Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Ιστιαια Ευβοιας παντως,η wind δεν εχει κεραια μεσα στην πολη.ηθελε να βαλει επι εποχης telestet αλλα οι κατοικοι ειχαν αντιδρασει.ωστοσο την ιδια περιοδο η vf τοποθετησε κεραια σε κεντρικο κτιριο(συγκεκριμενα απεναντι απο τον ΟΤΕ,δηλαδη απεναντι απο την κεραια Cosmote),παρα την αντιδραση των κατοικων.η vf μια χρονια που ειχε ριξει χιονι και η κεραια στο βουνο ειχε χαλασει,ειχε μεινει αρκετες μερες off,γι'αυτο και προεβη σ'αυτη την κινηση.παντως η wind πιανει πολυ καλα,σχεδον σαν τις αλλες,αν και δεν εχω ιδεα που βρισκεται η κεραια της!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Λογικά για τέτοιο χάλι μια κεραία η καθε μία θα έχει (VF & Wind)... Μπορώ να το ρωτήσω και θα σου πω. Τι να πω...:(

 

Η Vodafone είμαι 1000% σίγουρος ότι δεν ενδιαφέρεται για την περιοχή.H WIND θα βάλει κεραία σύντομα αλλά τώρα με τις φωτιές μάλλον αν αναβάλλεται:cry:

Από Σεπτέμβριο θα μπουν πολλές κεραίες Πανελλαδικά:) Περιμένετε λίγο βέβαια,αναβάλλονται κάποιες τοποθετήσεις αλλά ελπίζω να μη βγουν εκτός χρονοδιαγράμματος...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Dunamwsan thn keraia?

Vodafone radio sta fm thn ekanan apo oti katalava ean den tous afhnan na valoun allh.

A kai gia na mhn ksexniomaste emena mou apanthsan oti pragmati den kaluptoun to meros gia to opoio tous eipa alla den skopeuan na kanoun kai kati(perimenoun na anoiksei to ethniko roaming h mallon htan hdh anoixto)...

 

Συνηθως βαζουν νεα. Δεν δυναμωνουν.

Link to comment
Share on other sites

...τις τελευταιες μερες παρατηρω πολυ μεγαλες ασταθειες στο HSDPA 3Gδυκτιο της Wind στο Ηρακλειο Κρητης.

Κατι πειραξανε παλι...standar!!

απο τα 110 Kilobytes πευτει στα 5 Κιλοbytes και αυτο γινεται συνεχεια, ενω το σημα ειναι καλο... κατι δεν παει καλα με το core της WIND στο Ηρακλειο Κρητης, εχω κανει tests και με πολλαπλες συνδεσεις σε TV APN , και σε Internet APN της WIND, ειναι συγουρα προβλημα core δυκτιου .

 

Επισης πολλα π ε ι ρ α χ τ ι ρ ι α εχει και η Vodafone τελευταια και ενω εχει καλο backbone και 3G δυκτιο στο Ηρακλειο δεν μπορει να πιασει ταχυτητες ..και ο λογος...ο "κακο-setup-αρισμενος" HTTP gateway ( transparent proxy server) που ορισμενες ωρες της ημερας κολλαει στο "waiting for reply" ..ΑΙΣΧΟΣ. ...και βλεπει και τι επισκεπτομαστε...ετσι για να κανει υποκλοπες και στο ιντερνετ... :) ...το ιδιο και η WIND...

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όλη τη μέρα στη Μεταμόρφωση & Χαλάνδρι το WAP μέσω 3G κολλάει συνεχώς & βγάζει σφάλμα σύνδεσης, ενώ μέσω GPRS όλα καλά. Ελπίζω να διορθωθεί άμεσα...

Ακόμα τίποτα, αρνείται πεισματικά να μπει...

Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρατηρώ κάτι αντίστοιχο προς Κηφισιά - Ν. Ερυθραία μεριά, φαντάζομαι ότι είναι κάτι γενικότερο ;)
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα παραπανω 'Από Σεπτέμβριο θα μπουν πολλές κεραίες Πανελλαδικά...' Αυτο ετοιμαζουν και οι 2 εταιρειες αφου θα παρεχουν νεες ολοκληρωμενες υπηρεσιες, λεγεται οτι απο Οκτωβριο τα σημεια παρουσια 3G θα πολλαπλασιαστουν .Για να δουμε επιτελους...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρατηρώ κάτι αντίστοιχο προς Κηφισιά - Ν. Ερυθραία μεριά, φαντάζομαι ότι είναι κάτι γενικότερο ;)

 

Σήμερα φαίνεται να δουλεύει κανονικά.. για να δούμε!

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

απλά να σου πω ότι εγώ είπα περίπου αυτά που λες σε περισσότερους από έναν εκπροσώπους στο 1231(8) αλλά περίπου οι μισοί μου έλεγαν ότι δεν έχει τίποτε η γραμμή μου και οι υπόλοιποι μου έλεγαν ότι κάτι τρέχει με τις ρυθμίσεις μου στο κινητό μου. Σε κάναν-δύο που επέμεινα να κάνουν επανεκίνηση τη γραμμή μου, μου είπαν να περιμένω λίγο και μετά ότι έγινε. Τι να σου πω, όχι ότι έγινε τίποτε τρομερό αλλά το να λες "δεν έχω πρόσβαση στο GPRS δίκτυο" και να σου λεν συνεχώς "έχετε λάθος ρυθμίσεις" είναι τουλάχιστον κουραστικό. ;)

 

για να αποδίδουμε και ... τα του καίσαρος τω καίσαρι: Σήμερα που έβαλα ξανά την κάρτα SIM που είχε το πρόβλημα στο κινητό, είδα ότι έχει πρόσβαση στο GPRS δίκτυο. Ίσως το πρόβλημα λύθηκε οριστικά(?) Για τσεκάρετε και οι υπόλοιποι/ες που είχατε παρόμοιο(α) προβλημα(τα). ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα φαίνεται να δουλεύει κανονικά.. για να δούμε!

 

Στο Χαλάνδρι εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα στο 3G... Το GPRS δουλεύει απροβλημάτιστα.

Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Στο Χαλάνδρι εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα στο 3G... Το GPRS δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

Φαίνεται πάει με την ώρα γιατί πράγματι αυτή την στιγμή μου κάνει πάλι νερά και εμένα...

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πάει με την ώρα γιατί πράγματι αυτή την στιγμή μου κάνει πάλι νερά και εμένα...

 

Και στον Βόλο χθες έμαθα ότι έκανε "νερά" η 3η γενιά αλλά το διόρθωσαν!

Από εκεί και πέρα...

Σήμερα πήγα στο χωριό Φανάρι Ν.Καρδίτσας.Ενώ ήλπιζα ότι το πρόβλημα στην κεραία στα Κανάλια θα είχε διορθωθεί τουναντίον είδα την ίδια κατάσταση...

Δυστυχώς η κεραία έχει ακόμα very low priority(ch 2,16) και σε συνδυασμό με low priority από τις γειτονικές κεραίες έχουμε μια ωραιότατη αναστροφή προτεραιότητας και ακόμα πιο "δραματικά" drop call. Σημειώνω ότι η κεραία είχε προγραμματιστεί να αναβαθμιστεί το Πάσχα του 2007 σε dual band(δυστυχώς τίποτα) γιατί είναι σε πλεονεκτική θέση και εξυπηρετεί "τρελό" ποσό συνδρομητών στην περιοχή.Κάτι τέτοιο(αλλαγή σε dual band ακόμα και σε dual mode...) τουλάχιστον θα άλλαζε το priority της κεραίας σε "normal" και θα είχαμε πολύ καλή ποιότητα στην περιοχή.

Εν ολίγοις θα περιγράψω για ακόμη μια φορά τι συμβαίνει στα ορεινά χωριά(ακόμα και μέσα στα Κανάλια,στο Φανάρι κ.τ.λ.) Συνδεόμαστε με την κεραία αυτή(συγκεκριμένα στο σπίτι μου με -45dBm,ch 16) και μόλις πάμε να πάρουμε τηλέφωνο πάμε από κεραία σε κεραία,tour σε όλη τη γύρω περιοχή.Αρχικά συνδεόμαστε με Μουζάκι,το οποίο λόγω low priority μας συνδέσει με μία normal,η οποία λόγω υπερφόρτωσης μας πετάει στα Τρίκαλα :ninja: Από κάποιο σημείο του Φαναρίου κόντεψα να φθάσω να συνδεθώ με Δομοκό(!) Σε πεδινά χωριά όπως το Αρτεσιανό,το Καππά,η Λοξάδα,το Φράγκο,το Παλαιοκκλήσι και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ(τουλάχιστον 50 χωριά) που εξυπηρετούνται από serving cell από την κεραία και ΕΧΟΥΝ ΦΟΒΕΡΟ ΣΗΜΑ(της τάξης του -60dBm σε εξωτερικό χώρο) έχουν τραγικό πρόβλημα μιας και το κινητό τους αλλάζει συνεχώς cell με μεγάλες διακοπές στον ήχο...

Προσωπική μου άποψη,αν δεν έχει σκοπό να κάνει τίποτα τουλάχιστον να απενεργοποιήσει την κεραία να μη δημιουργεί πρόβλημα τουλάχιστον...:O Είναι απαράδεκτο στο 2007 να υπάρχει τέλειο σήμα και να μην μπορούμε να μιλήσουμε:(Κρίμα πάντως...έχει πολλούς συνδρομητές στην περιοχή.

και το κουλό της υπόθεσης: σε αυτά τα χωριά το gprs λειτουργεί άψογα(5.5-6kb/sec!!!) όπως και το 3g,όπου πιάνει από Καρδίτσα και Τρίκαλα.Χθες αναγκάστηκα στο Φανάρι να κλειδώσω το κινητό μου στο 3g για να κάνω μια κλήση μεγάλης διάρκειας...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Δε λειτουργεί το 3g στο μεγαλύτερο κομάτι του Βόλου...Η κεραία στο Σωρό είναι "εκτός" εδώ και 2 ημέρες.Πιο συγκεκριμένα έχει τρελαθεί ΕΝΤΕΛΩΣ. Ενώ δίνει κανονικά σήμα,ραδιοδίκτυο full :p,μόλις πας να πάρεις τηλέφωνο σου πετάει συνεχώς ΣΦΑΛΜΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ σχεδόν άμεσα λες και είσαι εκτός εμβέλειας κεραίας!!! Cell breathing είναι υπερβολικό να το πω μιας και εμφανίζεται ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΕΡΑΙΑ με 100% αποτυχία εξερχομένων κλήσεων και 100% αποτυχία εισερχομένων κλήσεων μέσω δικτύου 3ης γενιάς.Για data μην το συζητάμε καλύτερα...

Δε πάει άλλο,διορθώστε το! Έχετε αφήσει όλο τον κόσμο που έχει 3g συσκευές στο Πήλιο(Μακρυνίτσα,Άνω Βόλο,Πορταριά κτλ) και σχεδόν όλο το λιμάνι/Βόλο εκτός δικτύου για 2 ημέρες! Τι γίνεται ακριβώς; :mad::mad::mad: Συνεχώς ειδοποιήσεις κλήσεων,συνεχώς αποτυχία σύνδεσης...

και έχεις και το 1231 να ΕΠΙΜΕΝΕΙ ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Μα είναι δυνατόν;:angry::rocket:

 

Μία άλλη πληροφορία: το πρόβλημα από Σωρό εστιάζεται στην εκπομπή προς Βόλο...Προς Μάραθο,Χρυστή Ακτή Παναγίας κτλ δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ma sugnwmh kai su ti asxoleisai me auto to kammeno to 1231?

Afou h apanthsh einai dedomenh:

"Kleidwste to kinhto sas se 2g".

Edw prin ligo kairo gia to idio akrivws provlhma sthn idia keraia eixe ginei xamos.

Mou eipan oti den prepei na kalw giati den afora emena an uparxei provlhma sto diktuo ths etaireias alla toys texnikous!To ksexases?(Les kai oi texnikoi plhrwnoun thn etaireia gia na milane sto kinhto)

Epishs to provlhma ufistatai apo tis 3 toy mhnos kai shmera exoume 7.

To thumamai giati prospathousa na parw thl. molis vghka apo ton episthmoniko upologismo na pw pws egrapsa, perpathsa olh thn paralia kai grammh den evgala.Apo tote ekana th sofh kinhsh pou mono to 1231 mporei na se kanei na skefteis(thn thumomoun apo thn teleutaia fora pou uphrkse to provlhma:p:lol:):Kleidwsa to kinhto mou se 2g kai ola kala...

Epomenws gia poies 2 meres milas?

Na sai kala 1231 pou mas dineis luseis tis opoies monoi mas den mporoume na skeftoume!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ma sugnwmh kai su ti asxoleisai me auto to kammeno to 1231?

Afou h apanthsh einai dedomenh:

"Kleidwste to kinhto sas se 2g".

Edw prin ligo kairo gia to idio akrivws provlhma sthn idia keraia eixe ginei xamos.

Mou eipan oti den prepei na kalw giati den afora emena an uparxei provlhma sto diktuo ths etaireias alla toys texnikous!To ksexases?(Les kai oi texnikoi plhrwnoun thn etaireia gia na milane sto kinhto)

Epishs to provlhma ufistatai apo tis 3 toy mhnos kai shmera exoume 7.

To thumamai giati prospathousa na parw thl. molis vghka apo ton episthmoniko upologismo na pw pws egrapsa, perpathsa olh thn paralia kai grammh den evgala.Apo tote ekana th sofh kinhsh pou mono to 1231 mporei na se kanei na skefteis(thn thumomoun apo thn teleutaia fora pou uphrkse to provlhma:p:lol:):Kleidwsa to kinhto mou se 2g kai ola kala...

Epomenws gia poies 2 meres milas?

 

α καλααααααααααα,μιλάμε για χοντρό πρόβλημα! 4 ημέρες χωρίς δίκτυο 3g και με πρόβλημα σε τόσο μεγάλο ΜΕΡΟΣ του Ν.Μαγνησίας; Και ακόμη δεν έχουν εντοπίσει το πρόβλημα; Συγνώμη,τα καταστήματα WIND τι κάνουν ακριβώς; Δεν έχουν 3g συσκευές; ή ακολουθούν τη σοφή κίνηση του 1231 να κλειδώνουν τα κινητά των συνδρομητών και τα δικά τους σε 2η γενιά;

Απαράδεκτο το γεγονός πάντως...Αν είναι να έχουν τόσο ΧΟΝΤΡΑ προβλήματα στο δίκτυο 3ης γενιάς καλύτερα να το κλείσουν(το δίκτυο 3ης γενιάς :p) και ακόμα καλύτερα να μάθουν σε κάποιους στο 1231 ότι όταν τους παίρνει ένας συνδρομητής και ΕΠΙΜΕΝΕΙ ότι υπάρχει πρόβλημα να τον σέβονται να ακούν.

Επίσης άκουσα το εξής κουλό : "Εφόσον έχετε ειδοποίηση κλήσεων δε χάνετε καμία κλήση στο δίκτυο μας"... Τέτοιες απαντήσεις μόνο ένας στο 1231 τις δίνει,ο κύριος Μ_ _ _ _ _ ς ...μη πάει το μυαλό σας στο πονηρό,ας παίξουμε σταυρόλεξο να βρούμε το όνομα του :lol:

Το πρόβλημα,επειδή πρόκειται για βλάβη εκτάκτου ανάγκης,πρέπει να διορθωθεί το λιγότερο σε 10 λεπτά από τώρα.Να έρθουν με ελικόπτερα,να πάνε στα κέντρα τους...δε ξέρω τι θα κάνουν αλλά είναι μεγάλο crashaρισμα σε μία πόλη όπως ο Βόλος που καλύπτεται κατά 50% από μία κεραία,να έχει βλάβη αυτή στη 3η γενιά...και να μην εντοπίζεται μάλιστα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

α καλααααααααααα,μιλάμε για χοντρό πρόβλημα! 4 ημέρες χωρίς δίκτυο 3g και με πρόβλημα σε τόσο μεγάλο ΜΕΡΟΣ του Ν.Μαγνησίας; Και ακόμη δεν έχουν εντοπίσει το πρόβλημα; Συγνώμη,τα καταστήματα WIND τι κάνουν ακριβώς; Δεν έχουν 3g συσκευές; ή ακολουθούν τη σοφή κίνηση του 1231 να κλειδώνουν τα κινητά των συνδρομητών και τα δικά τους σε 2η γενιά;

Απαράδεκτο το γεγονός πάντως...Αν είναι να έχουν τόσο ΧΟΝΤΡΑ προβλήματα στο δίκτυο 3ης γενιάς καλύτερα να το κλείσουν(το δίκτυο 3ης γενιάς :p) και ακόμα καλύτερα να μάθουν σε κάποιους στο 1231 ότι όταν τους παίρνει ένας συνδρομητής και ΕΠΙΜΕΝΕΙ ότι υπάρχει πρόβλημα να τον σέβονται να ακούν.

Επίσης άκουσα το εξής κουλό : "Εφόσον έχετε ειδοποίηση κλήσεων δε χάνετε καμία κλήση στο δίκτυο μας"... Τέτοιες απαντήσεις μόνο ένας στο 1231 τις δίνει,ο κύριος Μ_ _ _ _ _ ς ...μη πάει το μυαλό σας στο πονηρό,ας παίξουμε σταυρόλεξο να βρούμε το όνομα του :lol:

Το πρόβλημα,επειδή πρόκειται για βλάβη εκτάκτου ανάγκης,πρέπει να διορθωθεί το λιγότερο σε 10 λεπτά από τώρα.Να έρθουν με ελικόπτερα,να πάνε στα κέντρα τους...δε ξέρω τι θα κάνουν αλλά είναι μεγάλο crashaρισμα σε μία πόλη όπως ο Βόλος που καλύπτεται κατά 50% από μία κεραία,να έχει βλάβη αυτή στη 3η γενιά...και να μην εντοπίζεται μάλιστα!

 

....οταν σου κοβουν με μαχαιρι την καθοδο στο καλωδιο μιας κεραιας ...ΔΕΝ μπορουν να το εντοπισουν τα κεντρικα στην αθηνα απο το control room .

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

....οταν σου κοβουν με μαχαιρι την καθοδο στο καλωδιο μιας κεραιας ...ΔΕΝ μπορουν να το εντοπισουν τα κεντρικα στην αθηνα απο το control room .

 

Το πρόβλημα υπάρχει ακόμα και είναι ιδιαίτερα ΕΝΤΟΝΟ.

Eγώ εκτός από το πρόβλημα που περιγράφεις υποψιάζομαι παρεμβολές στα 2100mhz...Ευαίσθητο φάσμα στο θόρυβο και αρκετός "χαζός" κόσμος υπάρχει ώστε να ανεβάσει link στα 2100 από ένα πάρκο κεραιών όπως ο Σωρός...!!!:mad: Μου κάνει εντύπωση να μην υπάρχει ακόμη επίσημη ενημέρωστη στο 1231/1277...:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου τηλεφωνησε σημερα ο γνωστος ευγενικος κυριος και μου ειπε οτι γνωριζουν το προβλημα στη Κατερινη και ψαχνουν χωρο για κεραια κτλ, το επιβεβαιωνει κανεις απο μεσα;
Link to comment
Share on other sites

Μου τηλεφωνησε σημερα ο γνωστος ευγενικος κυριος και μου ειπε οτι γνωριζουν το προβλημα στη Κατερινη και ψαχνουν χωρο για κεραια κτλ, το επιβεβαιωνει κανεις απο μεσα;

Δεν ξέρω αν ψάχνουν χώρο για μία κεραία,αλλά χρείαζονται τουλάχιστον 3 για 3διαφορετικές περιοχές μέσα στην πόλη!!Δεν είναι δυνατόν οι άλλες να μπορούν να βρίσκουν περιοχές και να μην μπορεί να βρεί η Wind!Όσο για το 3G η Cosmote συμπληρώνει αυτόν τον μήνα 3χρόνια από τότε που κάλυψε την πόλη,και έναν χρόνο η vodafone από την λειτουργία ξανά του 3G στην πόλη!

Link to comment
Share on other sites

Μου τηλεφωνησε σημερα ο γνωστος ευγενικος κυριος και μου ειπε οτι γνωριζουν το προβλημα στη Κατερινη και ψαχνουν χωρο για κεραια κτλ, το επιβεβαιωνει κανεις απο μεσα;

 

Αν είναι ακόμα στο ψάξιμο...θα φάει ένα χρόνο η υπόθεση(εκτός και αν μπει με καμουφλάζ) για άδειες.

Από εκεί και πέρα παρακαλώ πραγματικά τους τεχνικούς της WIND αν δεν έχουν βλάβη στη κεραία του Σωρού να έρθουν το συντομότερο στο Βόλο με ένα Spectrum Analyzer να δούν από που έρχεται παρεμβάλλουσα συχνότητα...Μου κάνει εντύπωση να λειτουργεί η κεραία προς Μάραθο και όχι προς Βόλο και Αγριά...:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον τελευταιο μηνα στην πολη μου τα (Γιαννιτσα 40000 κατοικοι) η καλυψη εχει βελτιωθει παρα πολυ..Αυτο ισχυει και για το 3g οπου πλεον καλυπτει ολη την πολη και σχεδον ολα τα γυρω χωρια.Μπραβο στους τεχνικους εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια εδω...Τωρα παιδια για σας που εχετε προβληματα στην περιοχη σας ελπιζω να λυθουν γρηγορα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...