Jump to content

Υπηρεσίες δικτύου [SMS/MMS/κλπ]


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ MMS ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΤΟ NOKIA TO 5800.. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.. PLEASE HELP..:wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, θα πρέπει αρχικά να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με το τμήμα εξυπηρέτησης της κινητής εταιρείας που βρίσκεσαι,να σου στείλουν αυτόματες ρυθμίσεις, εάν δεν λειτουργήσουν αυτές ζήτα σε ένα φάξ , μεϊλ , τις χειροκίνητες ρυθμίσεις για το μοντέλο της συσκεύης σου.

Επίσης μπορείς και μέσω της ιστοσελίδας της εκάστοτε εταιρείας να βρείς ρυθμίσεις για το μοντέλο σου ή απο παρόμοιο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ MMS ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΤΟ NOKIA TO 5800.. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.. PLEASE HELP..:wacko:

 

Στειλε μηνυμα στο 19234

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΣΙΜ, ΗΘΕΛΕ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΟΤΗ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙΑ.. ΝΑ ΤΟ ΛΕΤΕ ΑΥΤΟ ΑΝ ΣΑΣ ΞΑΝΑ ΤΥΧΕΙ.. ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝΝΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΣΙΜ..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως θα στειλω μοναδες απο τον αριθμο μου σε καποιον αλλο αριθμο wind?

 

Παράδειγμα στέλνεις 10 ευρώ στο 6931234567:

1ος τρόπος:

Μήνυμα στο 19020 γράφοντας

"10 ΣΤΟ 6931234567"

Χρέωση υπηρεσίας €0,5 (2*0,25)

2ος τρόπος:

Κλήση στο 1264

Χρέωση υπηρεσίας €0,25/ κλήση

Link to comment
Share on other sites

για νοκια mms στελνουμε mms κενο ν σε ποιο νουμερο??

εστειλα στο 1269 κ 1260 αλλα τπτ

 

το τηλ ειναι καρτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

για νοκια mms στελνουμε mms κενο ν σε ποιο νουμερο??

εστειλα στο 1269 κ 1260 αλλα τπτ

 

το τηλ ειναι καρτοκινητο

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2907666#post2907666

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2 φορες το εστειλα αυτο το νουμερο και μου στελνει απαντηση παρακαλουμε στειλτε μια απο τις παρακατω εντολες, wap,mms κλπ.

τι κανω μετα γιατι ξανα εστειλα στο ιδιο νο με τη λεξη mms αλλα τπτ παλι.

κατατοπιστικοτατοι ειναι

 

το τηλ ειναι νοκια

 

edit: τελικα δουλεψε, ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω f2g2.

Μου ήρθε (κάπως όψιμα, υποθέτω :O) η ιδέα να δοκιμάσω να στείλω sms σε διεύθυνση e-mail και είπα να δοκιμάσω να δω αν γίνεται.

Επέλεξα τύπο μηνύματος e-mail και προσπάθησα να το στείλω. Τότε, η συσκευή με ενημέρωσε ότι το μήνυμα θα σταλεί σαν mms και δεν προχώρησα γιατί ήταν μόνο μια δοκιμή και δεν ήθελα να χρεωθώ 0,36€ χωρίς λόγο. :O

 

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς ισχύει;

Με ενδιαφέρει να στέλνω από το κινητό σύντομα κείμενα σε μια διεύθυνση e-mail (χωρίς να μπαίνω στο ιντερνετ από το κινητό).

 

1. Mπορώ να στείλω sms ή υποχρεωτικά μόνο mms σε e-mail;

2. Και πόσο μεγάλο μπορεί να είναι το κείμενο, πόσοι χαρακτήρες;

3. Το mms προς e-mail έχει την ίδια χρέωση με το mms προς κινητό;

4. Υπάρχει ακόμα το πακέτο mini mms; Είναι ο φτηνότερος τρόπος να στείλω mms;

5. Δεν έχω στείλει ή λάβει ποτέ mms στη συσκευή μου η οποία είναι vodafone (sagem). Θα χρειαστώ ρυθμίσεις; Και θα έχει η wind ρυθμίσεις για κινητό Vodafone; :confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την ασχετοσύνη μου :O ! :)

 

[....Μόνο εγώ δεν βρίσκω τίποτα στο site της wind; :confused:]

Link to comment
Share on other sites

 

1. Mπορώ να στείλω sms ή υποχρεωτικά μόνο mms σε e-mail;

2. Και πόσο μεγάλο μπορεί να είναι το κείμενο, πόσοι χαρακτήρες;

3. Το mms προς e-mail έχει την ίδια χρέωση με το mms προς κινητό;

4. Υπάρχει ακόμα το πακέτο mini mms; Είναι ο φτηνότερος τρόπος να στείλω mms;

5. Δεν έχω στείλει ή λάβει ποτέ mms στη συσκευή μου η οποία είναι vodafone (sagem). Θα χρειαστώ ρυθμίσεις; Και θα έχει η wind ρυθμίσεις για κινητό Vodafone; :confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την ασχετοσύνη μου :O ! :)

 

[....Μόνο εγώ δεν βρίσκω τίποτα στο site της wind; :confused:]

 

1. Ναι. Απλα μην αλλαξεις τον τυπο μηνυματος σε email οπως εκανες, απλα αστο στο κλασικο sms, αλλα στειλτο αντι σε νουμερο, κατευθειαν στην email διευθυνση.

2.Οσο ενα τυπικο sms.

3.Ναι, η χρεωση γινεται σε επιπεδο ΑΡΝ (mnet.b-online.gr)δεν εχει σημασια ΠΟΥ το στελνεις, απλα το τι στελνεις (mms).

4.Ναι, υπαρχουν, και ναι, ειναι τα φτηνοτερα προαγορασμενα.

5.Ναι, θα χρειαστεις ρυθμισεις mms για Wind.Η συσκευη σου μαλον δεν θα δεχτει το αυτοματο μηνυμα ρυθμισεων, ισως χρειαστει να τις περασεις η ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία, μου έχει τύχει να λαμβάνω μύνημα που μου έχουν στείλει μετά από πάρα πολλές ώρες....συμβαίνει και σε άλλο κόσμο αυτό?
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι. Απλα μην αλλαξεις τον τυπο μηνυματος σε email οπως εκανες, απλα αστο στο κλασικο sms, αλλα στειλτο αντι σε νουμερο, κατευθειαν στην email διευθυνση.

2.Οσο ενα τυπικο sms.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Παρόλα αυτά που μου λες, όμως, βάζοντας στις ρυθμίσεις των SMS "text", γράφω το μήνυμα και όταν πάω να το στείλω σε διεύθυνση e-mail μου λέει ότι θα δημιουργηθεί ένα MMS!

Άρα ως απλό SMS, με χρέωση SMS, δεν φεύγει προς e-mail.

Τουλάχιστον όχι με τη συσκευή αυτή.

 

Επίσης, μήπως ξέρετε ποιο είναι το πιο φτηνό MMS προς όλους, άρα και προς mail, από καρτοκινητό;

Link to comment
Share on other sites

MAIL#THEADDRESSYOUWANT@SOMETHING.COM# YOUR MESSAGE GOES HERE. και ολο αυτο το στελνεις στο 19597 .Sorry, αλλα πριν μπερδευτηκα, νομιζα ηθελες να στειλεις MMS σε email παραληπτη. Για sms ισχυει αυτο που εγραψα, mail#email@address.com#text message ολο στο 19597!

 

Αποστολεας φαινεται σε εμενα το 6932333ΧΧΧ@sms.b-online.gr , δηλαδη ο αριθμος σου με την καταληξη που βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

^Και πάλι σε ευχαριστώ!

Ωραία, θα τα δοκιμάσω με ησυχία το βράδυ.

Αυτό το 19597 τι είναι ακριβώς και τι χρέωση έχει, απλού SMS f2g2, δηλαδή 0,04€;

 

Αυτό που θέλω να κάνω, ουσιαστικά, είναι το εξής:

Η αδερφή μου είναι στις ΗΠΑ και έχει κινητό T-mobile και πληρώνει για τα εισερχόμενα SMS της, περίπου 10σεντς το καθένα και θέλω να το παρακάμψω.

Οπότε:

Όταν ξέρω ότι εκείνη είναι on-line στον υπολογιστή της, ενώ εγώ είμαι στο δρόμο με το κινητό μου, που δεν έχει ιντερνετ, θέλω να της στέλνω τα sms μου στο mail της, ώστε να ΜΗΝ πληρώνουμε και οι δύο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

εχω το Iphone 3G το απλο με λογισμικο 3.1.2

 

βρηκα σε διαφορες σελιδες τις ρυθμισεις που χρειαζομαι για mms

 

APN: mnet.b-online.gr

Username: mms

Password: mms

MMSC :http ://192.168.200.95/servlets/mms

MMS Proxy : 192.168.200.11:9401

 

και λεει να τις βαλω στο...

Settings > General > Network > Cellular Data Network.

 

εμενα στην 3.1.2 τουλαχιστον δεν εχει Cellular Data Network

μεχρι το δικτυο φτανω

 

μπορει να βοηθησει κανεις?

ευχαριστω

 

edit (ξεχασα το τελικο σιγμα στον τιτλο! συγνωμη! ηθελα να γραψω ρυθμισεις!)

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

2 φορες το εστειλα αυτο το νουμερο και μου στελνει απαντηση παρακαλουμε στειλτε μια απο τις παρακατω εντολες, wap,mms κλπ.

τι κανω μετα γιατι ξανα εστειλα στο ιδιο νο με τη λεξη mms αλλα τπτ παλι.

κατατοπιστικοτατοι ειναι

 

το τηλ ειναι νοκια

 

edit: τελικα δουλεψε, ευχαριστω πολυ

 

γενικα παιζει και το εξης:

ALL και αποστολη στο 19234

ερχονται 2 μηνυματα τα αποθηκευεις και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

Ενα sms Ποσες μερες εχει ισχυ αμα δεν παραδοθει? Ας πουμε αν εχεις το κινητο κλειστο 3 μερες θα σου ερθουν μυνηματα που ειχαν σταλει απ οτην πρωτη μερα?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τα Sms μένουν στο Κέντρο Μηνυμάτων για 4 ημέρες.. :)

 

Τοσο πολυ? Καπου εδω μεσα ειχα ακουσει πως το οριο ειναι 2 μερες.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ενα sms Ποσες μερες εχει ισχυ αμα δεν παραδοθει? Ας πουμε αν εχεις το κινητο κλειστο 3 μερες θα σου ερθουν μυνηματα που ειχαν σταλει απ οτην πρωτη μερα?

 

εξαρταται...υπαρχει μια ρυθμιση στο κινητο που δινει την δυνατοτητα να ορισει ο αποστολεας την χρονικη διαρκεια που θελει να ειναι αποθηκευμενο το μηνυμα σε περιπτωση που δεν ειναι δυνατη η παραδοση του...

 

στα σιεμενς ειναι απο 1 ωρα εως 1 εβδομαδα... και το μεγιστο.... οπου το μεγιστο οριζετε απο το δικτυο σου...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

MAIL#THEADDRESSYOUWANT@SOMETHING.COM# YOUR MESSAGE GOES HERE. και ολο αυτο το στελνεις στο 19597 .Sorry, αλλα πριν μπερδευτηκα, νομιζα ηθελες να στειλεις MMS σε email παραληπτη. Για sms ισχυει αυτο που εγραψα, mail#email@address.com#text message ολο στο 19597!

 

Αποστολεας φαινεται σε εμενα το 6932333ΧΧΧ@sms.b-online.gr , δηλαδη ο αριθμος σου με την καταληξη που βλεπεις!

 

^Και πάλι σε ευχαριστώ!

Ωραία, θα τα δοκιμάσω με ησυχία το βράδυ.

Αυτό το 19597 τι είναι ακριβώς και τι χρέωση έχει, απλού SMS f2g2, δηλαδή 0,04€;

 

Αυτό που θέλω να κάνω, ουσιαστικά, είναι το εξής:

Η αδερφή μου είναι στις ΗΠΑ και έχει κινητό T-mobile και πληρώνει για τα εισερχόμενα SMS της, περίπου 10σεντς το καθένα και θέλω να το παρακάμψω.

Οπότε:

Όταν ξέρω ότι εκείνη είναι on-line στον υπολογιστή της, ενώ εγώ είμαι στο δρόμο με το κινητό μου, που δεν έχει ιντερνετ, θέλω να της στέλνω τα sms μου στο mail της, ώστε να ΜΗΝ πληρώνουμε και οι δύο!

 

Μόλις τώρα το δοκίμασα.

Πήγε μεν, το μέιλ-sms, αλλά,

όλα τα γράμματα (αγγλικά) γίνανε κεφαλαία,

και η χρέωση ήταν 0,10€, δηλαδή έρχεται μία η άλλη με το να έστελνα εγώ με 0,04€ και να λάμβανε η αδερφή μου με $0,10 που αυτόν τον καιρό είναι περίπου =0,07€.

Μπα, δεν συμφέρει, αλλά ας υπάρχει ως γνώση γιατί καμιά φορά εκείνη δεν έχει σήμα ή δεν έχει μπαταρία το κινητό της ενώ είναι στη βιβλιοθήκη πχ.

Στην ανάγκη θα αλλάζω κάρτες σιμ και θα μπαίνω από το CU στο ιντερνετ -αν έχω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά προσπαθώ να στείλω MMS σε Vodafone Γερμανίας και μου γυρίζει συνέχεια αποτυχία, ενώ σε Ελληνικό νούμερο στέλνει κανονικά... Ξέρετε κάτι γιαυτό μήπως??
Link to comment
Share on other sites

εγω που ετυχε να μπλεξω με sms-mms σε δικτυα του εξωτερικου δεν εβγαλα ακρη ακομα και υστερα απο επικοινωνια με το cc της wind.

παντως εχει σχεση με το ποια δικτυα συνεργαζεται η wind σε καθε χωρα.

 

Για mms νομιζω δεν γινεται να στειλεις, εδω ουτε τα sms δεν λειτουργουν καλα καλα εξω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...