Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να και τα speedtest απο τον νομό Χανίων για την Wind. Οπου πιάνει 3G μου βγάζει σταθερά 10-12 Μbps με τις μετρήσεις απο το Open Signal ενω οι αντίστοιχες μετρήσεις για την Vodafone μου βγάζουν μόλις και μετά βίας 3-4 Mbps. Σημειωτεόν οτι το modem της συσκευής μου είναι 21 Μbps οπότε παίζει με άλλο κινητό με modem 42 Mbps να δίνει ακόμα μεγαλύτερες μετρήσεις. Πάντως όπου πιάνει η Wind σήμα 3G πετάει... Δυστυχώς δεν πιάνει ομως σε πολλές περιοχές που πιάνουν οι άλλες δύο.

 

Αν βρεθεις και μεσα στην πολη ριξε και κανα τεστακι και εκει.Με το Ookla σου βγαζει λιγοτερο η περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθεις και μεσα στην πολη ριξε και κανα τεστακι και εκει.Με το Ookla σου βγαζει λιγοτερο η περισσοτερο?

 

Περίπου το ίδιο έβγαζε και το Ookla τουλάχιστον στα Χανιά στο ΚΤΕΛ που το είχα δοκιμάσει αλλά καταναλώνει πολλά MB γι' αυτό χρησιμοποιώ τελευταία το Open signal που απ' ότι είδα δίνει περίπου το ίδιο με μικρότερη κατανάλωση. Μην μας τρώει και την κάρτα για να κάνουμε μία μέτρηση...

Αυτή είναι η μέτρηση για την Vodafone στα Χανιά στο ΚΤΕΛ. Μόλις βάλω κάρτα και στο F2G θα ανεβάσω και την αντίστοιχη για την Wind.

Edited by Dimos_Vav
Προσθηκη φωτογραφιών

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Να και τα speedtest απο τον νομό Χανίων για την Wind. Οπου πιάνει 3G μου βγάζει σταθερά 10-12 Μbps με τις μετρήσεις απο το Open Signal ενω οι αντίστοιχες μετρήσεις για την Vodafone μου βγάζουν μόλις και μετά βίας 3-4 Mbps. Σημειωτεόν οτι το modem της συσκευής μου είναι 21 Μbps οπότε παίζει με άλλο κινητό με modem 42 Mbps να δίνει ακόμα μεγαλύτερες μετρήσεις. Πάντως όπου πιάνει η Wind σήμα 3G πετάει... Δυστυχώς δεν πιάνει ομως σε πολλές περιοχές που πιάνουν οι άλλες δύο.

 

Αθάνατα Χανιά, το πιο όμορφο μέρος του κόσμου. Όντως όπου πιάνει 3G η Wind είναι πάρα πολύ καλές οι ταχύτητες, ωστόσο δεν έχεις παρατηρήσει βελτίωση σε σχέση με το παρελθόν στα Χανιά;

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατα Χανιά, το πιο όμορφο μέρος του κόσμου. Όντως όπου πιάνει 3G η Wind είναι πάρα πολύ καλές οι ταχύτητες, ωστόσο δεν έχεις παρατηρήσει βελτίωση σε σχέση με το παρελθόν στα Χανιά;

 

Μέσα στα Χανιά σε γενικές γραμμές πιάνει καλό σήμα 3g αν και έχω εντοπίσει κανα δυο περιοχές μέσα στην πόλη που πιάνει μόνο Gprs. Το πρόβλημα είναι στον υπόλοιπο νομό Χανίων που αν εξαιρέσουμε μερικά κεφαλοχώρια όπως ο Βάμος η Wind δεν πιάνει όχι 3g αλλά ούτε καν 2g. Στην εθνική οδό προς Ρέθυμνο έχει τουλάχιστον 3-4 σημεία (Καλύβες - Άγιοι Πάντες - Λικοτιναρά - Γεράνι) που το σήμα της είναι από κακό έως ανύπαρκτο. Αν δεν μπουν νέες κεραίες σε αυτά τα σημεία το πρόβλημα θα συνεχίσει να υφίσταται και θα χάσει πολύ πελατεία και είναι και τουριστικές περιοχές κάποιες από αυτές οπότε χάνει και τους εποχιακους πελάτες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν το δίκτυο της.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα Χανιά σε γενικές γραμμές πιάνει καλό σήμα 3g αν και έχω εντοπίσει κανα δυο περιοχές μέσα στην πόλη που πιάνει μόνο Gprs. Το πρόβλημα είναι στον υπόλοιπο νομό Χανίων που αν εξαιρέσουμε μερικά κεφαλοχώρια όπως ο Βάμος η Wind δεν πιάνει όχι 3g αλλά ούτε καν 2g. Στην εθνική οδό προς Ρέθυμνο έχει τουλάχιστον 3-4 σημεία (Καλύβες - Άγιοι Πάντες - Λικοτιναρά - Γεράνι) που το σήμα της είναι από κακό έως ανύπαρκτο. Αν δεν μπουν νέες κεραίες σε αυτά τα σημεία το πρόβλημα θα συνεχίσει να υφίσταται και θα χάσει πολύ πελατεία και είναι και τουριστικές περιοχές κάποιες από αυτές οπότε χάνει και τους εποχιακους πελάτες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν το δίκτυο της.

 

Να προσθεσω και αυτες τις περιοχες οπου δεν υπαρχει καθολου 3G και ειδικα στα κουνουπιδιανα και προς καλαθα δεν υπαρχει ουτε 2G.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το τεστ για την Wind στο κέντρο της πόλης και συγκεκριμένα στην Ζυμβρακάκηδων κοντά στο ΚΤΕΛ. Σταθερά κοντά στα 10 Mbps όπως σχεδόν σε κάθε περιοχή που εχω κάνει μετρήσεις. Και πραγματικά καλή ταχύτητα στο ίντερνετ σε αντίθεση με την Vodafone που δείχνει παντού 3g αλλά σέρνεται.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .

 

Να πω κάτι για όσους μένουν στον Βόλο : Χθες πήρα το αστικό λεωφορείο No 15 από τα σχολεία στην Ν. Δημητριάδα για να κατεβω στο κεντρο . Απο την στάση ακουγα ράδιο sfera της Αθήνας μεσω Ίντερνετ . Εννοείται με Η+ . Στην διαρκεια της διαδρομής και συγκεκριμένα στην Γ.Δήμου στο υψος της Κασσαβέτη , η ακρόαση του σταθμού αρχισε να κανει buffering , αρχισε να διακόπτεται δηλαδή , σχεδόν κάθε 20 δευτερόλεπτα .

 

Κοιταω το κινητό και βλέπω Ε ! Αυτό και μέχρι την Ιωλκού στο υψος με την Γαζή και μετα H+ παλι . Στην επιστροφη μου το μεσημέρι παλι με το Νο 15 , τα ίδια ακριβως . Απο την Κ . Καρτάλη και Γαζή μέχρι Γ.Δήμου με Κασσαβέτη , ΜΟΝΟ Ε .

 

Στην παραλία του Βόλου , στον ΟΣΕ επισης , εννοείται υπαρχει H+ , όπως και στο μεγαλυτερο μέρος του κεντρο του Βόλου .

 

Σε εναν γιατρό που πήγα χθες το απόγευμα , ακριβώς δίπλα απο την εκκλησία του Αγ. Νικολαου , στον 1ο όροφο είχα σήμα ΜΟΝΟ 2 γραμμές και ΜΟΝΟ Ε .

 

Δεν θα έπρεπε να προστεθούν κάποιες κεραίες ακόμα για να έχουμε παντού (τουλαχιστον στο μεγαλυτερο μέρος του Βόλου) καλο H+ απο την Wind ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το τεστ για την Wind στο κέντρο της πόλης και συγκεκριμένα στην Ζυμβρακάκηδων κοντά στο ΚΤΕΛ. Σταθερά κοντά στα 10 Mbps όπως σχεδόν σε κάθε περιοχή που εχω κάνει μετρήσεις. Και πραγματικά καλή ταχύτητα στο ίντερνετ σε αντίθεση με την Vodafone που δείχνει παντού 3g αλλά σέρνεται.

 

Οκ Συμπερασμα για τα Χανια ειναι οτι η Cosmote παει μπαλα σε καθε ακρογιαλα και βουνο και οι αλλες 2 εδω και εκει.Η γυναικα μου με Cosmote βλεπω οτι εχει φουλ 4G σχεδον παντου στην πολη (και αυτη με iphone 6) και στην χειροτερη να εχει 3G.

Link to comment
Share on other sites

H COSMOTE έτρεξε/τρέχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορα σε ΟΛΗ την Ελλάδα , ειδικά τα τελευταία (3) χρόνια .

 

ΜΠΡΑΒΟ .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχει φάει ξήλωμα ή γενικά πάντα της ξήλωναν κεραίες ?

 

Μόνο στη Wind συμβαίνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν συμβαίνει μόνο στην Wind... Απλά οι άλλες, κατά καιρούς, έχουν κάνει προσπάθειες να βάλουν σταθμούς... Κάποιοι έμειναν, κάποιοι εφυγαν..Γενικά, αναλόγως το σημείο που θα εισαι, στον Βόλο είναι κάποια καλύτερη απ΄τις αλλες.. Πχ αν πας προς Άνω Βόλο ή Γορίτσα η Cosmote είναι έτσι κι έτσι, ενώ η Vodafone έχει 4G κανονικά. Ή στο νοσοκομείο πχ η Cosmote πασχίζει να βρει σε εσωτερικούς χώρους 3G και η Wind έχει 3G και η Vodafone 4G. Στις καφετέριες στον Άγιο Νικόλαο, χοντρό πρόβλημα έχουν οι Vodafone/Wind, ενώ η Cosmote είναι καλύτερα (όχι άριστα πάλι).

Οπότε, αναλόγως την τοποθεσία...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ειλικρινά πάντως , που είσαι τόσο αντικειμενικός . Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι τα πράγματα στον Βόλο .
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφτηκε παραπάνω για το Βόλο ισχύει για όλη την Ελλάδα. Παντού είναι αναλόγως την τοποθεσία
Link to comment
Share on other sites

σήμερα ενεργοποίησα free to go της wind έκανα speed test εδώ που μένω στην Πτολεμαΐδα και κατεβάζει με 8.3 mbps και ανεβάζει με 2,5 mbps !

το αντίστοιχο speed test me vodafone κατεβάζει με 1,7 και ανεβάζει 2,3 ....χαώδεις η διαφορά στο κατέβασμα!

στην wind το σήμα είναι 3G και στην βόνταφον μου βγάζει Η !!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σήμερα ενεργοποίησα free to go της wind έκανα speed test εδώ που μένω στην Πτολεμαΐδα και κατεβάζει με 8.3 mbps και ανεβάζει με 2,5 mbps !

το αντίστοιχο speed test me vodafone κατεβάζει με 1,7 και ανεβάζει 2,3 ....χαώδεις η διαφορά στο κατέβασμα!

στην wind το σήμα είναι 3G και στην βόνταφον μου βγάζει Η !!!

 

τa 2 speed test έγιναν από την ίδια συσκευή !

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω στα Χανιά το ίδιο είναι φίλε μου! Η Vodafone πιάνει 3g σχεδόν παντού αλλά με μικρές ταχύτητες ενώ η Wind εκτός από την πόλη των Χανίων πιάνει σε λιγότερα σημεία στην επαρχία αλλά όπου πιάνει 3g πάει σφαίρα.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλησπερα και παλι.Η Wind στην Χαριλαου δεν εχει καλο σήμα,το 3G της ειναι απλα μετριο.Στο ασανσερ με χιλια ζορια πιανει και στο σπιτι 1 εως 3 γραμμες αναλογα με το σημειο... ενω εξω ειναι καμπανα.Η Cosmote(WU) πιανει 4/4 3G H και H+ και η Q 1-3/4 H και H+ .Το εχω αναφερει στην σελιδα στο facebook περυσι το καλοκαιρι αλλα ειπαν οτι θα το κοιταξουν.Το ιδιο επισης γινεται και με δυο καρτοκινητα F2G των γονιων μου(το ενα το εχω ρυθμισει να ειναι σε gsm δικτυα γιατι δεν κανει ο κατοχος πολυ χρηση στα mb.Το αλλο ομως βλεπω ειναι και αυτο στην ιδια κατασταση.Το καλο ειναι βγαζουν και τα 2 κλησεις σε 3G χωρις προβλημα,ακομα και με 1/4 σημα. Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .

 

Να πω κάτι για όσους μένουν στον Βόλο : Χθες πήρα το αστικό λεωφορείο No 15 από τα σχολεία στην Ν. Δημητριάδα για να κατεβω στο κεντρο . Απο την στάση ακουγα ράδιο sfera της Αθήνας μεσω Ίντερνετ . Εννοείται με Η+ . Στην διαρκεια της διαδρομής και συγκεκριμένα στην Γ.Δήμου στο υψος της Κασσαβέτη , η ακρόαση του σταθμού αρχισε να κανει buffering , αρχισε να διακόπτεται δηλαδή , σχεδόν κάθε 20 δευτερόλεπτα .

 

Κοιταω το κινητό και βλέπω Ε ! Αυτό και μέχρι την Ιωλκού στο υψος με την Γαζή και μετα H+ παλι . Στην επιστροφη μου το μεσημέρι παλι με το Νο 15 , τα ίδια ακριβως . Απο την Κ . Καρτάλη και Γαζή μέχρι Γ.Δήμου με Κασσαβέτη , ΜΟΝΟ Ε .

 

Στην παραλία του Βόλου , στον ΟΣΕ επισης , εννοείται υπαρχει H+ , όπως και στο μεγαλυτερο μέρος του κεντρο του Βόλου .

 

Σε εναν γιατρό που πήγα χθες το απόγευμα , ακριβώς δίπλα απο την εκκλησία του Αγ. Νικολαου , στον 1ο όροφο είχα σήμα ΜΟΝΟ 2 γραμμές και ΜΟΝΟ Ε .

 

Δεν θα έπρεπε να προστεθούν κάποιες κεραίες ακόμα για να έχουμε παντού (τουλαχιστον στο μεγαλυτερο μέρος του Βόλου) καλο H+ απο την Wind ?

 

Δυστυχώς ο Βόλος, είναι από τις ιδιαίτερες περιπτώσεις στην Ελλάδα (όπως πχ Περιστέρι, Κερατσίνι) για τη κινητή τηλεφωνία.

Λόγω της διαδικασία αδειοδότησης με τον νόμο 4070/2012, για να λάβουν οι εταιρείες την Αδεια ΕΕΤΤ και να κατασκευάσουν τα site, θα πρέπει να λάβουν και την έγκριση της πολεοδομίας (μία από τις εγκρίσεις που απαιτούνται από τον νόμο).

Η πολεοδομία Βόλου, διοικητικά ανήκει στο Δήμο.

Ο δήμος Βόλου, έχει συστήσει μια "επιτροπή ποιότητας ζώης". Αυτές οι επιτροπές στους δήμους εξετάζουν περιβαλοντικά, έργα μεγάλης περιβαλοντικής όχλησης (πχ. πυρινικούς αντιδραστήρες, έργα ΧΥΤΑ κλπ)

Οι εταιρείες έχουν υπογράψει μισθωτήρια για σταθμούς στον Βόλο (Wind, Csmt, VF)

Προχωρήσανε στην κατάθεση των φακέλων στη πολεοδομία Βόλου.

Η πολεοδομία, παραπέμπει όλα τα αιτήματα, στην εν λόγω επιτροπή.

Η επιτροπή, απορίπτει όλα τα αιτήματα εντός της πόλης του Βόλου, με το πρόσχημα, της επιβάρυνσης του περιβάλοντος (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ MICRO CELLS..!!).

H EETT, δεν πέρνει θέση για πολιτικούς λόγους (να προχωρήσει π.χ. σε έκδοση πιστοιποιητικών πληρότητας και οι εταιρείες να υλοποιήσουν) και η ζωή στο Βόλο συνεχίζεται, χωρίς σωστή κάλυψη...

Οι εταιρείες λόγω των υψηλών προστίμων από το 2012, από την ΕΕΤΤ (εγκατάσταση σ/β, χωρίς πιστοποιητικό ή άδεια ΕΕΤΤ), δεν προχωρούν σε καμία εγκατάσταση στο Βόλο.

 

Συνεπώς μην περιμένετε τίποτα στο Βόλο να αλλάξει σε σχέση με το σήμα, από καμία εταιρεία.

Το αντίθετο μάλιστα, θα υπάρχουν και αποξήλωσεις κάποιων υφιστάμενων ενεργών σταθμών (όταν λήξει η ασυλία τους, βάσει του 4053/12).

 

Τα παραπάνω, είχαν ξεκινήσει από τις προυγούμενες δημοτικές αρχές του Βόλου. Ο Μπέος , δεν ακουμπάει το θέμα αυτό και η ζωή συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα έλεγα ότι οι COSMOTE και Vodafone έχουν πρόβλημα στον Βόλο με την κάλυψη , το σήμα γενικότερα . (2G/3G/4G) . Είναι αρκετά καλές , έως πολύ καλές και οι 2 , πιστεύω προσωπικά .

 

Η Wind πρέπει να βελτιωθεί αρκετά και να προστεθούν κάποιες κεραίες .

 

Όxι ότι είναι κάκιστη η Wind προς Θεού , αλλά χρειάζεται ΣΙΓΟΥΡΑ βελτίωση .

 

Και αυτό ισχύει και για άλλες περιοχές της Ελλάδας , νομίζω ότι θα συμφωνήσετε μαζί μου .

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει και για αλλες.

Ενα παραδειγμα ο Δημος Αλεξανδρειας του νομου Ημαθιας.Θα αναφερθω για το κομματι του Δημου στην Περιοχη Πλατυ Ημαθιας. Οποιος παει στο Πλατυ ή περναει απο το χωριο θα δει καλο σημα και 3G.Ακομα και αν περναει τον σταθμο Ο.Σ.Ε. με τρενο. Αμα συνεχισει για τα χωρια Τρικαλα,Κορυφη,Πλατανος,Κλειδι θα δει μονο 2G-GPRS. Οι κλησεις γινονται κανονικα και τα μηνυματα.Αναλογα με το καιρο υπαρχουν και δυσκολια στις κλησεις(διακοπες,χαμηλο σημα σε εσωτερικους χωρους).Το internet ειναι απλα ανυπαρκτο.

Ημουν την Δευτερα στην περιοχη με την Q(ειχα 500MB bonus απο το MyQ).Δοκιμασα να ανοιξω το διαδικτυο και σερνοταν κυριολεκτικα.Προσπαθουσα να μπω στο m.facebook και καθυστερουσε πολυ.Ευτυχως ειχα και cosmote καρτα και μπηκα στο 0.(δικαρτο τηλεφωνο εχω).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για οσους μενουν στην Θεσσαλονικη.Η Wind εχει μεσα στην πολη καλη καλυψη.Σε εξωτερικους χωρους και κεντρικους δρομους το 3G της πεταει.Εκανα μια διαδρομη με το 31-Βουλγαρη-Κ.Τ.Ε.Λ.

Εγω εκανα το κομματι Βουλγαρη-Διοικητικα Δικαστηρια(Πολυτεχνιου κοντα στην περιοχη του Δικαστικου Μεγαρου Θεσσαλονικης).

Ειχα σε ολη την διαδρομη ακομα και μεχρι το περπατημα στο Δικαστικο Μεγαρο H+ απο το δικτυο της Wind με την Q.Μονα σημεια που επεσε σταδιακα σε H με διακοπη στο ραδιοφωνο μεσω διαδικτυου ήταν τα εξης: Στο φαναρι Κωνσταντινουπολεος με Δελφων

Απεναντι απο την εισοδο στο Γαλλικο Ινστιτουτο Θεσσαλονικης.

Απεναντι απο την εξοδο για το υπογειο παρκινγκ στο Βελλιδιο Συνεδριακο Κεντρο στην Λεωφορο Στρατου.Γενικα η εμπειρια μου ηταν καλη.Θα ηθελα να δω αυτη την αριστη καλυψη του H και H+ στην επαρχια.Και ηταν η 1η φορα που ετυχε να ειχα σταθερα H+ 4/4 οι μπαρες στην διαδρομη μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου όμορφη Θεσσαλονίκη ;) Πολύ ωραία τα ποστ σου Νίκο για το Πλατύ Ημαθίας και για την Θεσσαλονίκη . Ευχαριστούμε ;)

 

Στον Βόλο εδώ που μένω , είχα γράψει και σε ένα άλλο ποστ παραπάνω , πως σε ένα κομμάτι της πόλης (όχι πολύ μεγάλο όμως) , η Wind έχει ΜΟΝΟ EDGE και όταν άκουγα και εγώ ραδιόφωνο μέσω internet έκανε αρκετές διακοπές όσο υπήρχε EDGE .

 

Με την Vodafone να αναφέρω , και με το κινητό κλειδωμένο ΜΟΝΟ στο GSM , οι διακοπές που είχα μέσω radio streaming , ήταν ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ , έως ανύπαρκτες . (Ακούς TakeOverNet ? ) ;)

 

Και αυτό κυρίως λίγο στην περιοχή της Νέας Δημητριάδας. Στο κέντρο του Βόλου , καθώς και στην Νέα Ιωνία και στο Αλιβέρι που υπάρχει η καινούργια Αστυνομική Διεύθυνση Μαγνησίας , άκουγα ραδιόφωνο μέσω internet , χωρίς ΚΑΜΙΑ απολύτως διακοπή . (Με την Vodafone , ξαναλέω) .

 

Πραγματικά δεν το περίμενα αυτό , καθώς απο τότε που η Wind πρόσφερε το GPRS και EDGE το 2003 , είχε την φήμη του ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ GPRS+EDGE .

 

Όχι ότι δεν είναι καλό . Απλά λογικά , μάλλον έχει να κάνει με την καλύτερη κάλυψη της Vodafone (συγκεκριμένα για τον Βόλο που μιλάμε τώρα) , έναντι της Wind .

 

Αυτά για τον Βόλο , προς το παρών ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου όμορφη Θεσσαλονίκη ;) Πολύ ωραία τα ποστ σου Νίκο για το Πλατύ Ημαθίας και για την Θεσσαλονίκη . Ευχαριστούμε ;)

 

Στον Βόλο εδώ που μένω , είχα γράψει και σε ένα άλλο ποστ παραπάνω , πως σε ένα κομμάτι της πόλης (όχι πολύ μεγάλο όμως) , η Wind έχει ΜΟΝΟ EDGE και όταν άκουγα και εγώ ραδιόφωνο μέσω internet έκανε αρκετές διακοπές όσο υπήρχε EDGE .

 

Με την Vodafone να αναφέρω , και με το κινητό κλειδωμένο ΜΟΝΟ στο GSM , οι διακοπές που είχα μέσω radio streaming , ήταν ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ , έως ανύπαρκτες . (Ακούς TakeOverNet ? ) ;)

 

Και αυτό κυρίως λίγο στην περιοχή της Νέας Δημητριάδας. Στο κέντρο του Βόλου , καθώς και στην Νέα Ιωνία και στο Αλιβέρι που υπάρχει η καινούργια Αστυνομική Διεύθυνση Μαγνησίας , άκουγα ραδιόφωνο μέσω internet , χωρίς ΚΑΜΙΑ απολύτως διακοπή . (Με την Vodafone , ξαναλέω) .

 

Πραγματικά δεν το περίμενα αυτό , καθώς απο τότε που η Wind πρόσφερε το GPRS και EDGE το 2003 , είχε την φήμη του ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ GPRS+EDGE .

 

Όχι ότι δεν είναι καλό . Απλά λογικά , μάλλον έχει να κάνει με την καλύτερη κάλυψη της Vodafone (συγκεκριμένα για τον Βόλο που μιλάμε τώρα) , έναντι της Wind .

 

Αυτά για τον Βόλο , προς το παρών ;)

Ευχαριστω πολυ,παρατηρησα οτι στο Κεντρο και στα Δικαστηρια εχει αριστη καλυψη ακομα και εξω.Η Χαριλαου που ειναι απο την εξοδο της πολης για την Χαλκιδικη και τον Περιφεριακο εχει πιο μετρια καλυψη.Σε εσωτερικους χωρους εχει τυχει να δω 1/4 και να με πεταει σε E.(για Χαριλαου εχω το ποστ πιο πισω στις σελιδες του θεματος). Στο Πλατυ η κατασταση ειναι αθλια με το σημα.Εκει που ειχα στην καρτα της cosmote E και H η Q ειχε G.Και πολλες φορες αμα ειναι καποιος σε εσωτερικο χωρο κανει διακοπες στις κλησεις.Αμα περασεις ποτε Κωνσταντινε απο το Πλατυ με τρενο ή αυτοκινητο θα δεις καλο σημα με Wind.Αμα περασεις απο τα γυρω χωρια θα δεις οτι οντως ειναι ετσι η κατασταση. Το Edge της Wind εχει μια κανονικη ταχυτητα και κανω συνομιλια στο facebook messenger και λιγο facebook ισα ισα να δεις καμια ενημερωση και να κανεις καποιο post.Εμενα μου αρεσει.Για μουσικη μεσω spotify απο το διαδικτυο ή streaming χρειαζεται 3G.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...