Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω μια κλήση τότε από 3g πηγαίνει σε δεύτερης γενιάς δίκτυο. Γιατί το κάνει αυτό? Μήπως το κάνει μόνο σε εμένα? Εχω Ν73... Και είναι πολύ σπαστικό γιατί όταν σερφάρω στο ίντερνετ και με καλεί κάποιος στην συνέχεια κάνει κάποια ώρα να επανέλθει στο τρίτης γενιάς δίκτυο...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Είναι ρύθμιση που έχουν κάνει στο δίκτυο οι τεχνικοί τις wind από την εποχή όπου η μη-μετάβαση σε δίκτυο 2G δημιουργούσε πρόβλημα, ειδικά όταν έπεφτε το σήμα... Μιλάμε για το 2004...

 

Έκτοτε τα προβλήματα αυτά έχουν λυθεί αλλά η ρύθμιση έχει παραμείνει αν και πλέον η αλλαγή σε δίκτυο GSM γίνεται σε χαμηλότερο σήμα 3G απ'ό,τι παλιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω μια κλήση τότε από 3g πηγαίνει σε δεύτερης γενιάς δίκτυο. Γιατί το κάνει αυτό? Μήπως το κάνει μόνο σε εμένα? Εχω Ν73... Και είναι πολύ σπαστικό γιατί όταν σερφάρω στο ίντερνετ και με καλεί κάποιος στην συνέχεια κάνει κάποια ώρα να επανέλθει στο τρίτης γενιάς δίκτυο...

Μπορείς μετά την κλήση να κάνεις,αν θες,αναζήτηση δικτύων χειροκίνητα και με το που ολοκληρωθεί η αναζήτηση να επιλέξεις το 3G δίκτυο της Wind...Απλά για να μην περιμένεις πολλή ώρα.Πάντως,αυτό είναι κυρίως θέμα δικτύου,αλλά και συσευής,ανάλογα με τις ικανότητες του πομποδέκτη......Αλλά σχεδόν πάντα είναι θέμα δικτύου..

Link to comment
Share on other sites

Και σε Cote to ίδιο είναι. Γυρνάει σε 2G.

 

kotsianis7 αυτό που λες πως γίνεται?

Όταν πάω στην αναζήτηση μου βγάζει ένα δικτυο, το 3G cosmote πχ.

Δεν μου έχει 2, ενα 3G και ένα GSM.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Δε διαχωριζει δηλαδή το κινητό τα δικτυα 2ης και 3ηε γενιάς;Δεν ξέρω φίλε μου,απ'το δικό μου κάνω απλά μια αναζήτηση δικτύου,μου βγάζει από κάθε εταιρία το διαθέσιμο δίκτυό της στην περιοχή(2ης και 3ης γενιάς)και μετά επιλέγω.Μήπως γίνεται να κλειδώσεις το κιν σου μόνο σε 3η γενιά;Γιατί αν το κάνεις,δεν πρόκειται να γυρνάει σε 2η γενιά μιας και θα είναι ρυθμισμένο να συνδέεται μόνο στην 3η.Αν και δεν προτείνεται.Εκτός αν με το που βρεθείς εκτός κάλυψης 3g μπορείς μέσα από το μενού να το γυρίσεις σε gsm,χωρίς να χρειάζεσαι π.χ. υπολογιστή.

 

Εγώ,π.χ. στη Θεσ/νίκη το έχω μόνιμα σε 3η γενιά όταν βρίσκομαι οπουδήποτε αλλού πλην του σπιτιού μου(επειδή σπίτι δεν έχω 3η γενιά...Τ'ΑΚΟΥΣ WIND?ΣΤΟ ΕΠΤΑΠΥΡΓΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η 3Η ΓΕΝΙΑ!!Η VODA ΕΧΕΙ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΛΥΨΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ!!!!)

 

Υ.Γ.:Συγνώμη ρε παιδιά που σε κάθε απάντηση αναφέρω για την ανεπαρκή κάλυψη στην περιοχή μου,σας έχω πρήξει,αλλά αν ήσασταν στην περιοχή επί 2,5 χρόνια συνδρομητές θα σας είχαν γίνει τα νεύρα τσατάλια!!Να αλλάξω εταιρία δε γίνεται,επειδή με βολεύει στη χρήση που κάνω στο κιν μου-wap,έχει τα flexy προγράμματα κ.ά. και γενικά είμαι υπερ-ευχαριστημένος από την εταιρία.Λέτε την επόμενη φορά που θα μου τηλεφωνήσει ο γνωστός κύριος να τον προσκαλέσω για καφέ μαζί με 1-2 τεχνικούς να διαπιστώσουν το πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

 

Τ'ΑΚΟΥΣ WIND?ΣΤΟ ΕΠΤΑΠΥΡΓΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η 3Η ΓΕΝΙΑ!!Η VODA ΕΧΕΙ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΛΥΨΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ!!!!)

 

 

Στο Επταπύργιο???? Εδώ εγώ στην Άνω Πόλη λίγο πάνω από το προξενείο και μέσα στο σπίτι δεν έχω 3g σήμα!!:ninja:

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά στο Επταπυ'ργιο γίνεται καθημερινά της ΚΟΤΕ από κίνηση! :lol: Και είναι και δίπλα στον Περιφερειακό,ενας λόγος παραπάνω να καλυφθεί με ισχυρό και καλό σήμα όλη η περιοχή!Αν και η δική σου περιοχη έπρεπε να έχει ισχυρό 3g μιας και είσαι κέντρο!Εκτός και αν θεωρούν ότι με μια κεραία στη Βενιζέλου κάλυψαν όλο το κέντρο!Ή επίσης,εκτός αν είναι γι'αυτούς κέντρο μόνο η Τσιμισκή και η Βενιζέλου!Μα είμαστε με τα καλά μας;4 ολόκληρα χρόνια και δεν έχει καλυφθεί σωστά ούτε το 1/3 της Θεσ/νίκης;; :mad: :mad:

 

Εννοείς το τουρκικό προξενείο;όντως,εκεί δεν έχει καλό σήμα,προφανώς είτε δεν έχει κεραία είτε της την αφαίρεσαν λόγω του ότι πρέπει να τηρειται ο ηλίθιος και ανούσιος και επιστημονικά μη τεκμηριωμένος νόμος περί απόστασης 300 μέτρων από σχολεία,πανεπιστήμια και νοσοκομεία!!Αν και η Κοσμοτέ έχει κεραία τέρμα Κασσάνδρου στο ύψος των νεκροταφείων(μπρρρ),στη στροφή για Άγιο Παύλο!(απέναντι απ'το Γεωλογικό).Αλλά όπως και να το κάνουμε,"κρατική" εταιρία είναι αυτή όπως επίσης και Νο.1 εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα,μην τα ξεχνάμε αυτά!!(Φυσικά και ειρωνεύομαι!).Να μην την αφήσουμε να έχει κεραία ακριβώς στο απέναντι κτίριο απ'το Νοσοκομείο Γεννηματά όπως επίσης και απέναντι απ'τις αίθουσες του πανεπιστημίου όπου καθημερινά γίνεται μάθημα;Αλλά στην ΚΟΤΕ φυσικά δεν ισχύει ο νόμος αυτ΄'ος γιατι είναι η "κρατική" μας εταιρία!Η Wind και η Vodafone πειράζουν και πρέπει να φύγουν άμεσα,να εξοντωθούν γιατί είναι επικίνδυνες και προκαλούν καρκίνο!(Πάλι ειρωνεύομαι!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά στο Επταπυ'ργιο γίνεται καθημερινά της ΚΟΤΕ από κίνηση! :lol: Και είναι και δίπλα στον Περιφερειακό,ενας λόγος παραπάνω να καλυφθεί με ισχυρό και καλό σήμα όλη η περιοχή!Αν και η δική σου περιοχη έπρεπε να έχει ισχυρό 3g μιας και είσαι κέντρο!Εκτός και αν θεωρούν ότι με μια κεραία στη Βενιζέλου κάλυψαν όλο το κέντρο!Ή επίσης,εκτός αν είναι γι'αυτούς κέντρο μόνο η Τσιμισκή και η Βενιζέλου!Μα είμαστε με τα καλά μας;4 ολόκληρα χρόνια και δεν έχει καλυφθεί σωστά ούτε το 1/3 της Θεσ/νίκης;; :mad: :mad:

 

Εννοείς το τουρκικό προξενείο;όντως,εκεί δεν έχει καλό σήμα,προφανώς είτε δεν έχει κεραία είτε της την αφαίρεσαν λόγω του ότι πρέπει να τηρειται ο ηλίθιος και ανούσιος και επιστημονικά μη τεκμηριωμένος νόμος περί απόστασης 300 μέτρων από σχολεία,πανεπιστήμια και νοσοκομεία!!Αν και η Κοσμοτέ έχει κεραία τέρμα Κασσάνδρου στο ύψος των νεκροταφείων(μπρρρ),στη στροφή για Άγιο Παύλο!(απέναντι απ'το Γεωλογικό).Αλλά όπως και να το κάνουμε,"κρατική" εταιρία είναι αυτή όπως επίσης και Νο.1 εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα,μην τα ξεχνάμε αυτά!!(Φυσικά και ειρωνεύομαι!).Να μην την αφήσουμε να έχει κεραία ακριβώς στο απέναντι κτίριο απ'το Νοσοκομείο Γεννηματά όπως επίσης και απέναντι απ'τις αίθουσες του πανεπιστημίου όπου καθημερινά γίνεται μάθημα;Αλλά στην ΚΟΤΕ φυσικά δεν ισχύει ο νόμος αυτ΄'ος γιατι είναι η "κρατική" μας εταιρία!Η Wind και η Vodafone πειράζουν και πρέπει να φύγουν άμεσα,να εξοντωθούν γιατί είναι επικίνδυνες και προκαλούν καρκίνο!(Πάλι ειρωνεύομαι!)

 

Ναι το για το τουρκικό μιλάω... Τι να πω δεν ξέρω! Κοίτα πιο κοντά στα πανεπιστήμια πράγματι είναι το γεννηματά, ο αγιος δημήτριος, έχει και σχολεία αλλά πιο πάνω δεν έχει τίποτα γιατί δεν βάζουνε? Αλλά θα μ πεις είναι γεμάτο σπίτια...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Μπααα,δεν έβαλαν τόσα χρόνια,θα βάλουν τώρα;;Μην το ψάχνεις,φταίνε και οι εταιρίες και οι υπόλοιποι φορείς...Αφού καταφέρνουμε κι έχουμε την κάλυψη που έχουμε καλά είμαστε!!Απορώ κι αυτήν την κάλυψη πώς την πέτυχαν!!Αλλά μην κατηγορούμε μόνο τους φορείς...Όταν η Wind μας έχει ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΕΠΤΑΠΥΡΓΙΟ χρόόόνια ολόκληρα,δεν της φταιν οι άρμόδιοι φορείς για τις άδειες,αλλά το ξερό της το κεφάλι που δεν έχει καλύψει εν έτη 2007 τέλεια όλη τη Θεσσαλονίκη!! :mad::mad::mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία ρε παιδιά... Κατ' αρχάς να πω πως χρησιμοποιώ (ξανά) WIND εδώ και περίπου έναν μήνα. Έχω το WIND Plus Non-Stop και μπαίνω κανονικά σε WAP, Internet κλπ κλπ με τα γνωστά κόλπα... Το δίκτυο της WIND (μιλάω για 2G) είναι τόσο χάλια ως προς τις ταχύτητες παντού ή φταίει κάτι στην περιοχή μου (εδώ είναι η απορία); Παλιότερα δεν το θυμόμουν να είναι τόσο χάλια... Κάθε φορά που προσπαθώ να μπω είτε στο Internet μέσω Opera Mini αλλά είτε ακόμη και στο WIND Plus μέσω του browser του κινητού, χρειάζεται πόση ώρα για να μπει στο δίκτυο και άλλη τόση για να το φορτώσει... Αντίθετα όταν βάζω χειροκίνητα το δίκτυο της Vodafone (ισχύει εθνική περιαγωγή) μπαίνω άμεσα στο GPRS και κατεβάζω με πολύ γρηγορότερες ταχύτητες... Πλέον το έχω μόνιμα γυρισμένο στο δίκτυο της Vodafone γιατί δεν παλεύεται...
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα βρίσκεσαι σε μια απ'τις περιοχές που ισχύει ακόμη η εθνική περιαγωγή,ε;Πού συγκεκριμένα;Εγώ Θεσσαλονίκη και Βόλο που χρησιμοποιώ το κινητό,έχει μια χαρά ταχύτητες και στη 2η και στην 3η γενιά!Γιατι δεν τους στέλνεις ένα e-mail με λεπτομερή καταγραφή του προβλήματος να τους ξεχέσεις;Αυτό πρέπει να κάνουμε όταν οι εταιρίες δεν ανταποκρίνονται σωστά..... ;) Ξέχεσμα λοιπόν!!(Συγνώμη για την έκφραση ρε παιδιά,αλλά είναι η μοναδικη που περιγράφει με γλαφυρό τρόπο τον τρόπο αντίδρασής μας)..Έχω ξεχέσει εγώ....ουουου!Άπειρες φορές την εταιρία για την κάλυψη στην περιοχή μου! :lol: :lol: Ώσπου να βεραθώ και νε την κάνω!Τ'ακούς Wind? :mad: :mad:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γενικό πρόβλημα αυτό με τις ταχύτητες.

Μάλλον υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή.

Εγώ τόσους μήνες μια χαρά τη βόλεψα με το πλας νον στοπ(όπου πιάνει).

 

!Να μην την αφήσουμε να έχει κεραία ακριβώς στο απέναντι κτίριο απ'το Νοσοκομείο Γεννηματά όπως επίσης και απέναντι απ'τις αίθουσες του πανεπιστημίου όπου καθημερινά γίνεται μάθημα;Αλλά στην ΚΟΤΕ φυσικά δεν ισχύει ο νόμος αυτ΄'ος γιατι είναι η "κρατική" μας εταιρία!Η Wind και η Vodafone πειράζουν και πρέπει να φύγουν άμεσα,να εξοντωθούν γιατί είναι επικίνδυνες και προκαλούν καρκίνο!(Πάλι ειρωνεύομαι!)

 

Άσχετο:

Στέκεται ακόμα όρθιο αυτό το ερείπιο;

Το '96 ήταν χάλι και την παλεύει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα σκοπό να κάνω (συγκεκριμένα από το windkalipsi.gr που σε παίρνουν μέχρι και τηλέφωνο) απλώς ήθελα να επιβεβαιώσω πως δεν είναι γενικό το πρόβλημα...

Καβάλα είμαι... Ισχύει κανονικά η περιαγωγή -ευτυχώς δηλαδή γιατί αν περιμένω από το δίκτυο της WIND, σώθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή,όταν ισχύει η εθνική περιαγωγή συνέδεσαι στο wind plus μέσω του δικτύου της vodafone;Εκτός απ'τις ταχύτητες παρατήρησες κανένα άλλο πρόβλημα π.χ:κάλυψης ή είναι όλα εντάξει;Επίσης,στο windkalypsi όσες φορές τους καταχώρησα πρόβλημα δεν επικοινώνησαν μαζί μου,παρά μόνο όταν τους έστειλα e-mail!!Οπότε,e-mail καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή,όταν ισχύει η εθνική περιαγωγή συνέδεσαι στο wind plus μέσω του δικτύου της vodafone;Εκτός απ'τις ταχύτητες παρατήρησες κανένα άλλο πρόβλημα π.χ:κάλυψης ή είναι όλα εντάξει;Επίσης,στο windkalypsi όσες φορές τους καταχώρησα πρόβλημα δεν επικοινώνησαν μαζί μου,παρά μόνο όταν τους έστειλα e-mail!!Οπότε,e-mail καλύτερα...

Ναι επιλέγεις το δίκτυο της Vodafone και κάνεις κανονικά ό,τι θα έκανες και με το δίκτυο της WIND. Μόνο για 2G ισχύει φυσικά.

Εγώ μια φορά που τους έστειλα από εκεί με πήραν τηλέφωνο και το πρόβλημα είχε διορθωθεί στις επόμενες εβδομάδες. Αλλά ήταν όταν πρωτοδημιουργήθηκε το site...

Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαίνει ρε παιδιά τον τελευταίο μήνα με την Wind?Από μέσα Δεκέμβρη μου παρουσίασε σε άσχετες στιγμές το κινητό την ένδειξη:Δίκτυο κατηλειμμένο και έβγαλα με τη 2η και 3η φορά κλήσεις...Μου το παρουσίασε στον Αλμυρό Μαγνησίας γύρω στις 26-27 Δεκέμβρη το απόγευμα,σε 2η γενιά(δε θυμάμαι ακριβώς πότε),όπου ο Αλμυρός καλύπτεται από Σωρό και Αμαλιάπολη(κυρίως από Αμαλιάπολη,αλλά πόσο traffic είχε εκείνη η κεραία πια;;;).

 

Επίσης,στη Θεσσαλονίκη(περιοχή Επταπύργιο)τις τελευταίες μέρες ΕΚΤΟΣ ΑΠ'ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΣΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΚΑΙ Η WIND ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΤΗΣ(Συγνώμη ρε παιδιά για τα κεφαλαία αλλά η κατάσταση είναι απογοητευτική... :cry: :cry: :mad: :mad:)έχει πολύ αργές ταχύτητες σε διάφορες στιγμές της ημέρας και σέρνεται πολλές φορές(πάντα σε 2η γενιά...Για 3η ουδείς λόγος..Εδώ καλά-καλά δεν πιάνει η 2η,θα μιλάμε και για 3η; :mad: ).

 

Επίσης,σήμερα το πρωί περίπου στις 11.30 στο εμπορικό Mediterranean Cosmos ανά διαστηματα πάλι το Ίντερνετ σερνόταν(σε 3η γενιά!).Το ίδιο απόγευμα γύρω στις 19.00(σε 2η γενιά,στο Επταπυργιο)πάλι έβγαλε για λίγο ότι το δίκτυο είναι κατηλλειμμένο!!

 

Να πω επίσης ότι στο Επταπυργιο ακόμη και σε εξωτερικούς χώρους η ποιότητα ομιλίας είναι για τα μπάζα!!Προφανώς γίνεται περιοδεία της κλήσης σε διάφορες κεραίες που υποτίθεται ότι καλύπτουν την περιοχή(λέω υποτίθεται διότι το σήμα έρχεται κυρίως από κεραία στο κέντρο!!-θα εξηγήσω γιατί-και επομένως ακόμη και με φουλ σήμα είτε πέφτει η γραμμή είτε ακούς τον άλλον με διακοπές....

 

Τι συμβαίνει;1η φορά βιώνω τέτοιες καταστάσεις!Κοροιδεύουμε το πράσινο δίκτυο για αυτά τα πράγματα και θ'αρχίσουν να συμβαίνουν σε μας;;

 

Υ.Γ.:Παραπάνω λέω ότι σε εξωτερικούς χώρους στο Επταπύργιο-προς Άγιο Χαραλαμπο,στις Συκιές,-και στις γύρω περιοχές ότι το σημα σε μια πολλή μεγάλη περιοχή μάλλον έρχεται από το κέντρο(Προφανώς από ανοίγματα που υπάρχουν στα Κάστρα).Το σπιτι μου για παράδειγμα βρίσκεται ένα δρόμο πιο κάτω από τη στροφή του κόμβου 7 του Περιφερειακού(στο ύψος του Γιεντί Κουλέ-οι Θεσσαλονικείς φαντάζομαι γνωρίζουν).Η κοπελιά μου μένει στους Αγίους Αναργύρους,πίσω από τα Κάστρα και αυτή και το σπίτι της βλέπει λιμάνι στο ύψος της πλατείας Ελευθερίας.Το σήμα 2ης γενιάς σπίτι της είναι πολύ καλό(-60 έως -70 dB)και τα στοιχεία της κεραίας που την καλύπτει είναι:LAC/CellID-C04E/00005734,αντίστοιχα).Στο σπίτι μου,στα πιο πολλά σημεία εκπέμπει ακριβώς η ίδια κεραία(μιας και τα στοιχεία είναι τα ίδια).Το σήμα ποιότητας -85 έως -95 στα πιο πολλά σημεία.Προσθέστε και το γεγονός της περιοδείας κατά τη διάρκεια των κλήσεων και θα καταλάβετε για τι "κόλαση" μιλάμε....Ευτυχώς που δεν υπάρχουν και τείχη και το σπίτι μου βλέπει από ψηλά αλλιώς δε θα είχα καν σήμα...Και ερωτώ τους "υπεύθυνους" μηχανικούς του δικτύου:είναι σοβαρή δουλειά αυτή για να καλυφθεί η Θεσ/νίκη;;Ιδίως στα πολύ πυκνο-δομημένα της σημεία;Με κεραία απ'το κέντρο που εξυπηρετεί μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιοχή και πιάνει στην κωλοφαρδία από ανοίγματα που υπάρχουν λόγω των γκρεμισμένων τειχών του κάστρου;;(ας είναι καλά και το GSM το 900άρι,αλλιώς......Φαντάζομαι δηλαδή ότι θά'ναι 900άρι,αλλιώς δεν μπορώ να διανοηθώ πώς καταφέρνει και έχει έστω αυτην την ένταση που έχει...).Το πρόβλημα ίσως δεν είναι στην ισχύ του σήματος τόσο,όσο στο ότι ίσως να είναι λάθος ρυθμισμένες κάποιες παράμετροι του δικτύου με αποτέλεσμα να γίνεται η όλη περιοδεία κατα τη διάρκεια της κλήσης....

 

Τι έγινε ρε Wind?Θεωρεις ότι ολοκλήρωσες την κάλυψη στα GSM και είναι καταπληκτική;Μήπως θα ρίξουμε χρήμα για την 3η γενιά;Μήπως δε θες να καλύψεις την περιοχή;Τι απ'όλα;;Το θέμα είναι ότι ακόμη και η 3η γενιά στη Θεσ/νίκη και σε κάποια μέρη ακόμη είναι κατά πολύ υποδέεστερη των άλλων....Να έβλεπα τουλάχιστον μια θεαματική βελτίωση στην κάλυψη 3G σε όλες τις γειτονιές της Θεσσαλονίκης,να έλεγα:Εντάξει,ρίχνουν βάρος εκεί.Το θέμα είναι όμως πως ούτε αυτό γινεται....Αλλά υπάρχει και η φορητότητα...Κάποια στιγμή,μετά από τα δεκάδες e-mails που έστειλα,η υπομονή εξαντλείται...Ελεος!!

 

ΛΙΓΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΡΕ WΙΝD ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΕ ΒΛΑΠΤΕΙ!!! :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Άντε ντε που είσαι, μια βδομάδα ανενεργό το τόπικ και βαρέθηκα το φόρουμ....:lol:

Αν βρίσκεις το -85 έως -95 κακό που να δεις το -105 που έδειχνε εμένα στο σπίτι μου ή το κενό (ανύπαρκτο δίκτυο) που υπήρχε σε διάφορα μέρη στην περιοχή μου.

Βέβαια τώρα μιλάμε για Θεσ/νίκη και είναι τραγικό να επικρατεί τέτοια κατάσταση.

 

Anyway, αν θες φορητότητα σε cosmote ξέρω εγώ ένα super κατάστημα Γερμανός στο κέντρο!!!:lol::lol::lol::lol:(εκεί που πήγα εγώ, σε λέω θα πάθεις πλάκα!!!Εντελώς αλλού οι τύποι...)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε getolika,

 

δεν πόσταρα καθόλου για τον ίδιο λόγο κι εγώ,επειδή ήταν ανενεργό το θέμα!! :lol:

 

Anyway,σήμερα το πρωί πάλι προβλήματα χωρητικότητας!!Συγκεκριμένα,ήμουν στην Αγίου Δημητρίου σε 2η γενιά(η ανεπαρκής κάλυψη 3g υπάρχει μέχρι και στο κέντρο..... :mad: )και εμφανίστηκε το μήνυμα:Δίκτυο απασχολημένο...Μετά από λίγο,κατά τις 12.30,σε 3η γενιά στην Αριστοτέλους πάλι το ίδιο μήνυμα!Τι σκατά;Μήπως κάνουν τίποτα αναβαθμίσεις;Απαράδεκτο αν γίνεται αυτό σε ώρες αιχμής,αλλά δικαιολογεί εν μέρει την κατάσταση!Ουδέπουε εδώ και 2,5 χρόνια αντιμετώπισα προβλήματα χωρητικότητας και κολλήματα στο wap...Μου φαίνεται το επόμενο e-mail θα περιλαμβάνει και βρισίδια εκτός από την κάλυψη και για προβλήματα χωρητικότητας...

 

@Getolika,

πες μου πού είναι αυτό το κατάστημα να τρέξω αμέσως!! :lol:

Πέρα απ'την πλάκα,αν μέχρι το καλοκαίρι δεν αλλάξει η κατάσταση την κάνω όχι με ελαφρά αλλά με μεγάλα πηδηματάκια!!:mad:Αλλά η ΚΟΤΕ δε με βολεύει λόγω έλλειψης ενημέρωσης χρόνου και προγράμματος δωρεάν χρήσης wap...Η ΒΟΝΤΑ έχει έστω 30 mb...Απ'το ολότελα....Για ΒΟΝΤΑ δηλαδή με βλέπω η οποία στο Επταπύργιο ΦΥΣΑΕΙ!Παντού φουλ 3g σήμα,άριστες ταχύτητες και επίσης εξαιρετικά δυνατό και ποιοτικό gsm!Καλύτερη δουλειά και από ΚΟΤΕ,η οποία δεν έχει 3η γενιά καν,όπως και η WIND!

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή,18 Ιανουαρίου,το απόγευμα,πάλι:Δίκτυο κατηλειμμένο εμφανίστηκε 1-2 φορές.Περιοχές Κέντρο και Επταπύργιο.Στο κέντρο σε 3η γενιά και Επταπύργιο σε (κουτσή) 2η γενιά..Τι συμβαίνει;;; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Κατηλλειμένο δίκτυο και εδώ στο κέντρο Αθήνας (ανάμεσα από Βικτώρια και Αττική)...

 

Η περιοχή έχει γενικότερα πρόβλημα από τότε που τους κατέβασαν μία κεραία με 2G και 3G που κάλυπτε τέλεια την περιοχή και από ό,τι μου λένε κατά καιρούς από την wind προσπαθούν να καλύψουν όλη την περιοχή (μιλάμε για 3 τετράγωνα) με σήμα από γειτονικές κεραίες... Αλλά φαίνεται ότι η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο με αποτέλεσμα να εμφανίζεται συχνά κατηλλειμένο δίκτυο καθώς και να έρχεται ειδοποίηση κλήσεων παρόλο που το κινητό έχει 3/5 σήμα... Ιδιαίτερα σε ώρες αιχμής...

 

Επίσης πέντε τετράγωνα από εδώ υπάρχει κατάστημα wind στον Άγιο Παντελεήμονα όπου υπάρχει κάπως καλό σήμα, αλλά ένα τετράγωνο από το μαγαζί και το σήμα πέφτει δραματικά... Σε στενά ειδικά τίποτα... Μέσα σε σπίτια ακόμα χειρότερα...

Και η cosmote φαίνεται να έχει μικρό πρόβλημα μέσα σε σπίτια, η vodafone έχει αρκετά καλό σήμα 2G αλλά 3G τίποτα...

Παλιότερα είχαν και οι τρεις πολύ καλό σήμα... Φαίνεται ότι ο ιδιοκτήτης της ταράτσας που ήταν η κεραία τους ξήλωσε όλους...

 

Το θέμα είναι ότι τον τελευταίο 1,5 χρόνο το ανέφερα συνέχεια στην wind μέχρι που απενεργοποίησαν και το εργαλείο αναφοράς προβλημάτων στο windkalipsi.gr...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου gmmour,στο windkalipsi δεν έκανα ποτέ καταχώρηση,για το λόγο του ότι δεν υπάρχει καταχώρηση δήμου και περιοχής..Για ποιο λόγο το έβγαλαν,δεν ξέρω!Μήπως νομίζουν ότι έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά πανελλαδικά με το σήμα τους;;Anyway,μετά από 2,5 χρόνια στην Wind παω στη Vodafone!Αιτία είναι η αγνόηση της περιοχής του Επταπυργίου Θεσσαλονίκης σε θέματα κάλυψης..Αν η Wind επιμένει για χρόνια να αγνοεί συνδρομητές στην περιοχή,τότε πολύ εύκολα μπορούν να την αγνοήσουν και οι συνδρομητές της..Σημειωτέον,το έχω ξαναπεί και θα συνεχίσω να το λέω:η Vodafone έχει άψογο σήμα,τόσο 2ης όσο και 3ης γενιάς,ακόμη και σε υπόγεια..Φαντάζεστε τι καλή δουλειά έχουν κάνει οι άνθρωποι ώστε να έχεις 3 γραμμές σήμα μέσα σε ΥΠόγειο,2 ορόφους κάτω απ'τη γη και να μπορείς να κάνεις άνετα βίντεο-κλήση ακόμη και από κει;;Μη μιλήσουμε για το gsm,όπου όχι απλά φυσάει,αλλά πετάει κιόλας μη σας πω!!Άσχετο:αναβαθμίστηκε ο χάρτης και προστέθηκαν η Κατερίνη,η Δράμα,η Ελασσωνα και κάποιες περιοχές προς Τρίκαλα-Λάρισα!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ουσιαστικά αυτό έκαναν: έβγαλαν την επιλογή νομού και δήμου και δεν μπορείς να κάνεις αναφορά, παλιότερα δούλευε...
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο:αναβαθμίστηκε ο χάρτης και προστέθηκαν η Κατερίνη,η Δράμα,η Ελασσωνα και κάποιες περιοχές προς Τρίκαλα-Λάρισα!

 

Βάλανε και την Τσαγκαράδα Πηλίου όπου μπήκε πρόσφατα όπως μας είπε ο Μιχάλης 3G.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βάλανε και την Τσαγκαράδα Πηλίου όπου μπήκε πρόσφατα όπως μας είπε ο Μιχάλης 3G.

 

Μμμμ σιγά τη δουλειά.

Παρωδικό θα 'ναι.

Έβαλαν κεραία στην Τσαγκαράδα ή εφάρμοσαν το σύστημα που ίσχυε για τις Σέρρες;

Βάζεις μια κεραία για Σιδηρόκαστρο και ισχυρίζεσαι ότι καλύπτεις μέχρι το Κάιρο και το Σαντάνσκι;(ήτοι Κερκίνη /Τσαγκαράδα; ):lol:

Αν δεν κάνω λάθος η Κοσμοτέ δεν έχει 3g στα χωριά του Πηλίου,σωστά;

Και έχει η Wind???:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...