Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα καινούρια μηχανήματα έχουν δυνατότητα αναβάθμισης σε LTE και WiMAX με πολύ μικρές προσθήκες και με χαμηλό κόστος.

Πάντως αν εκεί λαγκαδά είναι ακόμη το ericsson 6000 στημένο τότε κλάφτα χαράλαμπε. Αν και νομίζω αλλάχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια μηχανήματα έχουν δυνατότητα αναβάθμισης σε LTE και WiMAX με πολύ μικρές προσθήκες και με χαμηλό κόστος.

Πάντως αν εκεί λαγκαδά είναι ακόμη το ericsson 6000 στημένο τότε κλάφτα χαράλαμπε. Αν και νομίζω αλλάχτηκε.

 

για ποιες συσκευες αναφερεσαι; και για αναβαθμιση του LTE ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Για την DBS3900 που υπάρχει σε κάθε APM30H και indoor BTS3900 φυσικά. Η baseband μονάδα που βρίσκεται μέσα στο σταθμό και εκτός απο 2mbit γραμμές παίζει και χιλιάρι ethernet (αρκεί να έχεις καμια οπτική τριγύρω όπως η voda). Αν δεν υπάρχουν οι γρήγορες γραμμές (στις περισσότερες περιπτώσεις wind δηλαδή) τότε έχεις gsm ομιλία και λίγο ψευτο3g. Σίγουρα είναι καλύτερο από όλα τα άλλα μηχανήματα όμως γι' αυτό φαίνεται και βελτίωση στο δίκτυο.

Όπου είναι δυνατόν οι σταθμοί αναβαθμίζονται σε outdoor μονάδες, μειώνουν το κόστος και την κατανάλωση ρεύματος και έχουν και δικό τους μπαταριοσύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Για την DBS3900 που υπάρχει σε κάθε APM30H και indoor BTS3900 φυσικά. Η baseband μονάδα που βρίσκεται μέσα στο σταθμό και εκτός απο 2mbit γραμμές παίζει και χιλιάρι ethernet (αρκεί να έχεις καμια οπτική τριγύρω όπως η voda). Αν δεν υπάρχουν οι γρήγορες γραμμές (στις περισσότερες περιπτώσεις wind δηλαδή) τότε έχεις gsm ομιλία και λίγο ψευτο3g. Σίγουρα είναι καλύτερο από όλα τα άλλα μηχανήματα όμως γι' αυτό φαίνεται και βελτίωση στο δίκτυο.

Όπου είναι δυνατόν οι σταθμοί αναβαθμίζονται σε outdoor μονάδες, μειώνουν το κόστος και την κατανάλωση ρεύματος και έχουν και δικό τους μπαταριοσύστημα.

 

επειδη δεν καταλαβα θελεις να πεις, αυτο αφορα τις κεραιες; και οχι τα κινητα τηλεφωνα , αρα για καποιον που εχει καποια συσκευη 3,5 g βλεπει καποια βελτιωση στην ταχυτητα του σηματος ; οσο για την wind δεν εχει το δικτυο της τελλας; αρα δεν συνδεεται με καποια κεραια; Ετσι δεν ειναι; το ιδιο δεν γινεται και με την σταθερη γραμμη της vodafone ; που χρησιμοποιει το δικτυο της χολ; ή οχι; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εδω και 3 εβδομαδες, στα ιδια μερη με την ιδια συσκευη, ενω ειχα ποιοτητα ηχου αψογη, αρχιζει να εχει διακοπες (οχι dropped calls, απλά πρεπει να μου ξαναπουν το ιδιο). Ψαχτειτε αγαπητοι της wind, γιατί σε λιγες μερες ληγει το πακετο q και θα βαλω πακετο vodafone :p (εγω και ο κυκλος μου)
Link to comment
Share on other sites

γιατί σε λιγες μερες ληγει το πακετο q και θα βαλω πακετο vodafone :p (εγω και ο κυκλος μου)

 

πιο πακέτο βόντα λες να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφορά τις κεραίες Γιάννη. Βλέπει βελτίωση ποιότητας σήματος άρα και παραπάνω ταχύτητα. Όχι δεν παίζει μόνο το δίκτυο σταθερής, δεν έχει σχέση, μιλάω για διασύνδεση του κέντρου με το σταθμό με οπτική ίνα για μεγαλύτερες ταχύτητες σε σχέση με τα μικροκυμματικά λινκ. Λογικό είναι αν έχεις 2gbps μέχρι το κέντρο τα μηχανήματα σου να δίνουν και μεγαλύτερες ταχύτητες.

π.χ. η voda εδώ στον περιφερειακό κοντά στο παπαγεωργίου στο pansite έχει οπτική ίνα και βαράει 48mbps με 64QAM διαμόρφωση, MIMO κλπ. Το ίδιο και στον 102 center στην Αριστοτέλους.

Η wind δεν έχει ακόμη τέτοια υποδομή και παίζει με 2mbit και ethernet που μεταφέρει με τα OptiX (μικροκυμματικά και αυτά) links της HUAWEI (καινούρια και αυτά) αλλά δεν είναι μεγάλης ταχύτητας και μεταβάλεται ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες. Δηλαδή παρέχει τα στανταρ 2μεγάμπιτα κανάλια και το ethernet παίζει ανάλογα με το loss κλπ κλπ. Οπότε με ένα ethernet που παίζει απο 1mbps μέχρι 89mbps μην περιμένεις να μεταφέρεις και πολλούς πελάτες 3G

Link to comment
Share on other sites

εδω και 3 εβδομαδες, στα ιδια μερη με την ιδια συσκευη, ενω ειχα ποιοτητα ηχου αψογη, αρχιζει να εχει διακοπες (οχι dropped calls, απλά πρεπει να μου ξαναπουν το ιδιο). Ψαχτειτε αγαπητοι της wind, γιατί σε λιγες μερες ληγει το πακετο q και θα βαλω πακετο vodafone :p (εγω και ο κυκλος μου)

 

Έλα!! Κάτσε να μυρίσουμε δάχτυλα για ποια περιοχή λες.. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

UPDATE μαγκες απο Τη Θεσσαλονικη !!!

 

Λοιπον εχουμε και ΛΕΜΕ !!!

 

Σε ΟΛΗ την ΜΑρτιου ανεβασμα-κατεβασμα Το ιντερνετ ειναι στο G αντε το πολυ E.

 

Σε ολη την Μποτσαρη τα ιδια !!

 

Σε ολη την ΠΕτρου Συνδικα τα ΙΔΙΑ !!!

 

Χαριλαου στην μυστακιδου σε ολη την οδο ΧΑΛΙΑ .

 

Πανοραμα ιντερνετ ΜΗΔΕΝ ΤΙΠΟΤΑ !!!

 

ΡΕ wind τι γινεται ; Θες να μας διωξεις ολους ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Α φίλε πανόραμα πολλά θες, εκεί έχει πλούσιους δεν θέλουν κεραίες. Μόνο ναρκωτικά.

Μπότσαρη κλπ έχει πολύ κόσμο ξέρεις τι φασαρία είναι να κουβαλήσεις αυτοκίνητα, μηχανήματα, εργαλεία κλπ σε ορόφους ψηλά και να στήσεις? Δεν πειράζει ας πιούμε καμια φράπα.

Link to comment
Share on other sites

Α φίλε πανόραμα πολλά θες, εκεί έχει πλούσιους δεν θέλουν κεραίες. Μόνο ναρκωτικά.

Μπότσαρη κλπ έχει πολύ κόσμο ξέρεις τι φασαρία είναι να κουβαλήσεις αυτοκίνητα, μηχανήματα, εργαλεία κλπ σε ορόφους ψηλά και να στήσεις? Δεν πειράζει ας πιούμε καμια φράπα.

 

χα χα . Μιλαμε φιλαρακι η Wind πιανει μονο Δυτικα και αυτο με το Ζορι (μιλαω παντα για internet H)

Γιατι αν πω για απλο σημα ενταξει ....Σπιτι μου ειμαι στον 3ο οροφο τελευταιο και εχω με το ζορι 1 γραμμη.

 

Εχω χασει απειρες κλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς οτι ο κεντρικός σταθμός Panorama 901 (η 4 δε θυμάμαι) είναι με 1Cell.... Μία κεραία.

και δεν μπορεί να αλλαχθεί γιατι είναι stealth.

Link to comment
Share on other sites

πιο πακέτο βόντα λες να βάλεις?

 

αναγκαστικά των 7ε (μου βγαινει τσαμπα, γιατι παιρνω bonus goals απο τον ΟΣΦΠ) οπως και ο υπολοιπος κυκλος μου. Δεν ειμαι φανατικος...

 

Έλα!! Κάτσε να μυρίσουμε δάχτυλα για ποια περιοχή λες.. :lol::lol::lol:

 

αγ.δημητριου (αρχη)+δελφων-παπαναστασιου (ακτινα 1km) :p

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η εικόνα και απο τις πολλές επικοινωνίες με το Θεό έχει παρεμβολές.

Το Interference cancellation που έχει to RAN13 λογισμικό μέσα στα huawei μάλλον είναι αναποτελεσματικό προς στιγμήν.

 

Τι να σου πω δεν ξέρω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για όποιον ξέρει, μιας και διάβασα κάτι στο αντίστοιχο topic της cosmote:

Η wind στον Προυσσό Ευρυτανίας έχει σήμα 3G;

Και γενικότερα στην Ευρυτανία πως τα πάει με το σήμα;

Εντάξει, ξέρω ότι είναι κατά κανόνα ορεινή περιοχή και δεν έχω πολλές αξιώσεις.

Ευχαριστώ.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο σπίτι που μένω δεν έχω καλό σήμα και δεν βλέπω να δίνεται femtocell λύση σύντομα, ξέρετε αν οι ακόλουθες λύσεις θα βοηθήσουν;

http://www.e-techshop.com/a-400-anametadotis-simatos-kinitis-tilefonias-repeater-amplifier-signal-booster-vodafone-wind-900mhz.html

http://www.ebw.gr/el/product/12285/Startech-GSM-Antenna-14-dbi-2-4-GHz-%28800-2500MHz%29-Keraia-esoteriki-exoteriki

 

Έξω από το σπίτι (χοντροί τοίχοι με μπετόν=μηδέν σήμα) πιάνει η wind, μέσα όμως τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για όποιον ξέρει, μιας και διάβασα κάτι στο αντίστοιχο topic της cosmote:

Η wind στον Προυσσό Ευρυτανίας έχει σήμα 3G;

Και γενικότερα στην Ευρυτανία πως τα πάει με το σήμα;

Εντάξει, ξέρω ότι είναι κατά κανόνα ορεινή περιοχή και δεν έχω πολλές αξιώσεις.

Ευχαριστώ.

 

Ναι η Wind εχει 3G στον Προυσσό Ευρυτανίας ήμουνα επάνω το διήμερο 9/11μέχρι 11/11/12 και το διαπίστωσα

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το 3G της Wind με μια F2G σύνδεση. Χτες ακριβώς έξω από το The Mall δείχνει 3G, αλλά αν κάνεις ότι το χρησιμοποιείς γυρίζει σε Edge. To ίδιο και στην Καλλιθέα, στην πλατεία Κύπρου μέχρι και ψηλά Θησέως προς Κουκάκι. Επίσης οι μπάρες του σήματος παίζουν πολύ. Μας δουλεύει η Wind νομίζω... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το 3G της Wind με μια F2G σύνδεση. Χτες ακριβώς έξω από το The Mall δείχνει 3G, αλλά αν κάνεις ότι το χρησιμοποιείς γυρίζει σε Edge. To ίδιο και στην Καλλιθέα, στην πλατεία Κύπρου μέχρι και ψηλά Θησέως προς Κουκάκι. Επίσης οι μπάρες του σήματος παίζουν πολύ. Μας δουλεύει η Wind νομίζω... :rolleyes:

 

κλειδωσε το στο 3g ! και ξανα προσπαθησε , μου εχει τυχει και με vodafone αυτο που σε πεταει απο το ενα σημα στο αλλο...

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

iPhone είναι, δε νομίζω ότι κλειδώνει κάπως μόνο σε 3G. Με Voda πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο διάολο κάνει αυτή wind στο Λαγκαδά το καλοκαίρι οι ταχύτητες ήταν τραγικές δεν έφταναν ούτε τα 300kbps τώρα βλέπω και 2ΜΒ άλλα το σήμα είναι οπού να ναι , μέσα στο Λαγκαδά εχω 3G + HSPA και έξω εχω άλλα στο σπίτι μου που είναι 700-800 μέτρα απο το δρόμο στα χωράφια δεν έχει 3G η HSPA .

Τι σόι εμβέλεια έχουν αυτές κεραίες :mad:

Γιατί Cosmote και Vodafone έχουν όλα όλα (εκτός απο 4G:lol:)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και να ηταν μονο οι ταχυτητες,ενω οι αλλοι πηγαινουν σιγα σιγα στο 4G και ενισχυουν σημαντικα καθε μερα το 3G η αγαπητη μας wind δεν εχει καλυψει τα βασικα στην Ελλαδα σε 3G,το πλανο της εταιριας ειναι μεχρι το 2016 αλλα μεχρι τωρα περιμενα μεγαλυτερη κινητικοτητα,ειδικα σε πρωτευουσες νομων επρεπε ηδη η καλυψη να εχει τελειωσει,επρεπε να ειχαν ξεμπερδεψει με αντικαταστασεις μεσα στις πολεις εδω και ενα χρονο....η vodafone to 2010 πηγε το εκανε μεσα σε ενα καλοκαιρι δε ξερω ποσους σταθμους με τη μια τοποθετησε το 2100 και ξεμπερδεψε,η φαση ειναι οτι η vodafone και το χω προσεξει απο παλια αυτο εχει πιο δυνατο σημα ακομη και με λιγοτερους σταθμους σε μια περιοχη απο τις αλλες,ισως και να τα τσιτωνει σε καποια σημεια αλλα εκει που πρεπει να δινουν ολες full power ειναι προς σκοπια και τουρκια που προκαλουν με την εμβελεια οι εταιριες τους προς Ελλαδα...
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι πρέπει να φτιάξει την κάλυψη σε 3g όπως οι άλλοι.

Φυσικά εάν το κάνει σιγά μην αφήσει τα 30gb στα 25€ για πάντα !

 

Την κάλυψη σε 3g εκτός των πόλεων (για επαρχία) χλωμό το βλέπω…..

 

Όταν τα κονομήσω θα πάω στις άλλες εταιρίες που πιάνουν σχεδόν παντού και ας ξεπερνώ τα 10gb που δίνουν οι άλλοι….. Λεφτά να υπάρχουν και όλα κανονίζονται … :) :) :)

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...