Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικό δυστυχώς.

Στο 8005000200 τι λενε?Παντως μολις χαλασε ο καιρος.....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Στο 8005000200 τι λενε?Παντως μολις χαλασε ο καιρος.....

 

Ότι είναι γενικό πρόβλημα που επηρεάζει συγκεκριμένους αριθμούς καρτοκινητής (καμία σχέση με τον καιρό, δεν είναι θέμα ραδιοδικτύου) σε όλη την χώρα. Όπως πάμε κλείνουμε 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι γενικό πρόβλημα που επηρεάζει συγκεκριμένους αριθμούς καρτοκινητής (καμία σχέση με τον καιρό, δεν είναι θέμα ραδιοδικτύου) σε όλη την χώρα. Όπως πάμε κλείνουμε 24ωρο.

Μάλλον αυτό είναι γιατί προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

To f2g μου από χθες που το παρατηρώ πολλές φορές ψάχνει να βρει σήμα....προφανώς κάτι δεν πάει καλα....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

To f2g μου από χθες που το παρατηρώ πολλές φορές ψάχνει να βρει σήμα....προφανώς κάτι δεν πάει καλα....

 

Πάλι καλά να λες. Γιατί εγώ δεν έχω καθόλου τηλέφωνο ένα 24ωρο. Δεν έχω δει πιο απαράδεκτη εταιρεία πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι γενικό πρόβλημα που επηρεάζει συγκεκριμένους αριθμούς καρτοκινητής (καμία σχέση με τον καιρό, δεν είναι θέμα ραδιοδικτύου) σε όλη την χώρα. Όπως πάμε κλείνουμε 24ωρο.

 

καλημέρα από εχτεσ στο στρατόπεδο της τρίπολης δεν υπάρχει σήμα στην γουίντ και ο φίλος μου έχει καρτοκινητο πήρα και δήλωσα βλάβη από βονταφον και τίποτα , έβαλα την σημ του φίλου μου σε μια δίκη μου δεύτερη συσκευή και είχε κανονικά σήμα ενώ στο δικό του κινητό τίποτα δεν δικτύωνεται, τι κουλο που είναι αυτό να βάζεις την κάρτα σου και να δουλεύει σε άλλη συσκευή κ στο δικό σου κινητό όχι. Τέλος πάντων του δάνεισα την συσκευή μου , πάντως που έβαλα την δίκη μου σημ στο δικό κινητό δούλευε κανονικά δεν ξέρω τι γίνεται. Πολύ περίεργα πράματα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα από εχτεσ στο στρατόπεδο της τρίπολης δεν υπάρχει σήμα στην γουίντ και ο φίλος μου έχει καρτοκινητο πήρα και δήλωσα βλάβη από βονταφον και τίποτα , έβαλα την σημ του φίλου μου σε μια δίκη μου δεύτερη συσκευή και είχε κανονικά σήμα ενώ στο δικό του κινητό τίποτα δεν δικτύωνεται, τι κουλο που είναι αυτό να βάζεις την κάρτα σου και να δουλεύει σε άλλη συσκευή κ στο δικό σου κινητό όχι. Τέλος πάντων του δάνεισα την συσκευή μου , πάντως που έβαλα την δίκη μου σημ στο δικό κινητό δούλευε κανονικά δεν ξέρω τι γίνεται. Πολύ περίεργα πράματα.

 

Έβαλα τη sim σε άλλη συσκευή, το πρόβλημα παραμένει. Ακόμα δεν λειτουργρί τίποτα. Δεν έχει νόημα να τους ξαναπάρω τηλ στην εξυπηρέτηση. Αυτά δεν έχουν ξαναγίνει πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βρε παιδιά έχει κοπεί από τεχνικό λόγο η πρόσβαση στο 3G στα καρτοκινητά που αναφέρετε;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει αλλάξει κάποιο configuration και κάποιες συσκευές απέτυχαν να το περάσουν λόγω ασυμβατότητας. Επειδή τα προγραμματίζουμε αυτά τα μηχανάκια :p στο βορρά κάντε τα εξής βήματα:

1) προσπαθήστε να μπείτε σε 2G. Εκεί θα πάρετε ρυθμίσεις ο κόσμος να χαλάσει...

2) Προσπαθήστε να μπείτε σε 3G ή 4G. Αν αποτύχει πάλι κάτι πάει πολύ στραβά με το νέο configuration (Huawei !"#¤%&)

 

Πόσο νέες είναι οι SIM cards? Πανσέληνος, τι να πω :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βρε παιδιά έχει κοπεί από τεχνικό λόγο η πρόσβαση στο 3G στα καρτοκινητά που αναφέρετε;

 

καλησπέρα το πρόβλημα δικτύωσης αφορά το 2g δεν εχω συσκευή 3g και 4g να δοκιμάσω το δίκτυο διότι είμαι στο στρατόπεδο και απαγορεύεται τα κινητά με κάμερα οπότε οι συσκευές χωρίς κάμερα είναι 2g!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει αλλάξει κάποιο configuration και κάποιες συσκευές απέτυχαν να το περάσουν λόγω ασυμβατότητας. Επειδή τα προγραμματίζουμε αυτά τα μηχανάκια :p στο βορρά κάντε τα εξής βήματα:

1) προσπαθήστε να μπείτε σε 2G. Εκεί θα πάρετε ρυθμίσεις ο κόσμος να χαλάσει...

2) Προσπαθήστε να μπείτε σε 3G ή 4G. Αν αποτύχει πάλι κάτι πάει πολύ στραβά με το νέο configuration (Huawei !"#¤%&)

 

Πόσο νέες είναι οι SIM cards? Πανσέληνος, τι να πω :lol:

Λες να αφορά συγκεκριμένη παρτίδα καρτών σιμ που δεν μπόρεσαν να τις κάνει ο carrier OTA update μετά την αλλαγή του configuration και δεν μπορούν να loggaroun στο δίκτυο πλέον;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Λες να αφορά συγκεκριμένη παρτίδα καρτών σιμ που δεν μπόρεσαν να τις κάνει ο carrier OTA update μετά την αλλαγή του configuration και δεν μπορούν να loggaroun στο δίκτυο πλέον;

 

Ένα XML αρχειάκι είναι που κάνει όλη τη ζημιά... Κάποιοι κατασκευαστές έχουν σωστό parser και άλλοι όχι. Σε κάθε περίπτωση η Wind όφειλε να το τεστάρει καλά πριν το στείλει. Δεν παίζουν με αυτά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ παίζει ακόμα με web server το smsc της, να κάνει σωστά parse to xml θα κοιτάξει; :P

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Λες να αφορά συγκεκριμένη παρτίδα καρτών σιμ που δεν μπόρεσαν να τις κάνει ο carrier OTA update μετά την αλλαγή του configuration και δεν μπορούν να loggaroun στο δίκτυο πλέον;

 

νομίζω ότι οι συσκευές οι καινούργιες φταίνε και όχι οι παλιές. Σε παλιά συσκευή που το δοκίμασα δούλευε κανονικά η σύνδεση με το δίκτυο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει σε iPhone 6, iPhone 5 και ένα αρχαίο nokia. Όλους τους συνδυασμούς (3g, 4g, 2g). Απολύτως τίποτα. Έχω πάρει 3 φορές χθες στο cc και δεν ξέρουν πότε θα διορθωθεί. Στο facebook δεν απαντούν σε κανέναν. Η sim μου είναι καινούρια. Πραγματικά τέτοια κατάσταση δεν έχω ξαναδεί. Από σάββατο βράδυ έως τώρα. Η πλάκα είναι ότι έβαλα και χρόνο ομιλίας το σάββατο μια ώρα πριν εμφανιστεί το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει σε iPhone 6, iPhone 5 και ένα αρχαίο nokia. Όλους τους συνδυασμούς (3g, 4g, 2g). Απολύτως τίποτα. Έχω πάρει 3 φορές χθες στο cc και δεν ξέρουν πότε θα διορθωθεί. Στο facebook δεν απαντούν σε κανέναν. Η sim μου είναι καινούρια. Πραγματικά τέτοια κατάσταση δεν έχω ξαναδεί. Από σάββατο βράδυ έως τώρα. Η πλάκα είναι ότι έβαλα και χρόνο ομιλίας το σάββατο μια ώρα πριν εμφανιστεί το πρόβλημα.

 

Προφανώς μιλάμε για τρελό fail στο configuration. Και μάλλον δεν είναι έτσι που το παρουσιάζουν σε εσένα (μικρή ομάδα συνδρομητών). Είναι μάλλον ΜΕΓΑΛΗ ομάδα συνδρομητών που επηρρεάζεται. Έχει κανένας debug mode στο Android να δούμε τι ακριβώς κάνει fail? Authentication, Registration, network reselection? Μπορεί να πάει να συνδεθεί σε καμία Cosmote λέω εγώ :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάμε για τρελό fail στο configuration. Και μάλλον δεν είναι έτσι που το παρουσιάζουν σε εσένα (μικρή ομάδα συνδρομητών). Είναι μάλλον ΜΕΓΑΛΗ ομάδα συνδρομητών που επηρρεάζεται. Έχει κανένας debug mode στο Android να δούμε τι ακριβώς κάνει fail? Authentication, Registration, network reselection? Μπορεί να πάει να συνδεθεί σε καμία Cosmote λέω εγώ :p

Μόλις ξαναπήρα στην εξυπηρέτηση (για 4η φορά). Μου συνέστησαν να πάω σε κατάστημα για αλλαγή κάρτας sim χωρις χρέωση γιατί "κάποιες παρτίδες είναι ελαττωματικές" (ασχολίαστο) και θα μου δώσουν και κάποια λεπτά ομιλίας. Αλλιώς θα αργήσει να επιλυθεί. Φυσικά δεν μπορούσαν αυτό να το πουν το πρωί και να μην χρειαστεί να περιμένω έως αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξαναπήρα στην εξυπηρέτηση (για 4η φορά). Μου συνέστησαν να πάω σε κατάστημα για αλλαγή κάρτας sim χωρις χρέωση γιατί "κάποιες παρτίδες είναι ελαττωματικές" (ασχολίαστο) και θα μου δώσουν και κάποια λεπτά ομιλίας. Αλλιώς θα αργήσει να επιλυθεί. Φυσικά δεν μπορούσαν αυτό να το πουν το πρωί και να μην χρειαστεί να περιμένω έως αύριο.

 

έλεος !. Πολύ κακό αυτό. Τότε γιατί δίνουν σημ ; παρά πολύ κακό αυτό για όλους να μην έχουν σήμα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξαναπήρα στην εξυπηρέτηση (για 4η φορά). Μου συνέστησαν να πάω σε κατάστημα για αλλαγή κάρτας sim χωρις χρέωση γιατί "κάποιες παρτίδες είναι ελαττωματικές" (ασχολίαστο) και θα μου δώσουν και κάποια λεπτά ομιλίας. Αλλιώς θα αργήσει να επιλυθεί. Φυσικά δεν μπορούσαν αυτό να το πουν το πρωί και να μην χρειαστεί να περιμένω έως αύριο.

 

Προφανώς με αλλαγή κάρτας SIM επιλύεται αλλά αυτό δε μου λύνει την απορία πως την πατήσανε... Δεν υπάρχει ελαττωματική κάρτα ΣΙΜ αλλά misconfigured. Δε νομίζω βέβαια κανείς να εγγυάται ότι αυτό δε θα ξαναπαρουσιαστεί. Μπέρδεμα στη Wind.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αφου δε διαμαρτυρεστε στην ιδια τη wind(800 500 0200) για παραπονα και βλαβες, τα μηνυματα σας ειναι ανουσια.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πρόβλημα με την κάρτα της WIND στην Αθήνα! Δεν έχω καθόλου σήμα και όταν την καλώ μου λέει ότι δεν είμαι διαθέσιμος... Πάει, πάνω που άρχισα ν' αλλάζω γνώμη για τη WIND, έρχονται μερικές μέρες μετά και τα κάνουν μαντάρα... Ευτυχώς που τη WIND (Q) την έχω μόνο για ίντερνετ και η βασική μου κάρτα είναι της Vodafone... :down:

 

Τι κάρτα έχεις; 4G;τι περιοχή είσαι;

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αντί να καλυτερεύει το mobile internet χρόνο με τον χρόνο, αυτό χειροτερεύει;;

Είχα έρθει πέρισυ με άδεια από εξωτερικό και τουλάχιστον στην άκρη της πόλης είχα H..

Φέτος στο ίδιο σημείο G

Στην πόλη μέσα στο κέντρο πιάνω καλό αλλά, οπουδήποτε εκτός κέντρου μόνο G

(Να θέλω να κάνω upload video 10mbs σε γάμο και να θέλει 2ώρες..; )

Του χρόνου θα το γυρίσω σε cosmote και ας είναι ακριβότερη

Link to comment
Share on other sites

Από Θέρμη και μετά αλλά και στο σύνολο της Χαλκιδικής υστερεί πάρα πολύ η Wind σε σχέση με την Cosmote (παρόλο που δεν τη συμπαθώ λόγω του άθλιου σήματος-ποιότητας κλήσης). Ακόμη και η Vodafone είναι καλύτερη της Wind και απ' όσο το έχω τσεκάρει δεν ισχύει το κοινό δίκτυο της Victus γιατί στο ίδιο σημείο η Vodafone έχει 3 μπάρες Η+ ενώ η Wind έχει 2 μπάρες Ε. Μέσα στη Θεσσαλονίκη όμως και γενικότερα όπου έχει καλό σήμα η Wind ....το ίντερνετ που έχει είναι χιλιόμετρα μακρυά και απείρως καλύτερο απ τη Vodafone ίσως κι απ την Cosmote μερικές φορές.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...