Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον φιλε ημουν καλοκαιρι μηχανιωνα με vodafone και οχι δεν ειχε σημα 3g τοτε. (Αν και πιστευω δεν θα βαλαν ουτε τωρα)

 

Με Wind δεν ξερω (αν θυμαμαι ομως καλα (δεν ειμια σιγουρος) στην αναζητηση δικτυων που ειχα κανει Wind και COTE ειχαν). Παντως συμφωνα και με την χαρτη η Wind διχνει οτι εχει 3G

Link to comment
Share on other sites

- Τhank you, GreekMu. ;)

 

- Παρ' όλα αυτά, θα ήθελα να διαβάσω και την άποψη του Πέτρου ή του mixtri ή οποιουδήποτε άλλου φίλου, ο οποίος γνωρίζει καλύτερα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Που να ξέρει ο mixtri από Μηχανιώνα ;

Ρώτα τον για Θεσσαλία να σε μιλάει για μέρες !

 

- Το ξέρω, για μέρες όμως ... ! ;) Michael, the Networks' mobile boy ... ;)

 

- ''Ανηφορίζει'' στην Συμπρωτεύουσα, συχνά-πυκνά, ξέρω εγώ ! ;)

Link to comment
Share on other sites

- Τhank you, GreekMu. ;)

 

- Παρ' όλα αυτά, θα ήθελα να διαβάσω και την άποψη του Πέτρου ή του mixtri ή οποιουδήποτε άλλου φίλου, ο οποίος γνωρίζει καλύτερα. :cool:

Αν εννοείς εμένα, δυστυχώς έχω χρόνια να πάω προς Μηχανιώνα. Πάντως θυμάμαι ότι μέχρι πριν μερικά χρόνια ούτε GSM δεν είχε εκεί η vodafone. Μόνο στην παραλία έπιανε από απέναντι (Κατερίνη). H wind είχε έναν μεγάλο ιστό σε ένα ύψωμα πάνω από τη Μηχανιώνα (όπου μετά έβαλε και η voda). Ίσως η wind στον ιστό αυτό να έχει προσθέσει και 3G και γι' αυτό να δείχνει στο χάρτη ότι καλύπτει την περιοχή.

 

Οι ιστοί βρίσκονται κάπου εκεί που είναι το σταυρουδάκι στο παρακάτω link:

http://www.wikimapia.org/#lat=40.465495&lon=22.867785&z=14&l=14&m=a&v=2

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ναι Πέτρο, εσένα εννούσα. Τhank you ειλικρινά πάντως, για την απάντηση και το ωραίο link. ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε η καβάλα στο 3G πάλι...

 

Αλλά στην χρυσούπολη κοντά, προς θάλασσα δεν έχει 3G.. και ας είναι μπλέ! :(

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επίσης,σύμφωνα με το χάρτη μπήκε 3G και στην Κοζάνη και στο Σιδηρόκαστρο!Άρχισε να ξαναπροσθέτει 3G η Wind σιγά-σιγά!:D

 

Πάντως,έχω να πω ότι το 3G δίκτυο σε κάλυψη στη Θεσσαλονίκη είναι πάρα πολύ καλό και εκτεταμένο,ιδίως από Βαρδάρη μέχρι και Σίνδο,όπου σε όλη τη διαδρομή είναι φουλ και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ανετότατα ό,τι θες!Εξαιρετική δουλειά!Ένα απόλυτα πυκνό δικτυο!Αυτό που πρέπει να έχουν όλες οι εταιρίες!Ας μας θυμηθεί λίγο και πάνω στο Επταπύργιο,όπου η κάλυψη 2G και 3G είναι αισχρή.... :( Πόσο ακόμη θα παρακαλάμε;:mad: Η Βόντα γα....ει εδώ πάνω και σε 2G και σε 3G!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης,σύμφωνα με το χάρτη μπήκε 3G και στην Κοζάνη και στο Σιδηρόκαστρο!Άρχισε να ξαναπροσθέτει 3G η Wind σιγά-σιγά!:D

 

Όχι απλά Σιδηρόκαστρο,αλλά αν δεν κάνω λάθος έφτασε μέχρι την ανατολική όχθη της λίμνης Κερκίνης!!!Καλύπτει και ένα μέρος του Μπέλλες και του Στρυμόνα!

Όλο και κοντοζυγώνει!:happy:

Ρε παιδιά βάλτε και από την άλλη μεριά καμιά κεραία να επιστρέψω!:)

Αφού σας έβγαλε που σας έβγαλε ο δρόμος βάλτε και πιο δυτικά!Σέρρες->Σιδηρόκαστρο->?Κερκίνη-Πορόια;

Καλά το πάτε,μια ευθεία είναι από εκεί που είστε!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Aν ειδα σωστα μπηκε και στην πελλοπονησο!

Σε μια μεγαλη περιοχη βορεια της αμαλιαδας ?

Το Αργος, ειχε καλυψη πριν?

Link to comment
Share on other sites

Aν ειδα σωστα μπηκε και στην πελλοπονησο!

Σε μια μεγαλη περιοχη βορεια της αμαλιαδας ?

Το Αργος, ειχε καλυψη πριν?

 

Σωστά είδες!Κάναμε πριν μια μελέτη του χάρτη με τον ειδικό επί των θεμάτων κάλυψης...:lol:

Για την περιοχή κοντά στην αμαλιάδα μπήκε τώρα!Στο Άργος δε θυμάμαι αν είχε.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως όπου υπάρχει κάλυψη 3ης γενιάς να είναι πυκνή...Τουλκάχιστον όπως στη Θεσ/νίκη :p

 

Getolika,είσαι μήπως προς Θεσσαλία μεριά;Αν ναι,έλεγξες εκεί πώς είναι η καλυψη;Εγώ θα κατέβω Βόλο-Τρίκαλα τα Χριστούγεννα στους δικούς μου για διακοπές οπότε τότε θα μπορώ να εξάγω συμπεράσματα για το αν και πόσο έχει βελτιωθεί η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Στην Κοζάνη εχεί 3G εδώ και 2 χρόνια.

 

Επίσης,σύμφωνα με το χάρτη μπήκε 3G και στην Κοζάνη και στο Σιδηρόκαστρο!Άρχισε να ξαναπροσθέτει 3G η Wind σιγά-σιγά!:D

 

Στην Κοζάνη η Wind έχει 3G από το Νοέμβριο του 2005 - απλώς ύστερα από κάποια ανανέωση του χάρτη, πρόσφατα, στη Μακεδονία, ξέχασαν να το ξαναβάψουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Aν ειδα σωστα μπηκε και στην πελλοπονησο!

Σε μια μεγαλη περιοχη βορεια της αμαλιαδας ?

Το Αργος, ειχε καλυψη πριν?

 

οχι, στο Αργος τωρα μπηκε στον χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως όπου υπάρχει κάλυψη 3ης γενιάς να είναι πυκνή...Τουλκάχιστον όπως στη Θεσ/νίκη :p

 

Getolika,είσαι μήπως προς Θεσσαλία μεριά;Αν ναι,έλεγξες εκεί πώς είναι η καλυψη;Εγώ θα κατέβω Βόλο-Τρίκαλα τα Χριστούγεννα στους δικούς μου για διακοπές οπότε τότε θα μπορώ να εξάγω συμπεράσματα για το αν και πόσο έχει βελτιωθεί η κατάσταση...

 

Δεν έχει υπάρξει κάποια βελτίωση στο Βόλο τελευταία.Πιάνει πολύ καλά στην παραλία,αλλά όχι και τόσο στο κέντρο γενικότερα.Επίσης προς την Αναλήψεως πιάνει αρκετά καλά.

Αν συγκρίνεις με Βόνταφον 3g βέβαια μπορείς να πεις ότι η Wind έχει τέλεια κάλυψη!:lol:

Καμιά σχέση όμως με Κοσμοτέ η οποία ξεχειλίζει!Από ταχύτητες δυστυχώς χάλια!Άσε που αν πάρεις τηλέφωνο σε πετάει σε 2g λόγω cell- breathing!Τώρα μιλούσα ΄μέσω 3g και έκανε ένα φοβερό hand over:Άνοιξε η γη και κατάπιε το συνομιλητή μου!

 

 

Καρδίτσα Τρίκαλα δεν έχω πάει αλλά από ότι ακούω από τον mixtri έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Πρέπει να μπήκε κεραία και στη λ.Πλαστήρα (δεν είναι επιβεβαιωμένο).

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι ο νέος δήμαρχος να την αφήσει να βάλει 2-3 κεραιούλες στο κέντρο να σου πω εγώ μετά για την υπεροχή της ΚΟΤΕ.. :p Είναι γεγόνός πάντως ότι η Wind σε πόλεις έχει αρκετά πυκνό δίκτυο...Μακάρι να την αφήσπυν να βάλει καμιά κεραία!Γενικά όμως στη Μαγνησία δεν έχει κάνει και την καλύτερη δουλειά!Το μεγαλύτερο μέρος του ν ομού είναι εκτός κάλυψης 3ης γενιάς.. :(

 

Από Πτολεμαίδα υπάρχει κανένα νέο;Τι έγινε με την κεραία που ξήλωσε ο μ...ας ο δήμαρχός σας;Δεν έχει όντως καθόλου 3G όπως δείχνει ο χάρτης;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δει τον παλιό χάρτη κάλυψης 3g της wind μπορεί να επισκευτεί το site της q (http://www.myq.gr) . Με εξαίρεση τη Μακεδονία,όπου δεν δείχνει πουθενά 3g, μπορείτε να συγκρίνετε την κάλυψη τώρα!

Αυτό ισχύει τώρα που γράφω.

Πράγματι στο Άργος δεν είχε.

Link to comment
Share on other sites

Signomi gia ta greeklish, logo tou oti mpeno me to kinito+desktop, den emfanizei tous ellinikous xaraktires, gia auto kai tropopoiisa to mynima.

 

Sidirokastro den yparxei 3g sima. To eksakrivosa prin mia ora. Lypamai an o xartis apexei apo tin pragmatikotita. An yparxei allos fillos, parakalo as to epivevaiosi.

 

Kai pali sygnomi gia ta greeklish.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινοντας παλιο και νεο χαρτη, υπαρχει και επεκταση στην περιοχη του Καρπενησιου,

Και ?μειωση στην περιοχη νοτια της καρδιτσας στον χαρτη θεσσαλιας...περιεργο, η απλα λαθος του χαρτη?

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι ο νέος δήμαρχος να την αφήσει να βάλει 2-3 κεραιούλες στο κέντρο να σου πω εγώ μετά για την υπεροχή της ΚΟΤΕ.. :p Είναι γεγόνός πάντως ότι η Wind σε πόλεις έχει αρκετά πυκνό δίκτυο...Μακάρι να την αφήσπυν να βάλει καμιά κεραία!Γενικά όμως στη Μαγνησία δεν έχει κάνει και την καλύτερη δουλειά!Το μεγαλύτερο μέρος του ν ομού είναι εκτός κάλυψης 3ης γενιάς.. :(

 

Από Πτολεμαίδα υπάρχει κανένα νέο;Τι έγινε με την κεραία που ξήλωσε ο μ...ας ο δήμαρχός σας;Δεν έχει όντως καθόλου 3G όπως δείχνει ο χάρτης;

 

Οχι δεν εχει 3G, δυστυχος... με τετοιο δημαρχο. Και το κακκο δεν ειναι οτι δεν εχει 3G αλλα και στο κεντρο της πολης η καλυψη σε 2G ειναι χαλια (χαμηλο και σε αρκετα σημεια εκτως δικτυου)

 

Το ιδιο υσχιει και για την vodafone (που ειναι πολυ ελαφρως χειροτερη) γιατι της ξυλοθηκε και αυτης μια κεραια ποιο πριν απο την wind :mad:

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια ρωτάω,αλλά στις τοπικές σας εφημερίδες δε βρέθηκε κανείς να τον κράξει που οι συνδρομητές Wind-Voga δεν έχουν πλέον σήμα;Αλλά να μου πεις,αν ήταν παράνομα τοποθετημένες οι κεραίες θα σας τη βγει κι από πάνω ο παπ....ας :mad:

 

Γιατί δεν τον κράζουν μερικοί δημότες να έρθει στα ίσα του;Τι να πω ρε π...... μου,καθάρματα :mad:

 

Λογικά,για να δείχνει ο χάρτης κάλυψη στο Σιδηρόκαστρο και στις γύρω περιοχές θα έχει μπει και πιθανόν θα λειτουργήσει αυτές τις μέρες...Ίσως να κάνουν ακόμη εργασίες με την τοποθέτηση των κεραιών και να είναι ζήτημα ημερών να λειτουργήσει το 3G...Τυχεροί!!Σας ζηλεύω!Και στο Επταπύργιο Θεσ.νίκης περιμένουμε ακόμη όχι μόνο για 3G αλλά και για ποιοτικό GSM,που μόλις μπεις σε σπίτι προσπαθείς να μαντέψεις τι λέει ο άλλος!Βάλε λίγο το χέρι στην τσέπη ρε Wind!Τι καβούρια είν'αυτά;Τρελλαίνομαι να βλέπω 3η γενιά μέχρι καα στην Αμοργό και την Κάλυμνο και να μην έχει σε μια περιοχή που καθημερινά περνάν χιλιάδες κόσμου :mad:

Καλά κάναν και έβαλαν και σ'αυτά τα νησιά που ανέφερα σαν παράδειγμα και μπράβο τους,αλλά πείτε μου,που θα το χρησιμοποιήσουν πιο πολύ το HSDPA??Αλλά θα μου πεις,δεν έχουν καν κάλυψη GSM,για HSDPA μιλάμε;Ξοδέψου λίγο Wind!!!όχι να καλύπτουμε ολόκληρες περιοχές με κεραίες από το κέντρο και όπου φτάσουν!! :mad:

Όχι τίποτα άλλο,αλλά η κάλυψη 3G και GSM είναι πυκνότατη σε αρκετές περιοχές και χαλάει η καλή εικόνα..

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινοντας παλιο και νεο χαρτη, υπαρχει και επεκταση στην περιοχη του Καρπενησιου,

Και ?μειωση στην περιοχη νοτια της καρδιτσας στον χαρτη θεσσαλιας...περιεργο, η απλα λαθος του χαρτη?

 

λάθος εκτίμηση κάνεις :p στην περιοχή της Καρδίτσας όχι μόνο δε μειώθηκε αλλά αυξήθηκε. π.χ. έξω από Σοφάδες στον κάμπο μπορείς να κάνεις και video call :p Δοκιμασμένο. Γενικότερα προστέθηκαν αρκετές νέες περιοχές και το χειμώνα αναμένεται κατακόρυφη αύξηση των κεραιών 3ης γενιάς:) Αλλά περισσότερο με στεναχωρεί που σταμάτησε όπως φαίνεται η επέκταση δικτύου 2ης γενιάς!!! Καιρό έχω να δω νέο σταθμό βάσης 2ης γενιάς,και να πεις ότι δεν έχει ελλείψεις η WIND... αρκετές μάλιστα! Προσωπικά προτιμώ να τελειοποιήσει 2η γενιά και μετά επέκταση 3ης γενιάς.

Σιδηρόκαστρο κανονικά θα έπρεπε να έχει.έχουν τελειώσει οι εργασίες...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@MIXTRI,

 

αναμένεται κατακόρυφη αύξηση κεραιών παντού ή μόνο σε Θεσσαλία;Για περιφερειακό Θεσ/νίκης και Επταπύργιο υπάρχει τ'ιποτα νεοτερο; :p

 

Όσον αφορά αυτό που λες με τη 2η γενιά,σε συνομιλία με τον δημόσιο-υπάλληλο που παίρνει τηλ για θέματα δικτύου :lol: να σου πω ότι σχεδιάζουν ενίσχυση της 2ης γενιάς στην πόλη του Αλμυρού μετά από κάποια προβλήματα που τους ανέφερα ;)

Τι θα γίνει και πότε,άγνωστο....:rolleyes:

 

Άρα,σίγουρα σε κάποιες περιοχές έχουν κάποια σχέδια...Αλλιώς,δεν πρόκειται να τους αφήσω σε ησυχία!!!mail στο mail θα παίρνουν!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε ποιο mail μπορω να στηλω στην wind, για να τους ρωτησω για την κατασταση στην πτολεμαιδα και αν μπορουν να με απαντησουν ποτε αναμενετε βελτιωση του 2g σηματος η και ξανα λειτουργεια του 3g ? (Δεδομενου της καταστασης αυτης που υπαρχει εδω)

 

Ειχα στηλει το προβλημα με το 3g και με ειπαν οτι οντως υπαρχει προβλημα με την καιρεα, αλλα δεν με ειπαν αν αναμενετε αμεσα βελτιωση. Και στην voda ππου ειχα αυτο το προβλημα και τους εστηλα, και εκει το παραδεχτηκαν και ειπαν οτι θα κανουν κατι (αυξησαν το σημα μαλλον απο της κεραιες που ειναι εκτως πολης, για να πιανει λιγο καλυτερα μεσα) αλλα δεν αναμενετε αμεσα βελτιωση της καταστασης (καταλαβενεται...) για αυτο και εφυγα

Link to comment
Share on other sites

Στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών στείλτους!Δε θυμάμαι ακριβή διεύθυνση,αλλά μπες στο site και επέλεξε επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών και θα σου βγάλει μια φόρμα που θα τη συμπληρώσεις..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...