεται να ειναι το οριτζιναλ τους ρωτησα και μου ειπαν οτι τελειωσαν αλλα εχουν απο αλλους κατασκευαστες το ασχημο φυσικα ιναι οτι αυτα που εχουν δεν βγαζουν εξοδο οπτικης ινας ενω το γνησιο εχει

http://www.ebw.gr/store/Default.aspx?tabid=140&CatID=155

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...