Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, μη μαλώνετε για τέτοια θέματα, έχουμε και με πιο σοβαρά να ασχοληθούμε:)

Σίγουρα, όλες οι εταιρίες κάπου έχουν προβλήματα και κάπου τα πηγαίνουν καλύτερα ..

Αυτό που θα πρέπει όσοι ασχολούμαστε με την κινητή τηλεφωνία είναι να δώσουμε –όσο μπορούμε- σε ορισμένους να καταλάβουνε ότι δεν προστατευόμαστε/προστατεύονται αν κατεβαίνουν κεραίες και έχουν τα κινητά μας χαμηλό σήμα. (ναι, το έχω ακούσει και αυτό), αλλά να υπάρχουν κεραίες που να λειτουργούν νόμιμα σε αρκετά σημεία.. Νομίζετε ότι αυτοί που διαμαρτύρονται για τις κεραίες όταν πάνε σπίτια τους δεν βλέπουν ότι δεν μπορούν να βγάλουν κλήση, ή, εδώ είναι να γελάει κανείς, δεν παίρνουν τηλέφωνο στον πάροχό τους και να διαμαρτύρονται για την κακή ποιότητα του σήματος;

Αυτό νομίζω ότι είναι το πρόβλημα και εκεί πρέπει να εστιάσουμε, έτσι ώστε οι υπηρεσίες που θέλουμε να έχουμε από τους παρόχους μας να είναι όσο το δυνατόν καλύτερες…

Φιλικά πάντα…

Τάσος.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

ο κυριος λογος που και οι 3 εταιριες εχουν 'τρυπες' στη καλυψη τους ειναι η ελλειψη τεχνογνωσιας των δημοσιων υπηρεσιων που εχουν την ευθυνη για τη σωστη τοποθετηση των κεραιων. Τί εννοω: Οταν νομιζουν οτι μια κεραια πανω σε ενα σχολειο ειναι ανθυγιεινο, αλλά απεναντι απο ενα σχολειο ειναι οκ, δειχνουν οτι δεν εχουν ιδεα απο τα βασικα! Εχεις μετά και τον σουπερ 'ξερόλα' ελληναρα που νομιζει οτι τα ξερει ολα και κανει κινητοποιησεις για να κατεβουν διαφορες κεραιες και εδεσες!
Link to comment
Share on other sites

ο κυριος λογος που και οι 3 εταιριες εχουν 'τρυπες' στη καλυψη τους ειναι η ελλειψη τεχνογνωσιας των δημοσιων υπηρεσιων που εχουν την ευθυνη για τη σωστη τοποθετηση των κεραιων. Τί εννοω: Οταν νομιζουν οτι μια κεραια πανω σε ενα σχολειο ειναι ανθυγιεινο, αλλά απεναντι απο ενα σχολειο ειναι οκ, δειχνουν οτι δεν εχουν ιδεα απο τα βασικα! Εχεις μετά και τον σουπερ 'ξερόλα' ελληναρα που νομιζει οτι τα ξερει ολα και κανει κινητοποιησεις για να κατεβουν διαφορες κεραιες και εδεσες!

 

Sωστό και αυτό...

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

καθημερινα διακρινω βελτιωσεις στην καλυψη λογω colocation και συνεργασια με vodafone,παρα πολυ καλη,καλη ποιοτητα φωνης,ομως στο κιλκις δε ξερω τι τρεχει εξαφανιστηκε το EDGE ενα στοιχειο του δικτυου παρα πολυ χρησιμο στο 2G και κυριως για τη wind που εχει μεινει πολυ πισω στο 3G,μεσα στο σπιτι μου απουσιαζει το δικτυο,πρεπει να βγω εξω στο μπαλκονι,ΒΑΛΤΕ EDGE ΠΑΝΤΟΥ ΡΕ!!!!
Link to comment
Share on other sites

καθημερινα διακρινω βελτιωσεις στην καλυψη λογω colocation και συνεργασια με vodafone,παρα πολυ καλη,καλη ποιοτητα φωνης,ομως στο κιλκις δε ξερω τι τρεχει εξαφανιστηκε το EDGE ενα στοιχειο του δικτυου παρα πολυ χρησιμο στο 2G και κυριως για τη wind που εχει μεινει πολυ πισω στο 3G,μεσα στο σπιτι μου απουσιαζει το δικτυο,πρεπει να βγω εξω στο μπαλκονι,ΒΑΛΤΕ EDGE ΠΑΝΤΟΥ ΡΕ!!!!

 

Για Κιλκις δε ξερω, παντως Θεσ/νικη εχει παντου EDGE (μπαινω ιντερνετ με feature phone που εχει μονο E, και το δειχνει παντου)

Link to comment
Share on other sites

Για Κιλκις δε ξερω, παντως Θεσ/νικη εχει παντου EDGE (μπαινω ιντερνετ με feature phone που εχει μονο E, και το δειχνει παντου)

 

Όπου αλλάζει ο εξοπλισμός μπαίνει EDGE στη 2η γενιά! Πως την βλέπεις τη 2η γενιά Θεσσαλονίκη; Τα ίδια ή βελτιώθηκε;

 

Στο Ανατολικό Πήλιο στις παραλίες του Παγασητικού υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα το οποίο έχω αναφέρει...αλλά είναι ευκαιρία να το διορθώσουν τώρα που αλλάζει ο εξοπλισμός.

Πιο συγκεκριμένα, όταν συνδέομαι με κεραία του Βόλου από Σωρό ή ΒΙ.ΠΕ. (πολύ συχνά δηλαδή) τα κινητά μπερδεύονται και πάνε να μπούνε σε 3G και το σήμα χάνεται λόγω αδυναμίας σύνδεσης!!! :wacko: Τα κινητά ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ κολλάνε και θέλουν restart αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα συνδεθούν.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΟΥΝ την αλλαγή εξοπλισμού στο Ν.Μαγνησίας. Οι άλλες δύο συνδέονται με Βόλο κανονικά με 2G/3G και με πολύ καλές ταχύτητες :!:

Φαντάζομαι ότι ο νέος εξοπλισμός επιτρέπει σύνδεση σε μεγαλύτερη ακτίνα από την κεραία.

Περιμένουμε ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΛΛΑΓΕΣ. ΕΠΕΙΓΟΝ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για τα sites που το χρειαζομαι, μια χαρα μ'εξυπηρετει (οχι τιποτα σουπερ-ντουπερ). Εχοντας και τις 3 εταιριες, στο 2g ειμαι πολυ πιο ικανοποιημενος απο τη wind, παρα απο τις άλλες 2 (σε ποιοτητα κλησης). Η κοσμοτε ειναι 3/4 κλησεις χαλια (σε ολη τη θεσ/νικη) και στη voda δε μπορω να κανω/λαβω κληση σε μεγαλο μερος της Καλαμαριας και Περιφερειακου.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Q χτες και δεν έβρισκε σήμα για ώρες τι έχει δίκες της κεραίες και δεν είναι στο πακέτο αναβάθμισης της wind
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

TΟ Σάββατο θα είμαι στο πίσω Πήλιο και θα σας πω τι γίνεται.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τις αναβαθμίσεις στα νησιά καλοκαιριάτικα και βάλτε στην κυρίως Ελλάδα τις κινεζιές σας ρε παιδιάααα!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ενω σε ολα τα manual αναγραφει ταχυτητα upload 5.7 στο 3g router που δινει η wind δειχνει 384kbps , ειναι καποιος περιορισμος της wind αυτος ή συμβαινει κατι αλλο;

 

http://f.cl.ly/items/1M1a1p0v1h2n3X0n0Y1t/Screenshot%202012-06-22%20at%2012.59.55%20PM.png

 

http://f.cl.ly/items/3a463Q3n0F092m3L3y3d/Screenshot%202012-06-22%20at%2012.59.41%20PM.png

Link to comment
Share on other sites

ενω σε ολα τα manual αναγραφει ταχυτητα upload 5.7 στο 3g router που δινει η wind δειχνει 384kbps , ειναι καποιος περιορισμος της wind αυτος ή συμβαινει κατι αλλο;

 

http://f.cl.ly/items/1M1a1p0v1h2n3X0n0Y1t/Screenshot%202012-06-22%20at%2012.59.55%20PM.png

 

http://f.cl.ly/items/3a463Q3n0F092m3L3y3d/Screenshot%202012-06-22%20at%2012.59.41%20PM.png

 

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; Είναι περιορισμός του δικτύου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλειο κρητης

 

Δεν έχετε αναβαθμιστεί ακόμη. Περίμενε... :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mixtri γνωριζεις ποτε περιπου θα αναβαθμιστουμε ?;p υπαρχει καποιο πλαισιο;

 

Δεδομένου ότι ακόμη Αθήνα/Θεσσαλονίκη δεν έχουν αναβαθμιστεί 100% εκτιμώ μετά το καλοκαίρι η αναβάθμιση. Μην βιάζεστε. Μιλάμε για αλλαγή δικτύου. Δεν είναι εύκολο ;) Αλλάζει και η 2η γενιά.

Αύγουστο Αθήνα θα είναι το δίκτυο ομογενές και θα λειτουργεί σωστά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια κεραία εκπέμπει στο Βόλο με HSDPA και ποια με WCDMA;

Έστω και σε π.μ., για ευνόητους λόγους:)

Ευχαριστώ

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια κεραία εκπέμπει στο Βόλο με HSDPA και ποια με WCDMA;

Έστω και σε π.μ., για ευνόητους λόγους:)

Ευχαριστώ

 

Όλες έχουν HSDPA. Απλά κάποια έχει HSPA+.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.ertonline.gr/volos/29037-Bolos-Apoxhlwsh-Keraias-Kinhths-Thlefwnias

 

Δεν ξέρω ποιας εταιρείας ήταν, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, σημασία έχει ότι η ημιμάθεια, η δημαγωγία και η βλακεία αποτελούν το τρίπτυχο της συμφοράς το οποίο εξακολουθεί εδώ στον τόπο μας να λειτουργεί πολύ καλά ακόμη…

 

Τα θερμά μου συγχαρητήρια στους τοπικούς εδώ φορείς, που για μια ακόμη φορά κοιτάνε το δέντρο και χάνουν το δάσος. Δεν έχουν πάρει χαμπάρι το τι πρέπει να κάνουν, σε ποιες ενέργειες πρέπει να προβούν, έτσι ώστε και ο κόσμος αφενός μεν να προστατεύεται και αφετέρου δε οι εταιρίες να συνεχίσουν να προσφέρουν ολοκληρωμένες υπηρεσίες στους κατόχους κινητής τηλεφωνίας.

 

Θα το ξαναπώ ακόμη μια φορά και αν θέλουν –αμφιβάλλω όμως- ας με ακούσουν. Το να αποξηλώνεται μια – ομολογουμένως- παράνομη κεραία δεν ωφελεί καθόλου, ούτε προστατεύει τον κόσμο από την ακτινοβολία, ούτε ο κόσμος θα σταματήσει να χρησιμοποιεί τα κινητά τηλέφωνα και τις υπηρεσίες τους. Τα αντίθετα μάλιστα. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να υπάρχουν, ιδιαιτέρως, στις πυκνοκατοικημένες περιοχές αρκετοί σταθμοί, οι οποίοι να εκπέμπουν στα σωστά πλαίσια που έχει ορίσει ο νόμος, να εκδίδονται άδεις για τους σταθμούς πιο εύκολα (κάτι τέτοιο θα έβαζε λίγο ζεστό χρήμα στα αραχνιασμένα ταμεία του εκάστοτε δήμου) έτσι ώστε να μην τοποθετούνται οι σταθμοί παράνομα. Και βεβαίως να ελέγχονται συχνά οι σταθμοί αν η λειτουργία τους είναι μέσα στα νομοθετημένα πλαίσια. Έτσι θα προστατεύεται ο κόσμος και οι εταιρίες θα κάνουν την δουλειά τους απρόσκοπτα. Που και σε αυτές άνθρωποι δουλεύουν που θέλουν να πλωρωθούν, δεν είναι φιλανθρωπικά σωματεία...

 

Δεν είμαι ούτε διευθυντής, ούτε μέτοχος, ούτε στέλεχος κάποιας από τις τρεις εταιρίες, απλά εκνευρίζομαι ιδιαιτέρως όταν βλέπω ότι μια αρχή, όπως η τοπική μου, δεν με προστατεύει σαν πολίτη, αλλά κάνει άλλα αντί άλλων και νομίζει ότι είναι σωστά. Επιτέλους, ας ανοίξουν λίγο το διαδίκτυο να διαβάσουν καμιά σοβαρή έρευνα για το τι συμβαίνει και ας μην αναλώνονται σε ενέργειες ημιμάθειας… Έχουμε εδώ στο Βόλο πάρα πολλά προβλήματα, επίγεια, τα οποία είναι μέσα στη μύτη τους, για τα οποία αντί να εθελοτυφλούν, στρέφουν την προσοχή τους στα ‘’επουράνια’’ που δεν είναι και τόσο ορατά.

 

Συγγνώμη για τα τελευταία που ήταν λίγο εκτός θέματος, αλλά βρήκα το φόρουμ αυτό σαν ένα βήμα να τους τα πω, ειδικά για τις κεραίες.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

«Η πολύ συστηματική και οργανωμένη προσπάθεια που ξεκινήσαμε εδώ και 1,5 χρόνο αποδίδει πλέον καρπούς και το επόμενο χρονικό διάστημα πιστεύω ότι θα έχουμε και άλλες αποξηλώσεις παράνομων και αυθαίρετων κεραιοσυστημάτων. Δυστυχώς ο τελευταίος νόμος 4053/2012 παρέχει ασυλία για 24 μήνες στις παράνομες κεραίες και ουσιαστικά μας δένει τα χέρια» επισήμανε ο κ. Μόσχος.

 

Δεν πήρε τη μίζα του μάλλον!!! Έτσι τους έχουμε μάθει. Αλλά που θα πάει, θα περάσει ο νέος νόμος και θα κλείσουν στόματα. Ευτυχώς η Ε.Ε. έχει διαφορετική άποψη για τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας. ;)

Θα ήθελα να μάθω τι άποψη είχαν οι ίδιοι άνθρωποι για την ΑΓΕΤ που έκαιγε κάρβουνο και έχει σπείρει καρκίνο στην Αγριά, στην Άλλη Μεριά και τις γύρω περιοχές. Αλλά εκεί είπαμε! ΜΙΖΕΣ! Για να μην αναφέρω για το ραδιοφωνικό σταθμό που εκπέμπει στο ΚΕΝΤΡΟ του Βόλου με κάποια KW. Εκεί όμως δεν αγγίζει κανείς γιατί υπάρχουν βουλευτάδες που τους υποστηρίζουν τους Ραδιοφωνικούς Σταθμούς.

Μου θυμίζει μια παλιά ιστορία με το πάρκο κεραιών στο Δοβρούτσι - τι θυμήθηκα τώρα - που υπήρχε παρεμβολή στα 900mhz από links ραδιοφωνικών σταθμών και επειδή ανήκαν ή ευνοούσαν τα μεγάλα - πλέον μικρά αχαχα - κόμματα της Ελλάδος δε μπορούσε ούτε η ΕΕΤΤ να κάνει κάτι.

 

PS: vodafone ήταν.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kαι στα Χανιά ελπίζω να φτιάξουν τα πραγματα .. μονο στην πόλη μεσα εχει 3G μα οι ταχυτητες παραμενουν χαμηλες.καμια σχεση με τους κοκκινους. Περιοχες Κισσαμος/Ελαφονησι/Παλαιοχωρα/Ακρωτηρι οπου εχω παει κουβαλωντας το mifi ... μονο η vodafone εχει απιστευτο σημα και ταχυτητες... στο mifi της wind σταθερα 2G ... απελπισια.
Link to comment
Share on other sites

@mixtri Μιχαλη στη Ναξο επιτελους 3g!!!! Ποιο συγκεκριμενα στην ορεινη Ναξο, αυριο θα σας πω κ για το υπολοιπο νησι!!!! Λοιπον για εδω που ειμαι, Download: 1267 kbit/s, Upload: 359kbit/s, RTT: 146ms. Σταθερο μετα απο πολλες μετρησεις!
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...