Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το διαταυτα με εχουν γραμενο κανονικοτατα...αφου ουτε στην wind(λιγο παραδιπλα απο μενα) εχει σημα!
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω πραγματικα τι εγινε...αλλα ειναι δυνατον να αφησουν χωρις σημα ολοκληρη περιοχη?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω πραγματικα τι εγινε...αλλα ειναι δυνατον να αφησουν χωρις σημα ολοκληρη περιοχη?

 

Πολύ εύκολα ;)

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου εστειλαν σμσ οτι λυθηκε το προβλημα μου:wacko: κατι που φυσικα δεν ισχυε..παιρνω καπακι στο τηλεφωνο κ μου ειπαν οτι εχει προβλημα η περιοχη μου κ θα λυθει συντομα..εχει καταντησει αηδια..βγαινουμε μπαλκονι για να μιλησουμε..αν το ακουσω εκει που το χω παρατημενο να πιανει μια γραμμη
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι Αθήνα στην Κυψέλη και ενώ όταν έβαλα wind είχα στην περιοχή μου μια χαρά σήμα 3G που δεν είχα πριν με την Cosmote, τον τελευταίο καιρό έχω μια γραμμή σήματος και συνέχεια έχανα το σήμα εντελώς!!! :lol::lol::lol: όταν έκλεισα το 3G τότε είναι οκ το σήμα. Για μέσα στο σπίτι δεν με νοιάζει αλλά όταν είμαι απέξω είναι θέμα! κάτι παρόμοιο γίνεται και στο εξοχικό μου στον Τύμβο Μαραθώνα, πρέπει να έχω το κινητό σε ανοιχτό χώρο για να έχει 3G. Τι γίνεται γιατί τέτοιες πτώσεις στο 3G? όταν έβαλα wind πριν 1χρόνο δεν είχα πρόβλημα σε αυτές τις περιοχές με το 3G! και φυσικά ήταν και ένας λόγος που την προτίμησα αντί Cosmote που είχα πριν!

 

Υ.Γ μήπως τα έγραψα σε λάθος τοπικ? τώρα το είδα!

Link to comment
Share on other sites

Κάλυψη :blink: τι θα πει κάλυψη ...

 

Αλήθεια τι ταχύτητα έχει το GPRS

 

60kbps σύμφωνα με την wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον τελευταιο καιρο με gprs τρωει τρελο κολλημα και φορτωνει απο τραγικα αργα εως καθολου...Πιστευα οτι ηταν θεμα κινητου/ρυθμισεων οποτε εκανα format αλλα και παλι τα ιδια...

Με 3G ολα ειναι μια χαρα αλλα δεν εχουν ολες οι περιοχες, εκει ειναι το θεμα.

 

Αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον τελευταιο καιρο με gprs τρωει τρελο κολλημα και φορτωνει απο τραγικα αργα εως καθολου...Πιστευα οτι ηταν θεμα κινητου/ρυθμισεων οποτε εκανα format αλλα και παλι τα ιδια...

Με 3G ολα ειναι μια χαρα αλλα δεν εχουν ολες οι περιοχες, εκει ειναι το θεμα.

 

Αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο προβλημα?

 

δοκίμασε και με το μίνι όπερα να μπαίνεις διότι εγώ με κάλυψη 1ή2γραμμές στην γουίντ διότι τόσο ποιανεί σπίτι μου με κλειστό το παράθυρο μπαίνει αρκετά γρήγορα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα παρά να το δοκιμάσεις.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε και με το μίνι όπερα να μπαίνεις διότι εγώ με κάλυψη 1ή2γραμμές στην γουίντ διότι τόσο ποιανεί σπίτι μου με κλειστό το παράθυρο μπαίνει αρκετά γρήγορα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα παρά να το δοκιμάσεις.

Μπα δεν δουλεψε. Περιμενεις να φορτωσει και απλα δεν κανει τπτ.. Εχω δοκιμασει και με opera mobile 10.1 και 11 και με τον μανισιο browser. Παλαιοτερα δουλευε ρολοι δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει. Θα δοκιμασω καποια στιγμη και με αλλο κινητο και θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κατέβηκε σταθμός βάσης.Ήταν που ήταν χειρότερη απ' τις άλλες 2 η Γουιντ στην Θεσσαλονίκη, μ' αυτά τα ξηλώματα θα γίνει.......
Link to comment
Share on other sites

Βελτιωμενο το δικτυο στο GSM,το 3G παραμενει οπως ειναι και οι ταχυτητες πολυ πιο κατω απο τις αλλες,ομως με τις αναβαθμισεις που θα γινουν σε ολο το δικτυο με εξοπλισμο HUAWEI η Wind θα πεταει....εδω εχω ρουτερ της Huawei με τον οτε και πεταει ουτε μια φορα δεν ειχα αποσυνδεσεις,απο κει να καταλαβεις...
Link to comment
Share on other sites

60kbps σύμφωνα με την wikipedia

 

Γύρω στα 48kbps στον αέρα άρα θα υπολόγιζα 40Kbps σε application layer.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

σημερα αισθητα καλυτερα τα πραγματα επιτελουχ εχω σημα σε σχεδον ολο το σπιτι, να δουμε αν θα συνεχιστει...οι 20+ μερες ηταν υπερβολικα πολλες
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Βελτιωμένο το HSDPA στο Βόλο. Δεν κολλάει πλέον και καλύτερες ταχύτητες. Σχεδόν σταθερά πάνω από 2mbit! Well done Wind!

Και έμαθα θα πέσουν βροχές σε λίγες μέρες... Να το δω και να μη το πιστεύω! Επιτέλους μετά από τόσο καιρό άπνοιας...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πήλιο.

Η Wind είναι η μόνη που δε καλύπτει το χωριό Προμύρι Πηλίου... Είναι μεγάλο χωριό. Επιπλέον δε καλύπτεται οδικώς η διαδρομή Λαύκος Πλατανιάς σε μεγάλο μέρος. Η κεραία που μπήκε στο Λαύκο είναι σε κακή θέση με αποτέλεσμα να μη καλύπτει προβληματικά σημεία του χωριού (βέβαια είναι πολύ καλύτερη από Vodafone αλλά και πάλι έχει τρύπες με κεραία στο χωριό,αν είναι δυνατόν). Τουλάχιστον στη θέση που μπήκε έπρεπε να μπει GSM 900 και όχι 1800... Περισσότερο Μηλίνα καλύπτει παρά Λαύκο.

Η Vodafone έχει κεραία που καλύπτει Προμύρι και Πλατανιά καθώς και μεγάλο μέρος της διαδρομής - το 99% - στο δρόμο Λαύκο-Πλατανιά και θεωρώ ότι είναι η μόνη που καλύπτει σωστά την περιοχή.

Η Wind έχει κάτι αναλαμπές όταν έχει οπτική επαφή το κινητό με Σκιάθο και άλλα νησιά αλλά δε γίνεται έτσι δουλειά...Αυτό δεν είναι κάλυψη.

Επιπλέον να κάνει κάτι προς Καλά Νερά και Μηλιές αν θέλει να διατηρήσει πρωτιά στο Πήλιο...που φαίνεται να απειλείται από Vodafone.

Μα πάνε και βάζουνε κεραία πάνω από τα Λεχώνια με 2μ ιστό και GSM 1800. Τι να καλύψουνε με αυτές τις προδιαγραφές; Τουλάχιστον αν είναι να βάζουν GSM 1800 να ανεβάζουν τον ιστό στον ουρανό...

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπαα ξεκίνησαν βροχές στο μπλέ δίκτυο;;;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μπαα ξεκίνησαν βροχές στο μπλέ δίκτυο;;;

 

Για να αρχίσω να κάνω παράπονα Παναγιώτη κάτι θα βρέξει... :lol: Προσπαθώ να προλάβω πρόγραμμα επέκτασης :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...